Bioskop je mrtav, ¾iveo DVD

Started by Bred, 27-11-2006, 08:55:55

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Moderna tehnologija podelila je publiku: jedni u¾ivaju u fotelji, drugima je dra¾i bioskopski mrak
Popularnost bioskopa iz godine u godinu opada. U 2002. godini filmove na bioskopskom platnu gledalo je vi¹e od dva miliona ljudi, dok se pro¹le godine taj broj smanjio na 1.404.723. Osipanje bioskopske publike izazvala je pojava DVD-ja, koji polako odnosi pobedu nad bioskopima.

KONKURENCIJA - Pojava svakog novog medija zbog tehnièke atrakcije odnosi prevagu nad prethodnim. Trenutno, to na svojoj ko¾i najbolje oseæaju bioskopi. Od kada se pojavio, DVD je odneo primat nad bioskopima jer sve vi¹e ljudi filmove gleda u kuæi.

- Opadanje popularnosti bioskopa mo¾e da bude trenutno. Taj trend æe se zaustaviti u skorije vreme, kada æe bioskopska publika postati malobrojna ali odabrana. Èiniæe je ljudi koji znaju da naprave razliku izmeðu do¾ivljaja u bioskopu u odnosu na do¾ivljaj u kuænim uslovima – obja¹njava Divna Vuksanoviæ, kulturolog.

Meðutim, ona smatra da napredak tehnologije neæe uticati na ga¹enje bioskopa.

- Obim proizvodnje filmova i recepcija æe biti ne¹to ekskluzivnija pod odreðenim uslovima i status kinematografije meðu ostalim umetnostima æe biti promenjen. Kinematografska industrija gubi presti¾ kada je u pitanju kredibilnost u odnosu na druge kreativne industrije. Naèin proizvodnje bitno utièe na karakter umetnièkog dela. Isti sadr¾aj, koji je plasiran na filmskom platnu, odnosno na DVD-ju, nije isti u smislu estetskog do¾ivljaja. Fim koji je snimljen na traci nije isto ¹to i film snimljen digitalnom tehnologijom. Trenutno, digitalne kreativne industrije vi¹e vode ka profitu – ka¾e Vuksanoviæ.

Takoðe, napredak tehnologije dovodi i do nezainteresovanosti ljudi za bilo kakav duhovni anga¾man.

- ©to vi¹e senazacija okupira ljude, manje su sposobni da na njih reguju. To je proizvod socijalnog ambijenta koji pasivizuje svaki poku¹aj preuzimanja liène inicijative... koncert, èitanje, bioskop – zakljuèuje Vuksanoviæ.

Ipak, bioskopska publika ostaje verna sali i kokicama, iako uglavnom smatraju da su cene previsoke. S druge strane, ljubitelji novih tehnologija ne odustaju od udobne fotelje i jeftinih diskova koje mogu da gledaju vi¹e puta.
V. Iliæ ||||

24sata

Darker

Pa, sa ovom cenom u odnosu na kvalitet i projekcije i filmova, mislim da je DIVX prava opcija, sem ponekad...

Dukica

Pa sta ces...Tako ti je to....Meni licno nije prbl $....
Mada kad se setim svinja koje dolaze u bioskop,koje zderu i mljackaju,dece koja vriste, tinejdzera koji se smeju i golicaju,dzinova od kojih ne vidim platno,zvone mobilni...drago mi je sto su dvx i dvd postali tako pristupacni...
pa ti biraj.......

Alnus Glutinosa

"... ja necu u bioskop, jer tamo nema premotavanja, vracanja i usporavanja..."

hulio_salinas

ja vise volim bioskop, jer je onda film pravi dozivljaj...

ALI...

"Evo me brate u bioskopu! Zvacu te kad se zavrsi film!"
"Sedi dole pederu!"
"Halo? Da... Ja sam... Da... Ma nisam stigao danas... Sad sam na nekom sastanku zvacu vas kasnije!!!"

to me nacisto porazi...

dva primera za nauk:
1. Otisao sam u pozoriste i gledao "Smesnu stranu istorije" (Kuguars). Liku je zazvonio telefon. Svi smo mislili da ce iskljuciti vezu, jer je Gagi Jovanovic stao sa tekstom i posmatrao u kretena. Covek je 'ladno izvadio telefon i pricao 2 minuta. U toku razgovora, Gagi je rekao ostatku publike: "Sacekajte samo da kreten zavrsi!" doslovce...
2. Gledao sam "Cikaske perverzije" (mislim da je takav naziv) sa Lanetom Gutovicem. Jednoj zeni je zazvonio telefon a Lane je rekao: "Covece, danas i koze ne iskljucuju telefone!"

nije bas kao u bioskopu, ali vidite sta glumci misle o seljastvu!!!

Dukica

Cikaske perverzije igraju 4 mladih glumaca i posto se predstava igra vec 10 god.,postava se stalno menja,a Lane Gutovic nekada nije igrao tu. Ima on svoj kabare,sam glumi. Mislim da su obe predstave iz repertoara pozorista na Slaviji. Al abitno za ovu temu :1

Da,nazalost nema vise predstava gde glumci zastajkuju sa textom i glumom,dok se neko iz publike nije ismejao sit,kao uz Indexovce i eto Kuguarse.Danas ih prekidaju telefoni,a ne dobar provod i smeh. :lol:

hulio_salinas

onda sam se istripovao za Cikaske perverzije... zove se "Perverzije u Cikagu"... sorry... ali nije to najvaznije u postu...

Smrda

ee...hulio i ja sam bila na istoj izvedbi iste predstave kad je gagi to rekao...a desilo se jos i da je Sergej prekinuo izvodjenje ukrocene goropadi pre par godina i skocio sa bine izasao...i.....otisao na sred predstave....heheh...zamisli tek to....
elem...bioskopi...volem ceo dozivljaj,sve zajedno...mrak zvuk,drustvo...a najveci mi je gust da gledam film u skoro praznoj sali....ajme mene....tad sam takav narcis...imam utisak da je momak sto okrece traku samo zbog mene tu.....

nasty girl

Quote from: hulio_salinas on 27-11-2006, 15:17:00
ja vise volim bioskop, jer je onda film pravi dozivljaj...


e slazem se sa HUliom.....nema boljeg dozivljaja....

dyki

Mislim da to zavisi od filma. Ja npr. (zvucace stereotipno) volim skoro svaki film da pogledam, od Holivudskih akcija do tripova B produkcije. E sad, mislim da neki akcioni film ili neki koj ide na kartu efekata (npr. Gospodar Prstenova) ne moze dobro da se dozivi ako se ne gleda u bioskopu, dok neki tipa "Borat" ili teen komedijice/ljubavne sapunice mogu opusteno da se gedaju kuci lezeci ispred monitora/TVa :)

sandric

Ja volim bioskop,nekako mi to pruza pravi dozivljaj filma..Kod kuce uvek ustanem na sred filma i propustim deo akcije....Mada stvarno me nerviraju prostaci koji dolaze u bioskop ali ima nas raznih,valjda ce u svim bioskopima uvesti magnete koji ometaju signal mobilnoj telefoniji,kao sto je to uradjeno u nekim pozoristima

Darker

Quote from: dyki on 28-11-2006, 09:21:37
Mislim da to zavisi od filma. Ja npr. (zvucace stereotipno) volim skoro svaki film da pogledam, od Holivudskih akcija do tripova B produkcije. E sad, mislim da neki akcioni film ili neki koj ide na kartu efekata (npr. Gospodar Prstenova) ne moze dobro da se dozivi ako se ne gleda u bioskopu, dok neki tipa "Borat" ili teen komedijice/ljubavne sapunice mogu opusteno da se gedaju kuci lezeci ispred monitora/TVa :)
Za¹to da ih gleda¹ kuæi, kad mo¾e¹ sa nekom BLISKOM OSOBOM da ode¹ u mrak bioskopske sale, jo¹ ako je sala prazna, a vi zagrljeni...
hahahahhahahahahahahhahahahahahahahahahahahahah :K :K :K :K :K :K :K :K :K :K :K :K :K :K :K

Smrda

pa da...to samo teboi pada na pamet...mi o filmu,a on.. :K :K
ja recimno volim te lake filmove da gledam kod kuce.....onako u pizami...ima i to svojih prednosti!!!

AquArius

Quote from: hulio_salinas on 27-11-2006, 15:17:00
ja vise volim bioskop, jer je onda film pravi dozivljaj...

ALI...

"Evo me brate u bioskopu! Zvacu te kad se zavrsi film!"
"Sedi dole pederu!"
"Halo? Da... Ja sam... Da... Ma nisam stigao danas... Sad sam na nekom sastanku zvacu vas kasnije!!!"

to me nacisto porazi...

dva primera za nauk:
1. Otisao sam u pozoriste i gledao "Smesnu stranu istorije" (Kuguars). Liku je zazvonio telefon. Svi smo mislili da ce iskljuciti vezu, jer je Gagi Jovanovic stao sa tekstom i posmatrao u kretena. Covek je 'ladno izvadio telefon i pricao 2 minuta. U toku razgovora, Gagi je rekao ostatku publike: "Sacekajte samo da kreten zavrsi!" doslovce...
2. Gledao sam "Cikaske perverzije" (mislim da je takav naziv) sa Lanetom Gutovicem. Jednoj zeni je zazvonio telefon a Lane je rekao: "Covece, danas i koze ne iskljucuju telefone!"

nije bas kao u bioskopu, ali vidite sta glumci misle o seljastvu!!!


True.  :hm
Dodajem samo da se desilo i da Sergej Trifunovic izadje sa predstave.
Sad imaju ona "polja" sto ometaju signal, bar u pozoristu.

Elem, ... bioskop je postao kuriozitet svoje vrste,
kad se ima para, kad se ima vremena, kad je neki bas, bas dobar film.

Volim i kucni bioskop (komp prikljucen na TV... nije losa varijanta).   :happy:

Pitali su nekog od tih glavnih za bioskope, zasto je karta toliko koliko je... ni on nije znao da da odgovor.  :K



Enea