Statistika i informatika u farmaciji, I god bol. i V god. s.p

Started by frckica-j, 29-10-2008, 15:04:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frckica-j

Informatika i statistika u farmaciji je predmet koji je po starom programu na V godini a po Bolonji na I godini studija.

Ispit na I godini po bolonjskom programu

Ispit se sastoji iz:
-2 seminarska iz zadataka iz statistike;
-i informatièkih radova koji obuhvataju rad u programima Microsoft Office paketa, i to:
     -u Wordu: obrada teksta, biografija na 10 strana kucanog teksta, bez slika, uz zadate fontove, margine isl.;
     -u Excellu: izrada tabela i grafika-prikaz uspjeha i predmeta kroz cjelokupno ¹kolovanje;
     -u Accessu: izrada baze podataka-adresar;
     -u Visio-u: izrada: mape dijela grada, tlocrta fakulteta i tlocrta stana;
     -u Photoshopu: obrada slika (min. 20 slika);
     -u Power Pointu: izrada prezentacije;
     -u Front Pagu: izrda web prezentacije.
Za svaki rad uraðen u nekom programu, potrebno je predati cd, a na kraju se predaje zavr¹ni cd sa svim uraðenim radovima.
Na kraju slijedi usmeni, na kojem student dobija 3 pitanja i mo¾e ih izlagati usmeno ili pismeno.

Studenti nisu uspjeli da saznaju sistem bodovanja.

Ispit na V godini po starom programu:
Pismeni ispit se sastoji iz 5 zadataka, a nakon polo¾enog pismenog slijedi usmeni.

ISPITNA PITANJA

I Statistika

  1. Defini¹ite statistièki skup
  2. ©ta je statistièko obilje¾je?
  3. ©ta je statistièka serija?
  4. Kakva je razlika izmeðu obilje¾ja, serije i pojave?
  5. Defini¹ite apsolutnu, relativnu i kumulativnu frekvenciju.
  6. Koje se serije nazivaju distribucijom frekvencija?
  7. Koje su prednosti ¹irokih a koje uskih grupnih intervala?
  8. Od kojih elemenata se satoji statistièka tabela?
  9. Navedite vrste statistièkih tabela.
10. Defini¹ite dva koordinatna sistema u kojima se najèe¹æe prikazuju statistièke serije.
11. Navedite dijagrame koji se najèe¹æe svrstavaju u linijske grafièke serije.
12. Navedite dijagrame koji se svrstavaju u linijske grafièke prikaze.
13. Defini¹ite histogram frekvencija.
14. Defini¹ite poligon frekvencija.
15. Defini¹ite krivu frekvencija.
16. Defini¹ite kru¾ni dijagram.
17. Defini¹ite polarni dijagram.
18. Defini¹ite stubièasti dijagram.
19. Defini¹ite ¹tapiæasti dijagram.
20. Defini¹ite kumulativni dijagram.
21. Defini¹ite vremenski linijski dijagram.
22. Kako se defini¹e relativni broj?
23. Napi¹ite izraz za relativni broj izra¾en u procentima.
24. Kako se defini¹e proporcija?
25. Navedite tri vrste relativnih brojeva.
26. Navedite dvije mjere centralne tendencije po polo¾aju.
27. Navedite tri raèunske mjere centralne tendencije.
28. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje aritmetièke sredine za pojedinaène podatke.
29. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje aritmetièke sredine za grupisane podatke.
30. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje aritmetièke sredine aritmetièkih sredina.
31. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje aritmetièke sredine relativnih brojeva.
32. Navedite èetiri karakteristike aritmetièke sredine.
33. Objasnite znaèenje nulte sume razlike (karakteristika aritmetièke sredine).
34. Kako se defini¹e medijana?
35. Navedite izraze za raèunanje mjesta medijane za grupisane i negrupisane podatke.
36. Navedite i objasnite izraz za medijanu za grupisane podatke.
37. Kako se defini¹e mod?
38. Navedite i objasnite izraz za mod za grupisane podatke.
39. Grafièki prika¾ite meðusobni polo¾aj moda, medijane i apitmetièke sredine za simetriènu, ulijevo asimetriènu i udesno asimetriènu distribuciju fekvencija.
40. Napi¹ite izraz koji povezuje medijanu, mod i aritmetièku sredinu.
41. Navedite èetiri apsolutne mjere varijabiliteta.
42. Navedite dvije relativne mjere varijabiliteta.
43. Kako se defini¹e interval varijacije?
44. Kako se defini¹u kvartile i interkvartilna razlika?
45. Napi¹ite i objasnite dva izraza za raèunanje standardne devijacije za individualne podatke.
46. Napi¹ite i objasnite dva izraza za raèunanje standardne devijacije za grupisane podatke.
47. Napi¹ite i objasnite izraz za koeficijent varijacije.
48. Koliki je iznos koeficijenata varijacije za homogene a koliki za nehomogene skupove?
49. Navedite dvaop¹ta sluèaja kada se primjenjuje koeficijent varijacije.
50. Napi¹ite i objasnite izraz za z-vrijednost.
51. Kad se u op¹tem suèaju koristi z-vrijednost?
52. Napi¹ite i objasnite izraz za koeficijent asimetrije.
53. Napi¹ite i objasnite izraz za koeficijent spljo¹tenosti.
54. Defini¹ite pojam statistièka analiza.
55. Defini¹ite vjerovatnoæu sigurnosti.
56. Defini¹ite vjerovatnoæu gre¹ke (rizika).
57. Defini¹ite minimalni nivo znaèajnosti.
58. Defini¹ite maksimalni nivo znaèajnosti.
59. Navedite dvije vrste statistièke analize.
60. Defini¹ite pojam statistièka hipoteza.
61. ©ta se procjenjuje postupkom provjere ispravnoti hipoteze?
62. Defini¹ite i objasnite radnu hipotezu.
63. Defini¹ite i objasnite potrebu uvoðenja nulte hipoteze.
64. Defini¹ite 6+1 korak testiranja statistièkih hipoteza.
65. Objasnite razliku izmeðu koncepta dvosmjernog i jednosmjernog testiranja.
66. Grafièki predstavite i objasnite oblasti prihvatanja i odbijanja nulte i radne hipoteze.
67. Objasnite princip (principe) na kojima se zasniva dono¹enje statistièkog zakljuèka.
68. Defini¹ite i objasnite gre¹ke koje se javljaju u zakljuèivanju kod testiranja statistièkih hipoteza.
69. Kako se defini¹e gre¹ka prve a kako gre¹ka druge vrste?
70. Kako se defini¹e jaèina statistièkog analitièkog metoda?
71. Kako se defini¹e efikasnost statistièkog analitièkog metoda?
72. Navedite 4 grupe statistièkihh analitièkih metoda?
73. Defini¹ite teorijsku i statistièku vjerovatnoæu.
74. Navedite i objasnite tri karakteristike vjerovatnoæe.
75. Defini¹ite sluèajan dogaðaj.
76. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje vjerovatnoæe prostog dogaðaja (vjerovatnoæa da se desi bilo koji od dva nezavisna dogaðaja).
77. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje vjerovatnoæe istovremenog pojavljivanja dva nezavisna dogaðaja).
78. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje vjerovatnoæe prostog dogaðaja (dogaðaji se meðusobno ne iskljuèuju).
79. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje vjerovatnoæe slo¾enog dogaðaja (zavisni dogaðaji).
80. Defini¹ite i objasnite pojam sluèajna varijabla.
81. Defini¹ite i objasnite distribuciju vjerovatnoæa sluèajne varijable.
82. Objasnite razliku izmeðu distibucije vjerovatnoæa i distribucije frekvencija sluèajne varijable.
83. Defini¹ite distribuciju vjerovatnoæe neprekidne sluèajne varijable.
84. Objasnite grafièki kako se raèuna vjerovatnoæa da se neprekidna sluèajna varijabla naðe u intervalu (a,b).
85. Napi¹ite izraz i defini¹ite normalnu distribuciju sluèajne varijable.
86. Navedite osam karakteristika normalne distribucije neprekidne sluèajne varijable.
87. Objasnite tri sigma pravilo kod normalne distribucije neprekidne sluèajne varijable.
88. Napi¹ite izraz, nacrtajte grafikon i objasnite standardizovanu normalnu distribuciju neprekidne sluèajne varijable.
89. Grafièki ilustrujte i objasnite povezanost normalne sa standardizovanom normalnom distribucijom.
90. Objasnite razliku izmeðu osnovnog skupa i uzorka.
91. Objasnite potrebu izbora uzorka iz osnovnog skupa.
92. Defini¹ite prost sluèajan uzorak.
93. Objasnite kako nastaju tablice sluèajnih uzoraka.
94. Defini¹ite sistematski uzorak.
95. Defini¹ite stratifikovani uzorak.
96. Defini¹ite sluèajnu gre¹ku pri ocjenjivanju parametara osnovnog skupa na bazi uzorka.
97. Objasnite distribuciju aritmetièkih sredina uzoraka.
98. Napi¹ite i objasnite izraz za brj elemenata u uzorku potrebnih za obezbjeðenje unaprijed odreðene vrijednosti preciznosti.
99. Navedite i objasnite izraz za interval povjerenja za ocjenu aritmetièke sredine osnovnog skupa na bazi uzorka.
100. Objasnite koncept dokazivanja znaèajnosti razlike.
101. Defini¹ite i objasnite gdje se i kada primjenjuje Z-test.
102. Objasnite naèin i uslove primjene Z-testa.
103. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje Z-testa.
104. Kako se defini¹u i kolike su graniène vrijednosti Z-testa?
105. Napi¹ite i objasnite kriterijum za ocjenu znaèajnosti hipoteza pomo¾u Z-testa.
106. Defini¹ite i objasnite gdje se i kada primjenjuje t-test.
107. Objasnite naèin i uslove primjene t-testa.
108. Kako se defini¹u i odreðuju graniène vrijednosti t-testa?
109. Napi¹ite i objasnite kriterijum za ocjenu znaèajnosti hipoteza pomoæu t-testa.
110. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje t-testa za sluèaj dva mala nezavisna uzorka.
111. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje t-testa za sluèaj dva velika nezavisna uzorka.
112. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje t-testa za sluèaj zavisnog uzorka (matod diferencije).
113. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje t-testa za sluèaj uzorka i osnovnog skupa.
114. Defini¹ite i objasnite gdje se i kada primjenjuje x2-test.
115. Napi¹ite i objasnite izraz za raèunanje x2-testa.
116. Kako se defini¹u i odreðuju graniène vrijednosti  x2-testa?
117. Napi¹ite i objasnite kriterijum za ocjenu znaèajnosti hipoteza pomoæu x2-testa.
118. Objasnite primjenu x2-testa kao testa slaganja.
119. Defini¹ite tablice kontingencije.
120. Kako se formiraju tablice kontingencije za retrospektivne studije?
121. Kako se formiraju tablice kontingencije za prospektivne studije?
122. Navedite i objasnite op¹ti izraz za raèunanje oèekivanih fekvancija kod tablica kontingencije.
123. Napi¹ite i objasnite izraz za koeficijent kontingencije.
124. Kolika je maksimalna vrijednost koeficijenta kontingencije za tablicu kontingencije 2x2?
125. Navedite i objasnite ogranièenja i uslove primjene x2-testa.

lingvaleta

ajmo ljudi ko ima informacije(ako je iko ima) vezano za statistiku.
profesor svaki utorak uvodi nova pravila pa sam zbunjena,kao i vecina ljudi.ja sam dobila 6 na testu pa po novom pravilu moram na usmeni(drzae bi mi bilo ponovo na pismeni)pa me interesuje da li zna neko sta treba uciti.pricaju ljudi da imaju neka pitanja koja se cesce ponavljaju i ako imaju gdje se to moze nabaviti..dajte da se malo organizujemo da se to polozi..pozdrav.

frckica-j

Kao ¹to vidi¹ koleginice, spojila sam teme!  :wink: Ova tema postoji od osnivanja foruma! :K

A ¹to se tièe dragog profe, sa njim se vi¹e ni¹ta ne zna.  :batina Ja sam danas bila i ostala bez teksta! Dobih 6,5! A sve sam uradila, ¹to je najgore imala sam osjeæaj da sam sve TAÈNO uradila jer sam dobila jako lijepe brojeve. Jo¹ sav onaj tekst pisala-za rje¹enje ovog teksta koristiæemo to i to, statistièke zakljuèke, sve fino, uredno, èitko. U najgorem sluèaju sam oèekivala 8. Kad 6!!!  :face:

E sad, ako ste dobili 6 (kao ja  :wall: :wall: :wall: da sam pala bolje bi bilo) MORATE na usmeni, ne dozvoljava da se opet izaðe na pismeni!  :dole: Dalje, prije je obièno vrtio 5 do 10 istih pitanja, meðutim danas je nekoliko cura i¹lo na usmeni i dao je svima po 5 pitanja i to iz cijelog gradiva! Znaèi mo¾e da bude bilo kojih 5 od ovih gore 125!  :namcor Tako da æe nam biti ba¹ veselo.

S druge strane, rekao je da æe dati i potpuno nove testove jer mi sve uèimo ¹ablonski, tako da ne znam da li je to jutros uèinio ili æe to dati u narednim rokovima.

:batina  :F

Ispit koji je bio jedan od lak¹ih odjednom postade prilièna glavobolja!  :dole:   :namcor  :*:

E da, za usmeni se MORATE najaviti ponedeljkom izmeðu  20 i 21. Ako vam se bude htio javiti, jer sinoækad sam zvala da pitam za rezultate nije se javljao!

lingvaleta

Upoznata sam sa tim novim pravilima i pravila su  :dole: :dole: :dole: :dole:....mislim....i ja sam u istoj situaciji kao i ti pa sada MORAM na usmeni.ja cu pokusati naredni put  na ta pitanja koja se vrte pa sta mi Bog da.A ako nemo ima ta pitanja ili zna gdje bih i od koga to mogla nabaviti neka javi....frckice keep the spirit:)prosle smo i gore:)

frckica-j

Ma nisam se nanervirala toliko koliko bi èovjek pomislio. Samo sam se ¹okirala kad reèe 6. I ne da mi se ovo, ne volem nijedan od tih birokratskih predmeta.  :bljak:  :shock2:

Imaju valjda negdje neki listovi, nekih 6 listova valjda, gdje je to sve izdvojeno, to kao osnovno, vidjeh to danas kod cura, ali jedna je to uzela od nekog a ostale su kopirale. Mo¾da ima kod Ace u kopirnici? Ako naðe¹, javi gdje ima!

lingvaleta

Pokusacu sutra da prozovem ljude da vidim ima li ko..ako saznam sta javicu.javni i ti ako saznas sta prije mene....
a toooooooooooooooliko me nervira ova statistika   :wall: :wall: :wall: od muke:)

Jovana Bg-Bl

Imam osecaj da profa pregleda nase pismene bas u vreme dnevnika(zabranjenoi vreme za zvanje),pa tako i ofrlje deli ocene.Ja sam na srecu dobila 7,5...i 7 u index.
To je bilo pre nekih 3-4 nedelje.Ali tada je rekao da "zna on kako mi imamo 5 testova koje vrtimo,da ce promeniti zadatke,kao i to za 125 pitanja i kartice sa po 5 pitanja",nama je dao 2 iz tih 5 testova,ostali su bili onako,ali moglo se prepoznati kako da se rade.
E da,moja drugarica trazila da vidi rad...NO-NO,ne moze,zamislite...

optimisticna

Zar profesor upisuje u index da je polozen ispit?! Meni je napisao samo na prijavu,nije htio u index (dok ne ocistim cetvrtu). :what:

frckica-j

Evo ovako, iz prve ruke. Rije¹im ja da se rije¹im i ovog dosadnog predmeta, pa kad se mora na usmeni-mora se. Inaèe, moj brat ima teoriju o ocijenjivanju, zove se ¹estar teorija-otvori ¹estar, njime premjeri broj ljudi koji dobiju 6, 7 i ostalo i to je to... :K inaèe, stvarno ne znam kako ocjenjuje, ali da mi je nejasno-nejasno mi je, al' aj'...

I tako, nauèim ja tih 125 pitanja.

Objektivno, nema tu toliko puno, kad se sve sabere i oduzme.

Subjektivno-dosadno, nezanimljivo, smatajuæe --> glavobolno za mene bar.

I izaðem na ispit. "Usmeni" ispit se sastoji od 5 pitanja koja budu na kartici koju vam on da (ne, nema izvlaèenje) i imate manje od 1 sata na odgovorite na njih. Onda saèekate nekih pola sata dok on to pregleda, a kao ako vam ne odgovara ocjena, mo¾ete da nakon toga dopunite pismeni rad usmeno. Ja sadm dobila 9,5 na usmenom. 9.5  :face: Da mi je znati gdje naðe tih 9.5 ili gdje mi oduze tih pola da mi je samo znati (naravno, ne da rad na pregled).

Elem, (9.5 + 6.5)/2=8 Znaèi, tra¾i vam lijepo i statistièki aritmetièku sredinu va¹ih ocjena.

"Koleginice, ako ¾elite vi¹u ocjenu, morate opet izaæi na posmeni i dobiti veæu ocjenu!" Sa naèinom kako pregleda te pismene??? I don't think so!!!  :nene:

Dobih karticu br. 8 i pitanja: 10, 46, 69, 81, 109




Jovana Bg-Bl

@Optimisticna...nama je upisao u index,ali ne u ocene,vec u napomene,pa je rekao da kad ocistimo 4. uzmemo prijavu i odnesemo je prof koji ce tada drzati katedru,da nam on "prepise" ocene u rubriku sa ocenama.Ti cuvaj tu prijavu,i nista se ne sikiraj,to ne moze propasti.
Eto,pozzz :)

optimisticna


frckica-j

Hm, meni nije napisao u prijavu nego u napomenu u indexu a rekao je da æe ocjene upisati u index i prijavu kada budu uslovi za to, znaèi kad se oèisti 4. godina.

By the way, na usmenom je danas davao 10 pitanja.  :wacko:
Jo¹ sam ja dobro i pro¹la!
Stra¹an lik-svaki put druga pravila.

E da, vi¹e neæe ispiti biti utorkom nego èetvrtkom. Tako mi reko¹e danas.

Jovana Bg-Bl

Bas tako,i meni je ocena upisana u napomene...bas kao i frckici :)

dreamer4ever90

Jedno HITNO pitanje iz oblasti Pirsonovog X^2 testa  :ohwell: :help3:

Da li se sva tri testa (test saglasnosti, nezavisnosti i homogenosti) racunaju na isti nacin, ali jedina razlika je u znacenju Ho i H1 hipoteze.

** Mozda je malo glupo sto ovde pisem jer je iz predmeta za I god :roll:

frckica-j

Iskreno reèeno, nemam pojma.  :roll: Kako sam nauèila nabrzinu, tako sam jo¹ br¾e zaboravila. Plus, nemam knjigu da ti provjerim jer sam je posudila i vratila poslije toga.

®ao mi je.  :love: