Portal farmaceuta

Nauka => Zdravlje - vesti => Topic started by: Bred on 09-07-2009, 13:58:16

Title: Nauènici stvorili spermu iz epruvete
Post by: Bred on 09-07-2009, 13:58:16
Britanski nauènici uspeli su u laboratorijskim uslovima da stvore ljudsku spermu, èime su ostvarili istorijski pomak koji bi mogao najvi¹e koristi da donese u leèenju steriliteta kod mu¹karaca.

Istra¾ivaèki tim iz Njukasla, na severu Engleske, koristio je matiène æelije iz ljudskog embriona starog par dana i od njih, u epruveti, stvorio pokretne i razvijene spermatozoide.

Nauènici ka¾u da bi istra¾ivanje, èije æe usavr¹avanje trajati jo¹ najmanje pet godina, moglo na kraju da omoguæi neplodnim mu¹karcima da imaju decu koja su genetski njihova.

Drugi struènjaci, meðutim, dovode u sumnju takve prognoze i ukazuju da novostvorene æelije, iako podseæaju na spermu, nisu u potpunosti razvijene, prenosi Bi-Bi-Si.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2009&mm=07&nav_id=370112