posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Analitika lijekova-pitanja na usmenom ispitu  (Read 20447 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jovana Bg-Bl

• Redovan clan
  • *
Odg: Analitika lijekova-pitanja na usmenom ispitu
« Reply #15 on: 29-09-2010, 18:57:09 »
Ljudi,jel planira neko u BG u prvoj polovini oktobra kod prof Ivanovica na ispit?
Jel se zna mozda kad dolazi u BL(da ga ne zovem bas tada  :K2:) i jel zna neko,jel moze 1 covek,ili moea nekoliko da nas ima za usmeni u BG?

Offline frckica-j

• Moderator
  • Ultra mega giga forumas
« Reply #16 on: 29-09-2010, 21:27:20 »
Ja mislim da mora biti minimum dvoje, ali nisam sigurna. Moraš da nazoveš da pitaš...

Offline tamara87

• Turista
  • *
« Reply #17 on: 07-10-2010, 22:15:19 »
Da li neko zna kada je rok iz Analitike?

Offline Jovana Bg-Bl

• Redovan clan
  • *
« Reply #18 on: 09-10-2010, 17:17:52 »
Da li neko zna kada je rok iz Analitike?
i mene zivo interesuje :)
ajmo drage kolege,neko iz BL...makar i da napisete da nema jos roka,znaci mi.  :thanx2:

Offline Jovana Bg-Bl

• Redovan clan
  • *
« Reply #19 on: 08-11-2010, 14:44:03 »
Zaboravih da napisem moju kombinaciju kod prof Ivanovica:
1.analitika sulfonamida
2.talk,kaolin i BaSO4
3.adsorpciona hromatografija,vrste veza
4.primena spektrofotometrije u kvalitativnoj analizi
 super je Brka  :K2:

Offline bozana

• Redovan clan
  • *
« Reply #20 on: 25-12-2010, 23:44:28 »
Profesor Ivanovic je super. Moja pitanja su:
                           1.analitika steroida
                           2.analitika derivata salicilne kiseline,fenotiazina i barbiturata
                           3.antacidi
                           4.spektrofotometrija u kvantitativnoj analizi lijekova

Offline optimisticna

• Ambiciozni clan
« Reply #21 on: 27-09-2011, 08:20:22 »
Ako je neko izlazio juce na test kod profesorice,neka podijeli utiske sa ostalima, i ako se sjeca nekih pitanja da napise. Hvala.

Offline optimisticna

• Ambiciozni clan
« Reply #22 on: 25-10-2011, 09:07:23 »
Juce je prof.Darko Ivanovic odrzao pismeni ispit iz analitike lijekova u Banjaluci.
Prolaznost je bila velika,ocjene visoke. Ispit je trajao 2h.
Kakav je bio test studenata po Bolonjskom programu,ne znam.
Test studenata koji studiraju po starom programu je izgledao otprilike ovako:
MALA PITANJA(NOSE 1 POEN):
1.)Napisati djelovanje sljedecih jedinjenja Ca: Ca-oksid,Ca-pantotenat,Ca-hlorid,rastvor Ca-hidroksida,Ca-bromid,Ca-karbonat,Ca-sulfas usta.
2.)Napisati reakciju Mg sa NaOH,rastvaranje nastalog taloga sa MgCl2, i nastanak taloga sa sekundarnim Na-fosfatom.
3.)Napisati reakciju Al sa NaOH i sa NH4OH. Zatim na zaokruzivanje:kako djeluju rastvorna jedinjenja Al, a kako nerastvorna?
4.)Farmaceutske supstance su uglavnom nepolarne. Na zaokruzivanje:koja metoda se koristi za njihovu analizu RP-HPLC ili NP-HPLC?
5.)Objasniti sta znaci izokratska ,a sta gradijentna eluacija kod RP-HPLC metode? Zatim na zaokruzivanje:koja eluacija se koristi za supstance slicne polarnosti,a koja za supstance razlicite po polarnosti?
6.)Napisati i objasniti reakciju tetraciklina u baznoj sredini.
7.)Napisati reakcije penicilina u kiseloj i baznoj sredini. Koji su tip reakcije?
8.)Napisati 3 oficinalne metode za odredjivanje tacke topljenja.
9.)Sta je specificna opticka rotacija(po farmakopeji) i napisati odgovarajuci izraz?
10.)Objasniti na primjeru jednog sulfonamida njihovu amfoternost. Koja funkcionalna grupa sulfonamida gradi soli sa kiselinama,a koja sa bazama? Od tih nastalih soli koja reaguje bazno,a koja kiselo u vodenom rastvoru i objasniti zasto?
VELIKA PITANJA(NOSE 2 POENA):
1.)Napisati i objasniti reakcije penicilaldehida sa Felingovim,Neslerovim i Tolensovim reagensom.
2.)Napisati i objasniti reakcije 3-keto steroida sa 2,4-dinitrofenilhidrazinom, sa semikarbazidom i sa tiosemikarbazidom.
3.)Napisati formulu hloramfenikola i imenovanje jedinjenja.Napisati sve reakcije hloramfenikola:
-reakcije na nitro grupu
-reakcije poslije kisele hidrolize
-reakcije poslije bazne hidrolize
-reakcije gradjenja kompleksa sa metalnim jonima.
4.)Napisati i objasniti diazo reakciju kod sulfonamida. Napisati i objasniti reakciju kuplovanja nastale diazonijum soli sa beta-naftolom,koji je tip reakcije kuplovanje? A onda na zaokruzivanje:beta-naftol se rastvara u vodi,bazi ili kiselini.
5.)Smjesa dve komponente je analizirana RP-HPLC metodom.
a)nacrtati hromatogram,obiljeziti mrtvo vrijeme,retenciono vrijeme i korigovano retenciono vrijeme za obe komponente
b)napisati formule za faktor kapaciteta k, faktor selektivnosti i faktor rezolucije Rs
c)koje uslove moraju ispunjavati navedeni faktori pod b).
Eto,nadam se da sam nekom pomogla.

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana