HITNO: Klasifikacija i patogenost virusa; kultivisanje i lab. dijagnoza virusa;

Started by AVENDON, 16-06-2006, 09:32:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AVENDON

Nije mi jasna razlika izmedju ova dva pitanja: Kultivisanje i ispitivanje virusa i Laboratorijska dijagnoza virusnih infekcija?

Zar ispitivanje virusa nije ustvari laboratorijska dijagnoza?

H5N1

Mislim da je pitanje Laboratoriska dijagnostika...jasno (postoji jos uvek i na sajtu fakulteta). Ovo drugo mislim da je neka nezvanicna studentska interpretacija. Kultivisanje virusa je jasan pojam ali ono ispitivanje veoma sirok pojam, zar ne?

AVENDON

Tako pise na ispitnim pitanjima na sajtu fakulteta, kultivisanje i ispitivanje.

Potpuno se slazemo da je ispitivanje sirok pojam pa sam zato i pitao, posto ne znam sta tacno na to pitanje da odgovorim



AVENDON

Patogenost virusa.

Sta tu treba da se spomene?

Na predavanju smo samo radili efekat virusa na celiju. Da li je to dovoljno?


besno pile

Slazem se sa bredom.Znam jos ljudi koji nisu nacisto sa tim pitanjem.Bilo bi lepo da nam H5N1 precicno objasni.

H5N1

Pilence,odgovor je u Odg.: Mikrobiologija, ako je jos nesto nejasno pisi mi , cao

yeca

U predavanju LAB. DIJAGNOZA VIRUSNIH INF. koje smo radili na ve¾bama ka¾e da se horio-alantoièna membrana koristi za izolovanje pox i herpes virusa i za njihovo kvantifikovanje na osnovu broja PLAKOVA na hor.-alant. membrani??
Zar se na toj membrani ne stvaraju poksovi a plakovi u kulturi æelija??

Da li je ovo taèno??
Dokazivanje rasta virusa koji pokazuju CPE u kulturi æelija se zasniva na stvaranju intracitoplazmatskih vakuola (u æelijama u kulturi??), æelije se zaokru¾uju, smanjuju, poveæavaju (jel se prvo smanjuju pa poveæavaju ili jedno ili drugo??), gube sposobnost adher. za sud u kome se nalaze i formiraju grozdove.

hvala

yeca

Da li ona podrazumeva podelu na osnovu:
1. vrste nukleinske kiseline
2. prisustva lipoproteinskog omotaèa
3. oblika
4. velièine

ili podela na DNK, RNK i ostale familije i rodove virusa koje moramo da nabrojimo???
hvala  :wink:

Hokkaido75

QuoteDa li je ovo taèno??
Dokazivanje rasta virusa koji pokazuju CPE u kulturi æelija se zasniva na stvaranju intracitoplazmatskih vakuola (u æelijama u kulturi??), æelije se zaokru¾uju, smanjuju, poveæavaju (jel se prvo smanjuju pa poveæavaju ili jedno ili drugo??), gube sposobnost adher. za sud u kome se nalaze i formiraju grozdove.

hvala[/color]

Yeco, sto ne procitate sta pise u knjizi?
Lepo pise da se CPE NA CELIJSKIM KULTURAMA razlikuje u zavisnosti od toga koji virus je u pitanju. Neki virusi ce dovesti do stvaranja intracitoplazmatskih vakuola (to su vakuole koje se pojavljuju u citoplazmi inficirane celije - celija od kojih se ta  kultura sastoji!), neki virusi dovode do smanjenja celija, a neki do stvaranja dzinovskih celija. Znaci, princip je ili - ili. Ne  daje svaki virus isti CPE, bitno je da se utvrdi da je poremecena normalna citoarhitektonika celija.
Znaci, na kulturi se gleda CPE, a mogu se brojati i plakovi (detaljno je isprican postupak na vezbama!!!, kada se nalije agar preko kulture, doda vitalna boja...)
Plakovi su "plaze" izmenjenih celija, daju ih mnogi virusi, recimo, virus vakcinije daje plakove fuzionisanih celija, a virus variole zaokruzenih celija. Poksovi su "plaze" nekroticnih (mrtvih) celija karakteristicni su za Pox viruse.

:-)

Pozdrav, Dragana

AVENDON

fali ti jos klasifikacija na osnovu domacina: biljni, zivotinjski, bakterijski i humani.

yeca

znaèi sve tri podele???


da, ali da li se plakovi stvaraju samo na kulturi æelija iili mogu i na hor.-alant. membrani??

hvala dr  :)

AVENDON

Ma ja cu da pricam ovih pet podela, jer ukoliko budem pricao ono sve iz knjige ima da mi krene pena na usta (smajli kome ide pena iz usta) :)

Plakovi se formiraju SAMO u kulturi celija kojoj je dodat agar i neutral crveno!

yeca

ok ljudi to sam i pretpostavljala ali nikako da mi konkretno odgovorite:
NA HORIO-ALANTOIÈNOJ MEMBRANI DAKLE NE MOGU SE KVANTITATIVNO ODREDJIVATI VIRUSI NA OSNOVU BROJA PLAKOVA VEÆ SAMO NA OSNOVU BROJA POKSOVA??
jer tako pi¹e na slajdovima...  :roll: da li je gre¹ka??.. neæu da dodjem na ispit pa da bude belaja :run


jo¹ samo da nam potvrde sa instituta...  :)

H5N1

Na slajdu 36 su nabrojani postupci koji se mogu koristiti za odredjivanje titra virusa. Na slajdu 28 u drugom deljku umestoplakova treba da stoji poksova kao sto je pomenuto u prvom odeljku ovog slajda. 8)