posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Antimikotici  (Read 6822 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline xxx

• Redovan clan
  • *
Antimikotici
« on: 29-06-2006, 17:03:24 »

Moze li mi neko reci sta treba da se napise za antimikotike....hvala

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
Antimikotici
« Reply #1 on: 29-06-2006, 18:29:07 »
Ciljna struktura antimikotika je ergosterol u membrani gljivica, a u humanim ćelijama nema te strukture tako da se tako postiže selektivna toksičnost antimikotika (deluju samo na gljivičnu ćeliju, ne i na humanu).

GRIZEOFULVIN se koristi u terapiji infekcija izazvanih dermatofitama (epidermofiton, trihofiton i mikrosporium). Nakon oraln eprimene i dugotrajnog korišćenja, nakuplja se u keratiniziranim tkivima (dlake, nokti, površinski delovi epidermisa).

AMFOTERICIN B se vezuje za ergosterol i remeti selektivnu propustljivost membrane gljivica, to dovodi do neselektivnog ulaska jona u ćeliju i izlaska iz nje što dovodi do lize ćelije. Primenjuje se samo parenteralno i koristi se kod teških sistemskih mikoza. Karakteriše ka izuzetna nefrotoksičnost (toksičan za bubrege).

FLUCITOZIN je derivat citozina. Primenjuje se per os. On se vezuje za permeaze (na membrani ćelije) koje ga uvode u ćeliju i pod dejstvom enzima citozin - deaminaze (koje nema kod nono3ra) prevodi se u fluoro - uracil koji inaktivira adenilat - sintetazu.

AZOLI kao što su ketokonazol, flukonazol, infrakonazol (poslednja dva per os), klortrikonazol i mikonazol (ova dva lokalno) oni inhibiraju sintezu ergosterola vezujući se za citohrom P 450 koji je takodje prisutan i u našim ćelijama tako da imaju neželjene efekte (kod muškaraca) - naročito ketokonazol. Izazivaju smanjenu produkciju testosterona, gubitak kose, impotenciju, imaju hepatotoksično delovanje.

Eto, mislim da je dovoljno!! Bar će to biti moje izlaganje ako izvučem antimikotike!!
SREĆNO  :)

H5N1

• Guest
Antimikotici
« Reply #2 on: 29-06-2006, 19:13:35 »
Grizeofulvin: mehanizam delovanja? Flucitozin: orednost u odnosu na Amfotericin B? Neki antimikotik za lokalnu primenu?

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
Antimikotici
« Reply #3 on: 29-06-2006, 19:47:55 »
O zaboravih..
Grizeofulvin sprečava stvaranje deobnog vretena kod gljivica i deluje na mikrotubule.
Flucitozin ima prednost u odnosu na Amfotericin B jer nije toksičan (pretpostavljam).
NISTATIN je antimikotik za lokalnu primenu. Koristi se u terapiji infekcija izazvanih Candidom.

H5N1

• Guest
Antimikotici
« Reply #4 on: 29-06-2006, 21:51:18 »
Flucitozin prodire u likvor.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Odg: Antimikotici
« Reply #5 on: 30-06-2006, 11:55:03 »
Jesi sigurna da je inFrakonazol a ne itrakonazol?

H5N1

• Guest
« Reply #6 on: 30-06-2006, 13:02:22 »
Itraconazole capsules are used to treat fungal infections ....

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #7 on: 30-06-2006, 13:24:37 »
Kolege, pazite na nazive lekova, to ce vam biti struka a ceka vas i spremanje farmaceutske. Dakle ITRAkonazol

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
« Reply #8 on: 30-06-2006, 18:34:30 »
au bre brede pa ti nama ovde double post i ostalo a šta je ovo...  :>
ja znam da si ti bog ali svejedno  :lol2:

OK, nije namerno... ali čudi me da me H5N1 nije ispravila???

H5N1

• Guest
« Reply #9 on: 30-06-2006, 19:18:48 »
Ili nije videla ili nije znala ili je namerno to uradila... Salim se, previdela sam

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana