posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Infektivna mononukleoza-bolest poljupca  (Read 17252 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Infektivna mononukleoza-bolest poljupca
« on: 18-09-2008, 21:51:31 »

Infektivnu mononukleozu izaziva virus iz porodice herpesa, a ova infekcija lako može da ugrozi jetru i slezinu

Infektivna mononukleoza, u narodu poznatija kao „bolest poljupca", zarazna je bolest koja se lako prenosi, a najčešće obolevaju mlađe osobe. Dr Danijela Simić, specijalista epidemiologije iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut", objašnjava da mononukleozu izaziva virus iz porodice herpesa.

Tinejdžeri najugroženiji

U Srbiji se godišnje registruje oko 1.500 do 2.500 obolelih osoba.

Od ove bolesti najčešće obolevaju adolescenti i mlađe odrasle osobe. Inficirana mala deca su najopasnija po svoju bližu okolinu kao nosioci virusa, jer kod njih bolest ima blag tok, pa ju je znatno teže prepoznati.

Imunitet nastao nakon preležane bolesti je doživotan, iako izuzetno retko virus može da se reaktivira mnogo godina posle prve infekcije.

- Infektivna mononukleoza je akutna zarazna bolest prouzrokovana Epštajn-Barovim virusom iz porodice herpes virusa. S obzirom na to da se uzročnik nalazi u pljuvački inficiranih osoba, nekad i godinu dana ili duže, bolest se lako prenosi vazdušno-kapljičnim putem, najčešće bliskim kontaktom sa inficiranom osobom (npr. ljubljenjem), pa je u narodu ovo oboljenje poznato kao „bolest poljupca".

Takođe, virus može da se prenese kontaminiranim rukama ili priborom za jelo, odnosno upotrebom zajedničke čaše ili flaše za piće, a među malom decom i preko igračaka kontaminiranih virusom - objašnjava Danijela Simić.

Prema njenim rečima, prvi simptomi bolesti se javljaju posle četiri do šest nedelja od trenutka ulaska virusa u organizam.

- Kod većine inficiranih osoba se javljaju povišena telesna temperatura, osetljive i uvećane limfne žlezde (karakteristični su paketi limfnih žlezda na zadnjoj strani vrata), upala ždrela i krajnika, koja podseća na anginu, mišićna slabost i opšta malaksalost - kaže Simićeva i nastavlja:

Brzi testovi nisu pouzdani

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i specifičnih laboratorijskih nalaza u perifernoj krvi inficiranih osoba, kao i utvrđivanjem prisustva specifičnih heterofilnih antitela u krvi pomoću brzog dijagnostičkog testa (tzv. monospot test). Treba imati na umu da ovaj komercijalni brzi test može ponekad da bude lažno negativan, posebno kod male dece i u ranim fazama infekcije.

-Kod nekih osoba se registruju uvećana slezina i jetra, tačkasta krvarenja na koži i sluzokoži, glavobolja, gubitak apetita, osip po koži, vrtoglavica ili dezorijentisanost, depresija, suv kašalj ili dijareja. Iako se kod gotovo svih obolelih registruje poremećaj funkcija jetre, izuzetno retko se javlja žutica. Do potpunog ozdravljenja obično dolazi posle nekoliko nedelja, ali mali broj obolelih može da oseća slabost i mesecima posle bolesti. Izuzetno retko se bolest završava smrtnim ishodom - kaže Simićeva.

Tokom akutne faze bolesti preporučuje se samo odmor, uz dijetetski režim ishrane. Treba izbegavati teže fizičke aktivnosti ili bavljenje sportom, i to minimum mesec dana od početka bolesti, odnosno sve dok se uvećana slezina ne vrati u normalno stanje.

- Kao i kod drugih virusnih oboljenja, terapija je simptomatska. Od antipiretika i analgetika se preporučuju „paracetamol" ili drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi, pri čemu je upotreba aspirina kod dece mlađe 12 godina zabranjena. Penicilinske preparate ili druge antibiotike (kontraindikovani su „amoksicilin" i „ampicilin", zbog česte pojave nealergijskog osipa) može da prepiše samo lekar, i to isključivo ukoliko je dijagnostikovana neka pridružena bakterijska infekcija - objašnjava Simićeva.

A. ERAKOVIC

Press

Offline mirror-girl

• Atipicni farmaceut
  • Ono sto me ne unisti,samo me ucini jacom!!!
Odg: Infektivna mononukleoza-bolest poljupca
« Reply #1 on: 18-09-2008, 21:59:22 »
U,od toga je bolovao moj drug,bas je nagrabusio,jedva se iscupao...

Offline zerocool

• Elitni clan
  • **
« Reply #2 on: 18-09-2008, 22:00:40 »
Meni je asistentkinja na mikrobima rekla da postoje tri tipa ovog virusa i da ako ste zakacili jedan, razvijate imunitet samo na taj tip, ali ne i na druga dva.
Poljubac je samo jedan nacin, taj jos i mozemo da kontrolisemo (nema ljubljenja) :wink:, ali moja drugarica je pokupila virus od prljavih casa u nekom kaficu,uzas, gledala sam kao peru case, od sad nosim svoju  :wink:
Ako do inficiranja dodje, bitno je promeniti nacin ishrane, jer treba na sve nacine obnoviti jetru, a tu nastupa odvratna, ali preko potrebna surutka i slicne stvari.
Neko kroz sve ovo prodje lagano, a ja znam ljude koji su zaglavili u bolnici.
Naravno, posle toga nema ljubljenja 6meseci  a005

Offline frckica-j

• Moderator
  • Ultra mega giga forumas
« Reply #3 on: 19-09-2008, 14:28:51 »
Ljudi moji, počela sam da učim mikrobe! Recimo da su mi zgadili cijeli svijet, doslovce!  a005

Offline mirror-girl

• Atipicni farmaceut
« Reply #4 on: 20-09-2008, 11:12:55 »
E pa ovaj moj drug je zaradio jer je lizao sladoled i to isti kao njih 4,a neko od njih je bio zarazen... :bljak:

Offline katarina

• **
  • Budi svoja!
« Reply #5 on: 21-09-2008, 14:27:11 »
E sad jel moze preko karmina??? Bila sam juce na nekom snimanju i stavljali su isti karmin istom cetkicom svim devojkama.

Offline zerocool

• Elitni clan
  • **
« Reply #6 on: 21-09-2008, 16:09:53 »
E sad jel moze preko karmina??? Bila sam juce na nekom snimanju i stavljali su isti karmin istom cetkicom svim devojkama.
Sracunaj koliko tu pluvacke ima, pa zakljuci sama  :wink:

Offline mirror-girl

• Atipicni farmaceut
« Reply #7 on: 21-09-2008, 16:13:34 »
 :bljak:
Ja ne bih pristala,pa neka bude snimanje i u Holivudu,mislim ako covek sam ne drzi do sebe,onda stvarno...

Offline frckica-j

• Moderator
« Reply #8 on: 21-09-2008, 17:43:47 »
Snimanje ha? Snimanje čega?
A dosad nikad o tome nisam toliko razmišljala. Karmini, labela, poljupci, stepeni higijene u restoranima, toaletima...  :face:

Offline katarina

• **
  • Budi svoja!
« Reply #9 on: 21-09-2008, 18:58:09 »
ok, pronacicu odgovor negde vec. samo me  zanimalo koliko moze da opstane u spolj. sredini, posto sam mikrobe davno polagala. Kapiram da ne moze da opstane na karminu i u spolj. sredini dugo....ipak to nije bakterija.

A miror, to koliko neko drzi do sebe ne mozes zakljuciti samo iz necijeg posta. cinjenica da sam insistirala da me sminkaju prvu dovoljno ti govori...jedino sto nisam bila bas sigurna da neko nije koristio taj karmin dan pre.

Offline zerocool

• Elitni clan
  • **
« Reply #10 on: 21-09-2008, 18:58:57 »
Ma treba paziti. Ja prvo stisnem zlezde na vratu tipu, pa se onda ljubim  :wink:, salim se, mada bilo je tako ranije  :wink:
Najveca fora je sto osoba koja vam prenese uopste ne mora da bude bolesna, vec samo prenosilac, a ta osoba prodje samo sa nekim simptomima slicnim gripu

Offline mirror-girl

• Atipicni farmaceut
« Reply #11 on: 21-09-2008, 21:49:13 »
katarina,nisam rekla da li ti drzis do sebe ili ne,uopste nije fora o tome...
Ja govorim samo moje misljenje,jer sam imala jednu slicnu situaciju,i iznervirna sam obrisala sminku i lepo namazala labelo i izasla pred kamere.

Uzgred,verovatno nije niko pljunuo na taj karmin,ali ti ne znas ko je kakav,ok je sto si se prva sminkala,ali opet kazem treba biti oprezan,pogotovo sa ljudima koje ne poznajemo,ali bez preterivanja,normalno!

Offline Dragoslava

• Padobranac
  • *
« Reply #12 on: 16-04-2010, 12:27:12 »
Pozdrav svima! Vidim da ovde odavno nije pisano, ali nadam se da će neko videti poruku bez obzira na to.
Imala sam mononukleozu, barem je tako na kraju rečeno jer na infektivnoj nisu imali testova na Epstain-Barov virus ali, uvećana slezina i jetra, uvećane transaminaze, na početku gnojava angina, natečene žlezde na vratu itd.. u Domu zdravlja rekoše da je mono i dobro da ne smem da treniram tri meseca, ne pijem alkohol, gazirano i tako to.. Nego ono što mene zanima a zaboravila sam u svoj toj frci da pitam doktorku jeste, da li sada smem da poljubim dečka? Računam da ako mogu u školu itd, da to znači da više nisam "opasna" kao neko ko može da prenese virus.. A prošlo je 4 nedelje od kad su mi počeli prvi simptomi.

Hvala u napred, nadam se da će neko odgovoriti, nekako mi je bitno :D

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #13 on: 22-09-2010, 19:07:44 »
Infektivna Mononukleoza (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,8024.html)
Mononukleoza (http://sr.wikipedia.org/sr/mononukleoza)

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana