posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Kako da smesam odredjene sastojke?  (Read 9719 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tom-Tom

• Pocetnik
  • *
Kako da smesam odredjene sastojke?
« on: 19-08-2008, 21:46:23 »

Postovani,
Interesujeme kako da smesam sledece sastojke a da dobivena smesa bude stabilna>
 1.sempervivum tectorum,
 2.hedera helix,
 3.sallycilum,
 4.Maslinovo ulje kao podloga.
Osim toga interesuje me i maksimalna dozvoljena koncentracija Sallicyluma u toj smesi koja ako se koristi za spoljnu upotrebu nece nagrizati i stetiti tkivu t.j.kozi?
Unapred Hvala.Oprostite ako sam prilikom postavljanja pitanja odvalio neku glupost ali meni stvarno treba pomoc oko toga? :help:

Offline Tom-Tom

• Pocetnik
  • *
Odg: Kako da smesam odredjene sastojke?
« Reply #1 on: 20-08-2008, 22:13:06 »
Inace Sempervivum tektorum je Cuvarkuca a Hedera helix je Brsljan.

Offline Enea

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • Somewhere in Detroit
« Reply #2 on: 20-08-2008, 23:37:04 »
Ok, Tom-Tom ako nadjete Ph Jug II i u njemu podatak o rastvorljivosti Chuvarkucje i Brshljanja.. uz epitete vrlo, umereno, tesko, gotovo nerastvoran, mozda se nadje neko i da odgovori.. Studenti uglavnom imaju Ph Jug IV, a za dalju analizu neophodne su chinjenice iz Farmakopeje..
Svako moraju biti pulvisi odredjenog stepena usitnjenosti..
Salicina do 3%
 :ball2:

ali! :siza:
navedene komponente su zapravo sastav preparata koji se koristi za lechenje kurijih ochiju.. a conc salicne, ako me secjanje ne vara, a mogucje da greshim, ide u njima i do 30%.. ( da bi preparat bio efikasan mora da bude u conc koja kako kazete "steti kozu" ).. nije grupa kolodijuma..

« Last Edit: 20-08-2008, 23:53:26 by Enea »

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #3 on: 21-08-2008, 00:10:27 »
Znamo.
 :wink:
jel vama zapravo treba ovo => http://www.callus.in.rs/proizvod.html ?

p.s. pretece me enea ...

Offline Tom-Tom

• Pocetnik
  • *
« Reply #4 on: 21-08-2008, 20:19:40 »
Da Bred to sam ja.I za sada je ok to sto radim i kako radim (mislim na mesanje).medjutim nije na odmet malo eksperimentisanja...

Offline Enea

• **
  • Somewhere in Detroit
« Reply #5 on: 21-08-2008, 20:43:22 »
Super, taman da nam kazete zasto bash ovo bilje: sempervivum tectorum, hedera helix?

Offline Tom-Tom

• Pocetnik
  • *
« Reply #6 on: 22-08-2008, 23:38:56 »
To je po recepturi Bred.

Offline Tom-Tom

• Pocetnik
  • *
« Reply #7 on: 22-08-2008, 23:40:34 »
Neznam da li bi ekstrakcijom bilja dobio na ucinku melema?

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #8 on: 23-08-2008, 02:12:48 »
na ovoj (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,10759.0.html) temi mozete naci opsti princip izrade collodium-a :
Rp/ Collodii keratolytici

sastav: Acidum salicylicum
      Acidum lacticum
      Collodium elasticum

Collodium elasticum (Collodium flexile) - PhJug II
sastav: Collodium (PhJug II)      97
      Oleum Ricini(PhJug IV)   3   - plastifikator
pravimo ga ex tempore, ne postoji već napravljen.

Opis kolodijuma u diskusiji: "gust, viskozni, lepljivi rastvor, lako isparljiv, zapaljiv"
Preparat se izrađuje direktno u sterilnoj bočici (suvoj!).
Najbolje je prvo kolodijum (niz štapić), pa onda ostalo.
Meša se mućkanjem i povremeno se otvara bočica da ne iskoči čep.
Preparat je obojen ali se ne filtrira!
Izdavanje - suva tamna staklena bočica i zaparafinisani čep (čep se umoči u otopljeni parafin i zatvori se boca  hermetički)
Usmena napomena: "Preparat se na obolelo mesto nanosi četkicom ili štapićem. Preporučljivo je okolnu zdravu kožu zaštititi vazelinom"

Ja znam da mnogi misle da se kolaci i farmaceutski preparati izradjuju isto,  po receptu i da to sve treba samo smuckati ( :K) medjutim ovde vidimo da to nije slucaj :) (nista licno, samo sam hteo da kazem da je za svaki preparat potrebna pomoc ljudi skolovanih za to  :wink: )

Medjutim, 99% ljudi ovde su STUDENTI a vama treba DIPLOMIRANI FARMACEUT koji ce se pozabaviti vasim problemom kvalitetno ako mislite ozbiljno da radite na tom proizvodu.

Ali pretpostavljam da je rec o "narodnoj" recepturi (prema cemu smo mi inace skepticni jer je pitanje koliko je to naucno utemeljeno) pa valjda i pise nacin izrade.

Meni nije jasno kako vi uopste radite bez kolodijuma (koji je prilicno gust i zahvaljujuci tome se i zadrzava na mestu primene sem ako to maslinovo ulje nije posebne konzistencije?)

Dakle, opsti princip izrade kolodijuma, onaj skolski, vam je dat na pocetku, pri cemu je ovaj preparat oficinalan u F.M. III (Acidum salycilicum 1,0 ; Acidum lacticum 1.0 ; Collodium elasticum 8,0 za ukupno 10g preparata sto znaci da je ovde koncentracije salicilne kiseline 10% i to je zapravo ono sto je odgovorno za KERATOLITICKO dejstvo samog preparata ...)

Ne znam na koje ste aktivne sastojke mislili da imaju cuvarkuca i brsljan koje ce pomoci dejstvu preparata protiv tvrdih zuljeva.

Ali ajmo malo da improvizujemo : ako pretpostavimo da je vama maslinovo ulje kao collodium u gornjem preparatu, onda je potrebno da preparate brsljana i cuvarkuce (u prasku kako je enea sugerisala mada ja pretpostavljam da su u vidu osusenih biljnih delova jelte, a onda je potrebno izvrsiti ekstrakciju tih droga odgovarajucim rastvaracima koji uz to treba da se rastvaraju i u maslinovom ulju a za to nam trebaju literaturni podaci koji mi nemamo (trebaju nam farmakopeje) a pored svih podataka i neko ko ce da odvoji vreme da sve to i prouci, preispita i kvalitetno napravi  ...)

:wink:

p.s. upravo videh da se cuvarkuca (http://www.herbateka.eu/?q=node/40) i brsljan (http://www.herbateka.eu/?q=node/21) koriste u tretmanu tvrdih zuljeva pod uslovom da je izvor relevantan i tacan, ostaje pitanje STA konkretno deluje keratoliticki, kakve su fizicko-hemijske osobine tog jedinjenja ili vise njih itd itd ... Dakle zahteva ozbiljno angazovanje i istrazivanje  :wink:
« Last Edit: 23-08-2008, 02:29:18 by Bred »

Offline Enea

• **
  • Somewhere in Detroit
« Reply #9 on: 23-08-2008, 17:16:56 »
Ne znam da li bih ekstrakcijom bilja dobio na ucinku melema?

O da, akitvne principe iz bilja bi upravo tako extrahovali!!
Nas josh uvek zanima, koji su?
Preporuka: zbog stabilnosti koju ishtete, ako nishta drugo_promenite ambalazu!

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana