Portal farmaceuta

Forum obavestenja => Stare teme => Topic started by: Bred on 23-12-2007, 14:56:19

Title: Antionius Stradivarijus napravio vi¹e od hiljadu muzièkih instrumenata
Post by: Bred on 23-12-2007, 14:56:19
Èuveni graditelj violina Antionius Stradivarijus je napravio vi¹e od hiljadu muzièkih instrumenata. Naravno, najpoznatiji je po violinama koje je napravio od 1700. do 1720. godine, u svom takozvanom «Zlatnom periodu». Ti instrumenti, danas poznati u celom svetu kao «Stradivarijusove violione», ulaze u red najèuvenijih i najskupljih «proizvoda» u istoriji muzike. U Va¹ingtonu je nedavno odr¾an privatan koncert na kojem se 12 Stradivarijusovih instrumenata na¹lo u rukama nekih od najprefinjenijih muzièara na svetu.

Slu¹ate «Navaru za dve violine» ¹panskog violiniste Pabla de Sarasatea, u izvoðenju Sajake ©od¾i iz Japana i Arabele ©tajnbaher iz Nemaèke. Ono ¹to takoðe èujete je zvuk dve od najvrednijih violina svih vremena – koje su poznate kao Stradivarijusove, prema èoveku koji ih je napravio. Danas ih postoji svega nekoliko stotina i sada se prodaju za tri i po miliona dolara.

«Prema tome, zajedno sa mojom violinom, veèeras na sceni imamo violine u vrednosti od 65 miliona dolara», ka¾e dirigent Lorin Mazel.

Maestro Mazel je muzièki direktor Njujor¹ke filharmonije i scena o kojoj govori je njegova lièna scena, u privatnom pozori¹tu na njegovom seoskom imanju u okolini Va¹ingtona.

Maestro Mazel je nedavno priredio dobrotvorni koncert sa 12 Stradivarijusovih violina, na kojima je sviralo 12 vrhunskih violinista. Meðu njima su i èlanovi Tokijskog gudaèkog kvarteta koji su izveli komad Nikola Paganinija.

Maestro Mazel obja¹njava da se «Stradivarijus» toliko ceni pre svega zbog izuzetno jakog i èistog tona. On je predstavio violine jednu po jednu, da bi publika mogla da oseti «zvezdani kvalitet» svakog instrumenta.

«Predstavljamo ih po hronolo¹kom redu sa izvoðaèima koji æe svirati na instrumentu, koji æe po jedan izlaziti na scenu i za momenat zasvirati i u stvari dozvoliti instrumentu da se sam predstavi», ka¾e Lorin Mazel.

Lorin Mazel dodaje da æe i posetioci moæi da proðu pored svake od violina i dobro ih osmotre sa svih strana, mada im neæe biti dozvoljeno da dodirnu instrument. Violine koje su pozajmljene iz Japana, biæe vraæene da bi ih koristili i drugi majstori violine. A prihod sa ovog zaista specijalnog koncerta æe otiæi u fond stipendija za mlade koji vodi porodica Mazel.

www.voanews.com