posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Kako sačuvati zdrave zube  (Read 41028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
Kako sačuvati zdrave zube
« on: 16-05-2006, 11:41:10 »

Izvor: B92
Beograd -- Istraživanja koja je sproveo Institut za zaštitu zdravlja Batut pokazuju da stanovništvo ne poklanja puno pažnje oralnoj higijeni.

Kampanja "Svi zajedno do oralnog zdravlja" ima za cilj da motiviše i podseti koliko je važno brinuti o zdravlju usta i zuba. Doktorka Milica Šćekić iz Insituta Batut kaže da, prema istraživanjima, samo četvrtina stanovništva ide kod zubara na redovne kontrole i zube pere posle svakog obroka, dok ostali to čine pre i posle spavanja, jednom dnevno, a u malim procentima – nikada.

"Primetili smo da postoji niz zabluda, da zubi ne predstavljaju neki značajan organ u našem organizmu, da ne utiče zdravlje usta i zuba na opšte zdravlje, da četkica može da traje neograničeno dugo. Zatim, stanovništvo nije održavalo pravilno oralnu higijenu, bila je prisutna nepravilna ishrana, neredovna kontrola kod stomatologa, što je sve uticalo na pojavu velikog broja bezubosti kod stanovništva u četvrtoj i petoj deceniji života", kaže Šćekićeva.

Istraživanja pokazuju i da oko osam odsto tinejdžera nikad nije bilo kod stomatologa, a doktorka Milica Šćekić ističe da je posebno bitan prvi kontakt deteta i zubara.

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • Ultra mega giga forumas
  • **
Odg: Kako sačuvati zdrave zube
« Reply #1 on: 26-07-2007, 11:55:57 »
ok.zna li neko nekog DOBROG zubara?
da ne bih zavrsila ko ovi bez zuba...  :wink:

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #2 on: 26-07-2007, 13:16:16 »
ja sam skoro procitala da kod nas svaki treci stanovnik redovno pere zuvbe,
a svaki drugi se umiva?!?!?!?!
toliko o alarmantnosti...
i opet se vracamo na obrazovanje....

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • **
« Reply #3 on: 26-07-2007, 17:51:10 »
a na nekog dobrog zubara?

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #4 on: 26-07-2007, 20:47:51 »
pa znam ja jednog,tacnije dva..ali su malko skupi...
a uvek mozes da probas preko Stomatoloskog faxa...
tamo su provereno dobri..

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • **
« Reply #5 on: 26-07-2007, 20:51:34 »
nema vezi,smrdisha. to mi nije zao da platim,al da znam da je sigurno dobro. samo ti meni reci.

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #6 on: 26-07-2007, 20:55:38 »
nema vezi,smrdisha. to mi nije zao da platim,al da znam da je sigurno dobro. samo ti meni reci.
ako si ozbiljna,..onda na pm..
da ne reklamiramo...
ubice me bosss!

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • **
« Reply #7 on: 26-07-2007, 20:58:05 »
ozbiljna. popravljala sam skoro zub i nije mi dobro uradjen. boleo me posle,pa ponovo pod busilicu...
... a bio je mali kvar kad sam dosla kod zubara...

Offline Smrda

• Daktilograf pocetnik
  • i tako......
« Reply #8 on: 26-07-2007, 21:01:56 »
salji pm...

Offline sladjafarm

• Ambiciozni clan
« Reply #9 on: 03-08-2007, 09:11:48 »
pa znam ja jednog,tacnije dva..ali su malko skupi...
a uvek mozes da probas preko Stomatoloskog faxa...
tamo su provereno dobri..

Ja znam jednog extra zubara koji mi upravo leci posledice sa Stomatoloskog fakulteta,ako pricamo o tome kada ti studenti sredjuju zub. Tako da je bolje platiti nego rizikovati. Mozda nisu svi takve srece kao sto sam ja pa da mu otvore zub,ne napune kanale i stave plombu. To je tempirana bomba u vilici,ogromni bolovi i jedina sreca sto sam u pravo vreme otisla kod pravog stomatologa pa mi nije stiglo do koske inace ko zna gde bi sada bila  :K

Offline Enea

• **
  • Somewhere in Detroit
« Reply #10 on: 07-08-2007, 12:37:34 »
uuu, a ja... prosla celu terapiju za upalu sinusa, a vangla i dalje bolela.. dok sam se odvukla do zubara zivac, sa sva tri kraka vecj bio mrtav..

srecjom, ovaj moj zubar je extra. skup je, ali i vredi.. kada se spoje takvo znanje i tehnologija.. dobije se car!

Offline sladjafarm

• Ambiciozni clan
« Reply #11 on: 07-08-2007, 12:57:48 »
Ovaj kod koga ja idem sada nije bas nesto skup,ali covek ti je maksimalno posvecen i radi jako precizno ( a jos mlad,pa ti milina da odes kod njega :) ). Lutala sam ja mnogo,ali sada se nadam da cu zauvek raditi kod njega. Zelela sam da imam savrsene zube i posle niza godina cimanja i fixne proteze uspela sam i onda se nadje neki student i ....da se ne ponavljam  :K.
Cuvajte vase zube jer lepi zubi ostavljaju lep prvi utisak... :>  a to mnogo znaci...

Offline Enea

• **
  • Somewhere in Detroit
« Reply #12 on: 07-08-2007, 21:04:21 »
Yo, a da li cistite zube koncem?

Da li perete jezik?

Kakvu cetkicu koristite?

Da li koristite vodicu za ispiranje usta?

Sve u granicama je normalno i neshkodljivo.. nego htedoh da vam kazem za ove vodice za ispiranje... obzirom da na pakovanjima nije naznaceno... ne sme se 'grgljati' po grlu, samo 'mucjkanje' sa obraza na obraz... kancerogene su, te nakon primene istih ne piti vodu pola sata.. ne gutati, i nikako ih ne koristiti, ako ste npr vadili umnjak..

Offline wolfeitzckie

• Atipicni farmaceut
  • Everything is broken up and dances
« Reply #13 on: 07-08-2007, 21:08:45 »
канцерогене?
одакле ти тај податак, мислим, јел можеш да наведеш неки извор?

Offline zoe

• PR foruma :)
  • **
  • Szerelem, szerelem...
« Reply #14 on: 07-08-2007, 23:57:42 »
Четкица за зубе треба да буде средње-мека или мека да не би оштетила зубну глеђ (оне тврде су намењене за људе са протезама и вештацима). Затим, главица не треба да буде превелика, већ мања да би се лакше могло допрети до зубића који носе велике бројеве (7-ице, 8-ице). Зато нису потребне оне четкице са савитљивим вратом које шатро омогућавају лакши приступ скривеним деловима усне дупље. И још, четкасти део треба да буде раван без оних брда и долина, бразда и сл.

:)

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2019 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana