posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Papiloma virus  (Read 24094 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline rade

• Redovan clan
  • *
Papiloma virus
« on: 19-08-2006, 21:33:53 »

Objavljeni su novi rezultati istrazivanja na polju raka grlica materice. Naime u 90% slucajva su imale malde dame i zene tokom svog zivota prisutan Papiloma humani virus kondiloma ili ti polnih bradavica. Nekoliko svetskih laboratorija je razvijalo vakcinu koja bi sprecila pojavu polnih bradavica kod mladih dvojaka nakon kontakta seksualnim putem sa istim virusom. Kako u svetu, tako i u Srbiji veliki broj mladih je zarazen i prenosi bolest a da toga nisu svesni. Ako pokrenete pricu u intimnom krugu prijatelja, ostacete zabezeknuti koliko ljudi iz vase okoline ima problema sa doticnim virusom.
Lek, tj vakcina koja bi sprecila nastanak infekcija, bi se mogla naci na trzistu vec od 2008. godine kada se zavrse sva neophodna ispitivanja koja zahteva SZO (eng. WHO) - Svetska Zdravstvena Organizacija. Vackinisanje bi bilo obavezno i sprovodilo bi se na devojkama od 16 do 18 godina starosti, pod uslovom da nisu do tada imale sekusalni kontakt sa muskarcima.
Muskarci jednako cesto obolevaju kao i devojke samo sto su simptomi i problemi koje virus nosi, manje izrazeni i za sada nije dokazano da bi virus kod muskaraca proizveo bilo kakav oblik raka na polnim organima.
Vise informacija i detalja o tome neki drugi put, kad vam posaljem jedan clanak koji sam pisao na tu temu za nas domaci casopis (novina zabavnog karaktera).

Da li ste vi mozda zarazeni? Kad ste bili polsednji put kod urologa ili ginekologa? Da li znate kako sami da se proverite?  :`?

Offline SPRING

• Elitni clan
  • **
Odg: Papiloma virus
« Reply #1 on: 19-08-2006, 22:39:41 »
Mozda zvuci kao "skakljiva" tema, pa zato niko ne odgovara.... Bila sam u situaciji da je ginekolog posumnjao da imam kondilome, ali je na kraju ispalo nesto drugo, potpuno bezazleno, a prepala sam se za ceo zivot... Kapiram da to ne mora da bude nista strasno, ali moze da bude i opasno... Ako se i utvrdi da je kod neke devojke prisutan virus, ginekolozi predlazu da se uradi tipizacija virusa, sto kosta vise nego sto vecina devojaka moze da priusti, nazalost... U martu je kostalo oko 8000din... Znam da zdravlje nema cenu, ali mislim da su ppb ili std oblast na kojoj bi trebalo posebno da se insistira na prevenciji... Mozda bi pomogle i neke donacije, jer npr. test na hlamidiju, miko i ureaplazme kosta oko 2600 dinara i necete verovati koliko devojaka znam koje se nisu testirale jer im je skupo.... Glupo, ali tako je...

Offline rade

• Redovan clan
  • *
« Reply #2 on: 23-08-2006, 10:13:26 »
Do sada je 23-je pogledalo temu. Znaci ima dosta onih koji se zanimaju za problem, bez obzira da li su ga imali, imaju ili iz predostroznosti ili mozda poznaju nekoga ko ima. Od ovakvih tema ne treba bezati. Napisite svoja iskustva ili iskustva drugih (ako vam je tako lakse). Svaki komentar i savet na ovakve teme je veoma koristan.
Na anketu je odgovorilo samo 4 ljudi. I to je jako malo, ako na forumu ima preko 1000 prijavljenih!?
Nadam se da ce se stanje popraviti. Nismo vise osnovci da se stidimo, a ni pecisnki ljudi da se krijemo. Posto je komunikacija deo nase buducnosti, a svi je silno predvidjamo u delu Srbija u buducnosti, onda se malo i ovde pozanimajte i nesto napisite.

:hm

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #3 on: 23-08-2006, 23:50:48 »
Od tih 23je, sigurno je nekoliko botova. Oni nisu ljudi nego masine, programi. Drugo, i onaj ko je procitao ne mora da odgovori ako ne zeli i nema sta korisno da doda.
Forum ima registrovanih 858 clanova, a dnevno ga (govorim za avgust) poseti ~300ljudi od kojih su 2/3 unikatne posete po mojoj proceni.

Offline Lena

• Redovan clan
  • *
  • ukleti student
« Reply #4 on: 24-08-2006, 10:21:31 »
Čitala sam da svaka druga devojka ima kondilome i da je virus nezgodan jer trajno ostaje u organizmu a ni kondom nije pouzdana zaštita.

Nisam još primetila ništa sumnjivo :) a idem redovno kod ginekologa i za sada je sve u redu.

Negde sam pročitala stav da tipizacija u suštini nije neophodna - svejedno moraš redovno da se kontrolišeš, imao rizičan tip virusa ili ne.

Što se vakcine tiče i uzrasta od 16 do 18 godina - nešto je to meni prekasno za ove današnje generacije...   :T   
« Last Edit: 24-08-2006, 13:34:58 by Lena »

Offline vladimir

• Osnivac Farmacija foruma
  • Ultra mega giga forumas
  • **
  • Ta kakav problem...
« Reply #5 on: 24-08-2006, 16:29:46 »
U svakom slucaju, zdravlje je nesto sa cim se ne treba kockati.A kontrolisati zdravlje oduzme malo vremena, ali svakako se jos vece vreme izgubi na gluposti.Prema tome, svako interesovanje za bilo kakav problem u vezi zdravlja je dobro, jer se na taj nacin unapredjuje zdravstvena kultura koja je, mora se priznati, na jako niskom nivou kod nasih ljudi.

Offline Al-Jasmina

• La Sorciere
  • Daktilograf pocetnik
  • Spider Jass,Spider Jass does what ever Spider does
« Reply #6 on: 10-11-2006, 00:13:34 »
Protiv virusa vakcinacijom i pregledima
[ 19 09 2006 ]
[ www.politika.co.yu ] - Početkom septembra u Pragu je održan 23. godišnji kongres posvećen virusu HPV, uzročniku raznih oboljenja, od kojih je najozbiljniji rak grlića materice
Naučnici koji rade na HPV-u godinama se okupljaju da razmene rezultate svojih istraživanja. Ali, 2006. je godina preokreta u borbi protiv bolesti koje prouzrokuje HPV, te je kongres održan od 1. do 7. septembra u Pragu bio najveći do sada. Naime, tokom 2006. vakcina protiv HPV-a (laboratorije MSD) prihvaćena je u Americi. Danas se već koristi u Meksiku, Australiji i Novom Zelandu, a u Evropi se očekuje krajem godine. Tokom 2007. na tržište treba da izađe i vakcina laboratorije GlaxoSmithKline. Ovaj stimulativan konkurentski ambijent je i kongresu dao posebnu notu.

Najveći broj radova bio je u vezi sa vakcinama. Laboratorije su htele da pokažu (i dokažu) kvalitet i efikasnost svojih proizvoda. Svi se pitaju kako koristiti ove vakcine. Da li vakcinisati samo devojčice, kod kojih je pokazana skoro stopostotna efikasnost, ili i žene, kod kojih je efekat manji? Da li vakcinisati dečake? Dakle, vakcine se čine pouzdane, ali njihovo korišćenje još nije precizno definisano.

Druga ključna tema kongresa bila je prevencija raka grlića materice redovnim pregledima koji bi otkrili predznake bolesti (procedura nazvana skrining po usvojenom engleskom terminu). Svi se slažu da će skrining ostati neophodan. Ali kako ga adaptirati vakcinaciji? Putem matematičkih modela stručnjaci traže ?čarobnu formulu? koja bi ujedinila efikasan i finansijski optimalan skrining. Pristalice do sada korišćene morfološke analize ćelija grlića materice (Papanikolau test) i zagovornici modernijeg testiranja na virus HPV još ukrštaju koplja. Ali, čini se ipak da će HPV testiranje vremenom preći u praksu.

Prvi put izneseni su i obećavajući rezultati jedne terapeutske vakcine. Pedeset odsto žena koje su dobile ovu vakcinu je ozdravilo. Danas se promene na grliću materice leče malim, i u 95 odsto uspešnim, hirurškim zahvatima. Zameniti ih lekom bila bi velika revolucija. No, treba još nekoliko godina da se detaljno ispita ovaj preparat. Bilo je reči i o mehanizmu infekcije HPV-om, o infekciji kod muškaraca, o dijagnostici? Rastu i saznanja o drugim bolestima čiji je uzročnik HPV, ali, kako pomaka u njihovom lečenju nema, nade za njihovo suzbijanje su takođe ? u vakcini!

Dakle, stručnjaci su optimisti. Vakcine pokazuju odlične rezultate, a skrining pregledi su sve pouzdaniji. Ali, da li će bolesti uzrokovane HPV-om stvarno biti suzbijene ili čak iskorenjene? ?Vreme će pokazati?, zaključila je svetski stručnjak za imunologiju, profesor Margaret Stanlej iz Kembridža. U iščekivanju novih otkrića, idući skup stručnjaka zakazan je u jesen 2007, ovog puta u Kini.

Humani papiloma virus (HPV) uzročnik mnogih bolesti

Virusi HPV familija je od više od 100 tipova virusa. Veoma rasprostranjen, HPV se mahom prenosi seksualnim kontaktom. Neki tipovi HPV-a prouzrokuju rak grlića materice (razlog smrti oko 450.000 žena u svetu godišnje), kao i kancere na drugim genitalijama. Manje opasni tipovi ovog virusa uzrok su pojavi bradavica na koži i na genitalnim organima. Odskora se zna da je HPV takođe uzročnik i izvesnog broja drugih karcinoma, uglavnom u glavi i vratu (rak ždrela, rak jezika?) kao i jedne retke, ali izuzetno teške, dečje bolesti koja se manifestuje pojavom bradavica u disajnim putevima.

Aleksandra Bogdanović-Gijon

preuzeto sa sajta http://www.pregled.com/zdravlje

Offline Al-Jasmina

• La Sorciere
  • Daktilograf pocetnik
« Reply #7 on: 10-11-2006, 18:52:46 »
Poslednji put obnovljeno : 02/07/2004 11:12:12

HPV je danas priznat kao neophodan uzrok cervikalnog kancera.

HPV, veoma čest virus

HPV je veoma rasprostranjen virus. Većina muškaraca i žena će u određenom trenutku života imati HPV infekciju. Ona se obično prenosi tokom seksualnog kontakta i virus je tako čest da se dobijanje HPV može smatrati normalnom posledicom seksualne aktivnosti. Zbog toga je infekcija najčešća u mladih žena i muškaraca koji su seksualno aktivniji.
HPV se može naći bilo gde u genitalnom predelu. Zbog toga, kondomi ne sprečavaju efikasno ovu infekciju, mada mogu smanjiti rizik.    

Postoji više od 130 HPV tipova koji su svrstani u 3 osnovne grupe koje inficiraju:

* kožu i često uzrokuju bradavice (bradavice na koži, tabanima)
    * genitalni predeo i odgovomi su za nastank genitalnih bradavica
    * genitalni predeo i odgovorni su za nastank cervikalnog kancera

HPV infekcija i cervikalni kancer

Infekcija HPV tipovima koji mogu da dovedu do cervikalnog kancera ne daje očigledne simptome. Većina žena će eliminisati virus a da pri tom nikad ne sazna da je bila inficirana.
U malom broju slučajeva, virus će dovesti do abnormalnosti u cervikalnim ćelijama, što će uzrokovati abnormalni PA bris. U još manjem broju slučajeva, HPV će da traje dugo i eventualno da dovede do cervikalnog kancera. Međutim, veruje se da je neophodno mnogo godina da se razvije cervikalni kancer (10 do 15 godina) i ovo se dešava samo ukoliko virus nije eliminisan od stane organiszma tokom tog perioda.
Zbog toga što HPV infekcija može da traje tokom mnogo godina bez ikakvih simptoma, nemoguće je reći kada je stvarno došlo do nje.

HPV u cervikalnom skriningu

Kako je HPV identifikovan kao neophodan uzrok cervikalnog kancera, testiranje na njegovo prisustvo bi moglo biti korisan skrining metoda za cervikalni kancer u žena starijih od 30 godina (ispod ovog doba infekcija je isuviše česta da bi HPV testiranje bilo korisno)
Brojne studije su ukazale na to da u poređenju sa cervikalnom citologijom, HPV testiranje ima:

* veću senzitivnost (detektuje  više slučajeva bolesti koje imaju klinički značaj)
    * veću negativnu prediktivnu vrednost (daje veću sigurnost da bolest nije prisutna)

Ova veća senzitivnost i negativna prediktivna vrednost su međutim udružene sa nižom specifičnošću i pozitivnom prediktivnom vrednošću. Preliminarni proračuni ukazuju na to da bi HPV testiranje moglo biti ekonomično u okviru skrining programa. Nekoliko evropskih zemalja trenutno ispituje da li bi HPV testiranjre trebalo koristiti u primarnom skriningu, bilo udruženo sa PA testom, bilo kao zamenu za njega. U Americi je sada PA test u kombinaciji sa HPV testom prihvaćen za skrining za cervikalni kancer u žena starijih od 30 godina.

HPV u praćenju pacijentkinja i u tretmanu

Sem skrininga, postoji nekoliko drugih načina na koje HPV testiranje može biti od pomoći u programima prevencije cervikalnog kancera:

1. Da razlikuje žene kojima je potreban tretman od onih kojima nije

Mali, ali značajan deo žena sa nejasnim (sumnjivim) rezultatom PA brisa će u stvari imati promene ćelija grlića materice koje bi trebalo lečiti. HPV testiranje može da pomogne da se identifikuju žene koje bi trebalo da budu praćene i one kojima to nije potrebno.

Istraživanje iz Amerike su zaklljučno pokazala da žene sa  sumnjivim PA brisom:

* koje su HPV pozitivne imaju povećan rizik da imaju cervikalnu bolest koja zahteva lečenje i  trebalo bi da se upute specijalisti
    * one koje su HPV negativne nije mnogo verovatno da imaju bolest i mogu se pratiti konzervativno

Nekoliko evropskih zemalja već primenjuje HPV testiranje na ovaj način

2. Praćenje lečenih žena

HPV testiranje se takođe može koristiti u praćenju žena koje su lečene zbog prvih znakova cervikalnog kancera ili abnormalnosti PA brisa, kako bi pomoglo proceni uspeha lečenja.
Ponovo,

* negativan HPV test obezbeđuje visok stepen sigurnosti da je tretman uspešno otklonio bolest
    * poziitvan rezultat testa ukazuje da je često praćenje najbezbednija opcija

HPV i vakcinacija

Virusno poreklo cervikalnog kancera takođe daje mogućnost vakcinacije

* bilo da se, na prvom mestu, spreči infekcija (profilaktička vakcina)
    * ili radi imunoterapije onda kada je do infekcije već došlo (imunoterapeutska vakcina)

Veliki broj istraživanja se terenutno bavi HPV vakcinama.

Preliminarni rezultati profilaktičke vakcinacije su veoma ohrabrujući. Ako se oni potvrde daljim kliničkim studijama, mogućnost vakcinisanja populacije radi sprečavanja cervikalnog kancera mogla bi postati realnost u bliskoj budućnosti.
Nasuprot tome, rezultati dosadašnjih kliničkih studija imunoterapeutskih vakcina nisu doneli jasne zaključke.

ECCCE. All rights reserved.

preuzeto sa sajta www.eccce-cervical-cancer.org
Evropskog Konzorcijum aza Edukaciju o Cervikalnom Kanceru

Prema nekim podacima koje sam dobila od osobe koja se bavi s tom problematikom
vakcine bi trebalo da budu besplatne ili tako već nešto
za žensku populaciju od 9-26 godina
i to bi trebalo da se sprovodi od proleća 2007
« Last Edit: 11-11-2006, 21:59:01 by Al-Jasmina »

Offline stef

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • www.magijalepote.co.yu
« Reply #8 on: 08-12-2006, 23:35:09 »
 Ekstra! Sto je dzabe i devojkama je drago. Tripozna je ova bolest...Podilaze me zmarci od nje, zato sto te ne stiti kondom.

Offline Al-Jasmina

• La Sorciere
  • Daktilograf pocetnik
« Reply #9 on: 09-12-2006, 01:14:20 »
BRAVO,
a tako mali broj ljudi na to obraca paznju...
Kao nije bitno...
Mozda i nije toliki gaf za musku koliko za zensku populaciju

Offline Danica

• Ambiciozni clan
« Reply #10 on: 09-12-2006, 14:54:02 »
@Rade bi mogao da posalje taj clanak sto je obecao, a i da potvrdi ako moze ovu dole statistiku…
Prevalencu HPV infekcija je izgleda tesko utvrditi. U nekom istrazivanju u SAD tokom 1994 u populaciji seksualno aktivnih muskaraca i zena uzrasta od 15-49 procenjeno je da je vise od 75% inficirano jednim ili sa vise tipova HPV tokom tog perioda. Vidljivi kondilomi su prisutni kod oko 1% seksualno aktivnih, najmanje 15% ima subklinicku,latentnu infekciju. Genitalna HPV infekcija je uobicajena kod onih koji su otskora seksualno aktivni, a vecina su subklinicke.Cesto se sam organizam imunim sistemom procisti…a sto se tice metoda uklanjanja kondiloma : podophilotoxin,, hiruskog uklanjanja, lasersko,krioterapija, ili nista, jer u 20% slucajeva organizam se spontano izbori u toku 6 meseci.Sto se tice korelacije HPV  i kancera, na osnovu svega mislim da je ipak neophodno jos udruzenih faktora hlamidije, genetika… Kondom definitivno nije sigurna zastita,mislite o tome…

Offline Morpheus

• Ambiciozni clan
« Reply #11 on: 10-12-2006, 11:25:34 »
Stvarno nezgodan virus.Imam jednu drugaricu koja je do sada tri puta isla da joj spaljuju kondilome i, sto je najgore, stalno joj se vracaju.Devojka je postala ocajna, ne zna vise sta da radi.

Offline Al-Jasmina

• La Sorciere
  • Daktilograf pocetnik
« Reply #12 on: 10-12-2006, 23:08:47 »
Za one koji ga vec imaju ce postojati spec.vakcina
i drzim fige da ta cura dodje do nje!
i da deluje!!!!!!!!!!!!

Offline bbbIV

• Padobranac
  • *
« Reply #13 on: 11-12-2006, 00:19:24 »
Imala sam kondilome (jednom) i skidala sam ih-laserom.
Doktorka ih je vrlo lako uocila. Rekla je da sam ih imala 3-4 meseca vec. Ali ja nisam primecivala nista, nisam imala nikakve probleme. Onda mi je uradila neke testice... i isla sam na skidanje laserom. Sve je proslo ok, nije nista bolelo, niije dugo trajalo, nije bas mnogo kostalo.
Cula sam da lekari cesto devojkama "vide" kondilome. Devojka ode kod drugog gin. koji kaze ma nemas nista. Pazite se toga. Da vam ne naplate skidanje kondiloma koje nemate!
Meni je doktorka radila u privatnoj ordinaciji, gde preko monitora kompa mozes sama sve da vidis (uvecano-vide se!) i da se uveris.
Kako se dobijaju-nisam sigurna. Imala sam samo jednog partnera do tada. On je onda isao na pregled i nije imao nista!
Kako sam ja dobila HPV-nemam pojma!
Uglavnom, nisu mi se ponovo pojavljivale te bradavice, thank's God. I nadam se da nece.
Znam  relativno dosta devojaka koje sa svojih 22-23 god nisu bile kod gin. To mi je stvarno neverovatno! Primitivno! Neozbiljno! Nepismeno! Nije ni cudo sto ima toliko zarazenih ljudi uopste. Previse ne brinu o svom zdravlju!
Devojke idite redovno kod ginekologa-bar 1 u 6 meseci.
Momci, pa morate i vi da brinete o svom zdravlju- idite na redovne kontrole kod urologa.
Slobodno me pitajte sta god vas zanima u vezi mog iskustva.
Pozz
Cuvajte svoje zdravlje.

Offline Al-Jasmina

• La Sorciere
  • Daktilograf pocetnik
« Reply #14 on: 11-12-2006, 00:22:55 »
BRAVO!
nemam sta da dodam!
Sem da se jezim nestrucnih ginekologa...

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2020 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana