posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Da li je vaš ciklus normalan?  (Read 12620 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Da li je vaš ciklus normalan?
« on: 09-10-2006, 14:10:54 »

Ako ste možda zabrinute za promene u ciklusu i već mislite na najgore, treba da znate da same godine sa sobom nose razne promene. Pomoću ovog malog vodiča saznajte da li je vaša briga na mestu ili samo paničite.

Od puberteta pa do menopauze normalno razvijena žena sa zdravim polnim organima ima menstruaciju od 21 do 35 dana, što se smatra normalnim ako se menstruacija javlja uvek u istom razmaku. Menstruacija prosečno traje pet do sedam dana. Međutim to je klinička slika koju razni faktori mogu da promene. A i vaše godine utiču na vaš ciklus.

Kako godine utiču na vaš ciklus
Posle tridesete

Vaš ciklus bi trebalo da se odvija na svakih 28 dana i ne bi trebalo da varira zato što su vaše ovulacije još redovne. Takođe ne bi trebalo da bude ni nekih značajnih promena, pogotovo ako nemate decu.
Upozoravajući znaci

Treba da se zabrinete ukoliko imate obilnija krvarenja nego obično, kao i ako se javljaju nasumična krvarenja tokom meseca. U poslednje vreme je sve više mladih žena koje imaju problem sa endometriozom koja izaziva obilnija krvarenja ili zaustavlja krvarenja. Ukoliko se ne leči, može da izazove i sterilitet. Zbog toga su redovni pregledi kod ginekologa veoma bitni u tridesetim. Ovo su takođe godine kada se javljaju benigni tumori koji nekada ne izazivaju nikakve tegobe, ali mogu da se uoče tokom pregleda.
Posle četrdesete

Ovde se već javlja dosta promena vezanih za vaše telo. Posle četrdesete zid materice počinje da se tanji zbog nastupajuće menopauze. Periodi takođe mogu da postanu teži i neregularni zbog promene u radu hormona.
Upozoravajući znaci

Iako ste možda već iskusili neke prirodne promene na svom telu nakon porođaja, teška i obilna krvarenja mogu da ukažu na postojanje fibroida ili endometrioze. Iako se nakon porođaja smanjuje rizik od nastajanja ovih bolesti, nijedna žena, nažalost, nije zaštićena od ovih oboljenja.
Posle pedesete

Približavate se menopauzi i telo proizvodi mnogo manje progesterona i estrogena. Tako da teška, obilna i duga krvarenja nisu ništa čudno u ovim godinama.
Upozoravajući znaci

Svako krvarenje nakon menopauze (računa se nakon godinu dana od vaše poslednje menstruacije) mora da se pregleda. Febroidi mogu da izazovu teška krvarenja, a česta pojava u menopauzi su i polipi koji nisu kancerogeni. Pa, ipak, još češća pojava u periodu od pedesete do sedamdesete je endometrijalni kancer.

Zato ukoliko primetite bilo kakvo neobično krvarenje praćeno bolovima, krvarenje između dva ciklusa, postmenopauzalno krvarenje, obavezno idite kod ginekologa.

Biljana Tasić

blic

Offline Alnus Glutinosa

• Extra forumas
  • *
  • kako da prevarim sebe da ne razmišljam?
Odg: Da li je vaš ciklus normalan?
« Reply #1 on: 10-10-2006, 00:27:23 »
Bred,pa mozda tebi izgledamo malo oronulo, ali nemamo jos po 30-40 godina! Valjda?  :hm

Offline Al-Jasmina

• La Sorciere
  • Daktilograf pocetnik
  • Spider Jass,Spider Jass does what ever Spider does
« Reply #2 on: 10-10-2006, 00:54:56 »
Jel bi sad trebalo da svaka od nas cura prokomentarise na koliko dana dobija,
koliko obilno,
da li se oseca zbog toga normalno/nenormalno,
brine li se sto joj je neredovno pa se stresira svako malo...?

ili ne?
 :)

Ma Bred je obziran..toliko je korisnih tema postovao
upravo za lepsi pol  :cvet

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
« Reply #3 on: 10-10-2006, 23:02:59 »
Ma Bred je obziran..toliko je korisnih tema postovao
Ili samo da bi postovao??  :K  :wink:

Offline lijepa bosanka

• Pekinezer :) av,av,av :)
  • Ultra mega giga forumas
  • **
  • Bez zabune! Ovo nisam ja!! hihihi..
« Reply #4 on: 10-10-2006, 23:04:44 »
da....i mogao je da stavi kao podforum "zenski kutak"...
Ali hvala mu,jer misli na nas...
 :wink:

Offline Darker

• Osnivac Farmacija foruma
  • Magistar daktilografije
« Reply #5 on: 11-10-2006, 00:12:46 »
Meni je ciklus potpuno nenormalan... Ponekad se zapitam, da li ja uopšte imam ciklus?' :hm :hm

Offline Al-Jasmina

• La Sorciere
  • Daktilograf pocetnik
  • Spider Jass,Spider Jass does what ever Spider does
« Reply #6 on: 11-10-2006, 00:18:58 »
Ma ako se stavi na stranu to sto boli i smara,
ciklus je divna poruka Mamice Prirode:
U tebi ima zrno iz koga moze nastati zivot :cvet ..sledeceg meseca, jelte  :happy:...i ako ne koristis zastitu devojko  :roll: :K

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #7 on: 11-10-2006, 10:25:22 »
D, razumem sto si nervozan ovih dana-nisi jos dobio :K
Za vas, moje dame :cvet

Offline SPAJALICA

• Redovan clan
  • *
« Reply #8 on: 03-02-2010, 22:59:45 »
Hm, mislim da je bolje nasloviti ovu temu-Diane 35, Yasmin i sl. ...

Offline bozana

• Redovan clan
  • *
« Reply #9 on: 03-04-2010, 22:56:59 »
Meni je ova tema Brede super. Znaci ako nemamo 30 ili 40 godina ne moramo znati sta nas ceka. E pa po mom misljenju je to pogresno. Moj ciklus je normalan i traje 30 dana. Kod nekih zena traje krace, a duzi ciklus je povezan sa neplodnoscu. Kod nekih zena ipak moze normalno da iznosi 45 dana.

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana