Posla ima, ali nema radnika
JAGODINA - ®iteljima Pomoravskog okruga rad izgleda nije prirastao za srce. Deficit kadrova postoji za preko 20 zanimanja, a za to vreme od 27.000 nezaposlenih èak 40 odsto neæe posao, veæ samo ¾eli da ostvaruje pravo na zdravstvenu za¹titu, pravo na pomoæ Centra za socijalni rad ili deèji dodatak.
Ove podatke iznosi ¹ef Odeska za posredovanje u jagodinskoj filijali Nacionalne slu¾be za zapo¹ljavanje Smiljana Krstiæ i dodaje da vi¹e od 60 odsto nezaposlenih èine ¾ene, a polovina ima zavr¹enu samo osnovnu ¹kolu.
- Profesori engleskog, nemaèkog i francuskog jezika, kao i matematièari, informatièari i istorièari, nedostaju pomoravskim ¹kolama. Deficitarni kadrovi u preduzeæima su diplomirani farmaceuti i diplomirani in¾enjeri prehrambene tehnologije. Sa èetvrtim stepenom struène spreme nedostaju kozmetièari, a od proizvodnih zanimanja deficitarni su pekari, mesari, kuvari, kao i sva graðevinska zanimanja. Na evidenciji nezaposlenih nema farbara, stolara, mlekara, grafièara za ofset ¹tampu, varilaca i elektronièara za servisiranje automobila, kao i ko¾arskih i obuæarskih radnika - ka¾e Smiljana Krstiæ.
Od poèetka godine u Pomoravlju je posao na neodreðeno vreme na¹lo 4.177 lica, dok je na odreðeno vreme zaposleno 5.940.
- Kod odreðenih zanimanja nepovoljna je starosna struktura nezaposlenih lica. Reè je o deficitarnim zanimanjima i licima koja su invalidi rada ili imaju preko 50 godina ¾ivota. Poslodavci tra¾e mlaðe ljude do 30, eventualno 35 godina. U okviru te nepovoljne starosne strukture su stolari, pekari, varioci i kuvari. Oni su do¹li iz firmi gde su navikli na odreðeni naèin rada i ne ¾ele da menjaju radne navike i te¾e prihvataju poslove kod privatnika - istièe Smiljana Kostiæ.
Jagodinski ugostitelji veæ mesecima vrte oglase u potrazi za kuvarima. To zanimanje je sudeæi po upornosti ugostitelja najdeficitarnije. Neki ugostitelji su odustali od potrage za kuvarima, drugi su zaposlili kuvare iz drugih gradova, a ima i onih koji su re¹ili da zaposle ¹egrte i nauèe ih poslu.
Gordana Raciæ (52) je pod stare dane re¹ila da promeni zanimanje i preðe u kuvare.
- Na evidenciji nezaposlenih sam od 1999. godine. Nisam mogla vi¹e da podnesem tu sitaciju. Prihvatila sam da uèim kulinarstvo posle tridesetak godina rada. Nije lako, ali imam volje. Ne pada mi te¹ko rad u kuhinji - ka¾e Gordana Raciæ.
Irena Ivkoviæ
--------------------------------------------------------------------------------
blic
Svugde smo deficitarni.
U Zrenjanunu nedostaje najmanje 5 farmaceuta. Jugoremedija je 2 puta raspisivala konkurs za dipl farm i niko se nije pojavio. Imao sam licno poziva pa znam. Posle dva neuspeha su primili tehnologe na mesta za farmaceute. Pojma nemaju. Sta reci! To ne bi smeli da dozvolimo u svojoj struci, ali se nazalost dogadja i to sve vise.
Ko nema pojma? Tehnolozi? Ne bih se slozio. I oni se skoluju na isti nacina kao I mi
Pa i nije bas...tehnolozi su samo hemijski dobro potkovani,ali ne i toliko medicinski upuceni kao farmaceuti za jedan takav rad u farmaceutskoj kuci... :hm
To je fabrika. Proizvodnja. Ne rade u apoteci.
Vidi se Bred da nisi poseti tj praksu radio u nekoj fabrici. Poznajem dosta farmaceuta u proizvonji koji imaju velikih problema sa tehnolozima jer nemaju "osecaj" prema leku, a i mnogo ih ne zanima GMP, GLP, GDP, ISO, EKO i sl.
Mislim da nisi u pravu sto se tice farmaceutske industrije. Zasto onda farmaceuti ne rade u fabrici cokolade??? Dddddddddddddddddd :confused: