STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

frckica-j

Eh, tugo! Ne znam kako je kod nas.
Ja jedino mogu da vam pru¾im podr¹ku (ako to ikome i¹ta znaèi). Ako znaèi, tu sam... Da saslu¹am, ako ni¹ta drugo...  :jub:

Danica

 Da li neko zna da mi sa sigurnoscu odgovori jel polozen drzavni ispt odmah omogucava otvaranje apoteke(naravno uz ispunjenost svih uslova) ili je potrebno radno iskustvo da bi se na tvoje ime vodila apoteka???????

hope

:help2: :help2: Ja bih molila za spisak potrebne literature. 
Da li je sve potrebno od zakonskog dela ili ima nekih najcescih pitanja?
:thanx2: 

miccelena

#18

granulat simplex u fm3, na ispitu pise gelatina purificata do 193, sto naravno ne postoji, a u fm3 je greska aqua purif. do 193, treba da je 1093. taj recept je debilan, bitno je da kazete da pravite granulat a ne granule,nema aktiv komp. , a da se taj granulat dalje koristi za izradu tableta. farmaceuti tu padaju jer kazu da prave granule, umesto granulat.

hope

Ok posto uvek se neko se snadje za literaturu, ajde barem da podelite nacin ispitivanja, kako formulisu pitanje, za pojednicani lek (npr. indikacije, nezeljena dejstva, doze, oblik) ili pitaju grupu jed. ?? Da li postoje negde neka najcesca pitanja (posto stomatolozi to imaju)??
Za klaustrofobiju i sedvice smo se spremili ali barem neka neko kaze i kako da se spremimo za ispitivanja :wink:
HVALA!!!   :cvet

Marincica

Ono sto sam ja cula je da vole da pitaju kardiovaskularni, nervni i antibiotike... Mada sve ostalo je sitna boranija... Dobijes dva pitanja iz svake oblasti, ako ih nesto zanima dodatno oni pitaju, u principu mnogo je gora atmosfera nego samo odgovaranje... Na zalost, navikli smo mi na mnogo gore ispitivanje  :ohwell: Bitno je da navedes indikacije, mehanizam delovanja bez nekih silnih teorija i petljancija, predstavnike i nesto sto je karakteristicno za datu grupu lekova... Rekli su mi da samo odgovaranje ne traje duze od 5-10min. Nadam se da sam bila od neke pomoci...

zunce

kolege molim za pomoc da li je potrebno uciti ispitivanja samo iz pete ili i iz cetvrte farmakopeje?znate li kakvi su recepti i da li imate spisak ispitnih pitanja pa da mi posaljete na mejl unapred zahvalna

123iv

Da li moze neki kolega biohemicar da napise nesto o drzavnom ispitu? 

ivilija

Evo javlja se i koleginica biohemicar da podeli sa ostalim biohemicarima iskustvo svoje sa drzavnog nam ispita... :bokmal:
Sve u svemu mnogo frke ni oko cega, naravno pod uslovom da ste sve sto treba naucili i da ste nesto i radili na svom stazu, te imate i prakticna iskustva!!!
Dakle, prvo sam polagala u 10h kod brane brkic u privatnoj bolnici Ostrog, medicinsku biohemiju. Pitala me je sta sam od analiza radila rucno i dodatna pitanja vezana za tu rucno radjenu analizu,zatim me je detaljno ispitala sediment urina sa sve prikazima kinickih slucajeva,tipa ako ima toio i toliko necega i jos malo necega i ponesto od neceg drugog na sta to ukazuje...Ja ,licno sediment urina mnogo volim a i dosta urina sam odgledala tako da to nije bio nikakav problem,ah da pitala me je i fibrinogen.Ukoliko ste sve analize radili samo na automatima prijateljski savet vam je da izmislite analizu koju ste radili rucno i o tome pricate, zato sto bas ne odobrava da je sve automatizovano...xaxaxaxa....kao sto i jeste!No nm!
Posle u 11h na medicini rada polagah tox.hemiju kod Uzelac koja je divna dina predivna zena...To je bio jedan interaktivni ispit!Zena voli metale tako da vam savetujem da sve metale sa predavanja dobro proucite, procitate opsti deo i naravno naucite praktikum od A do Sh.Vise je bila prica nego konkretna pitanja,br.1 br.2 br.3 ...
I na kraju Ustav u Ministarstvu do 12h...jedva su nasli nekog ko je slobodan da nas ispita,te smo cekale no isplatilo se jer smo na kraju i koleginica i ja polozile i to bile zadovoljne ishodom !
Tako da ljudi pamet u glavu i naucite to nemojte se brukati,kao neki , polozicete u svakom slucaju samo je jadno da blenete u ispitivaca i da ga iznervirate svojim neznanjem kao sto su neki uradili i otezali posao onima koji su polagali posle njih...
Elem, zelim vam svima puno srece, koju bi  bilo bolje da iskoristite na trazenje posla, jer drzavni je mala maca u odnosu na to sta nas sve ceka posle...
Veeeeliki pozzzz :wave:

Enea


philoserbiana

lepe,uredne,jednostavne za upotrebu...i nove :-)

Hana

da li neko ima spisak pitanja, cula sam da postoji. I da li znate sta se uci iz pete farmakopeje? Ja znam da se uce 9, 10 i 11 glava iz èetvrte

lobelija

Kolege biohemicari, sta je sa sanitarnom hemijom? Jel to polazemo na drzavnom?

ivilija

Quote from: lobelija on 15-06-2009, 13:22:38
Kolege biohemicari, sta je sa sanitarnom hemijom? Jel to polazemo na drzavnom?
Drage kolege biohemicari sanitarnu hemiju ne polazete, vec samo uzimate potpis.
Polazeu se medicinska biohemija+klinicka hemija i toksikoloska hemija.
:streber: :streber:

veveve

 Da li neko moze da napise odakle treba da se sprema drzavni i koliko detaljno ali konkretno!! Koliko su meni rekli, treba Kazic- Gotovi lekovi, Registar lekova, Recepti iz tehnologije i Ustav. I ako neko moze malo detaljnije da opise kako izgleda propitivanje. :thanx2:  :~