Forum obavestenja > Sport

Olimpijske igre Peking 2008.

(1/2) > >>

Bred:
Autor: Tanjug | Foto: AP, BBC |

Više od 200 kineskih sportista, koje su predvodili košarkaški as Jao Ming i svetski prvak u trčanju na 110 m prepone Liu Ksijang, prisustvovalo je danas svečanom otvaranju Olimpijskog sela u Pekingu u kojem će, tokom Igara boraviti više od 16.000 takmičara iz celog sveta.

Predsednik Organizacionog komiteta Igara Liu Či uručio je ključeve Olimpijskog sela rukovodiocu tog kompleksa Čen Žili koja je izjavila da je srećna što su prvi gosti u selu bili kineski olimpijci.

U selu je, naravno, prvo podignuta kineska zastava a posle tog čina svi kineski sportisti vratili su se u svoje trening kampove gde će ostati do početka Igara.

Olimpijsko selo je kompleks od 42 zgrade sa devet hiljada dvokrevetnih spavaćih soba. Svaka od njih je klimatizovana i u svakoj od njih se nalaze plazma televizori i brzi internet. Uz restoran, čije će radno vreme biti od 0 - 24 h, sportistima iz celog sveta na raspolaganju će biti ambulanta, biblioteka i prodavnice.
Do svečanog otvaranja Igara u Pekingu ostalo je još 12 dana.

blic

darusaz:
Биће ово Игре..... да се најежимо. Позитивно дабоме.

Bred:
da, cifre su impresivne i kinezi su se izgleda bas potrudili.

voleo bih da mogu biti tamo ...
 :ohwell: :)

:news:
Peking se ubrzano priprema za početak Olimpijskih igara 2008.

Kineska prestonica ubrzano se priprema da dočeka goste, ali pitanja o zagađenosti vazduha, ljudskim pravima i slobodi medija još su u centru pažnje.

Čak i Veliki kineski zid priprema se za Olimpijadu. Duž 13 hiljada metara zida razapeto je umetničko delo nazvano "Olimpijski zmaj" sastavljeno od nacionalnih i regionalnih zastava 205 zemalja učesnica Olimpijade.

Kako je do njenog početka ostalo manje od mesec dana, završne pripreme su u punom jeku. Glavni stadion, poznat kao "ptičije gnezdo" i još 31 borilište već mesecima su spremni. Nedavno otvoreni glavni pres centar moći će da primi više od 20 hiljada novinara iz sveta. Funkcioner Međunarodnog olimpijskog komiteta, Hajn Ferbrugen, obišao je taj objekat.

"Ovo veličanstveno zdanje, zajedno sa Međunarodnim emisionim centrom, možda je jedan od najvažnijih objekata jer će iz njega biti emitovane priče o Pekingu 2008.," rekao je Ferbrugen.

U samom gradu sprovedene su mnoge modernizacije. Na primer, 57 miliona dolara utrošeno je za renoviranje 5 hiljada javnih toaleta.

Hiljade olimpijskih dobrovoljaca uvežbavaju engleski jezik i ponašanje prema strancima.

Ali još se pokreću pitanja o tome da li će Olimpijada poboljšati imidž Kine ili potvrditi izjave kritičara. Kineski funkcioneri upinju se da rasčiste vazduh u gradu, pošto su utrošili više od 15 milijardi dolara na mere protiv zagađivanja, uključujući selidbu nekih fabrika i ograničavanje saobraćaja tokom igara.

Pitanja o slobodi medija pokrenuta su kada su svetske TV mreže, posle plaćanja milijardi dolara za pravo prenosa uživo, saznale da će kineski funkcioneri moći da im cenzurišu sadržaj izveštaja sa trga Tijenanmen.

Grupe za ljudska prava iskoristile su interesovanje medija za Olimpijadu za skretanje pažnje na kršenja ljudskih prava u Kini. Amnesti internešenel nedavno je podneo kineskoj ambasadi u Parizu zahtev za oslobađanje političkih zatvorenika, sa 120 hiljada potpisa. Ta grupa kaže da je u Kini trenutno zatvoreno oko pola miliona ljudi bez optužnice ili suđenja. Stefan Oberajt je direktor Amnesti internešenela za Francusku.

"Kineska vlada treba da pokaže da je spremna da poštuje ljudska prava, pošto se ove godine Olimpijada održava u Kini.

Do sada, Kina je izbegla bilo kakve diplomatske neprijatnosti. Posle nagoveštaja da bi mogao da bojkotuje olimpijadu u znak protesta protiv kineske politike u Tibetu, francuski predsednik Nikola Sarkozi sada kaže da će prisustvovati otvaranju. Američki predsednik Džordž Buš takođe planira da dođe i kaže kako će svoju zabrinutost za ljudska prava direktno preneti kineskom predsedniku Huu Đintau

"Predsednik i ja smo neprestano razgovarali o ljudskim i političkim slobodama i on poznaje moja gledišta. Rekao sam mu: gospodine predsedniče meni nije potrebna Olimpijada da bih otvoreno razgovarao sa osobom sa kojom imam dobre odnose."

Uprkos nadama Kine da će iskoristiti Olimpijadu da bi se predstavila svetu kao moderna zemlja, još postoji zabrinutost da bi politika mogla da pokvari zabavu.

Bred:
nastavak sa naslovne strane ...

Ministarka: Najveće igre do sada

Među 205 zemalja-učesnica naći će se, posle 96 godina, i Srbija. Za medalje, u 11 disciplina boriće se 92 olimpijca iz naše zemlje. Srpsku zastavu će na otvaranju nositi najiskusnija "olimpijka" Jasna Šekarić, kojoj je ovo već šesto učešće na Olimpijadi.

Ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković očekuje da će ovo biti najveće Olimpijske igre do sada.

Ministarka je, gostujući u Vestima TV B92, rekla da su Olimpijske igre izvanredna prilika za Srbiju jer se posle mnogo godina pojavljuje kao samostalno zemlja i tu priliku treba što bolje iskoristiti da se pored sporta promovišu i druge aktivnosti.

Velika posećenost sportske rubrike sajta B92

Stranice sajta B92 posvećene Olimpijskim igrama u Pekingu beleže enormnu posetu. Samo u toku jučerašnjeg dana više od 40.000 ljudi posetilo je tu rubriku sajta i otvorilo oko 266.000 stranica.

Danas se očekuje preko 50.000 posetilaca specijala o Olimpijskim igrama u Pekingu i 300.000 otvorenih stranica.
Ona smatra da je Srbija dosta pomogla domaćim sportistima. "Daću vam poređenje. 2002. i 2003. godine država je ukupno dala jedan milion evra, a sada smo to udvostručili i utrostručili", kaže ona.

"Ove godine samo Olimpijskom komitetu, plus prošle godine, dato je tri miliona evra, što je ozbiljna cifra, i ja bih samo da istaknem da to nije samo država, nego, pošto se to iz budžeta Republike Srbije daje, to su građani Srbije svoje sportiste, investirali u njih i pripremali", kaže ona.

"Ove godine država je uložila 20 miliona dinara za Paraolimpijski komitet, prošle godine još deset. Znači, oko 35 miliona ukupno u pripreme naših paraolimpijskih sportista", kaže ona.

"Očekujemo medalje i tu, i u stonom tenisu, a ja sam se ove godine veoma lično angažovala da paraolimpijski pokret dobije svoj visoki standard između ostalog i što sport treba da bude kategorija ravnopravnosti, a ne diskriminacije, i ja mislim da svi građani koji žele da se bave sportom da se na taj način uključe", kaže ona.

Veliki spektakl u Pekingu

Danas, 8. avgusta 2008, u 8 časova i 8 minuta po lokalnom vremenu svečano su otvorene 29. letnje olimpijske igre. Među rekordnih 205 zemalja-učesnica, posle 96 godina naći će se i Srbija kao povratnik na olimpijsku scenu.

Poklapanjem pet osmica stvoriće se uslovi za potpunu sreću i blagostanje jer, prema kineskom verovanju, taj broj ima tu moć.

Olimpijske igre u Kini otvorene su svečanom ceremonijom u Pekingu, na novoizgrađenom fudbalskom stadionu futurističkog izgleda, nazvanom "Ptičje gnezdo".

Osim rekordnog broja zemalja-učesnica, Peking će svakako oboriti i mnoge druge rekorde, te je bitno pomenuti da je u pripremu Igara uloženo čak 42 milijarde dolara, što je 25 milijardi više nego što je uloženo u Atini.

Takmičenja će uživo pratiti sedam miliona gledalaca sa plaćenim ulaznicama, dok će sa čitavog događaja izveštavati blizu 22.000 akreditovanih novinara iz svih krajeva sveta.

Hiljadu ljudi poranilo je na Trg Tjenanmen kako bi bili svedoci tradicionalnog dizanja zastave pripadnika Narodne oslobodilačke vojske. Skupu na Trgu Tjenanmen priključio se i velik broj stranih turista, uglavno studenata.

"Planirali smo dolazak ovde poslednjih nekoliko godina i veliko je uzbuđenje biti u Pekingu, upoznati ljude i pratiti igre", kaže Kirk Patrik iz Amerike.

"Čekala sam ovo četiri godine. Divno sam se zabavljala u Atini. Štedela sam novac četiri godine zato što sam želela da dođem u Peking. Bolje je nego u Atini. Ljudi su prijatniji, atmosfera bolja, veoma je čisto i savršeno organizovano. Divno", uzbuđena je Rita Lazlaroto iz Australije.

"Mislim da će Kina imati pravi spektakl. Nažalost, nećemo čekati vatromet", kaže Dejvid Prauting iz Velike Britanije.

Stadion "Ptičje gnezdo" ima 91.000 mesta i predstavlja poslednju reč arhitekture, a u njegovu izgradnju uloženo je čak 500 miliona dolara.

Poslednjih sedam godina iz Kine su stizale slike novih svetskih čuda, grandioznih sportskih objekata. Mnogo se pričalo o zagađenom nebu nad Pekingom i merama bezbednosti.

Konačno je došao trenutak da se ceo svet uveri u sve te slike i priče. Procena je da će svečanu ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara gledati više od četiri milijarde ljudi.

:news:
Igre su počele, svete uživaj dve nedelje!
Autor: Z. Kecman | Foto: Reuters |

Peking je otvorio svoje srce svim prijateljima sporta! Tačno u 8.08 uveče po lokalnom vremenu, u simbolu osmice koja je kod Kineza srećan broj, započela je do sada neviđena ceremonija otvaranja Igara na stadionu „Ptičije gnezdo“.

Bio je to najspektakularniji događaj te vrste do sada. Za učesnike je sašiveno više od 15.000 kostima, a u programu koji je trajao skoro puna četiri sata viđeno je sve što kinesku civilizaciju staru preko 5.000 godina, čini jednom od najvećih na svetu. U bajkovitim prizorima, smenjivali su se bubnjari, vile, drevni ratnici, a uz zvuke drevnih instrumenata, sve je delovalo nestvarno i magično. „Gnezdo“ je od početka i vatrometa dobrodošlice gorelo od emocija, svetlosnih efekata i uzbuđenja svih prisutnih, a potom je usledio veličanstven vatromet, što i nije iznenađenje ako se zna da je u Kini izumljen barut.

Konfučijeva poruka „Prijatelji su nam došli iz daleka“, bila je moto prvog dela ceremonije. Tačno 2008. bubnjara na instrumentima načinjenim od gline i bronze, najavilo je nesvakidašnji prizor - 29 vatrometa u obliku ljudskih stopala, uputilo se iz raznih delova grada ka stadionu, gde se održavala svečanost, i delovalo je kao da neki nebeski džin nevidljivim koracima stiže na stadion.
Kina je i kolevka pismenosti, pa je u posebnom bloku 2.008 učesnika predstavilo poseban program koji je upućivao na otkriće štampanja. Džinovske sive kutije, od kojih je svaka na sebi imala ispisano jedno slovo, transformisale su se u simbol zemlje - Kineski zid. Videli smo i terakota ratnike, a program je nastavljen tačkama u čast Puta svile, kompasa, kineskog zmaja. Začudo, nije bilo panda, crvenih lampi i tradicionalnog plesa zmajeva, ali sve je kulminiralo scenom kada je iz utrobe stadiona iznikla zemaljska kugla prečnika 18 i visine 24 metra, a teška više od 16 tona! A kada je 10.000 nasmejanih mališana izašlo sa raznobojnim kišobranima, bilo je vreme da se u svečanom defileu pojavi oko 10.500 sportista koji će se do 24. avgusta boriti za 302 medalje.
Po tradiciji, na atletskoj stazi prvi su se pojavili Grci, kao osnivači Olimpijade, a potom su redom izlazile i ostale 203 zemlje učesnice, uključujući i domaćina. Pred kraj defilea, konačno su izašli i srpski sportisti, a zastavu je nosila višestruka olimpijska i svetska šampionka u streljaštvu Jasna Šekarić. Iz publike su ih pozdravili predsednik Srbije Boris Tadić i ministar inostranih poslova Vuk Jeremić.

Među srpskim sportistima nije bilo povređene teniserke Jelene Janković i ženske odbojkaške reprezentacije. Razlog što su odbojkašice ostale u selu je utakmica sa Kazahstanom koju su igrale u ranim jutarnjim časovima.
- Ispratile smo sve naše sportiste iz Olimpijskog sela izuzev Jelene Janković i moram da kažem da su zaista sjajno izgledali. Baš smo bile ponosne na njih, ali i pomalo tužne dok smo ih ispraćale ka stadionu. Nadam se da ćemo odsustvo nadoknaditi prisustvom na pobedničkom postolju - izjavila je odbojkašica Jelena Nikolić.
Na kraju defilea, izašla je najbrojnija delegacija zemlje domaćina sa 638 sportista, predvođena košarkašem Jao Mingom, a kada su aplauzi publike utihnuli, usledio je dolazak olimpijske zastave i paljenje baklje.

Prisutnima su se obratili predsednik Kine Hu Đintao i MOK-a Žak Rog.
- Dragi prijatelji i sportisti. Posle dugo godina, Kina je sanjala da otvori vrata i pozove sportiste sveta. Večeras je taj san postao stvarnost. Čestitam Pekingu, izabrali ste kao temu Igara slogan „Jedan svet, jedan san“, a to je ono što vidimo  - rekao je Rog, koji je pozvao predsednika Kine Hu Đintaa da otvori Igre, što je on i učinio.

Šekarić: Čast je nositi zastavu

Jasna Šekarić je imala čast da nosi zastavu Srbije na svečanom defileu.
- Prolazak atletskom stazom ne može da se opiše rečima, to je nešto posebno. Čast je biti učesnik Olimpijskih igara, čast je osvojiti medalju, ali za sportistu je poseban događaj ako mu se poveri nošenje zastave na ceremoniji otvaranja - izjavila je uoči defilea Jasna Šekaric.
Inače, srpski olimpijski tim izašao je na stazu olimpijskog stadiona kao 192. u svečanom defileu.

Li Ning upalio plamen
Posebno spektakularno bilo je donošenje baklje i paljenje olimpijskog plamena. Nosilac baklje do njenog konačnog odredišta, bio je gimnastičar Li Ning, koji je bukvalno lebdeo „trčeći“ ceo krug na improvizovanoj stazi iznad tribina. Čudo fizike, čudo od Igara, domaćini naredne Olimpijade u Londonu imaće težak zadatak da nadmaše današnje otvaranje.

Ana ne želi da trenira sa Novakom

Autor: Tanjug | Foto: Yahoo |

Ana Ivanović i Novak Djoković su veliki prijatelji od detinjstva, ali je najbolja teniserka sveta odbila da trenira sa trećim igračem sa ATP liste ne želići da ponovi neprijatno iskustvo iz vremena kada su počinjali da igraju i maštali o Olimpijskim igrama.

"Nole i ja smo veliki drugari, ali već deset godina ne želim da treniram s njim. Poslednji put to sam uradila kada smo imali deset godina. Uoči jednog mog meča zagrevali smo se zajedno i da bih ga impresionirala udarala sam lopticu iz sve snage. Kada je počeo meč sve me je toliko bolelo da sam veoma brzo izgubila", ispričala je Ana.

Pobednica ovogodišnjeg Rolan Garosa dodala je da od tada više nikada nije poželela da trenira sa Đokovićem.
"Nakon tog iskustva i njemu i meni je sve krenulo kako treba i zbog čega sada da to kvarim", našalila se Ana.
Srpska teniserka će u ponedeljak prvo mesto na WTA listi prepustiti Jeleni Janković, ali kaže da o tome sada ne razmišlja i da joj jedino važno da dobro odigra na olimpijskom turniru. U prvom kolu ona će, najverovatnije u ponedeljak, igrati protiv Marije Koriceve iz Ukrajine.
"O njoj ne znam mnogo, jer se nikada do sada nismo sastale. To, međutim, nije toliko važno. Mnogo je važnije da ja odigram najbolje što u ovom trenutku mogu, a onda će sve biti mnogo lakše", rekla je Ivanović.

blic

Peking: domaćin Olimpijade 2008 (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,14621.0)

nirre:
Milorad Cavic oduvao Phelpsa i postavio novi olimpijskiu rekord,svaka mu cast. :pljes: :pljes: :pljes:
Sad u 5 po nasem vremenu je polufinale,gledajte obavezno.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version