PO®AREVAC - U eksploziji koja se juèe ujutru dogodila na vojnom poligonu Peskovi, u blizini Velikog Gradi¹ta, te¹ko je povreðen desetogodi¹nji Nenad J., kome su amputirane obe noge, a lekari su se do kasnih veèernjih sati borili za njegov ¾ivot. Nesreæni mali¹an, èije je telo u potpunosti unaka¾eno, nalazi se u ¹ok-sobi na Univerzitetskoj klinici u Beogradu i prikljuèen je na aparate za disanje.
Kako nezvanièno saznajemo, Nenad se juèe ujutru igrao na vojnom poligonu sa jedanaestogodi¹njim drugom D.T. Iako jo¹ uvek nema preciznih podataka, pretpostavlja se da je do nesreæe do¹lo kada je Nenad naleteo na nagaznu minu, zadobiv¹i te¹ke telesne povrede, dok je drugi deèak u eksploziji lak¹e povreðen. Nenad J. je u po¾arevaèki Zdravstveni centar primljen u 13.10 èasova i zbog te¾ine povreda je uz pratnju specijaliste anesteziologa upuæen u Beograd. Aleksandar Matiæ, zamenik direktora ZC Po¾arevac, izjavio je za „Blic“ da je drugi mali¹an, D.T, primljen je oko 14 èasova sa lakim telesnim povredama. On je zadobio rasekotinu na glavi, koja je sanirana i potom je pu¹ten ne kuæno leèenje.
- Nenad je bio unaka¾en. Oba stopala i potkolenice su mu smrskane, tako da smo morali da mu amputiramo noge od kolena nadole - rekli su u po¾arevaèkoj bolnici.
Kako se deèakovo stanje pogor¹alo, sanitetskim vozilom je juèe oko 17 sati hitno prevezen u Beograd, na Univerzitetsku deèju kliniku u Tir¹ovoj.
- Bili smo ¹okirani, osim nogu, dete ima i te¹ke povrede desnog ramenog pojasa, prelom kljuène kosti, povrede desne ¹ake, te su mu u Po¾arevcu amputirali i palac na toj ruci. Unaka¾eno mu je i lice, a pretrpelo je i hemoralgièki ¹ok. Nalazi se u ¹ok-sobi i trenutno ispitujemo i povrede unutra¹njih trbu¹nih organa i radimo ultrazvuk. To su sve prethirur¹ki proraèuni, da bismo odredili kakve su sve operacije potrebne - ka¾e dr Dragan Zamaklar, hirurg Univerzitetske klinike.
Glavna briga lekara u Tir¹ovoj juèe bila je da pronaðu krv za deèaka zbog opasnosti da se krvni sudovi otvore i da zbog toga iskrvari na smrt. Sreæom, krv je stigla na vreme i mali Nenad je prvu infuziju dobio veæ oko 18 sati, a sat vremena kasnije je u¹ao u operacionu salu.
Dr Zamaklar napominje da amnestièka slika pokazuje da je najverovatnije nagazio na eksplozivnu minu. Roditelji deèaka juèe nisu bili u Tir¹ovoj, a me¹tani tvrde da se u blizini vojnog poligona odla¾e otpad, te su „najèe¹æi posetioci“ ovog kraja skupljaèi sekundarnih sirovina. Na Vojnom poligonu „Peskovi“, koji se nalazi u ataru sela Kusiæe, studenti Vojne akademije ve¾baju izradu i savlaðivanje minskih polja. Osim spavaonice, konju¹arnice i zgrade komande, ogromni tereni poligona nisu ograðeni ¾icom.
Radmila Jankoviæ iz sela Kusiæe ka¾e da je juèe èula eksploziju, ali da je mislila da je reè o vojnoj ve¾bi.
Vojska istra¾uje incident
Istra¾ni organi Ministarstva odbrane juèe su iza¹li na teren, jer se, kako ka¾u, incident dogodio na obodu vojnog zemlji¹ta, odnosno poligona Peskovi.
- To se nedavno dogodilo, pa ne mogu da ka¾em nikakve detalje, ali taèno je da je dete povreðeno. Odmah je hospitalizovano i istra¾ni organi iza¹li na lice mesta da utvrde o èemu se radi - rekao je potparol Ministarstva odbrane pukovnik Zoran Puhaè.
On juèe nije mogao sa sigurno¹æu da potvrdi da je mali¹an naleteo na nagaznu minu. N. E.
Blic
Ovo je strasno. Jadno dete :(
Немам речи... можда би могли ми да се организујемо да сакупимо крв исто, када би знали одговарајућу групу?
Или да сакупимо новац?
Prosto nemam reci. Svidja mi se darusazov predlog i mogli bismo da se raspitamo da li nekako moze da se pomogne.
:(