posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Prva pomoc-obuka  (Read 28105 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lesko987

• Redovan clan
  • *
Odg: Prva pomoc-obuka
« Reply #45 on: 14-10-2009, 21:49:24 »
Treba raditi na specijalnoj lutki koja se zove Ana na kojoj se vezba vestacko disanje i masaza srca i ima sijalice koje se pale i kazu kako si uradio. Inace zove se Ana po devojci koka je umrla (mislim u Svedskoj) jer se udavila. Ljudi su je izvukli i cekali hitnu pomoc. I na autopsiji se utvrdilo da bi prezivela da joj je neko dao prvu pomoc ko je izvukao.

Za prvu pomoc dovoljno je znati ves. disanje i masaza srca, osloboditi disajne puteve (zabaciti glavu i izvaditi jezik), stavljanje u sok polozaj do dolazak strucnijes lica (kada je covek u nesvesti a dise i ima puls), previjanje rana, zaustavljanje krvarenja, imobilizacija, kako drzati vrat kod povrede glave i vrata, Hajnrihov zahvat (ukloniti strano telo iz disajnih puteva) i sta ne treba raditi dok ne dodje hitna pomoc (ne vaditi srana tela iz rane jer moze se povecati krvarenje). Za ovo ne treba vise od 3 sata dnevno 5 dana!
« Last Edit: 16-10-2009, 19:46:43 by Bred »

Offline an85

• Redovan clan
  • *
« Reply #46 on: 14-10-2009, 23:30:58 »
sasvim dovoljno! ja sam isla u crveni krst na obuku i malo smo sire radili ali to je sustina

Offline Lesko987

• Redovan clan
  • *
« Reply #47 on: 15-10-2009, 12:52:01 »
Ovo je dovoljno da steknes sigurnost da kad vidis coveka u nevolji pridjes i pomognes jer si svestan da znas i mozes da pomognes.

Offline Adonis_Vernalis

• Profesor farmakognozije
  • Ultra mega giga forumas
  • **
  • The Point of No Return...
« Reply #48 on: 19-10-2009, 14:59:02 »
Bojim se da se nalazimo u nebranom grožđu. Naši dosadašnji zakoni podstiču samopregor i pomoć unesrećenima. No, tendencija nekritičkog prepisivanja američkih zakona je evidentna. Nećemo dugo čekati, a javiće se zakon po kojem ćemo smeti samo hitnu pomoć da zovemo.

Kao što sam oduvek podržavao, tako i sada podržavam ideju da se osposobi određeni broj farmaceuta da pruži prvu pomoć, gde god se nalazili. U svojim sredinama, slične kurseve će organizovati, više puta, dokle god mnogo ljudi ne bude osposobljeno (zvanično) to da radi.

Kao što sam oduvek sumnjao, tako i sada sumnjam da će nam zakonom to biti dozvoljeno.

Delajmo. Organizujmo periodične kurseve prve pomoći. Obratimo se Studentskom parlamentu i Rukovodstvu Fakulteta. Dobra ideja mora biti ostvarena.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #49 on: 24-10-2009, 18:47:39 »
.
[youtube=425,350]U1mySN_tI28[/youtube]
[youtube=425,350]yhKjI2UdFKw[/youtube]
[youtube=425,350]osbcBk9X9Co[/youtube]
[youtube=425,350]8akd_ooWcnM/youtube]
[youtube=425,350]XAiFOAftHkw[/youtube]
[youtube=425,350]7Bbs9GbiACE[/youtube]
[youtube=425,350]LffR5wqsSyM[/youtube]
[youtube=425,350]cakw-IVVyhE[/youtube]

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana