posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Sa Prinstona, Jejla i Harvarda u Srbiju  (Read 2031 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Sa Prinstona, Jejla i Harvarda u Srbiju
« on: 03-07-2007, 14:41:44 »

Autor: V. Nedeljković |

Diplome su sticali na nekom od najprestižnijih univerziteta na svetu. I dok su drugi odlazili iz zemlje, oni su odlučili da se vrate. Među njima su i oni sa doktoratom Prinstona, univerziteta kojem je ove godine pripalo prvo mesto na listi najboljih visokoškolskih ustanova u Americi. Danas su profesori univerziteta, naučni radnici, ministri...
Diploma ili doktorat bilo kojeg fakulteta u Americi, Kanadi ili Zapadnoj Evropi značila im je siguran posao, platu od nekoliko desetina hiljada evra ili dolara godišnje, kredit za stan, automobil... Harvard, Kolumbija, Prinston, Jejl i drugi najprestižniji univerziteti, pružali su im mogućnost i da biraju radno mesto. Njihov izbor bio je povratak u Srbiju.
Jedna od onih koji su imali dovoljno hrabrosti da se vrate u Srbiju i pored doktorata koji je rađen na TUFT’S univerzitetu u saradnji s Harvardom je Bojana Obradović.
- Imala sam mogućnost i ponude da ostanem... Ali imala sam i ponudu da se vratim na katedru gde sam diplomirala i magistrirala. Pobedila je želja da probam da prenesem znanje našim studentima. Postoje, naravno, i emotivni razlozi, porodica, prijatelji... Nikada se nisam pokajala. Mnoge stvari se i kod nas menjaju nabolje. Započela je reforma visokog školstva, pristupili smo Bolonjskoj deklaraciji, čeka nas akreditacija... Sve je to za mene jako inspirativno - kaže za „Blic“ dr Bojana Obradović, vanredni profesor i prodekan na Tehnološko-metalruškom fakultetu u Beogradu.
Vratila se i njena koleginica na istom fakultetu Marija Nikolić, koja je doktorirala na prestižnom Univerzitetu u Hamburgu na Institutu za fizičku hemiju na problematici iz nanomaterijala.
- Otišla sam na doktorske studije kada sam imala posao na fakultetu i moja odluka da se vratim je utoliko lakša. Ipak, bilo je velikih dilema. Oblast na kojoj sam doktorirala otvara u inostranstvu velike mogućnosti. Nemačka industrija je istraživački orjentisana, tamo doktori nauka mogu da biraju posao, a pogotovo je atraktivna oblast nanomaterijala. A porediti njihove plate i uslove za rad sa našim je nezahvalan posao. Ne verujem da bi neko od mladih ljudi koji hoće da se vrate u Srbiju insistirao na kvalitetu života kao što je tamo. Ali neophodno je da se ovde promeni mnogo toga da bi se naši naučnici u većem broju vraćali u zemlju - kaže za „Blic“ Marija Nikolić, koja radi kao asistent na Tehnološko-metalruškom fakultetu.
Posle doktorskih studija u Americi u Srbiju se vratio i prof. dr Predrag Pejović koji je doktorirao na „University of Colorado at Boulder“.
- Sve zavisi od toga šta je za nekog kvalitet života. Moji razlozi da se vratim su toliko lični da verovatno nikom ne bi bili interesantni - kaže skromno profesor Pejović, koji sada radi na Elektotehničkom fakultetu kao vanredni profesor. U Srbiju se vratio i Vladan Đorđević, koji je doktorirao na Univerzitetu Alberta u Kanadi gde je jedno vreme i predavao. Radi kao docent na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Ministarske diplome i doktorati
-Božidar Đelić, potpredsednik Vlade, diplomirao je na poslovnim studijama HEC u Francuskoj i na pariskom Institutu političkih nauka. Magistrirao je na temu poslovne uprave na Harvardu i državne uprave na „JF Kennedy of School of Government“.
-Vuk Jeremić, ministar inostranih poslova, diplomirao na Kembridžu na odseku za teorijsku fiziku. Na Harvardu je magistrirao iz oblasti državne administracije i bio proglašen za jednog od najboljih studenata generacije 2001-2003. godine.
-Aleksandra Smiljanić, ministarka za telekomunikacije, magistrirala je na elektrotehnici na Univerzitetu u Prinstonu 1996. godine, a 1999. godine doktorirala je na istom univerzitetu.
-Aleksandar Popović, ministar rudarstva i energetike, magistrirao 1996. godine na Univerzitetu u Floridi.
-Milica Čubrilo, ministarka za dijasporu, diplomirala pravo 1992. godine na Odseku javnog prava na Univerzitetu Panteon Ases u Parizu. Magistrirala na pravima i antropologiji na Sorboni.

blic

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
Odg: Sa Prinstona, Jejla i Harvarda u Srbiju
« Reply #1 on: 03-07-2007, 22:40:56 »
brate koji univerziteti i koje diplome  :Bog  :Bog  :Bog   :Bog

Offline Masha

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • Budi gospodar svoje volje, sluga svoje savesti.
« Reply #2 on: 04-07-2007, 01:06:35 »
Znaci, racunam da cu jednog dana biti gospodja ministarka  :K

Offline jecapereca

• Atipicni farmaceut
« Reply #3 on: 04-07-2007, 15:55:59 »
Svaka im cast, sa takvim zvanjima i znanjem se vratiti ovde..Ja se sve vise razocaravam u svoju zemlju i zao mi je sto nisam ranije otisla preko posto mi se cini da sam sada malo matora.(ko nece nesto da uradi uvek nadje izgovor)

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
« Reply #4 on: 04-07-2007, 20:53:14 »
Pa dobro ako svi odemo ko će da ostane da poboljša stvari??  :hm
Lako je otići..

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2020 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana