Razlikujemo šest stepeni vaginalne čistoće, odnosno šest grupa vaginalnog sekreta, kako se to najčešće u svakodnevnom radu govori.
Prva grupa vaginalnog sekreta odlikuje se prisustvom sluzi, ponekog leukocita i mnoštvom Doderleinovih bacila. Ovaj nalaz je dosta redak i susreće se kod devojčica pre puberteta.
Druga grupa vaginalnog sekreta sadrži malo leukocita i sluzi, dosta Doderleinovih bacila, poneki streptokok, stafilokok i redak bacil koli. Takav nalaz se smatra normalnim.
Treća grupa vaginalnog sekreta sadrži dosta leukocita, mnoštvo patogenih bakterija, nema Doderleinovih bacila, katkad se može naći i poneki Trihomonas vaginalis. Sekrecija tada ističe iz vagine, prlja rublje žene i stvara okolno crvenilo, svrab i bol. Nekada može proći nezapaženo i bez reakcije. Dosta veliki procenat žena ima u svom nalazu treću grupu vaginalnog sekreta koji, bez obzira na to da li smetnje postoje ili ne, treba da se leči upravo zbog toga što se infekcija ushodno širi i neopaženo pređe u hronična zapaljenja.
Četvrta grupa vaginalnog sekreta karakteriše se obilnom žućkastom sekrecijom. Izazivač je gram–negativni diplokok–gonokok. Veoma brzo se širi i zahvata veliki broj seksualno aktivnih a promiskuitetnih osoba, tako da u kratkom vremenskom intervalu oboli veći broj osoba. U narodu ova vrsta polno prenosive bolesti poznata je pod nazivom „triper“ ili „kapavac“, upravo zbog sekrecije koja se prilikom pritiska na penis iz njega izliva kapanjem. Iz tih razloga, skoro uvek se na pregled javlja muškarac koga pečenje pri mokrenju i obilje sekrecije upućuju na pregled. Naša zakonska obaveza je da prijavimo tu vrstu oboljenja, zbog ozbiljnosti posledica koje nosi neadekvatno lečenje i načina i brzine širenja infekcije. Istovremeno se sprovodi lečenje i muškarca i žene, antibiotikom na koji je uzročnik osetljiv. Gonokokna infekcija nekada prođe nezapaženo, ili se usled nedovoljnog terapijskog tretmana gonokok preseli ushodno i ugnezdi u cervikalnim žlezdama, tako da tu može dugo da nezapaženo boravi, ali i da izazove veoma ozbiljna oboljenja organa karlice.
Peta grupa vaginalnog sekreta izazvana je bičarem koji je normalan stanovnik završnih partija debelog creva–Trihomonas vaginalis. Aktivno se kreće, pa nepravilna higijena (pranje odoydo na gore ili nepravilno brisanje posle defekacije), kao i niz drugih momenata, mogu dovesti do infekcije ovim dosta upornim, neprijatnim i recidivima sklonim uzročnikom. Pored seksualnog puta, u ginekologiji veliki značaj u infekciji trihomonasom imaju kateteri, pa se stoga preporučuju samo sterilni i za jednokratnu upotrebu.
Šesta grupa vaginalnog sekreta nastaje usled infekcije kandidom albikans. U preparatu se nalazi dosta leukocita, deskvaminisanih ćelija, sluz i kolonije gljivica kandide albikans, koja na sluzokoži vagine stvara malinast izgled, pa se dijagnoza može postaviti sa sigurnošću i bez uzimanja brisa. Isti taj uzročnik kod novorođenčadi može da izazove soor (mlečac), pa razlog infekcije treba potražiti u porođaju i kasnijoj higijeni ruku. Ova vrsta infekcije se prenosi polnim putem, a kisela sredina pogoduje za njen razvoj
http://sr.wikipedia.org/wiki/Pregled_vaginalnog_sekreta
Prva i druga grupa vaginalnog sekreta predstavljaju normalan nalaz,normalnu fiziološku vaginalnu floru,koju čine ćelije vaginalnog epitela i Dederlajnovi bacili.
Treća grupa vaginalnog sekreta bi uslovno rečeno bila normalan nalaz za seksualno aktivne žene,kada pored elemenata koji su prisutni kod druge grupe,možemo naći i leukocite i po neku bakteriju.Međutim , ako su leukociti i bakterije prisutni u velikom broju , ili imamo znake bakterijske vaginoze, apostoje i određeni simptomi u vidu peckanja ili svraba , potrebno je lečenje.Preporučuje se lokalna terapija vaginalnim tabletama širokog spektra ili metronidazol (Mac-miror ,Neo-penotran,Orvagil vag) Ukoliko nakon date terapije nema znakova poboljšanja odnosno izlečenja , preporuka je uraditi ciljano vaginalni bris sa antibiogramom ,i na osnovu njega lečiti. Kod upornih infekcija,gde se obično radi o Ešerihiji koli ili nekoj drugoj crevnoj bakteriji,preporuka je ispitivanje partnera,u smislu brisa glansa,uretre, spermokulture.Crevne bakterije kao i bakterije iz grupe Streprokoka danas su uzročnici steriliteta odnosno prevremenih porođaja,pa se savetuje trudnicama i onima koji planiraju trudnoću da rade ove bakteriološke briseve.
Četrvrta grupa vaginalnog sekreta podrazumeva infekciju Najserijom gonoreje,ili kako ga još zovu triper ili kapavac.Najčešće se prenosi seksualnim putem,i uvek se leče oba partnera.Terapija podrazumeva primenu antibiotika:Dovicin 2x100 mg(7 dana) ili Eritromicin 4x500mg(7 dana).
Peta grupa vaginalnog sekreta označava infekciju protozoom Trihomonas vaginalis .Prenosi se seksualnim putem,preko predmeta,kupanjem u bazenima,češća je kod žena.Leče se oba partnera oralno metronidazolom,Orvagil 3x250mgtokom 7 dana,ili kratkim tretmanom Atrikan 2x1 tokom 4 dana,a kod žena preporučuju se vaginale tablete sa metronidazolom,Neo-penotran ili Orvagil.
Šesta grupa vaginalnog sekreta je infekcija Candidom albicans,tj. gljivice.
Žene će na 10% svojih partnera preneti infekciju,a partneri na 80% svojih partnerki.Kod muškaraca je simptomatologija mnogo oskudnija,a kod žena ova gljivica postoji i kao saprofit koji u određenim stanjima ,posebno kod hroničnih bolesti i pada imuniteta ,postaje patogena i pravi smetnje.Kod poremećaja vaginalne flore može biti uporna.Terapija podrazumeva lokalnu terapiju antimikotičkim vaginalnim tabletama,Kanesten,Mac-miror,Neo-penotran,Mycoryl,kao i oralnu terapiju Diflukanom.Često su gljivice pojavljuju kod primene antibiotika koji remete vaginalnu floru,zbog čega se preporučuje uzimanje antimikotične terapije preventivno u toku antibiotske terapije,kao i primena prebiotika kao što su Lactogyn i Lactovag.
http://www.21dan.com/tema/infekcije_grupe.jsp