(http://www.mtsmondo.com/slike/vesti/000/598/v59887p0.jpg)
Dete umrlo nakon zahvata u privatnoj klinici
Devojèica stara tri godine preminula je posle operacije katarakte u jednoj privatnoj klinici u Zemunu.
Mala A.G. umrla je posle operacije oka u privatnoj bolnici "Perfekta".
Kako prenosi "Blic", ta bolnica je samo iznajmila salu za izvodjenje zahvata drugoj privatnoj ordinaciji.
Tokom procedure, do¹lo je do nerazja¹njenih komplikacija, i dete se nije probudilo iz anestezije. A.G. je zapala u komu, nakon èega je prebaèena na Institut za majku i dete, gde je nekoliko dana kasnije preminula.
Rezultati obdukcije trebalo bi da uka¾u na moguæ uzrok smrti.
"Anesteziolog i ekipa koji su operisali devojèicu nemaju veze sa nama" istakao je dr Dejan Milutinoviæ, jedan od vlasnika "Perfekte".
Ministar zdravlja Tomica Milosavljeviæ izjavio je da je Ministarstvo zdravlja zabranilo rad privatnoj bolnici za plastiènu hirurgiju "Perfekta" i privatnoj oftalmolo¹koj klinici "Iliæ" jer su prekr¹ile Zakon o zdravstvenoj za¹titi.
"Zakon je prekr¹en jer su u obe ustanove vr¹ene zdravstvene usluge za koje nije bila izdata dozvola", rekao je Milosavljeviæ agenciji Beta.
Milosavljeviæ je rekao da je institut nadle¾nim organima i ministarstvu prijavio smrt devojèice i da je privatnim klinikama rad zabranjen posle "hitnog i detaljnog inspekcijskog nadzora"
ministarstva.
"S obzirom da postoje okolnosti koje bi mogle da upute na struènu gre¹ku, preduzete su sve mere, a istra¾ni i sudski organi pokrenuli su postupak utvrdjivanja svih èinjenica, dok su Srpsko lekarsko dru¹tvo i Srpska lekarska komora u osnivanju pokrenuli postupak utvrdjivanja odgovornosti", rekao je Milosavljeviæ.
Ministar zdravlja je dodao da æe biti preduzete sve zakonom predvidjene mere "ako budu utvrdjeni pojedinaèni i institucionalni propusti i utvrdjene nove èinjenice".
(Beta)
Pre nekog vremena je devojka umrla posle operacije cukljeva, takodje na privatnoj klinici, sada ova devojcica i onda neko posle toga dodje i zatvori klinike jer rade zahvate za koje nemaju dozvole ili nisu dovoljno strucni. Pa zasto neko lepo ne krene i proveri sve te klinike ne cekajuci da se nesto ovako desi? Privatne klinike nicu kao pecurke i nemam nista protiv toga, ali imam ukoliko rade stvari koje ne smeju, a nikoga to ne zanima. Tuzno je sto nam je zdravstvo tu gde jeste. Mnogih stvari ne bi bilo da su stvari u drzavnim zdravstvenim ustanovama drugacije.
Zabrana rada zbog smrti devojèice
(http://img292.nono9.us/img292/168/anjagrahovacvzh5.jpg)
Specijalna bolnica za plastiènu hirurgiju "Perfekta" iz Zemuna i oftalmolo¹ka ordinacija "Iliæ" zatvorene su juèe zbog smrti trogodi¹nje Anje Grahovac, koja je preminula 4. juna posle operacije katarakte. Ministarstvo zdravlja obavilo je hitan inspekcijski nadzor, a ustanove su zatvorene jer su prekr¹ile zakon o zdravstvenoj za¹titi.
Po reèima ministra zdravlja Tomice Milosavljeviæa, zakon je prekr¹en jer su obe ustanove obavljale zdravstvene usluge za koje nisu imale dozvolu za rad.
Naime, Anju je, kako je "Blic" juèe objavio, operisao tim lekara oftalmolo¹ke ordinacije "Iliæ", ali u iznajmljenim prostorijama bolnice "Perfekta". Anja se nije probudila posle operacije, pa se na zna da li je uzrok smrti anestezija ili ne¹to drugo.
U stanu porodice Grahovac na Be¾anijskoj kosi kao da je vreme stalo. Igraèke trogodi¹nje devojèice stoje u uglu dnevne sobe, na istom mestu gde ih je ona ostavila kada je krenula na operaciju. U spavaæoj sobi, sve podseæa na nju. U krevecu ra¹iren pano "Seæanje na Anju". Na njemu nekoliko njenih fotografija i rukom ispisano "Te¹ko je bez Anje, ali ¾ivot ide dalje". Njeni vr¹njaci iz vrtiæa i ne znaju ¹ta se desilo. Njima je reèeno da se njihova drugarica odselila i ¾ivi u nekom drugom kraju.
Otac Aleksandar prièa da je njegova jedinica bila omiljeno dete u kraju, jer je uvek bila nasmejana i vesela. Majku Ivanu juèe nismo zatekli u stanu. Oti¹la je kod svojih roditelja jer se ne oseæa dobro.
- Anji je u treæem mesecu otkriveno da ima uroðenu kataraktu na levom oku. Od tada je oftalmolo¹ka ordinacija "Iliæ" sa Vidikovca pratila ovaj njen problem. Planirali smo èak da je vodimo u Sloveniju na operaciju, ali smo od toga odustali. Pro¹log meseca lekari ordinacije "Iliæ" predlo¾ili su nam da se operacija obavi u privatnoj klinici "Perfekta". Pre operacije uraðene su svi potrebni pregledi u Domu zdravlja "Ristiæ". Svi nalazi bili su dobri. Ritam srca bio je pravilan i u izve¹taju stoji da je devojèica sposobna za operaciju u op¹toj anesteziji. Nismo ni slutili da ne¹to mo¾e da krene po zlu - prièa za "Blic nedelje" Aleksandar Grahovac. Sva dokumentacija iz Doma zdravlja "Ristiæ" prosleðena je Ministarstvu zdravlja.
Otac Aleksandar ka¾e da je devojèica pre operacije bila vesela, nasmejana, da je govorila "idem kod lekara da mi skinu taèkice s oka". Niko nije ni slutio da ovako ne¹to mo¾e da se desi, jer devojèica nikada nije bila bolesna i nikada nije pila tablete.
Operacija je obavljena 21. maja, ali se Anja nije probudila iz anestezije. Hitno je prebaèena u Institut za majku i dete, meðutim, pomoæi nije bilo. Uraðeni su pregledi na kojima je konstatovano te¹ko o¹teæenje i edem na mozgu.
- Devojèica je kod nas stigla u stanju mo¾dane smrti. Sme¹tena je na odeljenje intenzivne nege. Odr¾avana je u ¾ivotu samo uz pomoæ aparata. Na¾alost, nije joj bilo spasa i preminula je 4. juna - prièa dr Dragutin Trièkoviæ, direktor Instituta za majku i dete. On ka¾e da su o ovom nemilom dogaðaju lekari Instituta obavestili Ministarstvo zdravlja i zdravstvenu inspekciju.
- Sve analize uraðene u Institutu, gde je Anja provela svojih poslednjih 15 dana ¾ivota, veoma su va¾ne, jer æe pomoæi da se utvrdi zbog èega je i kako do¹lo do komplikacija s ovako stra¹nim posledicama. Primera radi, pitanje je da li je edem u glavi nastao posle operacije ili je postojao pre, kao i da li je u tom sluèaju uticao na intervenciju. Meðutim, sigurno je da klasièan pregled u nekom Domu zdravlja ne bi pokazao postojanje tog edema - ka¾e anoniman izvor iz Instituta za majku i dete, nagla¹avajuæi da postoji moguænost da je Anja podlegla nekom virusu.
Zvaniènih informacija o uzrocima smrti devojèice jo¹ nema, jer se èekaju rezultati obdukcije sa VMA.
Roditelji male Anje ka¾u da æe saèekati rezultate obdukcije, ali da se samo na ovome neæe zaustaviti. Kako ka¾u, najverovatnije æe zapoèeti graðansku parnicu.
Perfekta
Klinika "Perfekta" je trenutno zatvorena po nalogu Ministarstva zdravlja, iako su inspektori iz iste institucije veæ obavili ispitra¾ivanje. Pokazalo se da su svi aparati i oprema, pa i za davanje anestezije, potpuno ispravni, a to potvrðuje i èinjenica da je posle operacije Anje odmah uraðeno jo¹ èetiri intervencije.
- "Perfekta" ima najsavremenije aparate, tako da nikakvom gre¹kom nisu mogla da se pome¹aju creva za anesteziju, jer je to nemoguæe uèiniti èak i namerno. ©to se tièe izbora anestezije, naèina i kolièine, tu mo¾e doæi do gre¹aka, mada sumnjam da se to desilo, ka¾e vlasnik "Perfekte" dr Milutinoviæ.
Ordinacija "Iliæ"
Niko se od zaposlenih u oftamolo¹koj ordinaciji "Iliæ", èiji su lekari operisali Anju Grahovac i kojoj je Ministarstvo zdravlja zabranilo rad do daljeg, ni juèe nije javljao na telefone, veæ se ukljuèuje telefonska sekretarica s porukom da ordinacija neæe raditi do 1. jula.
izvor www.blic.co.yu
kao skupi¹ dovoljno para i bude¹ sreæan jer ide¹ na operaciu u privatnu kliniku,gde su vrhunski doktori i oprema,a na kraju ne zna¹ ni da li æe¹ posle neke banalne operacije ostati ¾iv!
ovo je ogroman udarac za lekarsku profesiju u celini, ja bih se stideo da sam doktor[hvala Bogu pa neupisah medicinu]. ovakve greske se sve cesce desavaju nasim lekarima a za ovakve slucajeve neko treba da odgovara! ]i treba menjati u obrazovanju buducih lekara, ocigledno i tu nesto ne stima.....
Ma te stvari se stalno desavaju, cak i na drzavnim klinikama.
Samo se sve to lepo zataska.
Nemam reci za ovo, ali sve se cesce desava. Nazalost.
Placene diplome, hajka na dinar...?
I nepostojanje zakona kojim lekar pojedinacno odgovara za svoj
nehat, nemar i sta sve ne ...?
zakon stiti lekare ko bele medvede plus su oni medjusobom toliko solidarni da je to strasno.
ok je to kad jedan lekar spasi na stotine zivota ali NIJE OK kada i jedan zivot upropaste ili uniste zbog nepaznje ili neznanja ili bahatosti...
Ма катастрофа. :wall:
Као што рече Маша,прво требају све да провере,па тек онда да им дају дозволу за рад.
А не овако,тек када се нешто деси,онда затварају клинику.Па шта ће сада родитељи те девојчице?Шта њима значи то што је министарство здравља затворило ту приватну клинику?Ништа :shock
Могу смао да замислим како ће бити у блиској будућности,техника је напредовала па маса људи завршава факултете на бубице или шта већ.
Па како ће тек они да раде свој посао :wall:
najjadnije je sto studenti medicine zavrsavaju ispite na kvarno. o korupciji da ne pricam....
roditelji jadnog deteta ne mogu nista i za njih nema utehe.
mi ostali mozemo samo da se molimo Bogu da se to vise nikad nikom ne dogodi...
OBDUKCIJA POKAZALA DA JE ANJA BILA ZDRAVA
Ubio je nemar lekara
(http://img70.nono9.us/img70/3859/anjavmh7.jpg)
BEOGRAD - Trogodi¹nja Anja Grahovac iz Zemuna, koja je 4. juna tragièno preminula nakon operacije katarakte, bila je zdrava pre hiruri¹kog zahvata koji su 21. maja obavili lekari oftalmolo¹ke ordinacije „Iliæ“ na privatnoj klinici „Perfekta“ u Zemunu, navodi se u obukcionom zapisniku koji su uradili lekari Vojnomedicinske akademije u Beogradu.
Prema nezvaniènim informacijama, prvim rezultatima obdukcije nije otkriven uzrok smrti male Anje, a jedino se zna da je devojèica bila zdrava i da nije postojao medicinski razlog koji bi doveo do smrti. Kako je ranije pisano, èinjenicu da je devojèica pre odlaska na intervenciju bila potpuno zdrava potkrepljuju i medicinske analize obavljene u Domu zdravlja „Dr Ristiæ“.
Obdukcioni zapisnik u toku juèera¹njeg dana nije stigao u Okru¾no tu¾ila¹tvo u Beogradu, iako se u ponedeljak pojavila informacija da su nalazi tamo prosleðeni. U tu¾ila¹tvu navode da æe znati kako da usmere dalji postupak „tek kada im rezultati obdukcije budu poznati“.
- Ne znamo da li æe nam rezultati obdukcije biti prosleðeni narednih dana. Kada sve bude pristiglo, usmeriæemo istragu kako èinjenice budu nalagale - rekao je za „Blic“ prvi zamenik okru¾nog tu¾ioca Vojislav ©o¹kiæ.
Okru¾no tu¾ila¹tvo je ranije nalo¾ilo policiji da izvr¹i sve provere povodom smrti trogodi¹nje devojèice. Kako „Blic“ saznaje, sada se nastavljaju dalje analize koje bi trebalo da rasvetle ceo sluèaj.
- Najverovatnije je do¹lo do biohemijskog procesa pod uticajem anestezije. Jer, dejstvo anestezije mo¾e da blokira prenos impulsa sa nerava na mi¹iæe, ¹to mo¾e da izazove prestanak disanja. To se javlja jednom u 10.000 sluèajeva i ne mo¾e da se predvidi - obja¹njava dr Marko Kontiæ, predsednik Etièkog komiteta SLD.
izvor www.blic.co.yu
Баш не волим када ово прочитам ујутру,одмах поп***им. :wall:
U srpskim sudovima retko koji zdravstveni radnik je progla¹en krivim
Lekarske gre¹ke bez kazne
Javnost sa pa¾njom i¹èekuje da li æe zbog smrti trogodi¹nje Anje Grahovac iz Zemuna, koja je umrla dve nedelje posle operacije katarakte, neko biti pozvan na kriviènu odgovornost.
U dosada¹njim postupcima pred srpskim sudovima, malo ko je progla¹en krivim za fatalne lekarske gre¹ke. Dobar primer je upravo doneta prvostepena oslobaðajuæa presuda lekaru iz Instituta za majku i dete, koju je izrekao Èetvrti op¹tinski sud u Beogradu. On je jo¹ krajem oktobra 1997. godine operisao krajnike petogodi¹njem Stefanu Gavriloviæu, posle èega je deèak umro od trovanja krvi.
Stefanova majka Milena morala je da èeka gotovo pet godina da lekar bude optu¾en.
Dug put do optu¾nice ote¾avala je nekompletna dokumentacija. Nedostajala je otpusna lista, podaci o bolesti, a i lekarski karton je bio nepotpun. Posle dve godine suðenja, lekar je progla¹en krivim. Izreèena mu je kazna od deset meseci zatvora, uslovno na pet godina. Na presudu su se ¾alili tu¾ilac i odbrana i postupak je vraæen na poèetak. Za to vreme, izvedena su dva ve¹taèenja, saslu¹ano je 13 svedoka i ¹est od ukupno 11 èlanova Medicinskog odbora.
Po¹to se suðenje pre nekoliko dana zavr¹ilo oslobaðajuæom presudom, Èetvrto op¹tinsko tu¾ila¹tvo je najavilo ¾albu. U tu¾ila¹tvu ka¾u da bi ishod bio drugaèiji da su imali potpunu medicinsku dokumentaciju o ovom sluèaju.
- Na¹a zemlja je jo¹ 1989. godine ratifikovala protokol o zdravstvenoj za¹titi dece i ljudi kojim je predviðen nivo za¹tite prilikom pru¾anja medicinske pomoæi. Na¾alost, kod nas ne postoje podzakonski akti kao u zemljama Zapadne Evrope koji bi predvideli koje su obaveze lekara i medicinskog osoblja prilikom pru¾anja medicinske pomoæi. Kod nas nije jasno definisano ¹ta sve lekar treba da uradi kada pru¾a pomoæ. U Srbiji svaki lekar sam procenjuje ¹ta æe raditi u tom konkretnom sluèaju. Na Zapadu je vrlo precizno odreðeno ¹ta ko mora da odradi - ka¾e prvi zamenik tu¾ioca Èetvrtog op¹tinskog tu¾ila¹tva Jelena Panèiæ, koja zastupa optu¾nicu u ovom predmetu.
Jo¹ jedan primer nerazja¹njene gre¹ke lekara je smrt Jelice Radoviæ (19). Ona je 5. septembra pro¹le godine operisala èukljeve u privatnoj klinici „Decedra“, a èetiri dana kasnije je preminula. Za lekarsku gre¹ku koja je dovela do smrti 19-godi¹nje devojke poèetkom januara su osumnjièeni hirurg ortoped Slavko Tomiæ, koji je vodio operaciju, njegov asistent Nenad Dakiæ, anesteziolog Aleksandar Stojanoviæ i sestra Vesna Milojeviæ. Istraga je kasnije pro¹irena i na anesteziologa Oliveru Jeremiæ, koja je o Jelici trebalo da vodi raèuna posle operacije. Jelica je preminula od sepse i ambolije pluæa, a pre odlaska na operaciju bila je potpuno zdrava. Njena majka Dijana Radoviæ ka¾e za „Blic“:
- Mislim da æe proces biti okonèan kako treba i da æe krivci odgovarati pred zakonom zbog nesavesnog leèenja i nepru¾anja pomoæi. Objasnili su mi da ve¹taèenje dosta dugo traje, u toku su i godi¹nji odmori, ali najkasnije do kraja godine ja se nadam da æe biti presuðeno - ka¾e Dijana, majka Jelice Radoviæ.
U Treæem op¹tinskom sudu u Beogradu vodi se i sudski proces protiv vi¹e lekara jer su pacijentkinji oboleloj od raka nakon operacije ostavili u telu gazu. Sumnja se da je ovaj propust ubrzao smrtni ishod. Tu¾ila¹tvo je u ovom sluèaju tra¾ilo od suda da novèano kazni ve¹take lekare koji su odbili da obave ve¹taèenje po nalogu suda i utvrde koje su bolnice koristile gazu otkrivenu u telu pacijentkinje.
Treæi op¹tinski tu¾ilac Gordana Èoliæ ka¾e za „Blic“ da solidarnost meðu samim lekarima èesto spreèava efikasnu istragu.
- Sva ve¹taèenja koja su odluèujuæa za utvrðivanje èinjenica prilikom lekarske gre¹ke, takoðe rade lekari. Razumem da je te¹ko svedoèiti protiv kolega, ali svako mora da potisne kolegijalnu solidarnost i da svedoèi prema sopstvenoj savesti. To je vi¹e problem moralne prirode. Sve bi to moglo da se promeni preko Ministarstva zdravlja i Lekarske komore. De¹ava nam se da od nekih privatnih klinika ne dobijamo slu¾benu dokumentaciju jer je ne vode uredno - rekla je tu¾iteljka Èoliæ.
Pretnje sudiji
U Kragujevcu je sudija koja je presudila zaposlenima u Klinièkom centru za nesavestan rad, pre neki dan dobila preteæe pismo. Zbog pisma koje je dobila preko pisarnice Op¹tinskog suda u Kragujevcu i njegovog „upozoravajuæeg karaktera“, sudija Mila Froku zatra¾ila je za¹titu policije. Pismo je stiglo nakon ¹to je donela nepravosna¾nu presudu za troje radnika kragujevaèkog Klinièkog centra.
Prema reèima Mile Froku, ona je osudila doktorku zaposlenu u KC za nesavesni rad u slu¾bi, u vezi tu¾be roditelja koji su ukljuèeni u aferu nestalih beba.
- Roditelji blizanaca, èije su bebe posle smrti u porodili¹tu spaljene u bolnièkom krematorijumu, tu¾ili su doktorku. Po¹to smo utvrdili nepravilnosti u njenom radu, ona je dobila osudu na ¹est meseci zatvora, uslovno na godinu dana. Njen mu¾ Z.T. mi je poslao pismo sa uvredama i klevetama, koje je napisano preteæim tonom. On je napomenuo i da ubuduæe treba „dobro da razmislim o dono¹enju presuda jer odluèujem o sudbini ljudi“. To sam shvatila kao ozbiljnu pretnju - ka¾e sudija Mila Froku.
izvor www.blic.co.yu
Dokazano: Anju su ugu¹ili lekari
Autor: Nenad Jaæimoviæ, Sonja Todoroviæ | 21.06.2007 - 19:25
Dokazano: Anju su ugu¹ili lekari
Trogodi¹nja Anja Grahovac iz Zemuna, koja je 4. juna preminula nakon operacije katarakte, ostala je u toku zahvata bez kiseonika ¹to je dovelo do mo¾dane smrti usled èega su na kraju otkazali i srce i pluæa, ka¾e za „Blic“ dr Ivica Milosavljeviæ, naèelnik sudske medicina na Vojnomedicinskoj akademiji, koji je uradio obdukciju tela devojèice.
Dr Milosavljeviæ obja¹njava da se ne¹to se dogodilo tokom dejstva anestezije ¹to je dovelo do smanjenog priliva kiseonika do mozga.
- Nakon toga je usledila mo¾dana smrt, odnosno postepeno je do¹lo do ga¹enja funkcija organa - rekao je za „Blic“ doktor Milosavljeviæ.
Kada je redakcija“ Blica“ saop¹tila ocu preminule devojèice da je nalaz obdukcije pokazao da je Anja u toku operacije ostala bez kiseonika, prve reèi Aleksandara Grahovaca bile su:
- Znali smo to od prvog dana! Odmah posle tragedije konsultovali smo se s drugim anesteziolozima. Jedan od njih nam je rekao da je pojava edema na mozgu posledica gubitka dovoda kiseonika tokom operacije - ogorèen je otac devojèice.
Devojèica se posle operacije, koju su 21. maja obavili lekari oftalmolo¹ke ordinacije „Iliæ“ na privatnoj klinici „Perfekta“ u Zemunu, nije probudila iz anestezije. Potom je hitno prebaèena na Institut za majku i dete, gde je posle dve nedelje, ne budeæi se iz kome, preminula. Inaèe, kako je „Blic“ ranije pisao, Anja je bila zdrava pre hirur¹kog zahvata.
Prema jednoj od nezvaniènih verzija, tokom operacije devojèici se pomerio tubus, ¹to je dovelo do delimiènog ili potpunog prekida dovoda kiseonika, ¹to nije odmah primeæeno. Kako „Blic“ nezvanièno saznaje, postoji izve¹taj u kojem se navodi da je devojèici dvadeset minuta pre kraja operacije ponovo name¹tan tubus. Iz toga je oèito da ne¹to nije bilo uredu s tubusom tokom operacije. Anesteziolog, koji je ¾eleo da ostane anoniman, ka¾e za „Blic“ da je kod intervencija na oku neophodno biti obazriv jer je pacijentu pokrivena glava.
- Mo¾e da se dogodi da je pacijent lo¹e intubiran ili da mu tokom intervencije ispadne tubus. Treæa moguænost je da balonèiæ, koji se nalazi na kraju tubusa, prekrije njegov otvor. Balonèiæ se, inaèe, naduduvava kao bi se zatvorila ¹irina du¹nika. To se dogaða ako se tubusi vi¹e puta koriste, ¹to se praktikuje u na¹im zdravstvenim ustanovama. Postoji i moguænost da je dovod kiseonika u sistem bio lo¹ ili da ga uop¹te nije bilo - ka¾e sagovornik „Blica“.
www.blic.co.yu
QuoteMo¾e da se dogodi da je pacijent lo¹e intubiran ili da mu tokom intervencije ispadne tubus. Treæa moguænost je da balonèiæ, koji se nalazi na kraju tubusa, prekrije njegov otvor. Balonèiæ se, inaèe, naduduvava kao bi se zatvorila ¹irina du¹nika. To se dogaða ako se tubusi vi¹e puta koriste, ¹to se praktikuje u na¹im zdravstvenim ustanovama. Postoji i moguænost da je dovod kiseonika u sistem bio lo¹ ili da ga uop¹te nije bilo - ka¾e sagovornik „Blica“.
To je ono sto ja kazem-doktori MORAJU o SVEMU da misle jer je u pitanju LJUDSKI ZIVOT pa i o tako naizgled beznacajnoj stvari kao sto je pomeren tubus!
Strasno, stvarno nemam reci.
Meni su tu najkrivlji doktori mada uvek postoji nesto sto ne mozes uvek da predvidis niti znas kako ce organizam reagovati...
-------------
Tu¾ila¹tvo tra¾i sprovoðenje istra¾nih radnji o smrti trogodi¹nje devojèice
Lekari sramno ¹tite ubice male Anje
Autor: N. Jaæimoviæ - S. Todoroviæ - N. Erac | 22.06.2007 - 08:15
Lekari sramno ¹tite ubice male Anje
BEOGRAD - Okru¾no tu¾ila¹tvo u Beogradu danas æe podneti sudu zahtev za sprovoðenje istra¾nih radnji o smrti trogodi¹nje Anje Grahovac, koja je 4. juna posle operacije katarakte tragièno preminula.
Okru¾ni tu¾ilac Milovan Bo¾oviæ je izjavio da je tu¾ila¹tvo juèe dobilo zapisnik sa obdukcije i da je „nalaz dat u op¹toj formulaciji, koja je jasna lekarima, ali ne i pravosudnim organima“. Bo¾oviæ je istakao da oni nisu upuæeni u materiju i da æe tra¾iti da se sprovedu istra¾ne radnje da bi se utvrdio neposredni uzrok smrti.
- U zapisniku nije naveden konkretan razlog smrti devojèice, preminule posle operacije uroðene katarakte, koju su obavili lekari oftalmolo¹ke ordinacije „Iliæ“ na privatnoj klinici „Perfekat“ u Zemunu - rekao je Bo¾oviæ.
„Blic“ je juèe imao uvid u obdukcioni zapisnik sa VMA. Zakljuèak lekara koji su potpisali nalaz jeste da je smrt nastupila „neposredno usled vi¹estruke disfunkcije organa, kao posledice te¹kog hipoksièkog o¹teæenja mozga nastalog u toku hirur¹ke intervencije“. Kako su nam objasnili struènjaci, hipoksièko o¹teæenje tkiva nastaje usled nedostatka kiseonika i, ukoliko se brzo ne reaguje, mo¾e doæi do o¹teæenja mozga.
Prema proceni tu¾ioca Bo¾oviæa, istra¾ni postupak æe, u najboljem sluèaju, potrajati oko mesec dana.
- Saslu¹aæemo èlanove ekipe, koji su vr¹ili hirur¹ki zahvat da bi se utvrdilo da li je u njihovim radnjama bilo eventualnih propusta i u kojoj meri su oni eventualno uticali na kobni ishod - rekao je Bo¾oviæ.
Kako je za „Blic“ rekao prvi zamenik Okru¾nog tu¾ioca Vojislav ©o¹kiæ, istra¾nom sudiji biæe upuæen i zahtev za izvoðenje ve¹taèenja koje bi trebalo da ustanovi zbog èega je do¹lo do o¹teæenja mozga.
Inaèe, nekoliko desetina lekara privatne klinike „Perfekta“, oftalmolo¹ke ordinacije „Iliæ“ i Instituta za majku i dete saslu¹ani su na informativnom razgovoru u policiji. U MUP-u ka¾u da je za danas planirano saslu¹anje anesteziologa Stanoja Gli¹iæa.
Roditelji male Anje, Ivana i Aleksandar Grahovac, koji su juèe dali izjave u policiji, ka¾u da nemaju ¾ivaca da bilo koga privatno gone.
- Na¹ cilj je bio da se objavi na koji naèin je ¾ivo i zdravo dete stradalo, a vratili su nam ga da ne ka¾em kako - ka¾e otac devojèice.
Ekspertski tim Privatne lekarske komore obavio je juèe rezulate interne istrage u kojima se zakljuèuje da je mala Anja pre operacije bila zdrava, te da je zakljuèak pedijatra bio da mo¾e da se podvrgne operaciji. Anesteziolog Tomislav Marenoviæ, èlan tima, rekao je da je u toku operacija, posle 40 minuta, kod deteta do¹lo do usporenog sraènog rada i pada krvnog pritiska.
- U tom trenutku, anesteziolog Stanoje Gli¹iæ je zatra¾io da se hirur¹ki zahvat zaustavi. Preduzeo je sve ¹to treba da se uradi, stanje se stabilizovalo i operacija je nastavljena - obja¹njava dr Marenoviæ.
On, meðutim, nije spomenuo da je maloj Anji tada ponovo name¹tan tubus. Tek posle pitanja novinara, on je to potvrdio i objasnio da kada se javi usporen srèani rad, svaki anesteziolog mora da proveri prohodnost disajnih puteva.
- U prvih 40 minuta operacije monitoring je pokazivao normalnu zasiæenost krvi kiseonikom. Aparat za anesteziju u bolnici „Perfekta“ je ispravan - istièe dr Marenoviæ, koji je bio zaposlen u klinici „Decedra“ dok nije zatvorena zbog smrti Jelice Radoviæ, koja je preminula posle operacije èukljeva u toj privatnoj ordinaciji.
S druge strane, Etièki komitet Srpskog lekarskog dru¹tva je saop¹tio da njima nije poznato da li su aparati bili ispravni. Kako „Blic“ saznaje, policija je zapeèatila prostorije klinike „Perfeketa“ upravo zbog moguæeg ve¹taèenja kojim bi bila proverena ispravnost opreme. Etièki komitet je najavio da æe svoje mi¹ljenje izneti do poèetka jula, jer im nedostaje mnogo detalja.
- Ne znamo kako je dete uvedeno u anesteziju, da li je praæen rad srca, disanja, a nemamo ni nalaz histopatologije - saop¹teno je u Etièkom komitetu.
U izve¹tajima Etièkog komiteta i Privatne lekarske komore, koji samo potvrðuje da lekari jedni drugima èuvaju leða, nije ostavljena moguænost da je do smrti Anje Grahovac do¹lo usled gre¹ke lekara. Èak se kao uzrok smrti spominje i genetski poremeæaj, odnosno maligna hipertermija, ¹to, kako je rekao dr Marenoviæ, mo¾e da dovede do edema na mozgu. On ka¾e da to potkrepljuju visokom temperaturom koju je Anja dobila posle operacije. To nisu iskljuèili ni èlanovi Etièkog komiteta, ali ni moguænost da je do smrti do¹lo usled uroðene mane.
Meðutim, otac devojèice Aleksandar Grahovac odbacio je sumnje o genetskom poremeæaju koji je mogao da dovede do smrti.
- Takvo ispitivanje je uraðeno na Institutu za majku i dete i rezultati su pokazali da Anja nije imala nikakvu genetsku anomaliju - rekao je juèe za „Blic“ Grahovac.
Neubedljiva obja¹njenja eksperata
Na pitanje novinara kako je Komora utvrdila da je operacija tekla normalno kada je 20 minuta pre kraja obustavljena zbog nedostatka kiseonika, anesteziolog Tomislav Marenoviæ je kratko odgovorio:
- Anesteziolog Gli¹iæ uradio je sve po protokolu i njegova praksa od 35 godina sve govori.
Da li je normalno da lekar koji operi¹e ode a da se dete nije probudilo iz anestezije?- bilo je sledeæe pitanje novinara.
- Nije mi poznat taj podatak - rekao je oftlamolog Zoran Kuljaèa.
O kakvoj je istrazi reè ako vam to nije poznato?
- Lekarski ekspertski tim je samo trebalo da donese mi¹ljenje na bazi dokumentacije, koju nemamo u celosti. Ne izja¹njavam se da li je napravljena struèna gre¹ka. Rekao sam ¹ta sve mo¾e da doðe u obzir, a da se ona ne napravi - rekao je Marenoviæ. On je time praktièno potvrdio da je Komora dala sve moguænosti kako je umrla mala Anja, osim jedne - da je u pitanju lekarska gre¹ka.
Privremeno zatvoreno 98 privatnih ordinacija
Operisali i u gara¾ama
U Srbiji ima oko 4.000 privatnih kuæa za leèenje, od bolnica i domova zdravlja, pa do klasiènih stomatolo¹kih i lekarskih ordinacija. Inspekcija Ministarstva zdravlja je od poèetka godine privremeno zabranila rad èak 98 ordinacija, i to od dva do èetiri meseca.
Najèe¹æi razlog zatvaranja jeste pru¾anje lekarskih usluga za koje ustanova nije registrovana, ili ¹to u ordinaciji ne rade za stalno bar dva specijalizovana lekara. Poslednje su zatvorene privatna oftalmolo¹ka ordinacija „Iliæ“ i specijalna bolnica za plastiènu hirurgiju „Perfekta“, jer su pru¾ale usluge za koje nisu bile registrovane. I pored zabrana i visokih novèanih kazni, koje iznose i do milion dinara za pravna lica, u Srbiji i dalje postoji praksa da lekari otvaraju jednu vrstu ordinacije, a da u njoj pru¾aju brojne usluge iz razlièitih oblasti medicine. Od poèetka godine, Ministarstvo zdravlja izdalo je 467 re¹enja za poèetak rada ustanovama u privatnom vlasni¹tvu, u koje spadaju apoteke, specijalne bolnice, op¹te bolnice, zavodi za laboratorijske i radiolo¹ke analize, domovi zdravlja.
- Do dono¹enja Zakona o zdravstvenoj za¹titi, stanje u privatnoj praksi je bilo haotièno. Zaticali smo lekare da u gara¾ama ili ordinacijama rade operacije pod obrazlo¾enjem da su to zahvati posle kojih pacijenti odmah mogu da idu kuæi. To je veliki rizik, jer ¹ta bi se desilo da u takvim okolnostima doðe do komplikacija?! Recimo, hirur¹ke bolnice nisu morale da imaju zaposlenog anesteziologa, a ni da imaju svoju dijagnostiku. To nije bilo dobro, jer je obaveza da se posle operacije radi nadzor pacijenta u prisustvu anesteziologa.
De¹avalo se da doðu anesteziolozi koji imaju samo ugovor o delu i da nakon operacije odmah odu, a stanja pacijenta pratio je lekar koji se tu zatekao - ka¾e dr Danica Mihajloviæ, naèelnica zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja.
S. Todoroviæ
blic
Priveden anesteziolog
Novi Sad -- Policija privela anesteziologa Stanoja Gli¹iæa zbog sumnje u nestruèno postupanje, a u vezi sa smræu trogodi¹nje devojèice.
Stanoje Gli¹iæ, anesteziolog u penziji, bio je èlan tima koji je operisao devojèicu koja se posle operacije nije probudila iz anestezije, a osumnjièen je da je nesavesno postupajuæi poèeo proces anestezije sa opremom koja nije bila ispitana, atestirana i bez potvrde o uraðenom adekvatnom servisu, a pri tom nije kontrolisao dotok kiseonika tokom operacije, navodi policija.
Osumnjièenom je odreðen pritvor od 48 sati, a biæe priveden istra¾nom sudiji Okru¾nog suda u Beogradu.
Kontrola zdravstvenih ustanova
U Srbiji je od poèetka godine, posle vanrednih kontrola, zatvoreno 89 bolnica zbog kr¹enja Zakona o zdravstvenoj za¹titi.
Neke od bolnica su zatvorene zbog toga ¹to su obavljale zahvate za koje nisu imale dozvole, kao ¹to je sluèaj sa oftalmolo¹kom ordinacijom Iliæ i specijalnom bolnicom za plastiènu hirurgiju Perfekta, u kojoj je operisana Ana Grahovac, koja se posle operacije nije probudila iz anestezije.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljeviæ nije ¾eleo da komentari¹e da li u sluèaju smrti Ane Grahovac postoji gre¹ka medicinskog osoblja jer to, kako je rekao, treba da bude utvrðeno u sudsko-medicinskom postupku.
On ka¾e da se u Srbije sprovode redovne i vanredne kontrole zdravstvenih ustanova i njihovog rada, ali dodaje da nije cilj da svakog lekara kontroli¹e jedan inspektor, veæ da svako radi svoj posao kako dolikuje.
"Nema 25.000 inspektora da èuèe nad svakim lekarem jer bi to pokazalo da sistem ne funkcioni¹e. Treba svako da preuzme odgovornost i da radi svoj posao, a mi æemo nastaviti kontrole", ka¾e Milosavljeviæ.
Ove godine je u Srbiji obavljeno oko 3.500 vanrednih kontrola zdravstvenih ustanova, a 89 ih je zatvoreno zbog kr¹enja Zakona o zdravstvenoj za¹titi. U Srbiji ne postoji nijedna koja je specijalizovana za deèiju hirurgiju.
"Nema bolnice koja je registrovana za deèju hirurgiju, postoje samo specijalizovane bolnice licencirane za pojedine vrste operacija, pa ako u registraciji pi¹e da su specijalizovani da te zahvate rade i nad decom, onda ih mogu obavljati", ka¾e ministar.
Privatne bolnice, da bi mogle da obavljaju operacije nad decom, moraju imati lekare i anesteziologe koji su specijalizovani za rad s decom.
izvor www.b92.net
Bruka: Lekarska komora dogodine o smrti Anje
Zbog ubistva Anje uhap¹en anesteziolog
Stanoje Gli¹iæ, anesteziolog na operaciji Anje Grahovac, koja je 4. juna tragièno preminula dve nedelje posle operacije katarakte, priveden je juèe u policiju, gde mu je odreðen pritvor od 48 sati, a Okru¾no tu¾ila¹tvo æe podneti zahtev sa sprovoðenje istrage protiv njega, kada danas bude saslu¹an kod istra¾nog sudije, saznaje „Blic“. Narednih dana biæe poznata sudbina i drugih èlanova lekarskog tima, meðutim, ¹okantno je da æe Lekarska komora svoj stav o ovom sluèaju zauzeti tek poèetkom naredne godine!
- Odmah æemo podneti zahtev za sprovoðenje istrage u sluèaju smrti trogodi¹nje Anje. Neæemo vi¹e da èekamo i dok sada razgovaramo jedan lekar je veæ priveden - potvrdio je juèe za „Blic“ Vojislav ©o¹kiæ, prvi zamenik okru¾nog tu¾ioca u Beogradu.
Po¹to je sluèaj preuzelo Okru¾no tu¾ila¹tvo u Beogradu, Gli¹iæ æe najverovatnije biti osumnjièen za najte¾i oblik kriviènog dela poznatog kao te¹ko delo protiv zdravlja ljudi za koje je zapreæena zatvorska kazna do 12 godina zatvora.
Kobnog dana u operacionoj sali klinike „Perfekta“ bili su oftalmolog Bo¾idar Iliæ, kao voða tima, njegova æerka Mirjana Iliæ, oftalmolog, njegov zet Bora Mitroviæ, oftalmolog koji je operisao malu Anju, i anesteziolog Stanoje Gli¹iæ. Sa ekipom u sali bila je i medicinska sestra, koja inaèe u ordinaciji „Iliæ“ zakazuje preglede. Anju Grahovac su sedam dana pre operacije poslednji pregledali doktori Bora Mitroviæ i Mirjana Iliæ i zakazali joj datum hirur¹ke intervencije.
Mala Anja je neèijom gre¹kom tokom operacije ostala bez kiseonika, ¹to je prouzrokovalo o¹teæenje mozga i kasnije smrt. Istraga sada mora da utvrdi pojedinaènu odgovornost svih koji su uèestvovali u operaciji devojèice.
- Anju Grahovac operisao je doktor Bora Mitroviæ, koji je zaposlen u Gradskoj bolnici. Na¹a obaveza je da sve relevantne èinjenice iznesemo u javnost i da razjasnimo tok operacije. Nju je operisao lekar dr¾avne bolnice, a sada se privatna praksa apostrofira u tako lo¹em kontekstu - po¾alio se za „Blic“ profesor Vi¹eslav Had¾itanoviæ, predsednik Privatne lekarske komore Srbije.
Okru¾ni tu¾ilac Milovan Bo¾oviæ je izjavio da zapisnik sa obdukcije nije jasan pravosudnim organima. U nalazu se navodi da je smrt nastupila „neposredno usled vi¹estruke disfunkcije organa, kao posledice te¹kog hipoksièkog o¹teæenja mozga nastalog u toku hirur¹ke intervencije“. Ovo je dodatno razgnevilo familiju Grahovac.
- Ogorèeni smo ¹to je tu¾ilac izjavio da ne zna ¹ta znaèi „hipoksièno“. Ni mi nismo znali, pa smo otvorili knjige i pogledali - ka¾e otac preminule Anje Aleksandar Grahovac.
On ka¾e da je uzrok smrti sasvim jasan jer u obdukcionom nalazu pi¹e da je te¹ko hipoksièno stanje nastalo zbog nedostatka kiseonika tokom operacije. Roditelji male Anje zgranuti su i izjavama Etièkog komiteta koji je saop¹tio da nedostaje mnogo detalja, pa æe svoj konaèan stav izneti do poèetka jula.
Ali i pored toga ¹to nisu imali kompletnu dokumentaciju, Etièki komitet Srpskog lekarskog dru¹tva i Privatne lekarska komora dali su mi¹ljenje kako je umrla devojèica. Ekspertski tim Privatne lekarske komore ponudio je razne moguænosti o smrti male Anje, osim one da je u pitanju lekarska gre¹ka.
- Ministarstvo zdravlja predalo je lekarskoj komori sluèaj trogodi¹nje Anje Grahovac. To æe biti prvi sluèaj koji æe procesuirati lekarska komora i ukoliko sud èasti utvrdi da je uzrok smrti nesavesno leèenje oduzeæemo dozvole za rad lekarima - izjavila je za „Blic“ primarijus dr Tatjana Radosavljeviæ, direktorka Lekarske komore Srbije.
Meðutim, kako je „Blicu“ potvrðeno, sluèaj male Anje æe se razmatrati tek poèetkom iduæe godine! Obja¹njenje dr Radosavljeviæ glasi:
„Lekarska komora u Srbiji formirana je tek pre sedam dana i funkcioni¹e samo formalno. Komora nije izdala niti jednu licencu, nema niti jednog èlana, nema ¾iro-raèun, a ni adresu, odnosno prostorije“.
Ova institucija je zakonom osnovana 2005. godine. Na pitanje ko je odgovoran ¹to ova institucija nije tada zapoèela sa radom, ona odgovara da je direktorka postala tek 13. juna ove godine, a da je „Hrvatska na uspostavljanju te institucije radila pet godina“.
To znaèi samo jedno - da Srbija u ovom momentu nema nijednu instituciju koja oduzima dozvolu za rad lekara koji poèini gre¹ku i usmrti pacijenta! Srbija, takoðe, nema niti jednog lekara koji ima dozvolu za rad! Ona od 2005. godine ima samo formalno zakonom predviðenu instituciju - Lekarsku komoru koja bi trebalo da izdaje i oduzima licence. Zbog toga pojedini lekari mogu da rade bez dovoljne doze odgovornosti. Èak i kada je neko od lekara nakon sudske odluke poslat na izdr¾avanje zatvorske kazne, po isteku odreðene sankcije mo¾e sasvim slobodno da nastavi sa radom. Sankcije suda èasti i etièkog kodeksa za ovu profesiju u Srbiji jo¹ ne postoje u praksi.
Dr Radosavljeviæ ka¾e da æe se licence izdavati tek od 2008. godine.
Od tada nijedan lekar neæe moæi da radi ukoliko nema dozvolu koja se dobija uz potvrdu pravosudnih organa da nikada nije bio osuðen za nesavesno leèenje. Za lekare koje se ustanovi da su osuðivani, licenca neæe biti izdata.
Posle nastupa pojedinih lekara, javnosti je postalo jasno da po svaku cenu ¹tite jedni druge. Do kojih granica to ide, svedoèi informacija iz Treæeg op¹tinskog suda u Beogradu, gde se vodi proces protiv vi¹e lekara jer su pacijentkinji oboleloj od raka nakon operacije ostavili u telu gazu. U tom sluèaju ve¹taci (kolege lekari) odbili su da obave ve¹taèenje po nalogu suda. Sve ¹to je tu¾ila¹tvo moglo da uradi je da zatra¾i da se oni novèano kazne.
Pedijatar Zoran Bulatoviæ, predsednik Upravnog odbora Lekarske komore Srbije, na pitanje za¹to izostaje esnafska moralna osuda lekara koji gre¹kom usmrte pacijenta, ka¾e:
- Lekarska komora, koja ima sud èasti i disciplinsku komisiju svuda u svetu vr¹i postupak ispitivanja ako se neko ¾ali na rad lekara. To je njen osnovni zadatak. Moralna osuda za gre¹ku lekara nije adekvatna. U zakonu pi¹e da za gre¹ke ne slede moralne sankcije, veæ oduzimanje licence od nekoliko meseci do trajnog oduzimanja. A da bismo mogli da oduzmemo licencu, moramo prvo da ih podelimo. A sada se ne zna ni koliko lekara ima u Srbiji - navodi Bulatoviæ.
On ka¾e da mu nije poznato da je do sada ikada oduzeta dozvola za rad lekaru za nesavesno leèenje.
Tomica Milosavljeviæ: Prekr¹ena je lekarska etika
- Ako doktori hirurg, oftalmolog, anesteziolog i medicinska sestra uzmu dete od tri godine i odnesu ga u operacionu salu u kojoj treba da se operi¹e plastièna i rekonstruktivna hirurgija, jer je za to registrovana ta zdravstvena ustanova, a onda operi¹u oko, po mom liènom, struènom i ljudskom sudu prekr¹ena je lekarska etika - izjavio je juèe ministar zdravlja Tomica Milosavljeviæ povodom smrti Anje Grahovac, koja je preminula posle operacije katarakte.
On je rekao da je „nesporno“ da su privatna oftalmolo¹ka ordinacija „Iliæ“ i privatna bolnica „Perfekta“ prekr¹ile Zakon o zdravstvenoj za¹titi jer su radile posao za koji nisu dobile dozvolu Ministarstva zdravlja.
Ministarstvo zdravlja je zatvorilo tu ustanovu i predalo dokumentaciju tu¾ila¹tvu i to na osnovu okolnosti koje upuæuju na moguænost struène gre¹ke, dok æe odgovornost utvrðivati sudski organi, objasnio je ministar.
Na pitanje novinara „Blica“ kako komentari¹e to ¹to u ovom sluèaju „zdravstveni radnici ¹tite leða jedni drugima“, Milosavljeviæ je odgovorio da treba biti oprezan u davanju ovakvih sudova smatrajuæi da je reè o medijskoj interpretaciji.
- Etièku odgovornost ne ispituje ministar, ali ni novinske agencije, nego lekarska udru¾enja i komore i za to imaju odgovornost. Licencu doktorima, sestrama i stomatolozima ne izdaje ministar, nego komore po proceduri koja je precizirana zakonom. To je proces utvrðivanja odgovornosti: ako ima struène gre¹ke, s jedne strane krivièno-pravne, a s druge - etièke, ja to ne bih mogao da komentari¹em, jer ja ne mogu da budem i etièki odbor i lekarske i sestrinske komore. Zbog toga postoji sud i tu¾ilac - ka¾e Milosavljeviæ.
Vojkan Staniæ: Bez sankcija nema opreza
Profesor doktor Vojkan Staniæ, predsednik Srpskog lekarskog dru¹tva, ka¾e da je Etièki komitet ovog dru¹tva ocenio da je poèinjena povreda etiènosti u svakom smislu. Ali, na¾alost, obja¹njava, ovaj stav nije obavezujuæ i ne donosi nikakve sankcije. Upozorava da bi ingerencije Srpskog lekarskog dru¹tva trebalo poveæati, jer „kada nema sankcija nema ni poveæane opreznosti lekara“.
- U ovom sluèaju zato mi ne mo¾emo uèiniti ni¹ta vi¹e, iako bi trebalo, od konstatovanja da je napravljena velika oèigledna gre¹ka. Moralna odgovornost nije adekvatan odgovor za poèinjeno delo - izjavio je dr Staniæ.
www.blic.co.yu
Tegoban put
do pravde
E.V.N., 22. jun 2007
BEOGRAD - Sudsko medicinski odbor za poslednjih 10 godina razmatrao je samo 65 sluèajeva za koje se sumnjalo da su lekarske gre¹ke! U javnosti se, meðutim, stièe utisak da su struèni propusti lekara, ili bar sumnje pacijenata na nesavesno leèenje mnogo uèestaliji. Veæina ne stigne do sudova, a i oni koji uðu u sudski postupak retko kada se zavr¹e osudom lekara.
Ivana Ðurðiæ, psihijatar iz Beograda, gre¹kom lekara praktièno je ugu¹ena na poroðaju u GAK u Vi¹egradskoj jo¹ pre sedam godina, a pro¹logodi¹nja presuda Drugog op¹tinskog suda, kojom je dr Vlada Andriæ, anesteziolog, osuðen na tri godine zatvora, jo¹ nije pravosna¾na!
Borba Milene Gavriloviæ, majke petogodi¹njeg Stefana koji je pre 10 godina umro od trovanja krvi posle operacije krajnika, da doka¾e lekarsku krivicu, praktièno, jo¹ traje. Èetvrti op¹tinski sud nedavno je doneo oslobaðajuæu presudu lekaru Instituta za majku i dete, ali je Èetvrto op¹tinsko tu¾ila¹tvo najavilo ¾albu.
Dijana, majka Jelice Radoviæ (19), koja je umrla posle operacije èukljeva u "Decedri", nada se da æe sudski spor, pokrenut po slu¾benoj du¾nosti, biti zavr¹en do kraja godine.
- Ve¹taèenje dugo traje, a najveæi problem je ¹to sudija nema prema èemu da se ravna, jer ne postoji zakonska procedura ¹ta sve hirurg pre, i tokom operacije, mora da uradi - ka¾e Dijana.
Jelica Radoviæ nije prvi pacijent koji je posle operacije umro na privatnoj klinici “Decedra”. Novembra 2000. godine, lekar ove klinike dr Dragoslav Vukajloviæ, operisao je vene Zoranu Matiæu (28). Istog dana kada je otpu¹ten sa klinike, Zoran se po¾alio roditeljima na bolove u vratu i pluæima, i na gu¹enje. Posle èetiri dana, preminuo je od tromboembolije pluæa.
Dr Vukajloviæ je osuðen na godinu dana zatvora, ali je presuda ukinuta, pa je postupak krenuo ponovo. Kako saznaju “Novosti”, dan pre operacije Zorana Matiæa, na klinici “Decedra” je preminula i Milojka Trifunoviæ.
U razvijenim zemaljama, gde se godi¹nje prijavi hiljade lekarskih gre¹aka, postoje medicinski protokoli. Uvidom u njih jasno je da li je, ili nije, uèinjena lekarska gre¹ka. Ve¹taci se samo konsultuju da li je odreðeni protokol primenljiv u konkretnom sluèaju.
- Lekarsku gre¹ku nije te¹ko dokazati - ka¾e profesor dr Branimir Aleksandriæ, direktor Instituta za sudsku medicinu u Beogradu. - Samo je potrebna uredna medicinska dokumentacija. Èak i kada medicinske dokumentacije nema, po ishodu leèenja mo¾e indirektno da se zakljuèi ¹ta se dogodilo. Medicina nije matematika, tu je uvek moguæa nepredviðena komplikacija, i u èak 98 odsto sluèajeva ispostavi se da su sumnje na lekarsku gre¹ku, zapravo, neosnovane.
Ljiljana Abramoviæ (19) iz Borèe "pro¹etana kroz èetiri ustanove-Urgentni centar, GAK u Vi¹egradskoj, psihijatriju "Laza Lazareviæ", gde je sme¹tena posle jaukanja i previjanja zbog bolova, u Institutu za infektivne bolesti umrla je -od slepog creva 2002. godine.Porodica pred Drugim op¹tinskim sudom jo¹ vodi spor.
-Sve to ide previ¹e sporo, a veæ posle prvog roèi¹ta stekao sam utisak da se stvara atmosfera da dr Aleksandar Ivica, hirurg panèevaèke bolnice nije kriv-prièa Bojan, mu¾ Mirjane Jojkiæ (27), koja je umrla 21. marta pro¹le godine posle operacije slepog creva.
Prof. dr Momèilo Ðorðeviæ, neurohirurg, upozorava da kod nas mora da se promeni odnos dru¹tva prema pacijentima.Sudski sporovi se ovde retko zavr¹avaju u korist pacijenata "zbog esnafskog pokrivanja".
-U inostranstvu bolnica za svakog lekara plaæa osiguranje i, onda, pacijent ne tu¾i lekara, nego bolnicu-navodi Ðorðeviæ.-Gre¹ka se namiruje iz fonda osiguranja, a "¾ao nam je", "krivo nam je" - to u svetu ne prolazi.
– Svaki segment krivice onih koji su za tragièan ishod odgovorni, u kriviènom, etièkom i prekr¹ajnom smislu, biæe ispitan do detalja. Ovim reèima je u petak u Novom Sadu ministar zdravlja prof. dr Tomica Milosavljeviæ, odgovorio na po mnogima sraman nalaz Privatne lekarske komore ,kojim se sa medicinara skida odgovornost za smrt male Anje Grahovac..
- Privatna lekarska komora je samo udru¾enje privatnih lekara. Odgovornost za smrt devojèice ima vi¹e dimenzija, a etièka krivica se pokazuje kao najoèiglednija. Ne sme se ponoviti da neko radi posao za koji nema dozvolu – naglasio je Milosavljeviæ. – Jedan tim je operisao kataraktu u sali za plastiènu i rekonstruktivnu hirurgiju, to je oèigledan etièki prekr¹aj.
Sud æe, dakle, dati odgovore ko je kriv zbog smrti devojèice, a Ministarstvo zdravlja je kompletan materijal o ovom sluèaju predalo tu¾ila¹tvu. Prema Milosavljeviæevim reèima, o etièkoj odgovornosti sudiæe struka, koja uostalom i daje licence.
DR®AVNI LEKAR
DR Bora Mitroviæ, koji je u "Perfekti" operisao Anju Grahovac nije privatnik, on je lekar u KBC "Zvezdara", ali je i u ovom sluèaju iskompromitovan iskljuèivo privatni sektor - ka¾e prof. dr Vi¹eslav Had¾i-Tanoviæ, predsednik Privatne lekarske komore. - Mi uporno insistiramo da se stvari razgranièe - da privatnici rade privatno, a dr¾avni lekari u dr¾avnom zdravstvu.Ali ni¹ta se ne menja i velik je, na ¾alost, prostor za manipulaciju pacijentima koje lekari iz dr¾avnog zdravstva prevode u nazovi privatne ordinacije. A, one su kod nas u veæini sluèajeva zapravo agencije koje svoj prostor i opremu izdaju lekarima iz dr¾avnog zdravstva.
PRIJAVE
ZA poslednje tri godine Ministarstvo zdravlja podnelo je 88 kriviènih prijava zbog struènih propusta. Najvi¹e prijava, 50, podneto je pro¹le godine uglavnom zbog propusta i neprepoznavanja perforacije slepog creva. Pretpro¹le godine podneto je 27, a 2004. godine 11 kriviènih prijava.
PRITVOR ZA ANESTEZIOLOGA
BEOGRADSKA policija odredila je zadr¾avanje do 48 sati Stanoju Gli¹iæu (69) iz Beograda, lekaru anesteziologu u penziji, èlanu operativnog oftalmolo¹kog tima koji je operisao trogodi¹nju Anju Grahovac iz Beograda, koji je, nesavesno postupajuæi, zapoèeo proces anestezije sa opremom koja nije bila ispitana, atestirana i koja je bila bez potvrde o uraðenom adekvatnom servisu, i pritom nije kontrolisao dotok kiseonika u toku operacije.
Osumnjièeni æe biti priveden istra¾nom sudiji Okru¾nog suda u Beogradu.
SOLIDARNOST
SUD bira ve¹take po svom nahoðenju, a u javnosti se stièe utisak da se lekari meðusobno ¹tite.
- U Sudsko-medicinskom odboru, koji èini sedam-osam iskusnih i provereno objektivnih èlanova, nema solidarnosti, ali video sam na drugim mestima da se lekari uzajamno ¹tite -ka¾e prof. dr Branimir Aleksandriæ.
www.novosti.co.yu
Sudovi... :bljak:
Pravda je lazna, i nekad nedostizna...
Pa naravno da se stite... :wall:
Najvecu dozu arogancije imaju uporavo oni koji su najmanje strucni a izigravaju okolo bogove, i tretiraju pacijente kao meso na pokretnoj traci- pa posle takvog tretmana imate extremno nervozne pacijente koji iz straha otezavaju rad i lekarima i osoblju i ostalim pacijentima...
Shvatam da su greske moguce,
ali smatram i da niko nikoga nije prisilio na medicinski poziv i da je prihvatanje odgovornosti za sopstveno delo stvar covekovog morala i postenja prema sebi...
Istraga o smrti trogodi¹nje Anje Grahovac
Umesto u du¹nik, lekar tubus stavio u jednjak
Anesteziolog Stanoje Gli¹iæ, osumnjièen za te¹ki sluèaj nesavesnog leèenja trogodi¹nje Anje Grahovac, koja je preminula dve nedelje posle operacije katarakte, tereti se da je prilikom hirur¹kog zahvata devojèici tubus stavio u jednjak umesto u du¹nik.
To stoji u zahtevu za istragu beogradskog Okru¾nog javnog tu¾ila¹tva u kojem se jo¹ navodi da je Gli¹iæ odgovoran i za nesipravnu opremu za anesteziju.
Prema verziji koju je „Blic“ objavio pro¹log èetvrtka, tokom operacije, devojèici se pomerio tubus, ¹to je dovelo do delimiènog ili potpunog prekida dovoda kiseonika, ¹to nije odmah primeæeno. O tome, kako smo saznali, postoji i izve¹taj u kome se navodi da je devojèici dvadeset minuta pre kraja operacije ponovo name¹tan tubus.
Anesteziolog Gli¹iæ je prekjuèe saslu¹an pred istra¾nim sudijom, koji mu je odredio jednomeseèni pritvor. U prisustvu advokata on je tvrdio da nije kriv za tragièan ishod operacije.
Devojèica se posle operacije, koju su obavili lekari oftalmolo¹ke ordinacije „Iliæ“, na privatnoj klinici „Perfekta“ u Zemunu, nije probudila iz anestezije. Potom je hitno prebaèena na Institut za majku i dete, gde je posle dve nedelje, ne budeæi se iz kome, preminula. Inaèe, Anja je bila zdrava pre hirur¹kog zahvata.
Tokom operacije, mala Anja je lekarskom gre¹kom ostala bez kiseonika. To je prouzrokovalo o¹teæenje mozga i kasnije dovelo do smrti.
Anesteziolog koji je ¾eleo da ostane anoniman rekao je za „Blic“ da je kod intervencija na oku neophodno biti obazriv jer je pacijentu pokrivena glava.
- Mo¾e da se dogodi da je pacijent lo¹e intubiran ili da mu tokom intervencije ispadne tubus. Treæa moguænost je da balonèiæ, koji se nalazi na kraju tubusa, prekrije njegov otvor. Balonèiæ se, inaèe, naduvava kako bi se zatvorila ¹irina du¹nika. To se dogaða ako se tubusi vi¹e puta koriste, ¹to se praktikuje u na¹im zdravstvenim ustanovama. Postoji i moguænost da je dovod kiseonika u sistem bio lo¹ ili da ga uop¹te nije bilo - ka¾e sagovornik „Blica“.
Malu Anju je 21. maja operisala medicinska ekipa ordinacije „Iliæ“ u iznajmljenoj sali klinike „Perfekta“. Tog dana, u sali su bili oftalmolog Bo¾idar Iliæ, kao voða tima, njegova æerka, oftalmolog Mirjana Iliæ, Iliæev zet, oftalmolog Bora Mitroviæ, koji je operisao devojèicu, i anesteziolog Stanoje Gli¹iæ. Sa ekipom je u sali bila i medicinska sestra koja, inaèe, u ordinaciji „Iliæ“ zakazuje preglede. Sedam dana pre operacije, dete su poslednji pregledali doktori Bora Mitroviæ i Mirjana Iliæ. Oni su i odredili termin za hirur¹ki zahvat na oku Anje Grahovac.
izvor www.blic.co.yu
Anesteziolog tvrdi da nije kriv za smrt male Anje Grahovac
SASLU©AN - Stanoje Gli¹iæ, anesteziolog osumnjièen za smrt trogodi¹nje Anje Grahovac, tereti se za te¾ak sluèaj nesavesnog leèenja - da je odgovoran za neispravnost opreme za anesteziju i da je tubus stavio u jednjak umesto u du¹nik.
On je saslu¹an pred istra¾nim sudijom Okru¾nog suda u Beogradu i produ¾en mu je pritvor.
Prema reèima njegovog advokata ®elimira Èubrila, doktor Gli¹iæ nije priveden, veæ je sam do¹ao u policiju i smatra da nije kriv za smrt male Anje.
- Dete je bilo „prikaèeno" na aparat koji meri kolièinu kiseonika u tkivu pacijenta i da nije bilo dovoljno kiseonika, da nije bilo ne¹to u redu s gasovima, aparat bi reagovao, a pacijent bi umro na stolu i to bi svi videli. Takoðe, da tubus nije stavljen u du¹nik, veæ u jednjak, nastupila bi momentalna smrt i telo pacijenta bi poplavelo za nekoliko minuta - rekao je advokat ®elimir Èubrilo.
Doktor Gli¹iæ je na saslu¹anju pred Zoranom Ðorðeviæem, istra¾nim sudijom Okru¾nog suda u Beogradu, rekao da je uredno vodio protokol o operaciji i da je upisao sve ¹to je pacijentu dao od lekova. On je izjavio i da je, kao ¹to radi pre svake operacije, dobro proverio opremu.
www.24sata.co.yu
stvarno je katastrofa kada neko upropastio svoju 35-godisnju karijeru na ovakav nacin...
Bas me briga za neciju karijeru.
Katastrofa je ubistvo deteta :F
Ubistvo neduznog je ubistvo neduznog- ma kako se desilo!
Quote from: Bred on 26-06-2007, 10:05:00
stvarno je katastrofa kada neko upropastio svoju 35-godisnju karijeru na ovakav nacin...
hahahhahahahaha, e jesi kralj, hahahahahhahahaha
a ti bi mogao da pocnes da ostavljas malo smislenije komentare od ovoga ahahahahaaha da svi mi ostali treba da bacamo graske sta si hteo da kazes?
Ma on to podr¾ava i deli tvoje mi¹ljenje :K
koje moje misljenje?
da je
Quotekatastrofa kada neko upropastio svoju 35-godisnju karijeru na ovakav nacin...
:b7:
ako biste malo zagrebali ispod povrsine, videli biste poentu. :wink:
a poenta je-da covek moze 10000 puta nesto uraditi i 10001 puta zajebati stavr tj ubiti nekog.
a takodje se postavlja pitanja sta treba uraditi i promeniti u sistemu da se ovakve greske ne desavaju[ da neko sa 35 god iskustva i ko zna koliko god skolovanja bude osumnjicen da je ubio nekog]. :wink:
izvini brad,ali ne sla¾em se sa tobom!
ako je ona bila zdrava(kako ka¾u,jer je pre svake operacije neophodno odraditi sve analize),njena smrt je skroz njihova krivica-ako si doktor sa tolikim iskustvom ovakva gre¹ka ne sme da ti se desi!
opet je to banalna operacija u odnosu na one koje se stalno rade,ako napravi ovakvu gre¹ku na ovakvoj,gde skoro da ne postoji procenat za smrt,¹ta æe sa onim riziènim sluèajevima!?
da, da, slazem se.
Zabraniti rad lekarima koji su operisali Anju
BEOGRAD - Lekari koji su operisali kataraktu trogodi¹noj Anji Grahovac, posle koje je devojèica tragièno preminula 4. juna, morali bi da se naðu na spisku onih zdravstvenih radnika koji od 2008. neæe dobiti licencu novoformirane Lekarske komore Srbije.Bez te licence oni neæe moæi da se bave lekarskim poslom u Srbiji.
Devojèica je u sali bolnice „Perfekta“ tokom hirur¹ke intervencije ostala bez kiseonika, ¹to je prouzrokovalo o¹teæenje mozga.
Uslov da lekar dobije licencu je da ima potvrdu pravosudnih organa da nikada nije bio osuðen za nesavesno leèenje. Za sada se krivièni postupak vodi samo protiv anesteziologa dr Stanoja Gli¹iæa, ali su i oftalmolog dr Bora Mitroviæ, dr Mirjana Iliæ, dr Bo¾idar Iliæ prekr¹ili etièka naèela svoje struke.
Dr Boru Mitroviæa, zaposlenog u „KBC Zvezdara“, za operaciju male Anje je anga¾ovala privatna ordinacija njegove supruge. On je to uèinio bez dozvole ustanove u kojoj radi. Istovremeno, ordinacija „Iliæ“ za takav zahvat nije registrovana. On je hirurg koji je tada odluèio da prekr¹i zakon. Dr Mitroviæ je svesno doneo odluku i da operaciju obavi u iznajmljenoj sali bolnice „Perfekta“ koja nije imala dozvolu da obavlja oftamolo¹ke zahvate. Zbog toga dr Mitroviæ ne bi smeo vi¹e da radi kao lekar, èak i ako se nikakva druga odgovornost ne doka¾e. Dr Bo¾idar Iliæ, voða tima koji je operisao malu Anju, i dr Mirjana Iliæ, vlasnica ordinacije, pristali su tog 21. maja da trogodi¹nju devojèicu operi¹e lekar koji za to nije imao dozvolu. Izgleda da im je porodièni biznis tog dana lako potisnuo moralna naèela. Da li oni mogu da oèekuju licencu? I doktor Dejan Milutinoviæ, vlasnik privatne bolnice „Perfeketa“, pristao je da zaradi na operaciji koja nije smela da se obavi pod krovom njegove bolnice. On se jedini od 4. juna oglasio u javnosti, ali samo iz jednog razloga - ¾eleo je da se pobuni zbog èega je Ministrastvo zdravalja privremeno zatvorilo „Perfektu“.
Povreda lekarske etike poèinjena je u svakom smislu, zakljuèio je pro¹le nedelje i profesor doktor Vojkan Staniæ, predsednik Srpskog lekarskog dru¹tva.
- Sem konstatovanja da je napravljena velika oèigledna gre¹ka, u ovom sluèaju mi ne mo¾emo uèiniti ni¹ta vi¹e, iako bi trebalo. Moralna odgovornost nije adekvatan odgovor za poèinjeno delo - rekao je tada dr Staniæ.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljeviæ izjavio je juèe da
svi za koje se doka¾e da su uèestvovali u tome i zbog propusta izazvali smrt devojèice, treba da snose kriviènu odgovornost.
Otvoreno pismo anesteziologa
Dru¹tvo Anesteziologa Srbije i Udru¾enje anesteziologa i intenzivista Srbije, saop¹tila su juèe da je povodom smrti trogodi¹nje Anje Grahovac u javosti stvorena „situacija koja zamagljuje pravu istinu i èinjenice o sluèaju i o radu lekara uop¹te“. U otvorenom pismu javnosti, pi¹e da deo medija veæ sudi i utvrðuje krivicu za smrt Anje Grahovac
„Sluèaj se naziva ubistvom, a struèno-medicinska javnost Srbije sauèesnicima, skrivaèima, a manipuli¹e se i bolom nesreænih roditelja“, pi¹e u pismu.
Dodaje se da je „neodgovornom eksploatacijom tragiènog dogaðaja u javnosti stvorena atmosfera straha i nepoverenja pacijenata u rad anesteziologa kao i u postojeæu medicinsku opremu“.
„Smrt male pacijentkinje Anje Grahovac je stra¹na i nenadoknadiva tragedija za devojèicu i njene roditelje. Oni, kao i celokupna javnost, imaju pravo da saznaju istinu. Nama lekarima, a anesteziolozima posebno, je takoðe potrebna istina“, pi¹e u pismu. U pismu se osuðuje i privoðenje doktora Stanoja Gli¹iæa.
izvor www.blic.co.yu
Milosavljeviæ: Mediji ne treba da unapred osuðuju lekare
Ministar zdravlja Tomica Milosavljeviæ danas je kritikovao izve¹tavanje pojedinih medija u Srbiji o smrti trogodi¹nje Anje Grahovac, koja je poèetkom juna preminula posle operacije katarakte.
Milosavljeviæ je ocenio da je nedopustivo da mediji unapred osuðuju lekare za struènu gre¹ku, pre zavr¹etaka istrage i celog procesa.
Ministar zdravlja je ocenio da se na taj naèin neopravdano ¾igo¹e èitava lekarska profesija.
"Nedopustivi su naslovi poput 'Ubica na slobodi', ja sam lekar i ne sla¾em se sa time da me bilo ko naziva ubicom", rekao je Milosavljeviæ.
On je podsetio postoje krivièno pravni propisi kojima se reguli¹e oduzimanje lekarskih dozvola i ocenio da zbog toga nikako nije dobro da se time bave novinari.
Milosavljeviæ je, meðutim, kritikovao i pojedina lekarska udru¾enja koja su unapred iskljuèila moguænost struène gre¹ke u sluèaju devojèice Anje Grahovac.
"To su osetljiva pitanja i zbog toga se ne mo¾e unapred reæi da nije bilo struène gre¹ke", rekao je ministar zdravlja.
Trogodi¹nja Anja Grahovac operisala je kataraktu 21. maja u Privatnoj bolnici "Perfekta", operaciju su obavili lekari ordinacije Iliæ. Devojèica je posle intervencije pala u komu i preminula dve nedelje kasnije, 4. juna.
Obdukcioni nalaz pokazao je da je devojèica umrla usled nedostatka kiseonika tokom operacije.
Klinika "Perfekta" je zatvorena zbog toga ¹to nije imala dozvolu za obavljanje takve intervencije, a anestezijolig koji je uèestvovao u operaciji priveden je.
BETA
MINISTAR TOMICA MILOSAVLJEVIÆ O SMRTI ANJE GRAHOVAC
Neèuveno reagovanje lekarskih udru¾enja
Od 1. januara 2009. godine doktorima se ukida dopunski rad. Njihov radni dan neæe smeti da traje vi¹e od osam sati. Ukoliko ¾ele da obavljaju i privatnu praksu, u dr¾avnoj i privatnoj ustanovi moæi æe da rade samo po èetiri sata. A za rad u privatnim ordinacijama plaæaæe doprinose, najavljuje u razgovoru za „Blic“ ministar zdravlja dr Tomica Milosavljeviæ.
- Sada doktori mogu da rade dopunski treæinu radnog vremena i to samo u jednoj ustanovi ako im struèni savet i direktor u matiènoj ustanovi da saglasnost. Lekari neæe moæi da rade osam sati samo u privatnoj ordinaciji da ne bi najbolji meðu njima iz dr¾avnih bolnica nestali za one koji nemaju novca da plate odlazak u privatne ordinacije. U tom sluèaju, vantelesnu oplodnju bi svi doktori oti¹li da rade samo privatno, a u dr¾avnoj bolnici bi se izvodili samo pregledi.
Ko je kriv zato ¹to se pacijenti odluèuju da idu na operacije u privatne bolnice gde ih èekaju dr¾avni lekari na „dopunskom radu“. To je legalizovao i Zakon o zdravstvenoj za¹titi koji ste vi doneli?
- To nije taèno. Zakonom je definisan dopunski rad. Lekar, ako ima dozvolu od direktora, ima pravo da posle podne dva i po sata radi u privatnoj ordinaciji. A direktor ustanove je taj koji treba da organizuje posao tako da na najmanju moguæu meru smanji zloupotrebe, odnosno slanje pacijenata u privatne ordinacije. Toga ima dosta, zbog toga i radimo na ureðenju sistema i polako se takav rad smanjuje.
Istra¾ivanja su pokazala da sada, u odnosu na 2000. godinu da 25 odsto manje ljudi odlazi u privatne ordinacije. Ne mo¾e se odjednom napraviti rez.
Lekarska komora æe tek sledeæe godine raspravljati o sluèaju trogodi¹nje Anje Grahovac, umrle nakon operacije katarakte. Kako je to moguæe? Ko je kriv za to?
- To je pitanje za direktora lekarske komore. Tragièna je èinjenica da je devojèica od tri godine izgubila ¾ivot posle lekarske intervencije. ©ta god mi izgovorili, ne mo¾emo da je vratimo. Dete je umrlo posle operacije oka, uraðene u privatnoj bolnici za plastiènu hirurgiju u organizaciji privatne oftamolo¹ke ordinacije. Prekr¹en je Zakon o zdravstvenoj za¹titi i zbog toga su ove dve ustanove zatvorene. Pokrenuta je, od strane Ministarstva zdravlja, odgovornost u dva smera - kriviènopravni i sudsko-medicinski, koji je u toku - a podrazumeva liènu odgovornost zdravstvenih radnika koji su uèestvovali u leèenju devojèice. Druga odgovornost podrazumeva moralnu i etièku, a za to su odgovorna udru¾enja i komore. Argumentacija Srpskog lekarskog dru¹tva, da nema naèina da ne¹to uradi osim da osudi je neverovatna. ©ta to znaèi? Ako hirurg, anesteziolog i sestra uzmu dete od tri godine i unesu ga u salu bolnice za plastiènu hirurgiju da mu operi¹u oko, oni su prekr¹ili profesionalnu etiku. E, to je pitanje za SLD, Etièki komitet i Komoru. Treba pitati direktorku Komore ¹ta je mislila pod tim da æe sluèaj razmatrati poèetkom 2008. godine. Komora mo¾e da konstitui¹e organe i ranije. Da sam ja direktor komore, ne bih dao takvu izjavu nego bih uradio sve da se èitav predmet ¹to pre razmatra na Lekarskoj komori.
Da nije bilo medijske kampanje, sluèaj male Anje pao bi u zaborav, kao i sluèajevi mnogih pacijenata umrlih nakon rutinskih intervencija - èukljeva, pucanja slepog creva... Imamo i primer Treæeg tu¾ila¹tva gde su lekari odbili da ve¹taèe. Vi¹e je nego oèigledno da lekari ¹tite jedni druge. Kako tome stati na put?
- Postoji sudsko-medicinski odbor koji svake godine pet do 15 te¹kih sluèajeva ispituje sudsko, medicinski i pravno. Da li znate za sluèaj da je èovek izgubio pravo da bude lekar? Dva meseca unazad, redovni profesor, èlan Akademije crnogorske dr Butkoviæ zbog mita je izgubio pravo da radi. Preme¹ten je u biblioteku. Meðutim, saglasan sam sa vama da je reagovanje Etièkog komiteta SLD neprimereno. Nisu èak ni konstatovali èinjenice koje su i meni kao lekaru jasne. I komisija koju je oformilo udru¾enje lekara, koje sebe naziva Privatna lekarska komora, iznelo je sve moguænosti osim one da se pogre¹ilo. I to je neèuveno. To potvrðuje va¹u tezu „vrana vrani oèi ne kopa“. Ali na nivou profesije trebalo je da budu u stanju da ka¾u da to nije bilo etièki, ali ne da ulaze u to da li je bilo struène gre¹ke. U Hrvatskoj je pre nekoliko meseci objavljen javni ukor jednom profesoru. Komora je procenila da je on radio nestruèno. E, to oèekujem da uradi i na¹a komora.
Dr Bora Mitroviæ, oftalmolog u KBC Zvezdara, operisao je bez dozvole direktora. Da li takav lekar treba da dobije licencu za rad?
- Ne bih mogao da ka¾em da ne bi trebalo da dobije licencu. On treba da proðe proceduru u Komori. Sve se dogaða u procesu stvaranja Komore. Jo¹ uvek nemamo izdatu nijednu licencu.
izvor www.blic.co.yu
Ka¾e meni moja baba juèe: to ¹to æe anesteziolog(koji je najbolji u zemlji, dakle boljeg nemamo) da ide na 12 godina u zatvor, nju neæe vratiti... A ako najbolji poèini takvu gre¹ku, ¹ta tek ostali da rade...
Mislim, zeznuto je biti lekar, hirurg, ¹ta god, prevelika je odgovornost... I ja bih imao moralnu dilemu ¹ta i kako kazniti...
Roditelji su neute¹ni.
Verujem i da je on.
e o tome sam ja pricao na prethodnoj strani. da li bi tog lekara trebalo amnestirati zato sto je eventualno nekog ubio da bi spasao jos desetine drugih zivota?
stvarno ogromna dilema...
ja sam dozivela da lekar nece da nam protumaci snimak magnetne rezonance moje sestre. bio je privatnik u delu drzavne bolnice (valjda je njegov bio aparat).
izvestaj je glasio "cisticna lezija na mozgu",a mi nismo imali pojma sta sve to moze da bude. smeskao se i govorio kako nije njegovo da on to tumaci. tek kad smo dosli kuci,palo nam je na pamet da smo mozda trebali da mu damo pare.
ali kako nismo,ziveli smo u strahovima najrazlicitije vrste,mesec dana.
Ljudi umiru na operacionom stolu iz raznih razloga i to je nesto sto ce se uvek desavati. Ali, jedno je ako neko umre jer mu njegovo zdravstveno stanje, i pored najboljih lekara i sveg moguceg truda da mu se zivot spasi, onemoguci da se probudi iz anestezije, a sasvim drugo da se neko ne probudi jer mu dotok kiseonika tokom operacije nije bio valjan. Ovo drugo je necija greska i mogla je biti izbegnuta i koliko god neko bio dobar lekar,sestra ili cija je vec to nadleznost, nek je i najbolji, mora da snosi odgovornost za svoj propust. Ako ovoj devojcici tubus tokom operacije nije bio pravilno namesten ili ako jeste, ali je instrument bio neispravan, neko mora snositi odgovornost. Ne kazem da je bilo ko od tih ljudi zeleo da se desi ovo sto se desilo, ali, cinjenica je da nisu uradili sve sto je u njihovoj moci da se tragedija izbegne, bilo da tubus nije bio lepo namesten, bilo da je instrument bio neispravan. Nije lako biti hirurg i uzimati neciji zivot u svoje ruke, ali bas zato se svi faktori rizika trebaju svesti na minimalnu meru. I najbolji grese i ne vidim zasto bi to sto je neko najbolji trebalo da ga postedi snosenja odgovornosti, ukoliko sve govori da je ima.
Istraga o smrti male Anje Grahovac
Uhap¹ena jo¹ dvojica lekara
BEOGRAD - Vlasnik klinike „Perfekta“ dr Dejan Milutinoviæ i suvlasnik oène ordinacije „Iliæ“ dr Bo¾idar Iliæ uhap¹eni su zbog smrti trogodi¹nje Anje Grahovac, koja je 4. juna preminula nakon operacije katarakte. Istra¾ni sudija uhap¹enima je odredio jednomeseèni pritvor, kao i Milanu Vasiljeviæu, serviseru aparata za dovod kiseonika.
Na predlog Okru¾nog tu¾ila¹tva u Beogradu oni su saslu¹ani u subotu kod istra¾nog sudije, nakon èega im je odreðen pritvor. Lekari su osumnjièeni za krivièno delo protiv zdravlja ljudi i nesavesnog leèenja za koje je zapreæena kazna od dve do 12 godina zatvora. Zamenik okru¾nog tu¾ioca u Beogradu Vojislav ©o¹kiæ potvrdio je juèe te navode i najavio da æe se istraga nastaviti.
Kako saznajemo, u obimnom predmetu nalazi se i falsifikovani sertifikat o kontroli kvaliteta aparata za anesteziju „sula 808“ s klinike „Perfekta“. Veselin Ceroviæ, branilac uhap¹enog Milutinoviæa, odbacio je juèe za „Blic“ te navode.
- Milutinoviæ se tereti da je propustio uredno da servisira dva aparata za dovod kiseonika „sula 808“ i da je za servisiranje anga¾ovao nestruènog majstora Vasiljeviæa - rekao je advokat Ceroviæ.
On napominje da je njegov klijent pred istra¾nim sudijom negirao krivicu uz obja¹njenje da je samo iznajmljivao salu za operaciju klinici „Iliæ“.
- Anja nije bila njegov pacijent niti je uèestvovao u operaciji, a uhap¹eni profesor Gli¹iæ bio je lice zadu¾eno za proveru ispravnosti aparata. On ih je pre operacije uvek proveravao - ka¾e Ceroviæ.
U cilju rasvetljavanja okolnosti ovog tragiènog dogaðaja istra¾ni sudija æe narednih dana saslu¹ati i svedoke, osobu koja je klinici poklonila aparat, ali i direktorku klinike koja je bila zadu¾ena za administrativne poslove i poslove nabavke.
Istraga jo¹ nije pro¹irena na oftalmologa Boru Mitroviæa iz Klinièko-bolnièkog centra „Zvezdara“, koji je 21. maja bez dozvole za rad u privatnoj praksi operisao kataraktu Anji zajedno sa lekarima ordinacije „Iliæ“ u klinici „Perfekta“. Za sada je zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja podnela prekr¹ajnu prijavu protiv njega. Pre desetak dana policija je uhapsila anesteziologa Stanoja Gli¹iæa (69).
Aleksandar Grahovac, otac male Anje, ka¾e za „Blic“ da je iznenaðen èinjenicom da su Milutinoviæ i Iliæ veæ uhap¹eni.
- Dr Bora Mitroviæ i njegova supruga Mirjana Iliæ nisu jo¹ privedeni, a oni su jedini napustili kliniku odmah posle operacije. Nadam se da je istraga napredovala, ali ne znam ko je majstor Vasiljeviæ i nadam se da se koplja neæe slomiti na serviseru - ka¾e Aleksandar.
izvor www.blic.co.yu
Anesteziolog mora da zna da daje anesteziju svakom pacijentu
Specijalizacija iz anestezije podrazumeva da lekar koji ju je zavr¹io mo¾e da daje anesteziju svim bolesnicima, bez obzira na ¾ivotnu dob, izjavio je danas Tanjugu direktor Instituta za anesteziologiju Klinièkog centra Srbije prof. dr Dragan Vuèoviæ.
On je rekao da posebna specijalizacija iz anesateziologije u domenu pedijatrije ili nekoj drugoj oblasti hirurgije ne postoji, ali da se lekar, u zavisnosti u kojoj klinici radi, opredeljuje za odreðenu kategoriju pacijenata kojima daje anesteziju. "Lekar koji je specijalista anesteziolog mora da zna i mo¾e da daje anesteziju svakom pacijentu", istakao je dr Vuèoviæ. On nije ¾eleo da komentari¹e sluèaj tragièno preminule devojèice Anje Grahovac koja se nije probudila iz anestezije posle operacije uroðene katarakte, jer nije upoznat sa detaljima obdukcionog nalaza, ali je izrazio sumnju da je renomirani anesteziolog prof. dr Stanoje Gli¹iæ, tokom intervencije, mogao "tubusom da uðe u jednjak umesto u traheju".
Reè anestezija ima grèko poreklo i znaèi iskljuèenost svih oseæaja. U veæini sluèajeva strah od anestezije, naroèito totalne, odnosno op¹te, razlog je zbog koga se odugovlaèi sa re¹enjem nekog zdravstvenog problema i on je razumljiv, jer tokom njenog dejstva dolazi do gubitka svesti, osteljivosti na bol i pojedinih refleksa, ka¾u anesteziolozi.
Sam unos anestezije mo¾e se obaviti na vi¹e naèina - udisajem ( inhalacijom), injekciono ili direktno u krvni sud u venski krvotok (intravenozno). Anestezija mo¾e biti izvedena sa jednim preparatom ili kombinacijom vi¹e preparata, a o tome koja æe se vrsta anestezije upotrebiti uvek odluèuje anesteziolog i to posle procene op¹teg zdravstvenog stanja pacijenta, a u zavisnosti od vrste intervencije koja je neophodna da se izvede.
Prema reèima struènjaka, rizik prilikom davanja op¹te anestezije uvek postoji, samo je pitanje koliki je i kako mo¾e da se neutrali¹e, pri èemu zdrave osobe spadaju u kategoriju s najmanjim rizikom. Svako odstupanje od normale, manje ili vi¹e, poveæava stepen rizika, ali zato postoje dijagnostièke metode da se problem utvrdi i da se koriguje pre intervencije ili da se anestezija prilagodi postojeæem problemu.
Da bi sve bilo u redu, pacijentima se preporuèuje da kad ih lekar ispituje budu maksimalno spremni na saradnju i da daju taène odgovore vezane za sopstveno i porodièno (majka, otac, baba, deda) zdravstveno stanje.
Farmakologija je izuzetno uznapredovala i u medicini se koriste razlièite vrste anestetika ili kombinacije anestetika, zavisno od problema, zbog èega je neophodno da struènjak proceni stanje i vrstu anestezije koja æe se koristiti. U tok anestezije spada i preoperativna priprema pacijenta koja mo¾e biti samo stroga dijeta pre intervencije ili æe se ukljuèiti odreðena terapija radi pobolj¹avanja njegovog stanja.
Neuzimanje hrane i vode nu¾no je ispo¹tovati, jer se tako smanjuje rizik od povraæanja koje mo¾e biti opasno prilikom anestezije. Buðenje iz anestezije je najbolje da iskontroli¹e lekar anestezilog, jer taj proces, u zavisnosti od intervencije, mo¾e da traje od par sati do 24 sata i obavlja se postepeno. Po pravilu, sve dok nije stabilizovan, pacijent ne treba da konzumira hranu i teènost. Op¹ta anestezija je ponekad bolja opcija za neke intervencije, ali pre njene primene moguæe je da lekar od pacijenta zatra¾i da potpi¹e pisanu saglasnost. Taj postupak nije puka formalnost, jer lekar ima obavezu da pacijentu predoèi eventualni rizik od intervencije, anestezije i moguæe postoperativne komplikacije.
TANJUG
Quote from: Masha on 02-07-2007, 22:42:57
Ljudi umiru na operacionom stolu iz raznih razloga i to je nesto sto ce se uvek desavati. Ali, jedno je ako neko umre jer mu njegovo zdravstveno stanje, i pored najboljih lekara i sveg moguceg truda da mu se zivot spasi, onemoguci da se probudi iz anestezije, a sasvim drugo da se neko ne probudi jer mu dotok kiseonika tokom operacije nije bio valjan. Ovo drugo je necija greska i mogla je biti izbegnuta i koliko god neko bio dobar lekar,sestra ili cija je vec to nadleznost, nek je i najbolji, mora da snosi odgovornost za svoj propust. Ako ovoj devojcici tubus tokom operacije nije bio pravilno namesten ili ako jeste, ali je instrument bio neispravan, neko mora snositi odgovornost. Ne kazem da je bilo ko od tih ljudi zeleo da se desi ovo sto se desilo, ali, cinjenica je da nisu uradili sve sto je u njihovoj moci da se tragedija izbegne, bilo da tubus nije bio lepo namesten, bilo da je instrument bio neispravan. Nije lako biti hirurg i uzimati neciji zivot u svoje ruke, ali bas zato se svi faktori rizika trebaju svesti na minimalnu meru. I najbolji grese i ne vidim zasto bi to sto je neko najbolji trebalo da ga postedi snosenja odgovornosti, ukoliko sve govori da je ima.
o tome sam je prièala na prathodnoj strani!
ma¹o,sve si rekla! :Bog
Nema dovoljne kazne za odgovornog u ovom sluchaju...
A shta je prava kazna, ko to zna...
Ako se nehat lekara bude isuvise pravdao time da je bransha takva-
spasis 1000 a ne spasis jedan/nekoliko zivota
onda ce bahatost onih koji su pohlepni kostati krvavo...
:ohwell:
Iskreno, da sam primorana na neke operacione zahvate
ne bi mi bilo svejedno....
kako su one bugarske medicinske sestre osudili na smrt. zamislite tek to! jadna i ta deca i one.
slazem se sa mashom.
„Перфекта“ користила расходоване апарате за наркозу
Службеница из Штутгарта, желећи да помогне да се расветли смрт трогодишње Ање Граховац, родитељима послала документацију о уређајима
Апарати за анестезију коришћени приликом операције катаракте Ање Граховац (3), а за које постоји сумња да би могли да буду „узрок” смрти девојчице, још нису вештачени, рекао је за „Политику” истражни судија београдског Окружног суда Бранислав Пантелић. Судија коме је поверена истрага поводом овог случаја каже да се апарати коришћени током интервенције „налазе на сигурном и да ће бити вештачени у наредном току поступка”.
– Полиција је обезбедила доказе и то је оно што је за сада најважније – рекао је судија Пантелић.
Према незваничним информацијама, апарати за анестезију у клиници „Перфекта”, где је Ања оперисана, купљени су као расходовани у једној немачкој болници. Увид у документацију, која потврђује ове податке, имао је и Александар Граховац, отац трагично настрадале девојчице. У изјави за „Политику” он и супруга Ивана тврде да су имали у рукама оригиналне документе на немачком језику у којима се наводи да су апарат за наркозу „drager sula 808 V”, апарат „cicero B” , хируршки уређај тип „Т-400”, инфузиона пумпа „fresenijus” и инјектомат заиста набављени у Немачкој.
– Папири су веродостојни – објашњава Александар Граховац. – Сви документи су код судског тумача преведени на наш језик. Документа су набавили наши познаници који су заинтересовани да се наш случај реши. Ако буде било потребно, они ће их доставити истражним органима.
Како сазнајемо, породица Граховац је до докумената о расходованим апаратима који су коришћени у клиници „Перфекта” дошла преко жене запослене у поликлиници „Катариненхоспитал” из Штутгарта која је из немачких медија сазнала за Ањин случај. Желећи да помогне да се енигма око смрти девојчице реши, она је документацију послала познаницима у Србији.
Трогодишња Ана Граховац трагично је преминула 4. јуна после операције катаракте. Кобног дана у операционој сали клинике „Перфекта” били су вођа тима офталмолог Божидар Илић, офталмолог Мирјана Илић, Бора Митровић, офталмолог који је оперисао девојчицу, и анестезиолог Станоје Глишић. Са екипом у сали била је и медицинска сестра. Девојчицу су седам дана пре операције последњи пут прегледали доктори Бора Митровић и Мирјана Илић. Током операције Ања је остала без кисеоника, што је проузроковало оштећење мозга, а касније и смрт.
Због сумње да су одговорни за девојчицину смрт у притвору су Станоје Глишић, Дејан Милутиновић, сувласник „Перфекте”, Божидар Илић, сувласник приватне офталмолошке клинике „Илић“, и Милан Васиљевић, сервисер апарата за довод кисеоника „сула 808“.
М. Д. – Д. Д. К.
(Политика)
bugarke su oslobodjene...
ma sve sad je to bezveze... devojcicu niko ne moze vratiti...
Lekari nedu¾ni za smrt male Anje Grahovac?
Predmet o istrazi povodom smrti trogodi¹nje devojèice Anje Grahovac prosledjen je Okru¾nom tu¾ila¹tvu na dalje postupanje, izjavila je portparol Okru¾nog suda Ivana Ramiæ.
Ramiæeva je agenciji Beta rekla da je predmet prosledjen tu¾ila¹tvu nakon ¹to je dostavljen nalaz i mi¹ljenje ve¹taka sudske medicine sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu koje je zatra¾eno 8. avgusta.
"Veèernje novosti" pi¹u da su ve¹taci iz Novog Sada utvrdili da lekari koji su operisali Anju Grahovac nisu uèinili nijedan propust koji bi mogao prouzrokovati njenu smrt.
Pozivajuæi se na izvor blizak istrazi, list pi¹e da se u izve¹taju navodi i da je obdukcijom utvrdjeno postojanje mo¾dane smrti ali ne i uzrok koji je doveo do o¹teæenja mozga.
Devojèica Anja Grahovac, posle operacije katarakte koju su 21. maja obavili lekari oftalmolo¹ke ordinacije "Iliæ", na privatnoj klinici "Perfekta" nije se probudila iz anestezije. Potom je pala u komu i hitno prebaèena u Institut za majku i dete, gde je preminula 4. juna.Obdukcionim nalazom, kao uzrok smrti utvrdjen je nedostatak kiseonika tokom operacije.
Zbog sumnje da su nesavesno pru¾ili lekarsku pomoæ uhap¹eni su anesteziolog Stanoje Gli¹iæ, vlasnik klinike "Perfekta" Dejan Milutinoviæ, suvlasnik oène ordinacije "Iliæ" Bo¾idar Iliæ, kao i serviser aparata za dovod kiseonika Milan Vasiljeviæ. Osumnjièeni se nalaze u pritvoru, a u istrazi je saslu¹ano 16 svedoka.
(Beta)
da... sto bi rekao profesor,jos ce ona ispasti kriva sto je umrla, gospode boze. :namcor