posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Kazne će zaustaviti ludovanje za volanom  (Read 3492 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Kazne će zaustaviti ludovanje za volanom
« on: 26-08-2006, 02:32:58 »

Nacrt zakona o bezbednosti u saobraćaju predviđa rigoroznije kazne za vozače i prevozničke firme, a naplaćeni iznosi mogu biti i do tri miliona dinara.

Prema odredbama novog zakona koji će najverovatnije ubrzo biti usvojen, biće kažnjivo i promovisanje nebezbednog ponašanja u saobraćaju, što znači da će estradna zvezda koja izjavi da brzo vozi ili ne vezuje pojas, morati da plati od 100.000 do milion dinara.

- Statistika je pokazala da je u 80 odsto saobraćajnih nesreća krivac ljudski faktor, ali novi zakon predviđa i odgovornost za stanje na putevima ukoliko je uzročnik, na primer, udarna rupa. Firmi koja je zadužena za brigu o putevima može biti određena kazna i do tri miliona dinara - kaže Vladimir Simidžija, saradnik Centra za bezbednost saobraćaja.

Naš sagovornik napominje da se nova zakonska rešenja drastično razlikuju od sadašnjih. On navodi da učesnik koji se pravilno ponaša u saobraćaju ima pravo da takav odnos traži i od ostalih. Tako će i policajac koji uključi rotaciono svetlo bez povoda platiti kaznu od 6.000 do 25.000 dinara.

Novina su i vaspitne kazne, odnosno kazneni poeni, pa se tako lako može dogoditi da nesavestan vozač za jedan dan izgubi dozvolu.

- Nova kaznena politika, koja će se primenjivati posle usvajanja zakona o bezbednosti u saobraćaju, predviđa novčane kazne sa višim iznosima, ali i kaznene poene koji će privremeno ili trajno eliminisati nesavesne vozače sa puteva, sprečiti bezobzirnu vožnju, i pomoći u edukaciji i vaspitanju vozača. Na primer, prolazak kroz crveno svetlo pored novčane kazne donosi i šest kaznenih poena. Vozač koji ima nula poena je savestan, od jedan do sedam nesavestan, od 8 do 13 rizičan, a od 14 do 17 nepodoban. Sa 18 poena dozvola se poništava. Ako mu se tri puta na takav način poništi dozvola, on nema pravo više da vozi niti da ponovo polaže, a ovaj test podrazumeva testiranje njegovog psihološkog stanja - kaže Simidžija.

- Prekoračenje brzine je najčešći uzrok saobraćajnih nesreća u Srbiji, a novi zakon o bezbednosti u saobraćaju, pored viših novčanih kazni za prebrzu vožnju, predviđa i rigorozne kazne za „nasilničku vožnju“. Ovaj termin do sada nije postojao, a označava takozvani srpski rulet, trku po gradu i iživljavanje vozača. Na primer, za prebrzu vožnju na Starom petrovaradinskom putu ili Ulicom Vojislava Ilića u suprotnom smeru i sa ugašenim svetlima, vozaču sledi 18 kaznenih poena, automatski poništavanje dozvole i 45-60 dana zatvora. Tek posle godinu dana ima pravo da ponovo polaže.

Novine su predviđene i u obuci, teoretskoj nastavi i nastavi prve pomoći, a put do vozačke dozvole biće skuplji za 20 odsto. Polaganje vozačkog ispita biće drugačije i duže. Kategorizacija će takođe biti drugačija i detaljnija. Pored polaganja za A kategoriju, biće i A1 za motore do 125 kubika, A2 do 35 kilovata, B1 za trotočkaše i četvorocikle, C1 za kamione do šest tona, D1 za vozila za prevoz lica do 16 osoba.

Po rečima Vladimira Simidžije, kazne i represije nisu najvažnije sredstvo kojim se može uticati na smanjenje broja poginulih, već prvenstvo daje preventivi i vaspitanju.

Koliko je bezbednost ljudi na srpskim putevima ugrožena najbolje pokazuje podatak da je samo u junu i julu u udesima bilo 170 žrtava.

Nevena Erac

--------------------------------------------------------------------------------
blic

Offline Darker

• Osnivac Farmacija foruma
  • Magistar daktilografije
Odg: Kazne će zaustaviti ludovanje za volanom
« Reply #1 on: 26-08-2006, 17:56:03 »
Tako i treba... Sunce im bezobrazno!!! .grins. .grins.

Offline cvjetic

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • leteo je kao leptir tvoj cuperak...
« Reply #2 on: 27-08-2006, 15:07:52 »
kod nas u bosni je to vec stupilo na snagu,i nikakve razlike nema,samo cajkani trpaju vise love sebi u dzep,a pustaju isto kao prije!a najjace je to sto posle 11 navece ne mozes da vozis ako nemas 23 godine,ha,ha!!!!

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
« Reply #3 on: 27-08-2006, 19:16:47 »
Istina, istina!!! Moji su uvalili nekom Bosančerosu pajkanu i dinare (nije se bunio) naravno u njegov džep... za premašeno ograničenje... poprilično  :ziveli

Offline vladimir

• **
  • Ta kakav problem...
« Reply #4 on: 28-08-2006, 12:07:13 »
Kada bi za kršenje propisa bile mnooooogo veće kazne i kad bi se više oduzimale dozvole za to, manje bi i bilo udesa.A i kada ne bi svaka šuša dobijala dozvolu, ne bi tek tako bilo svakakvih manijaka za volanom na putevima.U Švajcarskoj je to mnogo lepo rešeno:kazne za odredjene prekršaje povlače kazne u visini od pola plate!Tamo su jednostavno smirili manijake za volanom:samo su ih drastično lupali po džepu.S tim što su kod njih postavljene kamere duž svakog puta i što, kad se napravi saobraćajni prekršaj, policajac i nema potrebe da interveniše.Samo ti nakon par dana dostave fotografiju gde si uslikan kako voziš preko ograničenja sa računom za kaznu koji iznosi pola tvoje plate...Pa premaši i sledeći put ograničenje. :wink:

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
    • Farmacija forum
« Reply #5 on: 29-08-2006, 21:23:13 »
@V-To treba da se uvede i kod nas

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
    • Farmacija forum
« Reply #6 on: 05-09-2006, 02:14:57 »
Zakon o saobraćaju do kraja godine
 Izvor: B92 
Beograd -- Na putevima Srbije od početka godine poginulo je 444 ljudi, a samo tokom juna i jula crni bilans iznosio je 170 nastradalih.

U letnjem periodu gotovo da nije bilo dana bez vesti o tragičnim udesima, u kojima su ginule i cele porodice. Broj saobraćajnih nesreća je u porastu, ali sa više od 11 poginulih na 100.000 stanovnika Srbija i dalje spada u bezbednije zemlje.

Broj saobraćajnih nesreća, u poslednja tri meseca, povećan je u odnosu na isti period prošle godine, a u većini slučajeva do nesreća je došlo ljudskom greškom. "Drugim rečima, problem je u vozaču: bilo da ne prilagodi brzinu, bilo da upravlja vozilom pod dejstvom alkohola, prođe na crveno ili neki sličan prekršaj", kaže Blagoje Milinić, načelnik uprave saobraćajne policije.

Novi zakon o bezbednosti u saobraćaju, koji bi trebalo da bude izglasan do kraja godine, predviđa brojne izmene i novine kako u edukaciji, tako i u kažnjavanju onih koji se ne pridržavaju propisa u saobraćaju.

Offline Adonis_Vernalis

• Profesor farmakognozije
  • **
  • The Point of No Return...
« Reply #7 on: 05-09-2006, 08:00:12 »
Bojim se da ce sve biti po starom. Evo price od pre nekoliko dana... Vozim ja moga keca Ibarskom magistralom. Guzva, po definiciji. Od Beograda do Stepojevca (poznat kao rodno mesto Freda Astera) milim iza nekakve izandjale kamioncine i gutam oblake ljutoga dima. Kod Stepojevca ugrabim priliku da ga sisnem i, naravno, nagazim, da bi preticanje izveo brzo i bezbedno. Kad, ne lezi vraze: 100 metara dalje, iskace policajac iz neke uvale i mlatara rukama i signalnim uredjajima ko da su ga pcele izujedale. Maltene mi je skocio na kola. Naravno da me je zaustavio. Poturio mi radar pod nos i kaze: jel vidite sta ovde pise. Bar je persirao, ako nista drugo. Rekoh: vidim, pise 93,6 km/h i cisto se obradujem... Kec juri, bre... Naravno, objasnim mu motive zasto sam pregazio ogranicenje brzine. On cuti i klima glavom. Sve on to razume, ali... Nista, izadjem ja napolje, ponesem dokumenta, gotov da mu ih predam na cuvanje, jer je pominjao neko oduzimanje dozvole. Sreca u nesreci: moj malisan se tada probudio i poceo da se dere, jer se uplasio uniforme, guzve i ko zna cega jos... Policajcu od njegove dreke krenuse graske znoja niz celo. Tada je krenuo dijalog:

- Jel imate vi gotovinu?
- Pa imam nesto sto sam napabircio za put...
- Koliko imate?
- 1000 dinara...
- E ovako... Dajte vi meni lepo tih 1000 dinara, a ja cu da vas kaznim za to sto niste vezali pojas... i nikom nista :1

I lepo covek napisa potvrdu o placenoj mandatnoj kazni. Meni u novcaniku promaja. Dovidjenja, dovidjenja, srecan put, hvala lepo...

Jos smo se mi oprastali, kad neka zver od BMW-a uz riku motora, 50 metara dalje iz suprotnog smera, ne samo sto je preticala na raskrsnici, vec je probijala i zvucni zid, a mogla je da pocepa i neke putare koji su se tu nesto muvali i potkresivali granje... Mislite li da ga je i pogledao? Ma neee...

Offline Masha

• **
  • Budi gospodar svoje volje, sluga svoje savesti.
« Reply #8 on: 05-09-2006, 10:34:29 »
Izgleda da su im autici nase "Zastave" bas mili.

Offline Coolgemini

• Extra forumas
  • *
  • I live to sin...
« Reply #9 on: 05-09-2006, 10:38:10 »
Pa naravno...pre ce pljackati obicne skromne ljude,nego rokfelere sa besnim kolima.. :box.Pa to je normalno za nashu iskorumpiranu policiju...i zbog toga se uopshte ne cudim vishe :roll:

Offline vladimir

• **
  • Ta kakav problem...
« Reply #10 on: 05-09-2006, 12:39:53 »
Stvar je u tome da , samo kada bi unutrasnja kontrola u svim nasim institucijama ( ne samo policiji ) radila regularno i kaznjavala takve slucajeve , i to drakonskim kaznama ( primis 20 evrica, dobijes 6 meseci zatvora ) , ne bi ni bilo takvih slucajeva korumpcije.Tako je i u bolnicama, organima vlasti, skupstini...
Mada, secam se jedne anegdote kad smo vec kod Adonisove price o ( ne )zaustavljanju drymskih zveri.U junu 1999. godine sam bio na punktu za prihvat izbeglih sa Kosova na ulasku u moj grad.Sa nama ( ekipom iz Crvenog Krsta ) su bili i policajci radi eventualnog evidentiranja oruzja.Negde oko 3 ujutru, malo se rascisti guzva, nikog nema na putu, samo niotkuda prolece pored nas neka takva "drumska zver".Jedan od pandura, zavaljen u stolicu, polusmoreno rece :"Bas bi bio sevap zaustaviti ovog..." , a drugi ce mu na to:"A ti istrci ispred da mu mahnes palicom...", aludirajuci kako bi ga posle toga skupljali 100m dalje od tog mesta... :roll:
Resenje bi, po meni bilo samo "slikanje" u prekrsaju ( kao  u Svajcarskoj ) i "lupanje po usima" prekrsilaca.Samo, jos ce puno godina proci pre nego sto tako nesto zazivi kod nas. :confused:

Offline Adonis_Vernalis

• Profesor farmakognozije
  • **
  • The Point of No Return...
« Reply #11 on: 05-09-2006, 14:09:48 »
Pa, postoje foto-aparati te vrste i u Beogradu... Jedan je u Bulevaru AVNOJ-a, iza Merkatora ka Centru Sava, drugi je na pocetku bivseg Bulevara JNA (kako li se sada samo zove?), a treci je pri njegovom kraju. Navodno, rade... Ali, svaki pokazuje drugaciju brzinu. Ono sto je kod Merkatora 45 km/h, to je 30 km/h u Bulevaru JNA... na primer. Izem ti skalu...

Offline pereca

• Pridruzi se!
  • **
  • www.napser.org
    • NAPSer
« Reply #12 on: 05-09-2006, 14:20:28 »
U Bosni je uveden novi sistem kontrole. Policajci se voze ulicama u automobilima kaji su opremljeni uredjajima za merenje brzine i snimanje, a slika se trenutno prenosi u centralnu bazu. Tako da je kontrola vozaca ali i policajaca znatno poboljsana. Problem je sto je takvih vozila za sada malo, ali jednog dana..

Offline vladimir

• **
  • Ta kakav problem...
« Reply #13 on: 05-09-2006, 18:41:23 »
Bilo kako bilo, nije stvar samo u policiji, vec i u kulturi vozaca na putevima.Ne smem ni da pomislim koliko ljudi je dobilo dozvolu "preko veze" i koliko njih se stvarno razumeju u voznju i saobracajne propise...

Offline Masha

• **
  • Budi gospodar svoje volje, sluga svoje savesti.
« Reply #14 on: 05-09-2006, 20:41:50 »
Mali off, ali izvinite. @Adonis: Bulevar JNA je sada Bulevar oslobodjenja  :wink:

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2020 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana