Izvor: Glas Amerike
Beograd -- Sjedinjene Amerièke Dr¾ave predale su iraèkim diplomatama u Va¹ingtonu veliku kolièinu drevnih eksponata iz opljaèkanih iraèkih muzeja, javlja Glas Amerike.
Predmeti neprocenjive vrednosti vraæeni su zahvaljujuæi vi¹egodi¹njoj inicijativi amerièkih carinskih vlasti, koje su uspevale da spreèe krijumèare da ih unesu u Sjedinjene Dr¾ave.
Tokom i posle amerièke invazije na Irak 2003, pljaèka¹i su upadali u dr¾avne kancelarije te zemlje, ali i uspevali da se dokopaju drevnih predmeta iz iraèkih muzeja.
Isti ti muzeji bili su o¹teæeni i tokom Zalivskog rata 1991, a ne zna se koliko je iraèkih antikviteta ukradeneo sa arheolo¹kih nalazi¹ta ¹irom zemlje.
Meðutim, Irak je povratio odreðeni deo svoje izgubljene kulture.
Na ceremoniji u iraèkoj ambasadi u Va¹ingtonu, ambasador Samir Sumaidaije primio je preko hiljadu retkih predmeta, od kojih mnogi datiraju jo¹ iz vremena Mesopotamije, pre vi¹e od èetiri hiljade godina.
Predala mu ih je D¾uli Majers, direktorka Agencije za spovoðenje imigracionih i carinskih propisa.
Eksponati æe biti poslati u Bagdad i predati muzeju antikviteta u iraèkoj prestonici.
Dana¹nji Irak, podruèje na kojem se nekada prostirala civilizacija drevne Mesopotamije, oduvek je bio meta pljaèka¹a i lopova koji su hteli da se domognu dr¾avnog blaga u vidu antikviteta.
b92