posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Uz lights cigarete se ne ostavlja pušenje  (Read 4217 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sokobiv

• Elitni clan
  • **
Uz lights cigarete se ne ostavlja pušenje
« on: 09-11-2009, 00:24:26 »

Uz lights cigarete se ne ostavlja pušenje
Subota, 7. novembar 2009. 12:34    

Pušači koji pređu na cigarete sa manje katrana, na kojima piše "lajt" (light), neće zbog toga lakše ostaviti duvan već će im to biti još teže, poručuju stručnjaci Univerziteta iz Pitsburga.

Oni su ustanovili da pušači koji su se "prebacili" na "lajt" cigarete imaju čak 60 odsto manje izglede da zaista ostave duvan, od onih koji su ostali verni klasičnim cigaretama.

"Moguće je da je to zato što pušači misle kako su 'slabije' cigarete manje štetne za zdravlje pa tako predstavljaju prihvatljivu alternativu potpunom ostavljanja pušenja", kaže dr Hilari Tindl, koja je rukovodila istraživanjem.

U istraživanju na 31.000 pušača, utvrđeno je da je njih 12.000, ili 38 odsto, u nekom trenutku prešlo na "lajt" cigarete. Četvrtina njih je tvrdila da su to učinili samo zbog boljeg ukusa, 20 odsto je priznalo da je, osim ukusa, motiv bio i to što su "lajt" cigarete manje štetne po zdravlje i što je to bio deo napora da vremenom sasvim prestanu da puše, a čak 42 odsto je navelo da je to bio korak na putu ka potpunom odricanju od cigareta.

Među ispitanicima koji su prešli na "slabije" cigarete, čak 58 odsto je između 2002. i 2003. pokušalo da ostavi pušenje, međutim, njihova uspešnost u tome bila je 60 odsto manja u odnosu na pušače klasičnih cigareta.

Osim toga, neka ranija istraživanja su pokazala da tzv. "lou tar" (low-tar) cigarete (sa niskim sadržajem katrana) imaju isto toliko katrana, nikotina i drugih štetnih sastojaka kao i obične.

(Tanjug)

Offline iwanna 87

• Elitni clan
  • **
  • Sido, rodila si idiota! :))
Odg: Uz lights cigarete se ne ostavlja pušenje
« Reply #1 on: 09-11-2009, 19:10:02 »
 :wall: :wall: Tako je i moj zeto probao da   ostvi Malboro,pa sad pusi Careliu slims i  neverovatno sexy     gejovski izgleda! :lol: :lol:

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #2 on: 09-11-2009, 20:44:28 »
[off]Ivana, luda si! [/off]  :cvet

Tabex je dobar, imam par okorelih pusaca koji su ostavili cigarete uz pomoc njega a cujem da postoji i neka knjiga nakon cijeg citanja kao svi ostavljaju pusenje ...  :wink:

Offline jecaperec

• Redovan clan
  • *
« Reply #3 on: 09-11-2009, 22:23:20 »
Koja knjiga,Brede?
imam drugaricu koja je 1.cigaretu zapalila u 6.razredu,a vec poduze 2pakle dnevno   :krsti: :roll:

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #4 on: 09-11-2009, 22:56:29 »
'bem li ga, ne znam kako se tacno zove ...

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2019 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana