STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

miccelena


Strasno je iskustvo otici na drzavni ispit i proziveti i tu frustraciju. ispit je trajao od 4.30 do 11.30. u hodniku sirine 1 metra bez 1 stolice, magistri farmacije koji posle 2 sata stajanja, vec sede na podu sa rasirenim knjigama( imam i sliku ako zelite dokaze), a njihove kolege medicinari i stomatolozi koji se podsmevaju sta mi to citamo kad se zna da su svi prosli, koji su protrcali kroz kancekarije i u 7 sati svi srecni sa potvrdama u ruci da su polozili otisli kuci.Prosli su apsolutno svi lekari i stomatolozi ali ne i jadni farmaceuti. devojci koja ima decu i koja je molila sekretaricu da joj se ranije izda potvrda da bi putovala kuci jer je i mrak a i nevreme, sekretarica je rekla" to mogu da dobiju stom. i lekari kod njih je sve unapred ostampano i svi su prosli a kod vas farmaceuta se to do kraja ne zna.ni jedan farmaceut nije iz kancelarije izasao sa osmehom niti je imao predstavu da li je prosao ili pao. Prosto je neverovatno da osoba koja ispituje ne kaze kolega u redu je zadovoljavajuce je ili nije zadovoljavajuce, nego videcemo? sta oni to treba na kraju da vide. ili znam ili ne znam,  nema sta na kraju da se gleda i veca, zasto bi neko sedeo vise od 6 sati bez hrane i vode, ako je pao, ili isao da polaze ustav ako nije prosao strucni deo . Postoji li uopste kriterijum ikada ili su to samo subjektivni razlozi za odluke nasih ispitivaca? kako vam se cini kada na pitanje sa razumevanjem odgovorite a ispitivac vas kaze izvukli ste se, nasta covek naprosto ostane u takvom soku bez teksta i cuti, a ona ponovi "izvukli ste se zar ne? " ja treba sama koja sam zadovoljna sto sam dala odgovor na pitanje da pljunem po svom dostojanstvu i kazem jeste. u takvom soku covek jednostavno ostane bez teksta, a tek sutradan shvati sta se tu zapravo desilo. taj komentar pa sve i da tako misli kultura je da kaze u redu je ili nije a ne izvukli ste se. sta to uopste znaci? kod znanja nema izvlacenja ili znas ili ne.  druga strana medalje su recepti iz tehnologije koji sadrze ne postojece supstance i netacno napisani, pa vam kazu kad to primetite to su verovatno stamparske greske. na njenom mestu bih istog momenta to ispravila jer su to po meni krupne i nedopustive greske i to na strucnom ispitu. ako vas zanima i ako od vas postoji podrska mogu i da vam kazem kako je glasio recept koji oni daju kao kosku, na koju studenti i nasedaju, ali ima i onih koji niti nasednu a pritom provale i njihove propuste. kod kuce sam proverila kako zaista glasi taj recept. postoji kreska u fm3, koja se pojavljuje i kog njih ali kod njih postoji i jos jedna grupnija i nedeopustiva greska.i naravno bioloska ispitivanja koja treba da nabubate napamet a niti ste ikada to na fakultetu radili niti culi a nisvojim ocima videli, odjednom se traze na drzavnom ispitu? zasto? onome kome to bude trebalo, a takvih je vrlo malo, otvorice farmakopeju pa ce po njoj raditi, nece sigurno iz glave da vrse ispitivanja. u svakom slucaju, da ne duzim pricu dalje a mogla bih do sutra. poenta price je da se takve stvari desavaju samo farmaceutima, i sta govori o farmaceutima kad su u stanju da sami nipodastavaju svoj fakultet jer osoba koja je sa njega izasla ne moze da ne pokaze znanje na strucnom delu.po kom zakoni verovatnoce od 3 grupe po 40 ljudi ,u 2 apsolutno svi polazu a u 3.pola padne. zasto nema obrazlozenje zasto je neko pao. svi se do kraja tresu jer niko nije siguran na cemu je. dokle ce nama da se uteruje strah u kosti. po meni su to strasne i nedopustive stvari. da slusam od drugarice sa medicine' pa moja drugarica nista pipnula nije pa je prosla "a neko je ucio 3 meseca sve detaljno i pao? kako je to moguce? to sto se farmaceutima vecito desava je jedna velika nepravda. a sutra nemate ni postovanje jer vas profesor iz cije knjige spremate farmakologiju naziva drsko i ponizavajuce MAGACIONERI-ma ( ova klasifikacija lekova je dovoljna za magacionere ali ne i za lekare)a sve se to desava zato sto se farmaceuti plase i vecito na sve nepravde cute. ja nista ni ne ocekujem ali bar se ne plasim da saoptim svoje misljenje, koje samnom dele i mnoge moje kolege, samo nemaju hrabrosti da to kazu. a ovaj problem postajace samo jos veca nocna mora, drugima a meni vise nece.

philoserbiana

Juuu...pa sta se to desava?Ja sam na petoj,pa jos uvek ne razmisljam o drzavnom ispitu...ali me uvek iznenade ovakve stvari...volela bih da nam koleginica napise ovde taj recept sa drzavnog...hvala i svako dobro u buducem zivotu i karijeri farmaceuta,a ne magacionera  :cvet

Enea

Quote from: miccelena on 28-11-2008, 14:42:45
a sve se to desava zato sto se farmaceuti plase i vecito na sve nepravde cute. ja nista ni ne ocekujem ali bar se ne plasim da saoptim svoje misljenje, koje samnom dele i mnoge moje kolege, samo nemaju hrabrosti da to kazu. a ovaj problem postajace samo jos veca nocna mora, drugima a meni vise nece.

THUMBS UP!!


dosta je vremena proshlo od kada sam fteh polagala, ali znam da za jedan rp postoji greska u fm3.. da li to bese neki atropin.. kapi za oko?? ili koji je??

tanka je linija izmedju sva tri poziva, a veza lekar-pharmaceut, stomatolog-pharmaceut neraskidiva.. zashto toliko netrpeljivosti izmedju profesija (profesionalaca) nikada mi nece biti jasno..

Kamicak

Koliko znam, drzavni je potreban za rad u apoteci, nadam se da nece biti obavezan za koju godinu i u predstavnistvu. Obicno pokusavaju da te unize oni od kojih si bolji.Nasi cenjeni profesori su mozda strucnjaci u svom poslu, ali cesto nule kao ljudi
( akcenat na pricu o magacinu). Mogu da se nose tamo odakle su izasli. Koleginice Miccelena, samo hrabro a i mi za Vama uskoro da otkacimo i tu glupost. Pozz

frckica-j

Ne znam kakvi su dr¾avni ispiti kod nas, ali znam kako se ljekari i stomatolozi odnose prema nama. Po¹to smo mi odsjek na MEDICINSKOM fakultetu, mislim da vam je jasno. Mi nismo studenti, mi smo KURSISTI! Treæa kategorija, ako i toliko. Tako da me ovo nimalo ne èudi ¹to sam proèitala.
Ali d¾aba im, postali smo magisti po novom zakonu!  :~ :~ :~  Direkt na doktorat jednog dana, a oni jo¹ uvijek moraju prvo na magisterij... Tralalalalalala!!!
Izborili smo se bar za ne¹to... Polagano, biæe bolje ali moramo svi da se potrudimo!!!

Enea

oduvek je bilo po zavrsetku odmah titula magistra,
a onda je doshla 2000. i sve ostalo sa njom....

frckica-j

Nemam pojma kako je bilo kod nas. Ali znam da sad odmah poslije faksa se ide na doktorat a ne na magisterij.

ivilija

Molila bih cenjene kolege biohemicare da napisu po koje iskustvo vezano za polaganje drzavnog ispita?
Sta i odakle uciti???koliko detaljno???
NAROCITO SU MI POTREBNE ISNFORMACIJE VEZANE ZA USTAV!!!HITNO!!!PLEASE,JER SE PRIMICE TAJ DAN A JA JOS NISAM NI POCELA DA UCIM...
HVALA UNAPRED KOLEGE!!! :Z

Bred

Koleginice miccelena, dajte i te slike!
:wink:

miccelena

#9
evo i slika! kako izgleda strucni ispit magistra farmacije.  kako vam se cini? dostojanstveno, zar ne? sedeti na podu vise od 6 sati bez hrane i vode.

mina-L

Jao, jao, prosto ne mogu da verujem, strasno! :wall: :box

Enea


Bred

Stvarno bruka i sramota.

Ali ne zaboravite da su i u toj komisiji farmaceuti.

:face:

Sto govori o nama samima ...  :dole:

I jeste tacno da je doktorima mnogo lakse i da je za njih ovo formalnost dok su mi mnogi farmaceuti rekli da im je drzavni ispit bio najtezi ispit u zivotu ...  :wall:

Dovoljno je reci da je iz onog zakonskog dela potrebno nauciti taksativno sve moguce podele a ni to me ne cudi s obzirom da na samamom fakultetu nas uce da budemo papagaji i bubatori i da samo skaldistimo informacije ...  :wacko:

philoserbiana

svaka vam cast..neke ljude sam prepoznala sa slike  :K2:
najbolja mi je ona cistacica u hodniku  :kul:

Enea

miccelena hocete nam reci koji rp u fm nije ispravan?  :cvet