Portal farmaceuta

Nauka => Vesti iz struke => Topic started by: Bred on 21-12-2008, 21:00:48

Title: Maslinovim uljem protiv raka
Post by: Bred on 21-12-2008, 21:00:48
Izvor: Tanjug
Madrid -- Pojedini sastojci hladno ceðenog maslinovog ulja smanjuju rizik od raka dojke, pokazali su rezultati istra¾ivanja ¹panskih nauènika.

Havijer Menendez iz Katalonskog onkolo¹kog instituta i Antonio Segura Karetero s Univerziteta u Granadi su, ispitujuæi koji su sastojci najefikasniji protiv raka dojke, utvrdili da nerafinisano maslinovo ulje dobrog kvaliteta sadr¾i veliki broj "fitohemijskih" sastojaka koji mogu da izazovu odumiranje kancerogenih æelija, preneli su francuski mediji.

Naime, antioksidansi polifenoli, koji se nalaze u maslinovom ulju, smanjuju dejstvo gena HER2 koji utièe na razvoj raka dojke.

Nauènici su, meðutim, istakli da rezultate njihovog "in vitro" istra¾ivanja treba jo¹ potvrditi i na ljudima.

Ukoliko rezultati buduæih istra¾ivanja budu pozitivni, polifenoli bi mogli postati nova vrsta lekova protiv raka, preneli su francuski mediji.

b92