Ima 38 godina, direktor je MB pivare i zaraðuje enormne svote za na¹e uslove. Vesko Peroviæ je jedan od najtra¾enijih menad¾era u Srbiji, a za njegovo znanje i iskustvo otimaju se svetski poznate kompanije. Vi¹e od devet godina je radio za belgijski „Interbru“, godinu i po dana za turski „Efes“, i znaèajno doprineo ulasku ovih kompanija na na¹e tr¾i¹te.
Poslovno usavr¹avanje i praksu imao je u Rumuniji, Bugarskoj, Èe¹koj, Maðarskoj, Nemaèkoj i Engleskoj.
Zavr¹io je Poljoprivredni fakultet u zemlji, a subspecijalizaciju na ¹kotskom Univerzitetu Heriot Wet. Poslednjih godinu i ne¹to dana radi u MB pivari, najpre kao tehnièki, a sada i kao generalni direktor. Iako zaraðuje za na¹e uslove ogromne svote, o brojkama ne ¾eli da govori. Ka¾e da novac nije primarni motiv.
- Da mi je novac motiv, mogao bih i negde u inostranstvu da zaraðujem vi¹e jer tamo su zarade daleko bolje. Ova firma je napravljena po mojoj meri, sa ciljem da postane lider na Balkanu, a za mene je to izazov - ka¾e ovaj, kako tvrde upuæeni, najtra¾eniji domaæi menad¾er.
Peroviæ je samo jedan od vi¹e stotina menad¾era u Srbiji koji, prema reèima Dragana Èandrliæa, direktora posrednièke agencije „Hil internacional“, mogu da zarade godi¹nje izmeðu 150 i 200.000 evra.
Bankarstvo na ceni
- Najveæu moguænost zarade menad¾eri imaju u bankarstvu. Pritom ne mislim samo na platu koja je fiksna i kreæe se od 2.000 do 10.000 evra meseèno, veæ i na godi¹nje bonuse koji mogu biti ogromni. S obzirom na ogromne profite banaka kod nas, njihova poslovna politika je takva da svoje menad¾ere na kraju godine nagraðuju. Tako neko ko je, na primer, kroz platu godi¹nje zaradio 30-40.000 evra, na kraju godine mo¾e dobiti bonus i do 50.000 evra - obja¹njava Èandrliæ, èija se firma bavi upravo pronala¾enjem i selektovanjem tra¾enih kadrova, a pre svega menad¾era.
Iako ni u jednoj od banaka, a kontaktirali smo pet, nismo mogli da dobijemo ni pribli¾an iznos menad¾erskih plata jer je to u domenu poslovne tajne, nezvanièno se saznaje da se one kreæu od 5.000 do 10.000 evra èak i u domaæim bankama.
Osim bankarstva, Èandrliæ kao profitabilne za menad¾ere istièe i odreðene grane industrije, pa navodi primer cementara, èiji top menad¾eri mogu godi¹nje da zarade i preko 200.000 evra.
Dodu¹e, kod multinacionalnih kompanija koje su do¹le u Srbiju, top menad¾eri su uglavnom stranci, a kako ka¾e Èandrliæ, zarade na¹ih ljudi su nekad i do 50 odsto ni¾e. Problem je nedostatak struènih kadrova zbog èega poslodavci dovode struènjake iz svojih zemalja, ili iz zemalja u okru¾enju, poput Bugarske i Rumunije.
Plate menad¾era u multinacionalnim kompanijama poput „Ju-Es stila“, „Filip-Morisa“ (DIN), investicionog fonda „Salford“( dr¾e „Knjaz Milo¹“, mlekare, „Bambi“), tvrdi on, na evropskom su nivou jer im je stalo da imaju struène kadrove.
- Verujem da su u tim firmama plate vi¹eg menad¾menta do 10.000 evra, uz moguænost godi¹nje zarade od 150 do 200.000 evra - ka¾e Èandrliæ.
Potvrdu za ove informacije nismo mogli da dobijemo ni u jednoj multinacionalnoj kompaniji u Srbiji, opet zbog poslovne tajne.
Da i domaæim kompanijama menad¾eri mogu dobro da zarade potvrðuje primer koncerna „Takovo-Svislajon“, èiji tim menad¾eri, prema reèima vlasnika i predsednika koncerna Rodoljuba Dra¹koviæa, mogu da zarade godi¹nje do 150.000 evra.
Godi¹nji bonusi
- Fiksne zarade menad¾era idu do 3.500-4.000 evra, ali godi¹nja zarada zavisi od njihovog uèinka. Menad¾er, koji je te godine bitno doprineo razvoju koncerna, mo¾e mnogo vi¹e da dobije kroz bonus - ka¾e on.
Sam Dra¹koviæ, koji je za petnaestak godina u privatnom poslu uspeo da pro¹iri koncern na Makedoniju, Crnu Goru, a odnedavno Hrvatsku i Republiku Srpsku, ka¾e da su njegova primanja kao vlasnika neogranièena, ali ih je sam ogranièio na èetiri do pet hiljada evra meseèno.
Iako kroz dividende ima moguænost da uzme vi¹e novca, Dra¹koviæ ka¾e da to ostavlja firmi jer mu je plata sasvim dovoljna.
I vlasnik „Galeb grupe“ Radoslav Veselinoviæ, koji je 1971. godine sa 18 godina poèeo privatni biznis, a danas ima kompaniju sa 800 zaposlenih i godi¹njim profitom od tri do èetiri miliona evra, ka¾e da godi¹nje zaradi nekoliko stotina hiljada evra.
Politika njegove firme ne potencira toliko visoka primanja za menad¾ere (iznose oko 1.500 evra meseèno, uz nagradne bonuse na kraju godine), koliko usavr¹avanje kadrova i re¹avanje drugih ¾ivotnih pitanja. Uz plate od oko 1.500 evra za menad¾ere, Veselinoviæ im nudi i moguænost ¹kolovanja u inostranstvu, re¹enje stambenog pitanja, slu¾bene automobile ...
I u dr¾avnim kompanijama i javnim preduzeæima postoji moguænost dobre zarade za menad¾ere, ali ipak, dosta ni¾e u odnosu na privatan sektor. U „Jatu“, koji va¾i za bolje plaæenu kompaniju, nismo mogli da dobijemo podatke o visini menad¾erskih zarada. Nezvanièno se mo¾e èuti da se one kreæu od 1.000 do 3.000 evra, dok su u „Telekomu“ ne¹to ni¾e.
Tamo se plate ni¾ih menad¾era kreæu od 45.000 do 50.000 dinara(600 evra), vi¹eg menad¾menta oko 1.200 evra meseèno, dok je plata generalnog direktora, kako nam je reèeno, oko 2.000 evra.
Katarina Preradoviæ
Blic
Super Bred, sad æe da krene paljba na menad¾ere.... a farmaceuti su go_na
Be¾' odavle :run
Vesko perovic mi je burazer i devojke sjajno izgleda
Sve to zvuèi sjajno, ali nije ni malo naivno. Te¾ak smo mi narod da nas neko dobro vodi. Kod privatnika se dobro gilja da se doðe do supeha i menad¾erskog bonusa dok u dr¾avnim firmama su menad¾eri lelemudaro¹i........................ :]
Pa ja kazem da bih radio I po 12h dnevno ako se to isplati tj ako se dobro plati :wink:
Neko vreme bi radio bred, a onda bi shvatio da nemas nista od zivota sem posla i novca za koji nemas vremena da ga potrosis, a i nije ti tako sladak kada ga sam trosis. :roll:
Quote from: rade on 19-08-2006, 09:35:50
Neko vreme bi radio bred, a onda bi shvatio da nemas nista od zivota sem posla i novca za koji nemas vremena da ga potrosis, a i nije ti tako sladak kada ga sam trosis. :roll:
Uvek se nadje vreme za trosenje novca....ja bih bez razmisljanja prihvatila zahtevan a dobro placen posao....ipak oko novca se sve okrece :loptica
Hm, lako se vatate na novac... Sla¾em se sa Radetom!!!
QuoteUvek se nadje vreme za trosenje novca....ja bih bez razmisljanja prihvatila zahtevan a dobro placen posao....ipak oko novca se sve okrece
Izgleda da su farmaceuti ipak materijalisti u sustini... :)...lepo je razmisljati o finoj zaradi i laksem zivotu u buducnosti,ali je jako neprijatno i nezgodno raditi maximalno i punom parom,a nemati ventila i snage za zivot posle zaradjivanja. :roll:.Slazem se sa Radetom..cemu toliki novci kad ces posle njih biti mrtav umoran da bi ih trosio i kad ce ti duh biti isuvise opterecen da bi ga opustio??Relativno je misliti o tome oko cega se sta okrece...Za nekoga su to pare,a za nekoga romanticni ambijent zalazeceg sunca sa voljenom osobom.... :wink:
coolgemini sve si dobro rekao ali od romanticnog zalaska sunca se ne zivi ....jeb* ..ali takvo je danas vreme
Opet skrecete blago sa teme. Sta imas od viska slobodnog vremena i romanticnog zalaska sunca ako nemas da zivis ili bar PRISTOJNO da zivis?
sandric :cvet
Verovatno si u pravu Sandric....Ali meni nece biti do zivota ako zapostavim sve trudeci se da pristojno zivim... :roll:...neka ravnoteza izmedju toga je idealna...a treba doci do ravnoteze :wink:
Quote from: Bred on 21-08-2006, 17:12:36
Opet skrecete blago sa teme. Sta imas od viska slobodnog vremena i romanticnog zalaska sunca ako nemas da zivis ili bar PRISTOJNO da zivis?
sandric :cvet
IMA© RAZLOG DA ®IVI©!!!!!!!!
Haha, i kad polako poènete da ulazite u koloteèinu kapitalizma, kad veæ duboko zaglibite vi niste toga ni svesni ali tad veæ ne mo¾ete da dajete otkaz (mislim mo¾ete, ali èemu kad je dobro plaæen a vi ste ba¹ planirali neko krstarenje) jer mo¾da ni projekat koji ste poèeli niste zavr¹ili.... a posao se ne napu¹ta kad se ¾eli nego kad se mo¾e...
A i èovek ¹to vi¹e ima, vi¹e tro¹i i sve vi¹e ¾eli...
Kako bi rekao Ray Cooder:"What makes you rich, makes you poor..." :hm
©to me podseti na Grigorija Pereljmana, ruskog matematièara. re¹io je Poenkarovu hipotezu, jednu od 7 nere¹ivih jednaèina. trebao je da dobije neki pandan Nobelovoj nagradi(oko 150 000 evra) kao i unapreðenje(koje je i pre toga odbijao). Elem, odbi je sve to, prekinuo je svaki kontakt sa javno¹æu i oti¹ao da èuva ovce na neku planinèinu... :> :> :> :Bog :Bog :Bog :Bog
Kakav lik :lol2: :lol2:
Ali ste ipak otisli u :OFF
@Pereca: Ako sam dobro skapirao poentu, tema je isplativost posla?? odnosno rad i po 12 sati dnevno, samo ako je dobra kinta u pitanju? Ako sam proma¹io, otvori novu temu :wink:
Elem, ortak se zaposlio u jednoj farmaceutskoj firmi, koja se kod nas trenutno bavi samo marketingom, a inaèe ima manje - vi¹e u svakoj zemlji predstavnika i obræu ogromne pare. Elem, ¹ta je poenta... Marketing u farmaciji? Am I missing something? Znaèi, ide¹ od lekara do lekara i vrbuje¹ ga da kad prepisuje lek pacijentu, prepi¹e lek tvoje farmaceutske kuæe, a on æe zauzvrat dobiti neka putovanja, seminare, poklonèiæe... I ja sutra treba time da se bavim, zato ¹to je dobro plaæeno?????????? Jel mene neko za***ava??Pa lek je proizvod kao i svaki drugi?? bo¾e gospode... Ja kapiram da ti far,maceuti moraju neèime da se bave da bi pre¾iveli i da ako proizvode neki lek, oèekuju da za to budu plaæeni i u tome nema nièeg spornog. Ono ¹to je skandal je ¹to pacijent ne dobije najbolji lek za svoju muku, veæ onaj èija firma nudi najvi¹e povlastica lekaru!!!! Pa iæi æu i ja da èuvam ovce, koliko sutra!!
QuotePa lek je proizvod kao i svaki drugi?? bo¾e gospode... Ja kapiram da ti far,maceuti moraju neèime da se bave da bi pre¾iveli i da ako proizvode neki lek, oèekuju da za to budu plaæeni i u tome nema nièeg spornog. Ono ¹to je skandal je ¹to pacijent ne dobije najbolji lek za svoju muku, veæ onaj èija firma nudi najvi¹e povlastica lekaru!!!! Pa iæi æu i ja da èuvam ovce, koliko sutra!!
Da...Skroz si u pravu :! :!..i mene takve misli isto prozimaju i ponekad se zesce izbedacim....najgore od svega je sto cemo se u buducnosti uglavnom baviti nekim poslovima koji su totalno van moralnih ljudskih normi i koji nemaju veze sa zadovoljstvom ljudi.A ona je ogranicena na lekove i njihovu sto bolju iskoriscenost..Zalosno je sto mi ne mozemo uticati na izbor lekova...to cine lekari...a oni ce preci i preko svojih moralnih normi da dodju do sto bolje ponude i profita,a mi im samo pomazemo u tome :roll:
Meni je menadzment u farmaciji ekstra u varijanti koju radi M.Babic u Hemofarmu :)
Darkeru, to je bio moj prvi moderatorski potez. Nisam mogla nista drugo da uradim, a morala sam nesto. Bila sam nestrpljiva i eto - odmah me stigla kritika. Malo razumevanja, please..
D, jesi blago presao u off i nemo’ da mi diras perecu da ti ja usi ne pocupam :F :>
Quote from: Bred on 26-08-2006, 22:35:59
D, jesi blago presao u off i nemo’ da mi diras perecu da ti ja usi ne pocupam :F :>
Sreca da ima neko da zastiti mene krhku i neznu.
Bred, :cmok :cvet
Ma sviraju vama, a ¹to sam ja i dalje u ¹oku od gorenavedenog, vas zabole mnogo, a? :F :F :F :F :F
Ma nemoj ti nama da se nerviras :cvet
:OFF