darusaz, mozda nekad. Milosevic se zavaravao da se moci da pokrene nesto slicno Nesvrstanim a znamo kako je prosao i on a i mi sa njima

--
Koštunica i Tadić oprečno o SSP-u
| Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Vojislav Koštunica: EU treba da bira u vezi s potpisivanjem sporazuma sa Srbijom, Boris Tadić: Srbija je na pragu potpisivanja.
Vojislav Koštunica ponovo je poslao saopštenje u kome je pozvao EU da odustane od "protivpravnog slanja misije" na Kosovo i da ne narušava teritorijalnu celovitost Srbije. "Sigurno je da 28. januara može biti ili potpisan Sporazum sa Srbijom ili će EU doneti odluku da svojom Misijom rasparčava Srbiju. Jedno i drugo ne idu zajedno i na EU je da napravi izbor", naveo je Koštunica.
Koštunica je naveo da je Skupština Srbije u Rezoluciji o Kosovu i Metohiji, glasovima više od 220 narodnih poslanika, utvrdila da bi "odluka EU o slanju misije za sprovođenje odbačenog Ahtisarijevog plana predstavljala akt ugrožavanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Srbije".
Sa druge strane, predsednik Srbije Boris Tadić kaže da je Srbija na pragu potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, koji će biti od velike koristi privredi Srbije.
Predsednik Srbije je za agenciju Srna naveo da je Vlada ovlastila svog potpredsednika da potpiše Sporazum, dodajući da je važno da Srbija čini sve što ojačava njenu poziciju i otvara nove ekonomske perspektive za sve građane.
"Samo takva, jaka i stabilna Srbija može da brani sve svoje nacionalne interese', istakao je Tadić.
On je rekao da Srbija nikad neće prihvatiti nezavisnost Kosova i da će svoju pokrajinu braniti pregovorima i argumentima, ističući da tu ne sme biti nikakve predaje.
"Misija EU sprovodiće politiku SAD"
Slobodan Samardžić smatra da Srbija još ne treba da potpiše Sporazum o stabilizicaiji i pridruživanju sa EU zbog Kosova.
Ministar za Kosovo i Metohiju izjavio je, gostujući u emisiji Poligraf TV B92, da Srbija ne može da potpiše Sporazum sa Evropskom unijom sve dok taj sporazum bude, kako se izrazio, u funkciji proglašenja nezavisnosti Kosova.
On je objasnio da ne bi bilo dramatično ako Srbija ne potpiše Sporazum 28. januara, jer se on realizuje u narednih deset godina.
"Kad se tim sporazumom rešava jedna tako rđava stvar, Srbija kaže: odlučite se, mi to nećemo uraditi, vi se odlučite, a što se tiče potpisivanja, kada razjasnimo stvari koje ste vi iskomplikovali, mi ćemo ga potpisati", rekao je Samardžić.
Samardžić je ponovio da se Srbija protivi slanju misije Evropske unije na Kosovo bez odluke Ujedinjenih nacija, jer smatra da je njen zadatak da sprovede Ahtisarijev plan o nadgledanoj nezavisnosti Kosova.
Ministar za Kosovo i Metohiju izjavio je da je Srbija voljna da potpiše parafirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, ali ne ako se time, kao što se njemu sada čini, ugrožava suverenitet Srbije na Kosovu.
On je rekao da će Vlada doneti odluku o potpisivanju. "Ja sam rekao koji su parametri, a ako ga oni ponude, Vlada će o tome doneti odluku", kazao je Samardžić.
Govoreći o eventualnom dolasku misije Evropske unije bez odluke Saveta bezbednosti, Samardžić je rekao da Srbija takvu odluku ne može da prihvati i da će, ako to toga ipak dođe, intenzivirati svoje prisustvo u pokrajini kroz organizovanje života lojalnih građana.
"Mi nemamo problem sa sadržajem te misije i sa tim što je to evropska misija... Naš je problem što evropska misija ne sprovodi evropsku politiku na Kosovu, koje na žalost nema, već sprovodi američku politiku na Kosovu", smatra on.
"Kada ona bude sprovodila evropsku politiku, ako se ona jednom bude formulisala, mi ćemo razgovarati sa njima, jer je u duhu evropskog rešenja kompromis, to je ono što do sada nismo imali", objasnio je Samardžić.
On je rekao da bi, u slučaju da Evropska unije bude učestvovala u "otimanju Kosova i Metohije", Srbija morala da preispita svoju politiku i odnos prema evropskoj dvadesetsedmorici.
Miščevićeva: SSP ne dotiče pitanje Kosova
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ne vezuje pitanje Kosova za ostvarivanje procesa pridruživanja i to pitanje se u Sporazumu ne pominje, kaže Tanja Miščević.
Taj sporazum (SSP) uopšte ne dotiče temu kandidature i budućeg stupanja u članstvo EU, izjavila je šefica Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje EU Tanja Miščević
Ona je novosadskom "Dnevniku" rekla da je namena tog sporazuma da naše tržišne uslove uskladi s onima koji postoje u EU, odnosno da uskladi standarde kako bi Srbija mogla da izvozi svoju robu na tržište EU i liberalizuje domaće tržište za robu koja dolazi iz EU.
Ona nije želela da spekuliše o tome da li bi moglo doći do odlaganja najavljenog termina za potpisivanje tog sporazuma i kakve bi to posledice moglo imati po dalji tok evrointegracija, navodeći da je "to ipak političko, a ne tehničko pitanje".
Tanja Miščević je rekla da je bilo primera da se menjaju delovi SSP-a, ali te promene, prema njenim rečima, "isključuju bilo kakva politička pitanja, pošto je SSP uglavnom trgovinski sporazum".
Potpisivanjem SSP-a više novca za privredu
Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, Srbija će dobiti tri puta više sredstava iz evropskih fondova za razvoj privrede, što znači da će i naša ekonomija i prihodi moći da se uvećaju za toliko, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić.
On je u razgovoru sa studentima Tehnološko-metalurškog fakulteta rekao da će u tom slučaju ukupne investicije u Srbiji u infrastrukturu u narednih pet godina biti najveće u njenoj istoriji, računajući i sredstva iz budžeta i ona iz evropskih fondova.
---
i ko ce sad tu da zna ko je u pravu??

--
U EU oprečno o uslovima za Sporazum
| Izvor: B92, Beta
Beograd, Ljubljana -- Slovenija se zalaže za sporazum sa Srbijom pre hapšenja Ratka Mladića. Holandija traži saradnju sa Hagom, pre svega.
Takođe, predsedavajuća EU Slovenija se zalaže i za slanje misije na Kosovo pre proglašenja nezavisnosti, rekao Dimitrij Rupel. Slovenački ministar spoljnih poslova, rekao je na neformalnom susretu sredozemnih država EU u Nikoziji, da su misija EU i nezavisnost Kosova odvojena pitanja, prenose slovenački mediji.
Rupel je kazao i da je Kosovo jako osetljivo i važno pitanje, kao i da se nada da će rasprava, na prvom ovogodišnjem zasedanju ministara EU, 28. januara, biti plodna.
Očekuje se da će ministri tada raspravljati o tehničkim elementima civilne misije za Kosovo, a prema diplomatskim izvorima slovenačkih medija, Slovenija se zalaže da misija bude poslata na Kosovo pre proglašenja nezavisnosti.
Nađ: Bili smo jasni oko uslova
Portparolka evropskog komesara za proširenje Olija Rena, Kristina Nađ, izjavila je da je Evropska komisija bila jasna kod saopštavanja uslova za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i podsetila da je Ren istakao potrebu da Srbija pojača saradnju sa Tribunalom u Hagu da bi sporazum bio potpisan.
"Lopta je u ovom trenutku u dvorištu Srbije", rekla je Nađ na brifingu u Briselu. Prema njenim rečima, Ren je prošle nedelje, prilikom razgovora sa ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem, sugerisao da Srbija mora preduzeti hitne mere da intenzivira saradnju sa Tribunalom u Hagu, kako bi potpisivanje sporazuma bilo moguće.
Prema pisanju slovenačkih medija, države EU iz Sredozemlja, a pre svega Grčka i Kipar, oštro se protive nezavisnosti Kosova.
Povodom tog stava Grčke i Kipra, Rupel je danas objasnio da uvek postoji nada da se stvari promene, kao i da bi većina država članica EU želela da Kipar, Grčka i još poneka država, mogle da zauzmu stav, koji bi pomogao da se krene napred.
"To može da se dogodi, ali i ne. To nije moj pritisak, već nada", rekao je Rupel na današnjoj novinarskoj konferenciji na Kipru i kiparskim novinarima kazao da se ne radi o "samoprozvanom Kosovu", kao i da još uvek nema rasprave o nezavisnosti Kosova, već o civilnoj misiji EU.
Prema Rupelovim rečima, tehnički elementi misije bi trebalo da budu dogovoreni tokom februara, a misija ne bi trebalo da ide na Kosovo pre maja.
Pored Kosova, koje je bilo centralna tema ovog susreta, na njemu se razgovaralo i potpisivanju sporazuma o asocijaciji i stabilizaciji EU i Srbije.
Zemlje Sredozemlja su se, u današnjim zaključcima, založile za ranije potpisivanje sporazuma sa Srbijom, čemu se protive pre svega Holandija, Belgija i skandinavske zemlje, koji ga uslovljavaju predajom Ratka Mladića haškom sudu, prenose slovenački mediji.
O poslednjim razgovorima o Kosovu, kao i slanju misije EU, trebalo bi da razgovaraju i ministri spoljnih poslova evopskog dela kontakt grupe.
Slovenačko ministarstvo spoljnih poslova je potvrdilo da će se, sutra, na Brdu kod Kranja, sresti ministri Nemačke, Francuske, Italije i Velike Britanije, a u razgovorima će učestvovati i slovenački ministar Rupel, evropski komesar za širenje EU, Oli Ren i spoljnopolitički predstavnik, Havijer Solana.
Holandija: Hag, pa EU
Holandija je za to da Srbija ima evropsku perspektivu, ali mora pre toga potpuno da sarađuje s Hagom, kaže holandski ambasador.
Holandija u potpunosti podržava posvećenost EU da svim zemljama Zapadnog Balkana ponudi evropsku perspektivu, uključujući pri tom i Srbiju, ali ona mora pre toga u potpunosti da sarađuje sa Tribunalom u Hagu, izjavio je holandski ambasador u Beogradu Ron van Dartel.
"Sada je sve, ipak, u rukama Srbije koja mora u potpunosti da sarađuje sa Međunarodnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu, pre nego što Holandija podrži potpisivanje sporazuma (o stabilizaciji i pridruživanju) sa Srbijom", rekao je holandski ambasador za list "Danas".
Bramerc u februaru u Beogradu
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc u Briselu je izjavio da će u februaru doputovati u Beograd i da zasada neće davati novi izveštaj o saradnji Srbije s Haškim sudom. Bramerc je visokom predstavniku Evropske unije Havijeru Solani rekao da na snazi ostaje ono što je Karla del Ponte prenela u decembru Savetu bezbednosti UN.
Solanina portparolka Kristina Galjak saopštila je da je visoki predstavnik dao podršku Unije Haškom sudu i naveo da je "puna saradnja zemalja zapadnog Balkana ključni sastavni deo politike EU prema tom regionu".
On je dodao da bi "najbolji dokaz te saradnje predstavljalo izručenje (Ratka) Mladića sudu u Hagu". Ambasador je istakao da "Holandija pitanje potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Kosovo vidi kao dve različite teme i dva različita procesa".
Bivši šef diplomatije Goran Svilanović rekao je za "Danas" da je Srbija u nezavidnoj situaciji, ali da je siguran da predstavnici Evropske unije shvataju složenost aktuelnog političkog trenutka kod nas.
On je izjavio da očekuje da će se razgovori sa Evropskom unijom nastaviti.
Portparol Tužilastva za ratne zločine Bruno Vekarić rekao je za isti list da stav Holandije može samo da oteža nimalo jednostavnu situaciju Akcionog tima i ljudi koji rade na ispunjavanju obaveza Srbije prema sudu u Hagu.
B92
--
"Blokirali smo SSP zbog Haga"| Izvor: Tanjug
Beč, Beograd -- Holandija je blokirala potpisivanje SSP sa Srbijom jer je preduslov puna saradnja s Haškim tribunalom, izjavio je Maksim Ferhagen.
"Dakle, ovo što smo ponudili nije prelazni Sporazum o stabilizaciji i priključivanju, već politički dijalog koji otvara mogućnost za priključivanje Evropi u budućnosti", rekao je ministar inostranih poslova Holandije Maksim Ferhagen u intervjuu frankfurtskim Vestima. On je dodao da je Savet ministara EU zauzeo stav da je za potpisivanje neophodna puna saradnja s Haškim tribunalom".
"Mislim da je Evropska unija jasno dala do znanja da mi ne samo da želimo da ponudimo evropsku perspektivu Srbiji, već takođe planiramo integraciju Srbije u evropske strukture i njeno uključivanje u EU", rekao je on.
Prema njegovim rečima, to je moguće ukoliko se prihvate evropski kriterijumi i vrednosti, a Srbiji se ovim dokumentom nudi politički dijalog i dijalog o ukidanju viza.
Upitan da li na saradnju Srbije i EU može da utiče i rezultat predsedničkih izbora, šef holandske diplomatije je poručio da je na srpskom narodu da odluči za koga će da glasa.
"Ono što smo mi učinili, to je da smo otvorili mogućnost da se Sporazum potpiše posle izbora. Dakle, na narodu je da li će izabrati proevropsku perspektivu, sa mogućnošću ekonomske razmene, političkog dijaloga. Srbi sada treba da se opredele da li su za Evropu ili protiv nje", rekao je Ferhagen u intervjuu za frankfurtske Vesti.
b92
--
dakle, ako me nesto izludjuje to je kad neko pocne da pametuje a sam ima podosta puetra na glavi.
Mislim da Holandija treba da

jednom za svagda jer je ogroman deo krivica za ono sto se desilo u Srebrnici upravo na njima.
