Posle studiranja-staziranje, kako najbolje i najlakse

Started by nena, 26-10-2007, 19:14:49

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nena


Pozdrav svima,
nisam odmah mogla da se odlucim gde da postavim ovo pitanje, pa je izbor pao na pitanja studentu prodekanu. Ja sam diplomirala na smeru medicinske biohemije, i zaposlila se u firmi u kojoj ne mogu da staziram. Ali, pri tom bih zelela da zavrsim staz i polozim drzavni ispit. Da li zakon omogucava meni da kao stalno zaposlenoj osobi, sama organizujem staziranje ( popodne, subotom i sl.), i da li je smetnja mom staziranju to sto sam u radnom odnosu. Ne bih da napustam posao jer mi je itekako potreban, a staz se ne placa, ili placa znate vec koliko, ali bih isto tako volela da polozem drzavni ispit.
Znaci, da li i na koji nacin mogu da staziram u laboratoriji, i radim u isto vreme?
Molim vas za konkretan odgovor, ili predlog kako da resim moj problem.
pozdrav svima :wave:

Adonis_Vernalis

Brede,

malcice si pogresio sto si ovu temu prebacio u "Poslediplomske studije". Necu sada da isterujem mak na konac, ali se bojim da svi oni koji zele da dobiju odgovore na slicna pitanja, nece moci jednostavno ni da pitaju, a kamoli da dobiju odgovor. Staz je obavezan za svakog farmaceuta, jer mora da polozi drzavni ispit i stekne dozvolu za rad, a poslediplomske studije nisu: one su stvar licnih afiniteta.

No, necu da se mesam.

Bred

za sad se ovaj forum zove tako-postdiplomske studije ali smo planirali da tu stavljamo sva pitanja koja nase kolege stizu kad zavrse fax,
Mozda cemo to posle i podeliti ali prvo da vidimo kako ce ovo da ide  :wink:

Adonis_Vernalis

Ok. Ne mesam se, samo bih mogao da primetim...  :wave:

Bred


nena

Opet ja! Moram da priznam da sam ocekivala konkretan predlog za resenje mog "problema", ali....Vidim da je tema pogledana 150 puta, i ne mogu da verujem da bas niko nema nista da kaze!Slobodno, svi predlozi i sugestije su pozeljni. Takodje, i iskustva ljudi koji su vec zavrsili staziranje su dragoceni. Jako mi je vazno! :help2:

BK

Moj predlog : idi do neke privatne laboratorije u svom kraju (jer realno nemas vremena mnogo da putujes) i iznesi svoj problem, mozda mogu da ti izadju u susret...(npr da radis vikendom).
Mozda sam lupila....izvini.

Bred

neno, uglavnom su studenti na forumu i jos nemaju tog i takvog iskustva  :ohwell:

AquArius

Mislim da zakonski to nije moguce. Jer ti je za stazneophodan i papir na kom pise - nisam zaposlena, a koji se vadi u Zavodu za zaposljavanje.


zvezdica

   Kad sam sam prvi put videla ovu temu, odusevila sam se! Mislila sam da cu naci sve odgovore na pitanja koja postavljam sebi i drugima vac duze vreme... Kad ono, ispostavilo se da ja imam vise informacija...Pa da ih podelim sa vama:
Staz mozete zavrsiti u drzavnoj apoteci, tj u nekoj od apoteka apotekarske ustanove(AU). Trebalo bi da nakon zavrsetka studija izvadite radnu knjizicu i javite se sluzbi koja se bavi tim pitanjima pri AU. Oni vas, nakon otprilike mesec dana, rasporede u apoteku koja je najbliza vasem mestu stanovanja. Staz zvanicno traje godinu dana, tj nakon tog vremena imate pravo da polazete drzavni ispit, ukoliko ste zavtsili sve obaveze i dobili sve potpise.Efektivno traje 6 meseci i 20 dana, pri cemu se tih 6 meseci odnosi na po tri meseca za tehnoloski deo (magistralna izreda preparata u vama najblizoj apoteci koja ima laboratoriju )i drugih 3 meseca za farmakoloski deo (izdavanje lekova na RP i ostalo, sto moze da se obavi i u nekoj drugoj apoteci, od one u kojoj ste radili magistralu) i 20 dana se prikupljaju potpisi sa nekih predavanja, mislim da je vezano za kontrolu lekova...
Za to vreme rada u AU, potpisujete ugovor da cete raditi bez naknade, a ono sto dobijate, oko 7.000din,pokriva "topli obrok" i markicu.
Kod privatnika ,koliko znam, radi se jedna cela smena, radite sve(prodaju, nabavku), pri cemu je novcana nadoknada nesto veca, u zavisnosti od toga kako se "snadjete", od 10.000, preko 15.000, negde i do 20.000din.
Misljenja su podeljena, neki misle da je bolje zavrsiti staz u drzavnoj apoteci, kazu-vise se nauci, drugi misle da je to cisto gubljenje vremena, i da odmah treba traziti sto bolje placenu varijantu!
Verovatno postoje i druge opcije, ako saznate, javite!

Bred

zvezdice hvala puno!!! :cvet
ako neko jos ima svoje iskustvo vezano za ovu "problematiku", nek napise ovde.  :wink:

sandric

samo da dodam u Sluzbenom glasniku iz 2006 pise da svaki student koji odluci da stazira potpisuje ugovor na godinu dana,i nema prava u toku staziranja koje je sad skraceno na 6 meseci i 20 dana da radi na drugom mestu npr u nekoj f.kuci kao operater na terenu...drzavni ispit obuhvata 3 oblasti farmakologiju,tehnologiju i delove iz statuta i zakona.Naravno kada trazite posao uvek traze farmaceute sa polozenim strucnim ispitom

BeBe

Uvek je moguce iskombinovati posao i staziranje. Barem sto se tice staziranja u apoteci. Ne gledajte tako kruto na propise. Ne znam kako je sa laboratorijama, ali sto se tice apoteka mozete naci neku koja ce vam dati samo potpis, a ne morate ni da dolazite i mozete normalno da obavljate svoj posao.Tako je to u zemlji Srbiji. A kad jednog dana budu poceli da placaju "staziranje", verovatno ljudi nece imati dilemu da  li da staziraju ili da se zaposljavaju sto pre i bilo gde.

MiKy


BK

Za, sto bi ja rekla, putujuceg trgovca nije potrebno ( kako se vodi kao neki menadzer saadnik ili samo saradnik)