Veæ vi¹e godina energetski eksperti, ukljuèujuæi i one sa iskustvom na terenu, upozoravaju da æe proizvodnja nafte u svetu uskoro dostiæi vrhunac. Organizacija sa sedi¹tem u Nemaèkoj «Energy Watch» objavila je pro¹log meseca studiju u kojoj tvrdi da je proizvodnja nafte veæ dostigla vrhunac pro¹le godine i da je poèela da opada po stopi od sedam odsto godi¹nje. Na nedavnom skupu u Hjustonu, u Teksasu, grupa energetskih analitièara i eksperata nastojala je da utvrdi gde se nalazi istina.
U trenutku kada su cene nafte prema¹ile 90 dolara po barelu predstavnici naftne industrije i struènjaci okupili su se u Hjustonu da bi razmotrili kuda se kreæe proizvodnja nafte. Legendarni naftni biznismen T. Bun Pikins, koji je bio medju najpoznatijim uèesnicima ovog skupa, smatra da je proizvodnja nafte blizu vrhunca i da neæe uspeti da odr¾i korak sa rastuæom potra¾njom.
“Ne iznenadjuje me ¹to su cene nafte porasle na preko 90 dolara, a ne bi me iznenadilo da dostignu i 100 dolara po barelu. U stvari, mislim da æe se to i desiti pre nego ponovo padnu na 80 dolara.”
Pikins je za probleme okrivio nedovoljnu proizvodnju nafte dr¾avnih kompanija koje ne dozvoljavaju tehnolo¹ki modernijim privatnim firmama, poput Exxon Mobil-a, da preuzmu njihova naftna polja.
“Da li biste mogli da dobijete preko 85 miliona barela nafte dnevno na svetu? To bi bilo moguæe ako biste prepustili proizvodnju Exxon-Mobilu, ali znamo da se to neæe desiti. 75 odsto proizvodnje nafte u svetu kontroli¹u dr¾avne kompanije.”
Medjutim, mnogi eksperti osporavaju teoriju o vrhuncu u proizvodnji nafte. Oni pri tom ukazuju da je kori¹æenje novih tehnologija uz poveæane cene omoguæilo da se nafta dobija i sa lokacija koje su bile napu¹tene. Manji proizvodjaèi poput firme “APEX Resources” iz Ostina, u Teksasu, èiji je vlasnik D¾im Boldof, koriste i nalazi¹ta za koja se ranije smatralo da su iscrpljena.
“Potrebno je da bu¹imo dublje i efikasnije i po dvostruko veæoj ceni da bismo dobili oko treæinu proizvodnje koju smo nekad imali.”
Boldof dodaje da mnogi ljudi u naftnoj industriji smatraju da æe vrhunac proizvodnje uskoro biti dostignut i da podr¾avaju razlièite verzije ¹tednje energije.
“Ne postoji magièno ili visoko-tehnolo¹ko re¹enje za sve probleme Pre æe integrisani mozaik - neka vrsta slagalice, pru¾iti re¹enje.”
Analitièar Èarls Maksvel upozorio je da bi bilo bolje da se preduzme odluèna akcija sada nego da se èeka na energetsku krizu.
“©to vi¹e budemo uspeli da uradimo pre toga - pre eventualne krize, to æemo biti u boljoj situaciji.”
Maksvel je takodje upozorio i dodaje da bi do takve krize moglo da dodje u svakom trenutku.
VOA