posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Kulinarstvo  (Read 23147 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline katarina

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • Budi svoja!
Kulinarstvo
« on: 29-08-2006, 22:48:46 »

Do pre par godina sam se gnusala kuhinje, a onda sam upoznala jednog divnog decka kome sam pozelela svasta da spremam.... Prvih par puta zavrsilo se neslavno-ostao je gladan, a kako je vreme prolazilo ja sam bila sve uspesnija i mastovitija....

Sve u svemu, sinoc sam spremala rizoto iz Najdzele Loson! Svi prisutni su bili odusevljeni jer ja i dalje vazim za crnu ovcu sto se tice kuvanja u svojoj uzioj familiji.....pa je bilo neocekivano:)

A sta vi najradije spremate?

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
Odg: Kulinarstvo
« Reply #1 on: 30-08-2006, 09:16:45 »
Ej Kaća, odlična ideja!!  :V
Ja OBOŽAVAM da kuvam. Svoj prvi hleb sam zamesila u 4. razredu..... imao je malo više kvasca al' su ga pojeli  :happy:
Mene u principu smaraju ova kuvana jela (to ću da spremam kad budem bila mama) ali volim da spremam te mućkalice u koje staviš sve što imaš u kući....
I da, neizostavni sastojak je meso!!!
Ne volim kinesku hranu - probala sam je u više navrata i svaki put sam ostajala gladna... I ne volim da mešam sve žive začine, tako mi se gubi ukus onoga što je u tanjiru..
Italijanska hrana je u principu vrlo prosta, toliko da brezo ubije neku želju za izmišljanjem...i onako je sve stvar do sosa... ništa spec.
E da, i mnogo više volim slano nego slatko!!

Evo jednog recepta:
uzmete nekoliko (u zavisnosti od broja osoba) šnicli, sa obe strane ih "premažete" biberom i vegetom i pržite na srednjoj vatri u koju, negde na sredini prženja sipate konjak  :ziveli.... Samo pazite, nemojte da konjak bude presladak (pošto je to piće koje se u principu pije uz slatkiše)...
I uz to može neka lepa sveža salatica, ili već neko povrće...

Sledeći put ide torta  :loptica
Prijatno!!! :)

Offline Adonis_Vernalis

• Profesor farmakognozije
  • **
  • The Point of No Return...
« Reply #2 on: 30-08-2006, 09:51:50 »
Kineska kuhinja (ah, koja od kineskih: severnjacka, juznjacka, kantonska, secuanska...) mi je uvek bila tako... egzoticna. Islo se u Novi Sad, u restoran Secuan u Dunavskoj ulici, pa se islo u beogradski restoran Peking, pa su se pravile razlike...

Onda je doslo vreme da se zivi od kineske kuhinje... Sest meseci se jelo stapicima i svakodnevno su se otkrivali novi, neocekivani ukusi... i nikada nisam bio gladan. Samo sam bio beskrajno lak i sposoban sebe samog da preskocim...

Kad virim u kuvar, virim u kineski kuvar. Bude to ponekad. Tada spremam gali njoro, jelo od govedine sa paprikom, paradajzom i jos nekoliko vrsta povrca, pikantno i sito, koje se servira uz pirinac skuvan al dente i zaliva dobrim crnim vinom...

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
« Reply #3 on: 30-08-2006, 10:19:46 »
Pirinač al dente - omiljen mi  :V

Lepa je ta kineska: meso + povrće, ali meso sa ananasom pa onda neki džem od kajsije, nikako ukombinovano da zadovolji moje gurmanske kriterijume... nod obro, ukusi su različiti.

Offline Adonis_Vernalis

• Profesor farmakognozije
  • **
  • The Point of No Return...
« Reply #4 on: 30-08-2006, 10:30:39 »
Trenutno mi se jako jede bao zhi... to je jelo nacinjeno od testa, u koje se stavi nekakav caroban nadev, pa se testo zatvori u loptu velicine kajzerice i onda sve brizljivo slozi u posude od bambusovog lisca i skuva na pari... servira se vrelo, uz sos ciju osnovu cini soja-sos plus neki tajanstveni sastojci... i uziva...

Offline Coolgemini

• Extra forumas
  • *
  • I live to sin...
« Reply #5 on: 30-08-2006, 11:08:12 »
Kad ste se dotakli rizota,u Hrvatskoj,tacnije receno na Krku, sam imao prilike da probam jedan jako ukusan integralni rizoto koji je bio spremljen na maslinovom ulju i kod koga se puno osecala aroma karija.Mnogo mi se svideo jer je skroz drugaciji od obicnog rizota,a i podseca malo na kuvanu psenicu,pa mu ta zilavost daje veliki shmek..Bio je serviran uz neku piletinu,tacnije uz pilece bele snicle koje su bile dinstane na belom vinu,soja sosu,belom luku,iseckanom paradajzu i raznim travkama.Kasnije se dodaju iseckane ispecene paprike u listicima..(fantasticno je) :K..Mislim da je bosiljak bio dominanatan jer se njegova aroma ne moze zanemariti...Kasnije sam saznao da je to bila piletina spremljena na kineski nacin...I danas rado ucestvujem u spremanju tog jela u sopstvenoj kuhinji.. :wink:

Offline katarina

• **
  • Budi svoja!
« Reply #6 on: 30-08-2006, 11:54:43 »
Evo ga taj cuveni rizoto:
luk+komad korena celera sameljete u blenderu, pa przite sa puterom i maslinovim uljem.

Zatim umesate pirinac(kratko zrno-taj je za rizoto:), a za to vreme spremite supu od povrca.

Zatim sipate kutlacu po kutlacu supe u rizoto i mesate dok ne upite i tako ponavljate postupak dok je ne skuva.

Dodajte koru od limuna i ruzmarin, a u cinijci umesajte zumance, sok od pola limuna, 4 kasike parmezana, 4 kasike slatke pavlake i biber.

Kad je rizoto gotov, dodajte sadrzaj iz cinije i jos malo putera...i so naravno po ukusu.
Prionite!

@Yeco i mislila sam na tebe kad sam otvarala ovu temu i secala se one cuvene kajgane sa paprikama i ko zna s cim jos..:)

Offline mare

• Redovan clan
  • *
« Reply #7 on: 30-08-2006, 16:34:34 »
Ja obožavam da kuvam i često nešto smišljam. Nekada i nisam u tom fazonu, kada sam odsutna ceo dan, a nekad se baš uživim. Volim da kuvam svašta, od onih klasičnih starih jela, pa do nekih izmišljotina. Dok sam bila u st. domu to, naravno, nisam radila, a od kako sam prešla u stančić pretvorih se u kuvaricu, ali sam zbog toga srećna jer sam se izveštila.
Probajte ovo:
 300-400 gr pilećeg filea( belo pileće meso) skuvajte u vodi uz dodatak vegete. Kada se dobro skuva iseckajte meso u posudu u koju dodajete 1 pavlaku, vegetu, 2,3 čena belog luka plus kari i peršun. Sve se lepo izmeša i kusa se. Uz to ja skuvam dobar grašak i sa svojim ukućanima se razvalim. Probajte ko kuva, jer je mnogo ukusno.
Recept za grašak:
Iseckani crni luk i 1,2 čena belog propržiti na ulju, pa u to dodati kesu graška i 2 čaše vode. Dok grašak ne omekša pomalo dodajte još vode, svaki put po pola čaše, npr. U sve dodati vegetu i peršun, a na kraju zapršku( malo ulja + aleva paprika+brašno). Po stavljanju zaprške kuvati još neko kraće vreme.

Posle ću vam pisati o mojim omiljenim kroketima! :T

Offline Darker

• Osnivac Farmacija foruma
  • Magistar daktilografije
« Reply #8 on: 30-08-2006, 18:22:17 »
Sve je super kad ti drugi sprema :KPr neki dan ispekoh 50 palačinki, dok sam ih namazao, više mi se nisu jele :K
Imam super recept za apartmane po letovanjima: Mediteranske špagete za dvoje.
Malo propržite crni lukac(experimentišite i sa belim ako hoćete :wink:), pa dodate jednu konzervu pelata(očišćeni paradajz, prethodno ga malo iseckate).
zatim konzervu tunjevine(koju ste malo ocedili, sem ako ne volite extra masno :K) i ostavite da se malo krčka... Na kraju dodate seckane masline, po ukusu(ja volim što više toga), biber, eventualno so, ostavite još malo da se krčka i to je to! Za to vreme ste već skuvali špagete(koliko vam je dovoljno za dvoje), jedno 5-6 minuta u posoljenoj vodi u koju ste dodali malo ulja da se špagete ne zalepe...
Sipate špagete u tanjir(činiju), preko njih sos i ukrasite sa par maslinki sa paprikom. izvadite ohlađeno belo vino i Bog da vas vidi! :wink:

Offline Maslacak

• **
  • ~ štreber ~
« Reply #9 on: 30-08-2006, 22:12:42 »
Sve je super kad ti drugi sprema :KPr neki dan ispekoh 50 palaèinki, dok sam ih namazao, vi¹e mi se nisu jele :K

Ej, ja imam isti problem... sta god da kuvam, posle ne mogu da jedem...potpuno izgubim apetit. :ohwell: A za palacinke posebno...zato sam potpuno prestala da ih spremam...ko voli nek izvoli, a ja ih lepo jedem :happy:

Cool ti je recept... mmm...masline  :>

Offline Darker

• Osnivac Farmacija foruma
  • Magistar daktilografije
« Reply #10 on: 01-09-2006, 14:37:03 »
Evo, parite malo oči... Jeste da ih nisam ja spremao i da cenim samo palačinke sa pekmezom od šljiva, ali ovo je bilo vrh :Bog :Bog

Offline Coolgemini

• Extra forumas
  • *
  • I live to sin...
« Reply #11 on: 01-09-2006, 15:29:22 »
Darkeru,ako si ih sada spremao,eto meneee :! :>.... :loptica

Offline yeca

• Extra forumas
  • *
  • juhuu...
« Reply #12 on: 02-09-2006, 13:40:14 »
Jes' da više volim slano, ali............. BALAVIMMMMM  :Bog

Offline katarina

• **
  • Budi svoja!
« Reply #13 on: 02-09-2006, 17:06:11 »
Pocela sam da mljackam kad sam videla sliku! Nije mi dobro... Sad znam sta cu veceras da jedem na Bibisu:) Dao si mi ideju...

Offline Coolgemini

• Extra forumas
  • *
  • I live to sin...
« Reply #14 on: 02-09-2006, 17:18:23 »
Kaca,tema ti ne valja s te strane sto ce te uvek terati da spremash,pogotovo posle nekih ovakvih slika... :K...zato je pakovanje Finetti krema vec kupljeno,samo josh smesha da se napravi....All invited :! :!... :>.... :~

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2020 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana