Pravo i farmacija na crnoIzvor: Večernje novosti
BANJALUKA -
Republička prosvetna inspekcija zabranila je rad na dva odseka - farmaceutskom i pravnom - Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment Banjaluka (PIM). Uprkos tome što nisu dobili potrebnu licencu Ministarstva prosvete i kulture RS, nastava i ispiti za oko 150 studenata, koji su za školarinu izdvojili 3.000 KM na ovim odsecima, redovno su održavani.
Direktor PIM Ljubiša Mladenović tvrdi za "Novosti" da je resorno ministarstvo obećavalo da će ova dva odseka dobiti licencu i da na izlazak ekspertske komisije čekaju već 15 meseci.
- Komisija je dužna da u roku mesec dana izađe na teren i da ocenu o dobijanju licence. Međutim, zbog sporosti administracije mi smo dovedeni u nezavidan položaj, kao i naši studenti - kaže Mladenović.
Na pitanje, na koji način će studenti biti obeštećeni (ukupna suma iznosi od 300.000 do 400.000 konvertibilnih maraka) ako ova dva odseka na kraju ne dobiju potrebnu licencu, Mladenović kategorično naglašava "da neće biti problema", te da će dobiti licencu.
U Ministarstvu prosvete i kulture RS, međutim, kažu da ekspertska komisija nije obavila uvid zbog nedostatka eksperata iz uže naučne oblasti.
Kako je pojasnila, Ministarstvo je dopisom od 5. 8. 2008. godine tražilo od PIM da u konkursu za upis studenata u prvu godinu 2008/2009. godine na sedam studijskih programa jasno naglasi da programi na farmaciji i pravu nemaju licencu.
- Nakon toga, u januaru 2009. godine dobili smo informaciju da se na ovim studijskim programima, uprkos upozorenju, odvija nastava. Ministarstvo je odmah obavestilo prosvetnu inspekciju i tražilo da postupi u skladu sa njenim nadležnostima. Republička prosvetna
inspekcija ja zabranila izvođenje nastave na ovim studijskim programima i Ministarstvo je potvrdilo njihovo rešenje - dodala je Vojvodićeva.
KOMISIJA
- Komisija će biti brzo formirana i izaći će na teren - pojasnila je Biljana Vojvodić, nečelnik Odeljenja za visoko obrazovanje u resornom ministarstvu.
-
Iako procedura licenciranja studijskih programa pravo i farmacija, zbog nedostatka eksperata iz uže naučne oblasti nije završena u predviđenom roku, visokoškolska ustanova nije smela početi sa izvođenjem nastave na nelicenciranim studijskim programima, jer je to u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju - naglasila je Vojvodićeva.