posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Maslina  (Read 4482 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AquArius

• .. sfumato ..
  • Daktilograf pocetnik
  • AnAnymous
Maslina
« on: 20-01-2007, 17:10:08 »

Maslina

Maslina je poznata na Mediteranu 5.000 godina kao sveto drvo. Svoje korisno dejstvo zasniva na procentu od 70 odsto nezasićenh masnih kiselina. Najvećim delom je to oleinska kiselina, koja odgovara onoj u mleku. U maslinovom ulju ima dosta antioksidanata.

Maslinov list je korišćen u starom Egiptu za mumificiranje. Stari Grci koristili su maslinovovo lišće za lečenje groznice i povišene temperature. U devetnaestom veku kao lek protiv malarije i gripa. Danas se zna da koristan efekat dolazi od gorke materije zvane oleuropein. On štiti stablo od bakterija i insekata.

Savremena medicina priznaje antimikrobno dejstvo oleuropeina kod infekcija i apcesa zuba i zubnog mesa. Povoljan efekat ima i kod gljivičnih infekcija kože i noktiju. U internoj medicini kod povišenog krvnog pritiska, koronarne bolesti, aritmije, raznih KV bolesti i crevnog spazma. Pomaže kod zatvora, čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Kod žena koje uzimaju maslinovo ulje postoji 45 odsto manji rizik od raka dojke.

Plod masline vekovima hrani ljudski um, telo i dušu. Kraljevi su pravili skiptar od maslinovog drveta, sveštenici koristili ulje pri crkvenim obredima, a maslinova grana je i danas poznata kao simbol mira i časti. Na Mediteranu je uvek smatrana darom bogova. Stari Grci i Rimljani su je smatali simbolom besmrtnosti. U Bibliji ima 140 mesta gde se pominje maslina ili maslinivo ulje.

Po grčkoj mitologiji grad Atina je nazvan po boginji Paladi Ateni, boginji mira i slobode, jer je ona dala gradu drvo "čije ulje daje svetlost, leči rane, izuzetna je hrana, izvanrednog ukusa i energije".

Rimska legenda kaže da je iz Herkulove batine svaki put kada ona dodirne zemlju rasla nova maslina. Feničani su pomogli Herkulu da se maslina raširi i u Malu Aziju. Istini za volju, divlja maslina je rasla u Maloj Aziji verovatno i 7.000 godina pre nove ere. U Italiji maslina raste od 1.200 pre Hrista, po nekim izvorima i 600 godina ranije. Rimljani su maslinu širili i u sve osvojene zemlje sklapajući tim gestom mir sa porobljenim narodima. U šesnaestom veku je prenesena u Ameriku.

Činjenice o maslinovom ulju

- Nema holesterola i ima 77 odsto nezasićenih masnih kiselina.
- Nema glutena i nema soli.
- Poboljšava ukus druge hrane.
- Sva ulja imaju otprilike istu kalorijsku vrednost, ali se zbog intenzivnog ukusa i mirisa maslinovo ulje manje dodaje hrani.
- Maslinovo ulje sadrži 1,6 mg, odnosno 2,3 IU (International Units), vitamina E (prirodnog antioksidanta) po kašičici
(14 g).
- Jedna kašika daje 8 odsto potrebne količine vitamina E.
- Upotreba maslinovog ulja smanjuje holesterol.

Biljna ulja, margarin i buter po sadržaju nezasićenih masti:

Mononezasićene masti  Polinezasićene masti   Zasićene masti

Maslinovo ulje                    77%                           9%                        14%
Kikiriki ulje                         49%                           33%                       18%
Ulje od kukuruznih klica        25%                           62%                       13%
Sojino ulje                         24%                           61%                       15%
Suncokretovo ulje               20%                           69%                      11%
Margarin                           49%                           32%                       19%
Buter                               30%                           4%                         66%

Najbolji način da degustirate maslinovo ulje je da ga uzmete zagrejano na 28 do 30 stepeni u usta i polako ga propuštate kroz zube ocenjući njegove vrednosti.

Oznaka njegovog kvaliteta u smislu vergine, extra vergine... je različita po starim i savremenim kriterijumima. Po starom kriterijumu je "devičansko" ulje ono koje nastaje pri stavljanju maslina u presu i pre pritiskanja, dakle prirodnim ceđenjem. Po savremenom standardu, extra vergine je ono sa manje zasićenih masnih kiselina (do jedan odsto), vergine (jedan do dva odsto) i svetlo (više od dva odsto).

U tehnologiji proizvodnje ulja bitno je i kada se masline stavljaju u presu. Ukoliko se stave u presu odmah po branju dobija se ulje sa malo zasićenih masnih kiselina. Ukoliko masline dugo stoje, procenat masnih kiselina može biti tako veliki da je ulje neupotrebljivo za zdravu ishranu. Dakle, ne treba čekati da se sa jednog imanja skupe sve masline pa onda krenuti u preradu, već ih cediti kako se beru.

Da li ste znali?

- Botaničari potvrđuju da maslina živi između trista i šesto godina. Mnoge imaju i više od hiljadu godina.
- Maslinovo drvo je zimzeleno.
- Na svetu ima oko osam stotina stabala masline.
- Maslina ne daje plodove pre starosti od pet do osam godina, a puni razvoj dostiže nakon dvadeset godina.
- Zrelost i punu produktivnost postiže između 35 i 150 godina .
- Od svake masline se dobija u proseku 4,4 litra ulja godišnje.
- Postoji oko sedamdeset vrsta masline.
- Zelene masline su u stvari nezrele, a crne su one koje su sazrele na drvetu.
- U starom veku maslinovo ulje se koristilo za negu tela i lečenje rana
- Stari Egipćani su koristili maslinovo ulje da bi pomerali kamene blokove pri gradnji piramida.
- Stari Grci su koristili maslinovo ulje za svoje lampe.

Mladen Davidović

Preuzeto sa: Svet zdravlja (http://www.svetzdravlja.com/show_text.php?id=716&catid=60)

Offline Dukica

• Extra forumas
  • *
  • Carefull what you wish, you just might get it!
Odg: Maslina
« Reply #1 on: 20-01-2007, 17:25:41 »
Uuuu,extra! Mene samo zanima,posto sam cula da kada se przi na maslinovom ulju,nema tako blagodetno dejstvo,pa
da li je to istina?! Tj.cula sam da se gube njegovi kvaliteti i da se nezasicene MK gube,i prelaze u zasicene,na visokim temperaturama. :hm 

Offline stef

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • www.magijalepote.co.yu
« Reply #2 on: 20-01-2007, 17:29:46 »
 Dobro je popiti malo maslinovog ulja pre teske pijanke...nema kiseline...ali ima mamurluka... :namcor

Offline cvjetic

• **
  • leteo je kao leptir tvoj cuperak...
« Reply #3 on: 20-01-2007, 17:30:18 »
dukice,u pravu si! mene je to interesovalo kad sam radila brome,pa mi nije bilo bas najjasnije,jer sam mislila da je maslinovo ulje dobro.onda sam se raspitala,i valjda nije dobro da se przi,ali je zato dobro za salate i u svakoj drugoj kombinaciji,ali za przenje ne.bar je meni tako receno. :hm :hm

Offline Korisnicko Ime

• **
  • Neću žvaku, hoću kusur!!!!!!!
« Reply #4 on: 20-01-2007, 17:31:41 »
Maslinovo ulje isto što i Brufen!?

Ako još niste shvatili da je maslinovo ulje dobro za zdravlje, evo još jedne priče koja će vas u to definitivno ubediti.

Najnovija naučna istraživanja pokazala su da maslinovo ulje sadrži isto jedinjenje kao i lek 'Brufen', odnosno ibuprofen.

To znači da bi dnevna doza maslinovog ulja mogla da pomogne kod efekata reume i srčanih oboljenja, baš kao što se i ibuprofen koristi za reumu, bolove, kod zapaljenskih procesa i slično.

Dr Gari Bičam sa Univerziteta u Filadelfiji objašnjava zašto su naučnici uopšte posumnjali da postoji veza izmedju maslinovog ulja i brufena:

"Ideja se javila kada smo razmatrali osećaj koji se javlja kada pijemo ibuprofen. Malo šta se desi dok je lek u ustima, ali čim ga progutamo, on nam sprži grlo.

Ispostavilo se maslinovo ulje radi istu stvar - sprži vam grlo i to na istom mestu kao i brufen. Zato smo posumnjali da postoji ista farmakološka supstanca i u ulju, i u leku."

Sicilija, Krit...

Sumnja dr Bičama potvrdila se tokom naučnih istraživanja, tako da je otkriven identični sastojak i u brufenu i u maslinovom ulju. Medjutim, veoma je važno i o kom maslinovom ulju je reč:

"Najbolje je ono ulje koje se dobija prvim cedjenjem. Takvo maslinovo ulje pravi se na Siciliji, Kritu i na sličnim mestima.

Kada se maslinovo ulje koristi pri kuvanju, onda se efekat supstance koju smo pronašli smanjuje.

Većina ljudi medjutim, i to uglavnom na Mediteranu, koristi maslinovo ulje za salate i povrće - dakle koristi ga sirovo, što znači da se ostvaruje pun efekat."

Doktora Bičama pitali smo i koja doza maslinovog ulja može da zameni na primer, jednu tabletu ibuprofena - od koje mnogima prodje uobičajena glavobolja:

"To možemo samo da nagadjamo, ali sigurno je da nam od one količine maslinovog ulja koju obično upotrebljavamo za jelo neće proći glavobolja.

Mi pak, verujemo da je moguće da je količina maslinovog ulja koju ljudi na Mediteranu svakodnevno koriste jednaka dozi od jedne pilule aspirina za decu.

To svakako ima pozitivne efekte po zdravlje, posebno kada je reč o srčanim i drugim kardiovaskularnim oboljenjima."

Odavno se zna da je maslinovo ulje dobro za zdravlje. Ovo je verovatno najbolji dokaz da, ako hoćete da koristite ulje, onda je najbolje da koristite - maslinovo ulje.

Izvor: BBC Serbian

Offline AquArius

• .. sfumato ..
  • Daktilograf pocetnik
  • AnAnymous
« Reply #5 on: 20-01-2007, 18:22:00 »
Dukice,

Ako te interesuje i ne mrzi da citas engleski  (nema previse :cvet ) ,
imas veoma interesantne, detaljne podatke na ovom sajtu
International Olive Oil (http://www.internationaloliveoil.org/oliveworld_usingoil.asp)

Offline Dukica

• Extra forumas
  • *
  • Carefull what you wish, you just might get it!
« Reply #6 on: 21-01-2007, 13:16:44 »
Hmmm...
Tu kazu da przenje do 210 stepeni,sto je tacka kljucanja maslinovog ulja,mu ne skodi nista.A normalno przenje je do 180,tako da skoro pa nema sanse da mu se upropasti kvalitet,cak i ako jednu turu koristis vise puta.
Lepo....
Thanx,Aqua  :cvet

Koliko znam u Dalmaciji,maslinovo ulje koriste iskljucivo sveze,tj. da se prelije vac isprzena riba, blitva, salate itd.
Oni ga ne prze uopste,al ajd sad...

A ovo sa Brufenom mi nije bas najjasnije. Sta ti i kako sprzi grlo?
Ja sam navucena na Brufen,a nisam primetila da me przi. :hmm

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana