posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Svajcarska  (Read 9743 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ares

• Redovan clan
  • *
  • Kaboom
Svajcarska
« on: 23-08-2011, 20:58:05 »

Jel ima neko iskustva sa svajcarskom?   :ohwell: Znam za farmakon i onu seku tamo sto prica o lepim platama. Zanima me sta posle jezika, koji papiri trebaju i tako to....ajde ako ima neki optimistican farmaceut bilo bi fino :streber: :Bog

Offline bozana

• Redovan clan
  • *
Re: Svajcarska
« Reply #1 on: 17-05-2012, 20:49:36 »
I mene interesuje situacija u Svajcarskoj!:D

Offline anna1

• Prolaznik
  • **
« Reply #2 on: 20-07-2012, 15:46:38 »
Dragi farmaceuti, evo nekih korisnih informacija iz prve ruke o nostrifikaciji diplome u Švajcarskoj.
Prvo lepo prevedete diplomu i plan i program studiranja, zatim srednju školu( svedočanstva)na nemački jezik, pa sve to sa vašim cv-om šaljete na http://www.bag.admin.ch/, odnosno tu ćete naći informaciju kome tačno da pošaljete. To je njihova nadležna institucija za farmaceute, stomatologe i doktore. Oni odlučuju da li vi možete da polažete njihov državni ispit i pod kojim uslovima. E sada, tek od 2012 je omogućeno i nama koji ne dolazimo iz EU da polažemo taj državni i da imamo ista prava kao i njihovi farmaceuti( barem su meni tako objasnili). Taj proces traje 7-8 meseci i onda dobijete informaciju o vašem slučaju.
Ovo je tek prvi korak u mukotrpnoj proceduri:(.
Sada kada ste dobili pismeno potvrdu da možete da polažete njihov državni ispit( potvrda je oko 700 franaka), šaljete sve one prevode zajedno sa tom potvrdom na neki farmaceutski fakultet u Švici( ja sam poslala u Basel i u Cirih). Oni onda vama šalju formular za upis na njihov faks, odnosno na taj program za studente kojima nije priznata diploma automatski. Taj program je isti na oba ova fakulteta i zove se tzv. ,, Basler model". To znači da morate da sakupite poene,  što sa položenih ispita, što sa predavanja, što sa prakse i tako na kraju dobijete zvanje MASTER:). Znači godinu dana ste na faksu i polažete ispite(nista što već niste videli i učili, koliko sam videla), a zatim imate praksu 33 nedelje u apoteci i 10 nedelja u bolnici!
Ja od oktobra krećem na taj program pa ću javiti kakva je situacija:).
Jedan semestar na ETH u Cirihu košta oko 1600 franaka.
Što se tiče jezika situacija je sledeća, treba vam tri godine radnog iskustva u Švajcarskoj ili C1.
Nadam se da sam nekom olakšala i pomogla, pošto ja nisam imala nikakve informacije.
Veliki pozz iz Švice:)

Offline bozana

• Redovan clan
  • *
« Reply #3 on: 22-07-2012, 10:47:47 »
Hvala mnogo na informacijama i zelim ti puno uspijeha u Svici!

Offline ares

• Redovan clan
  • *
  • Kaboom
Odg: Svajcarska
« Reply #4 on: 01-10-2012, 15:17:26 »
Hvala na info, tako sam i ja cuo, nego jer moze da se radi bez drzavnog, a on recimo da se polozi kasnije dok se malo ne snadjemo kako sa jeziko tako i sa zivotom tamo?
 Ja cuh da se plate drasticno razlikuju sa i bez drzavnog i da diploma moze biti priznata u smislu radis poslove nize odgovornosti, ali drzavni je neophodan za neke jace poslove sa jacom plato. Primera radi mozes da radis u apoteci kao neki asistent, bez drzavnog, i da imas platu tipa 5000 franaka. Imas li takve neke informacije? Hvala puno ;)

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2020 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana