posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Diplomirani = magistri  (Read 8775 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Diplomirani = magistri
« on: 20-10-2006, 13:12:53 »

Dosadašnji diplomci s masterom
Izvor: Politika
Beograd -- Konferencija univerziteta Srbije odlučila da se ranije zvanje "diplomirani” izjednačava sa zvanjem "master”.

Rektorski savet Konferencije univerziteta Srbije na jučerašnjem sastanku odlučio je da se diplome osnovnih studija, završenih po ranijim propisima, izjednačavaju s diplomama novih, master studija. Konferenciju čine predstavnici i državnih i privatnih fakulteta.

Nekadašnje osnovne studije, po obimu gradiva i trajanju, istovetne su sadašnjim školovanju na nivou master, odnosno četvorogodišnjem studiranju, ocenila je Konferencija.

Ova odluka odnosi se na sve one koji su završili državne, ali i privatne fakultete po starom zakonu – izjavio je za Politiku Srećko Šekeljić iz Saveza studenata Beograd, a odluku je potvrdio i prorektor Beogradskog univerziteta dr Aleksandar Lipkovski.

Svi s fakultetom mogu da se prijave

Po rečima Šekeljića, kada ova odluka zaživi, to će značiti da svi oni koji su na domaćim univerzitetima stekli zvanje "diplomirani”, mogu podneti zahtev matičnim fakultetima kako bi se njihova stara diploma poništila i kako bi automatski stekli zvanje mastera. Ova odluka se odnosi na sve diplomce četvorogodišnjih, petogodišnjih i šestogodišnjih studija.

Ovim je prihvaćen zahtev studenata-prorektora Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Kragujevcu i Univerziteta umetnosti. Oni su se zalagali da se dosadašnje zvanje „diplomirani” izjednači sa zvanjem "master" po novom sistemu školovanja.

Prema rečima akademaca, radno opterećenje na pređašnjim osnovnim studijama bilo je daleko veće od opterećenja na novim studijama prvog stepena ("bačelor") i više odgovara petogodišnjim master studijama. Oni su isticali i da su prema godinama trajanja stare osnovne studije bliže novim master (pet) nego bačelor studijama (tri godine).

Naime, uz, uglavnom, četvorogodišnje slušanje nastave, dosadašnji sistem studiranja je predviđao i jednogodišnji apsolventski staž, pa su osnovne studije, za većinu studenata, trajale minimum pet godina. To vreme je, po starom sistemu, bilo dovoljno za 11 odsto studenata da diplomiraju, a 19 odsto studentske populacije završavalo je studije čak osam godina pošto su upisali fakultet.

I u Hrvatskoj su zakonom izjednačeni stari diplomci sa novim masterima.

b92

Offline Coolgemini

• Extra forumas
  • *
  • I live to sin...
Odg: Diplomirani = magistri
« Reply #1 on: 20-10-2006, 18:30:28 »
Da,o tome su svi poceli da pricaju...generacije koje su poslednje upisane po starim statutima(2004,2005) i one pre njih koji i dalje studiraju ce biti magistri farmacije tj masteri...dakle magistri farmacije i maistri med.biohemije....zar ne zvuci lepo??? :V

Offline Lena

• Redovan clan
  • *
  • ukleti student
« Reply #2 on: 20-10-2006, 18:53:36 »
Meni je par ljudi reklo da magistar nije isto što i master i sad sam  :confused:.
« Last Edit: 20-10-2006, 19:00:03 by Lena »

Offline Masha

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • Budi gospodar svoje volje, sluga svoje savesti.
« Reply #3 on: 20-10-2006, 19:52:28 »
Jezicki ekvivalent reci master jeste magistar, ali po stepenu obrazovanja se ne mogu porediti jer magistri po starom programu imaju visi stepen obrazovanja od onih koji ce po novom dobiti titulu master.

Offline willie the scot

• Extra forumas
  • *
« Reply #4 on: 20-10-2006, 22:48:17 »
sta recimo za one koji posle faksa zavrsenog po starom statutu nameravaju da produze dalje?to bi znacilo da posle faksa mozes da upises doktorske studije :`?

Offline Vampire 666

• **
  • Ja sam takav, ja to želim, a vas neka đavo nosi!!!
« Reply #5 on: 20-10-2006, 22:55:07 »
da...sa fakulteta po novom sistemu mozes izaci kao doktor

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #6 on: 21-10-2006, 22:48:18 »
ma po novom sistemu diploma posle mastera ide PHD...sto mu dodje nesto kao doktorat,ali ne bas isto....
meni je super sto oni to izjednacavaju...

Offline sokobiv

• Elitni clan
  • **
« Reply #7 on: 22-10-2006, 20:05:51 »
    Da li je to konacna odluka da su diplomirani=master?

Offline stef

• **
  • www.magijalepote.co.yu
« Reply #8 on: 23-10-2006, 14:04:25 »
Postoji M1 i M2. M1 su petogodisnje, a M2=M1+1...Logicno?

Offline nasty girl

• Verna Grobarka
  • Daktilograf pocetnik
  • P*A*R*T*I*Z*A*N
« Reply #9 on: 23-10-2006, 18:56:24 »
bre ljudi meni tek sada nista nije jasno.... :'( :'( :'( :'(

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #10 on: 23-10-2006, 19:08:21 »
ni meni....
sta je M1
a sta M2?

Offline johny cage

• Redovan clan
  • *
« Reply #11 on: 23-10-2006, 19:50:57 »
ja mislim da su to dve relativno promenljive M1 i M2, koje pomazu pri objasnjavanju ovog problema :PI

Offline pereca

• Pridruzi se!
  • **
  • www.napser.org
    • NAPSer
« Reply #12 on: 24-10-2006, 01:02:39 »
Da se ne zbunjujemo sa M1 i M2...
Sto se tice naseg faksa, diplome ce biti izjednacene, odnosno svi cemo dobiti titulu mastera i mr.ph ispred imena.
..naravno, sve to ako diplomiramo :>

Offline stef

• **
  • www.magijalepote.co.yu
« Reply #13 on: 24-10-2006, 01:13:57 »
 Masters studije! Naziv Bachelor dobijate kada zavrsite bilo koje cetvorogodisnje studije, kada dodate jednu godinu dobijate M1 (masters 1), recimo zavrsili ste 4 godine farmacije, i zavrsite i petu (kod nas ta peta godina nije usmerena pa se zato podrazumeva) i dobijate naziv masters.Posle toga zavrsite jos jednu (ali mora da se nastavlja na M1) i dobijate M2.
 Smrdo mislim da sam ti ovo vec jednom objasnio. Ali ako treba detaljnije da ovo objasnim, recimo na nekom primeru, uradicu to sutra.

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #14 on: 24-10-2006, 11:04:57 »
nisam sigurna da si meni objasnio,ali moguce je....bila sam u kafanici,pa ako zabrljala...to je zbog ROH!Sorry...
u svakom slucaju ...hvala na ponovnom objasnjenju...skapirala sam.... :) :)

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana