posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Šta mislite o laganju?  (Read 10611 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Šta mislite o laganju?
« on: 05-09-2006, 21:33:46 »

Kad vidimo da neko laže, uvek treba postaviti pitanje zašto to radi. Potrebno je da procenimo čoveka, da vidimo da li je to njegova unutrašnja potreba koja ima patološki karakter ili je to manipulativna potreba koja bi mogla vrlo lako da završi i u kriminalu.

Objašnjava: dr Sanda Rašković-Ivić, psihijatar-psihoterapeut

Zapitajte se
Onaj koga lažu treba da se zapita zašto ga neko laže. Svaka komunikacija mora i onog ko laže i onog kome se laže da dovede do samoposmatranja.
U osnovi psihopatologije laži uvek leži narcizam, odnosno potreba da se bude bolji, značajniji, veći, lepši, uspešniji. Reč je o osobama zaljubljenim u same sebe, a istovremeno prilično nesigurnim. One pokušavaju da steknu sigurnost i da lažima poprave mišljenje drugih o sebi. I najpoznatiji lažov na svetu baron Minhauzen bio je veoma narcističan. S druge strane, postoje i laži koje su često na ivici kriminalnog kada se ljudi bave intrigama, spletkama, upotrebljavaju sva sredstva želeći da dođu do nekakve koristi. To već spada u domen prava, morala i karaktera.

Kako nekome reći da laže?
Reč „lažeš” je veoma oštra i teška. Iako je suštinski tačna, ona izaziva salvu agresije. Zato je uvek bolje reći: „Čini mi se da ne govoriš istinu”, „Znam da ne govoriš istinu”, „To nije tačno”. Što se tiče onih koji lažu da bi ostvarili određenu korist ili manipulisali, njima treba jasno staviti do znanja da te stvari nisu istinite. Čoveku koji manipulativno laže treba skrenuti pažnju da time najviše ugrožava samog  sebe, svoj opstanak kao moralnog bića, te da može lako da ugrozi i svoju slobodu.

Da li je nekad korisno lagati?
Tzv. nedužne laži su dozvoljene. Ti ljudi lažu da bi se spasli od nekog ko je dosadan; nekad je laž prihvatljivija od istine koja je gruba i koja u tom određenom slučaju ne donosi ništa. Na primer, ako vam neko stalno traži pare na zajam a znate da vam nikad neće vratiti, vi mu kažete da nemate da mu pozajmite iako imate.

Zašto nas lažu?
Objekt laganja treba da se zapita zašto ga neko laže. Svaka komunikacija, makar bila bazirana i na laži, mora i onog ko laže i onog kome se laže da dovede do samoposmatranja. Roditelj bi trebalo da se zapita zašto ga dete laže, a dete da se zapita zašto laže roditelje, pa da to nekako probaju da artikulišu. Kada se laži jave u odnosima odraslih ljudi, uvek je reč o kratkom spoju u komunikaciji, pa ne možete da iznesete čistu istinu jer se ona ili teško podnosi, ili je prebolna, ili onaj drugi, opet zbog nekog svog narcizma, ne može da prihvati istinu.

Minhauzenov sindrom
Reč je o patološkim lažovima koji imaju potrebu da lažu i izmišljaju i najbanalnije stvari. Najbolji način lečenja tih ljudi je psihoterapija jer uvek postoje jaki psihološki razlozi zbog kojih čovek toliko laže. Eventualno mogu da se prepišu i neki anksiolitici, jer kod kompulzivnih lažljivaca imate osećanje teskobe, anksioznosti ukoliko se ne kaže neka laž.

Prećutati ili slagati istinu
Uvek treba proceniti. Ljudi nekad pribegavaju lažima da bi sačuvali onog drugog. Na primer, kako nekome saopštiti tešku dijagnozu? Teško je „sručiti” istinu u lice kada vidite da čovek nije spreman da se s tim nosi. Bolje je takvoj osobi saopštavati vesti na kašičicu. Ima ljudi koji su hrabri i jaki, kod njih možete da dozvolite sebi, kao lekar, ili u drugim stvarima da im saopštite istinu, ali i tada pažljivo.

b92

Offline zoe

• PR foruma :)
  • Ultra mega giga forumas
  • **
  • Szerelem, szerelem...
Odg: Šta mislite o laganju?
« Reply #1 on: 05-09-2006, 22:44:44 »
Ozbiljna je tema ali meni samo pade na pamet sta je moj brat rekao kada mu vaspitacica u obdanistu nije dala obecanu bombonu... "Ko laze, taj i krade!" :) Tako deca gledaju na neke stvari...

Offline Brian_May

• Clan u razvoju
  • **
  • crazy little thing called LOVE
Re: Šta mislite o laganju?
« Reply #2 on: 03-10-2006, 00:34:44 »
Mozda idem u  :OFF, ali sam vec nekoliko puta cuo kako ljudi kazu da postoji razlika izmedju ''slagati'', i ''precutati istinu''. Meni sve to dodje isto. Sta ostali  misle??
 :/

Offline zoe

• PR foruma :)
  • Ultra mega giga forumas
  • **
  • Szerelem, szerelem...
« Reply #3 on: 03-10-2006, 00:37:57 »
E pa nije isto! Nekad je zaista manje bolno "precutati istinu" kad vec neces ni da lazes ni da saspes svu surovost istine u lice...

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #4 on: 03-10-2006, 02:30:30 »
nije isto...ali je tanka,jako tanka granica i na zalost ljudi se cesto koriste izrazom ''precutati'' kao izgovorom!!!!
ja licno ne podnosim laganje...bolje da mi se kaze,pa sta bude bude.....

Offline AquArius

• .. sfumato ..
  • Daktilograf pocetnik
  • AnAnymous
« Reply #5 on: 03-10-2006, 22:34:42 »
E pa sad, laz ume biti i korisna.
Ponekad moze izazvati i nesto pozitivno.
Doduse retko se koristi u te svrhe.

U stvari mene mrzi da lazem.
Mislim da to iziskuje previse napora.
Vise nego istina.
Naucnici i dokazali.
Kad lazes koristis 14 nekakvih centara u mozgu, kad govoris istinu - "samo" 7.
Eto ga sad.

A i ... umem naivno da mislim da su i drugi slicni meni, "istiniti" most of the time.
Ali to ne biva tako...

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #6 on: 03-10-2006, 23:21:32 »
to za napor...skroz je istinito.....par puta sam nesto precutala..i onda uletela u trip kome sam sta rekla,kome nisam...uzas jedan,mnogo zahteva taktike.....uf,smor zivi...

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
    • Farmacija forum
« Reply #7 on: 04-10-2006, 15:58:23 »
ako nesto u zivotu mrzim-to je laz! a nanjusim je na kilometar. i nema veze da li smo samo drugovi, poznanici ili smo u vezi-nema laganja!

Offline willie the scot

• Extra forumas
  • *
« Reply #8 on: 04-10-2006, 21:58:00 »
svi lazu,pitanje je samo hocete li lagati bez potrebe...
ja sam laganje doveo do savrsenstva sa sve mimikom i odgovarajucom glumom,sopstvena majka ne moze da me provali...
moze biti jako korisna stvar...na sta to smrdis sine?..."palili su travu i lisce ispred skole dok smo imali fizicko"...
bez obzira koliko uspesni bili laganje ne treba koristiti bez preke potrebe jer unistava samopouzdanje.

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #9 on: 05-10-2006, 00:36:20 »
cesto ume da predje u naviku......

Offline willie the scot

• Extra forumas
  • *
« Reply #10 on: 05-10-2006, 00:39:33 »
nisam bas odavno...oops..

Offline Darker

• Osnivac Farmacija foruma
  • Magistar daktilografije
« Reply #11 on: 05-10-2006, 01:29:51 »
ne lažem bez preke potrebe, a ima veeeeeeeelike razlike između prećutkivanja i laganja. Prećutikivanje ja znak nedostatka muških sekundarnih polnih karakteristika, a laganje je isticanje istih :> :> :>

Offline AquArius

• .. sfumato ..
  • Daktilograf pocetnik
  • AnAnymous
« Reply #12 on: 05-10-2006, 11:17:46 »
ima veeeeeeeelike razlike izmeðu preæutkivanja i laganja. Preæutikivanje ja znak nedostatka mu¹kih sekundarnih polnih karakteristika, a laganje je isticanje istih :> :> :>

Vrcavo, nema sta.
Fala Bogu sto nisu svi muski isti  :cvet

Offline Coolgemini

• Extra forumas
  • *
  • I live to sin...
« Reply #13 on: 05-10-2006, 12:31:11 »
Postoje dve vrste lazi:korisne i stetne...Prve se koriste da bi se izvukla neka korist i sa jedne i sa druge strane i da niko od prisutnih sagovornika ne bi bio ostecen..Njih koristim stalno jer smatram da se u sadasnjem svetu ,prepunim frke i obaveza, ne moze bash normalno funkcionisati isticanjem istine...ali stetne lazi koje se namenski i namerno proizvode radi zadovoljavanja samo jedne inicijativne strane i nekog psiho-komplexa nikako ne opravdavam i tolerishem..Mozda mogu oprostiti,ali ne i zaboraviti :!

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
    • Farmacija forum
« Reply #14 on: 06-10-2006, 11:00:25 »
Precutkivanje-da, nemam nista protiv ali samo i jedino u cilju nepovredjivanja odredjene osobe ukoliko nije bas neophodno.

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2020 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana