Dakle koliko?
minimum mesec
Anthony,
ne znam kako da odgovorim na ovo pitanje, mada ne znam ni da li ja uopste treba da odgovorim na njega... Ali, pokusacu, pa sta bude...
Svojevremeno, i prakticni i usmeni iz farmakognozije (zajedno) sam spremao oko tri meseca. Imao sam veliki motiv, gradivo me je apsorbovalo... i vreme je proletelo, a da nisam to ni primetio. I spremio sam ispit tako da sam bio zadovoljan svojim znanjem. Jednostavno, osecao sam da me niko dobronameran (ili bar ne zlonameran) ne moze oboriti. Tako je i bilo...
Kao i svi studenti, tako sam i ja cekao ispred vrata svoj red da odgovaram. I, naravno, besneo zbog onog vecitog puvakanja: farmakognoziju sam spremio/la za 5-10 dana citanja preko leve ruke, blago receno. Besneo, jer je to nemoguce.
Postoje studenti kojima farmakognozija "lezi". Oni je spremaju brze i lakse. Postoje i oni koji jednostavno ne vide svrhu tom predmetu u obrazovanju koje sticu, ili im jednostavno, "ne lezi". Njima spremanje ovog ispita teze pada, jer nemaju drugi motiv, sem grube sile kojom onaj famozni "uslov" diktira sta cete polagati, a sta necete.
Savet: najpre se pronadji na skali izmedju ova dva ekstrema: levo "lezi mi farmakognozija", desno "ne lezi mi farmakognozija". Budi iskren prema sebi i prema predmetu koji hoces da polozis. Ako ti lezi, onda koristi taj vetar u ledja. Ako ti ne lezi, ulozi dodatni napor, dolazi na konsultacije, savetuj se sa asistentima i profesorima, a i sa kolegama/koleginicama koji imaju iskustva sa farmakognozijom. Tako ces istovremeno savladati otpor koji osecas i prema materiji predmeta, i prema ljudima koji rade na farmakognoziji.
Onda zagrej stolicu, razmrdaj prstice, visi na internetu, citaj forum, postavljaj pitanja, trazi odgovore. A protok vremena? Pa, ono i onako protice mimo nase volje. Kako je ovo filozofski receno, ha?