Ici u goste...Zabava ili smaranje??

Started by Coolgemini, 20-10-2006, 20:53:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Coolgemini

Elem,mnogo puta se pitam kako ljudi posmatraju jedan takav socioloski slucaj kada treba ici u goste ili kada treba da vam dodju gosti...

Da li sa zadovoljstvom idete u goste ili idete cisto zbog tudjih principa da gosti ne bi pomislili svasta o vama??

Da li je za vas to smaranje sto morate da ostvarite tu obavezu ili mislite da je to neophodan nacin za negovanje medjuljudskih odnosa??

Zamislite i obrnutu situaciju...Kada gosti dolaze kod vas...Da li im se maksimalno posvetite i pristojno ih ispostujete ili se ponasate skoro kao da nisu ni dosli zeleci da sto brze odu??

hulio_salinas

nerado idem u goste... nisam neki nedruzeljubiv tip, ali ne volim stalno posecivanje...

imam problem da me posecuju jedni isti ljudi svakog dana... ja zaista jesam ljubazan i uljudan prema njima, ali lagacu ako kazem da mi ne smeta njihovo svakodnevno dolazenje...

verovatno zato sebe stavljam u suprotnu situaciju, pa me zakoci nesto kada treba da idem kod nekoga...

volim da mi dodju ljudi, ali ne ucestalo... ja sam za pravo i istinsko druzenje, a ne za obavezu...

Masha

Pa ja kada idem kod svojih prijatelja, a njih je jako malo, to ne dozivljavam kao da idem u goste i obozavam kada odem kod njih ili oni dodju kod mene. Imamo i trenutke kada zasednemo i caskamo u nedogled. Mi to zovemo kampovanje. Naravno, uvek kada zelimo da kampujemo to se uskladi sa nasim obavezama. Kada su prijatelji u pitanju ne smeta mi ni kada svrate sasvim slucajno, bez prethodne najave, na jednu brzu kafu. Inace, ne volim da mi ljudi dolaze nenajavljeni, to me strasno nervira kao i to kada neko dodje i ne zna da ode. Kada sam bila mala roditelji su mene i sestru vodili sa sobom jedino kada tu gde idemo ima dece naseg uzrasta tako da sam kao klinka volela da idem u goste jer sam se uvek lepo provodila.

avgogh

ne idem nesto preterano u goste... skoro uvek kod istih ljudi, i kod ljudi sa kojim provodim ceo dan, tako da nemam neku potrebu i za kucnim druzenjima... tako je bilo, posebno u srednjoj...
sad zivim u domu, i jedino sto mi ne odgovara je, sto ne moze niko da ti dodje... mislim, moze, ali ako ti sedis sa svojim gostima, u deset kvadrata ti sede i jos tri cimerke (moj slucaj) onda nema neke opustenosti u razgovoru ni kod mene, a posebno ne kod gosta, a niti imas gde da se smestis. a meni kad neko dolazi, ja volim da budem pripremljena, i da uvek imam posluzenje, i da se svi lepo osecamo. valjda se u kucu zovu oni ljudi do kojih ti je stalo, i sa kojima si blizak...
nesto sto me najvise nerviralo kad smo bili klinci je, kad ti neka drugarica dodje, pa pocne pretresati po kuci... uf... od takvih sam bezala  :run

Blesava*

  Ko god da dodje kod mene, dobrodosao je..Moja kuca je domacinska,tako da svakog gosta usluzimo ..Cesto organizujemo ruckove za porodicne prijatelje koje vidjamo jednom ili dva puta u toku godine,ali i oni koji naidju iznenada uvek budu posluzeni bar sa necim na bockanje,iliti mezetlukom...Kad treba da se vidim sa drustvom,dogovorimo se,i uopste nije nikakav problem da oni dodju kod mene ili da to bude kod nekoh od njih...I uvek mi prija kad zadovoljni krenu kuci i kad kazu da su bili zaista lepo posluzeni... Ali nekad se desava i ono: "svakog gosta pomalo dosta"  :)

nasty girl

kada mi dolaze gosti(a to je veoma cesto) ja uglavnom pobegnem iz kuce,a kada treba da idem u goste to definitivno eskiviram kako znam i umem.... :T

Smrda

akjo pricamo o ''gostima'' ostima...u smislu,nosi se kafa,pice,itd...ondak vise volim da ja idem,jer mogu uvek da ustanem i odem kuci,pod bilo kojim izgovorom...
kad meni neko dodje...to je obicno opustena opcija sa ljudima koji su mi zaista dragi,a ukoliko imam neko vidjanje pod obavezom,onda biram neutralni teren...pa umesto da dodju kod mene,odemo na kafu....

sandric

Pa moja kuca je svakodnevno svratiste za mnogo ljudi,moji cesto prave vecere za prijatelje....ponekad i ja idem sa njima ali uvek mi je hrana glavni motiv...Sto se tice mojih prijatelja mogu da dodju kad zele kod mene a i ja rado uvek idem kod njih,volim sedeljkice

Bred

Quote from: hulio_salinas on 20-10-2006, 20:58:03
nerado idem u goste... nisam neki nedruzeljubiv tip, ali ne volim stalno posecivanje...

imam problem da me posecuju jedni isti ljudi svakog dana... ja zaista jesam ljubazan i uljudan prema njima, ali lagacu ako kazem da mi ne smeta njihovo svakodnevno dolazenje...

verovatno zato sebe stavljam u suprotnu situaciju, pa me zakoci nesto kada treba da idem kod nekoga...

volim da mi dodju ljudi, ali ne ucestalo... ja sam za pravo i istinsko druzenje, a ne za obavezu...
:wink:

hulio_salinas

Sezona zabava - pravila pristojnosti
Izvor: Krstarica.com



Ka¾e se da je svakog gosta za tri dana dosta, a kad je neko naporan i nezgodan kao gost, neko bi rekao da je takvog i tri minuta previ¹e. Da biste bili rado viðen gost na svim slavljima kojima ovo doba obiluje, evo nekih pravila.

Budite taèni: ovo se smatra pravilom pristojnosti, ali ga se malo ko pridr¾ava. Ako vas ba¹ u¾asava ideja da stignete prvi, zakasnite 15 minuta i nemojte doæi sami. Najnezgodnije ¹to mo¾ete da uradite jeste da poranite, pa da se va¹i domaæini osete neprijatno jer su poluspremni.

Ako nosite poklon, potrudite se da bude dobro odabran. Danas nemali broj domaæica ne ¾eli da od svakog gosta dobije cveæe koje kasnije nema gde da stavi, zato, osim ako znate da ona ba¹ obo¾ava cveæe, bolje je da se opredelite za ne¹to drugo. S fla¹om piæa, bombonjerom ili foto-albumom te¹ko je omanuti. Ako ponudite da nakon zabave pomognete u èi¹æenju stana, domaæini æe vas obo¾avati.

Ukoliko vi birate muziku za zabavu (bilo da se radi o va¹oj zabavi ili onoj na kojoj poma¾ete), najèe¹æe je najbolji izbor ona iz osamdesetih, pop i disko. Ne optereæuje, a vuèe na ples. Naravno, ako veæina gostiju ne mo¾e da smisli tu muziku, odaberite ne¹to ¹to vi¹e odgovara njihovom ukusu.

Ako se radi o zabavi kojoj æe prisustvovati dosta ljudi koje odavno znate, i donosite piæe, nije lo¹a ideja odabrati neko koje za goste ima simbolièno znaèenje (to se pilo na nekoj svadbi, proslavi mature ili ne¹to slièno). To æe u prisutnima probuditi lepa seæanja, pa æe atmosfera postati jo¹ lep¹a.

®elite da upoznate neku novu osobu na proslavi? Ako se radi o ¾eni, uputite kompliment njenoj odeæi, cipelama ili frizuri, a ako se radi o mu¹karcu, zamolite nekog da vas upozna - ili mu hrabro priðite same i predstavite se. Ukoliko prilazite grupi nepoznatih, mo¾ete reæi odakle poznajete domaæine i pitati kako i kada su ih oni upoznali.

Ono ¹to nipo¹to ne treba da uèinite, bilo da razgovarate s onima koje ste tek upoznali ili s onima koje znate veæ "sto godina", jeste da kukate o problemima na poslu, svojoj bolesti, politièkoj situaciji u zemlji... Budite pozitivni.

Najbolje vreme za odlazak sa zabave, izuzev ako ste obeæali da æete pomoæi u spremanju stana, jeste onda kada je slavlje na vrhuncu. Tako æe vam ostati samo dobre uspomene, plus neæete biti upamæeni kao neko ko ne zna kada da ode.

Wolf

Kad je rec o pravim prijateljima, svejedno mi je da li idem u goste ili mi dolaze gosti...

katarina

Obozavam i da idem u goste i da ih docekujem! Pogotovo kada ih dobro poznajem! Dovoljno od mene.

philoserbiana

не идем често у госте,али радо одлазим када сам позвана.чешће сам у улози гостољубиве домаћице

yeca

Pa to zavisi ko nam dolazi, kod koga idemo i kako smo vaspitani  :wink:
Lièno volim da se dru¾im i volim i da idem i da mi dolaze i da mi pojedu sve ¹to sam spremila  :happy:
Dok sam bila u periodu puberteta kad me je sve i svako nervirao i svi su bili taaaako dosadni, eskivirala sam sve moguæe slave, svadbe, rodjendane, bilo ili ne bilo mog dru¹tva tamo  :run... Medjutim, kako godine prolaze, ba¹ volim da idem, mislim da je to i kulturno da ispo¹tuje¹ domaæina.
I volim da se najavim i da mi se najave, ali volim i da mi banu neobavezno bez ustezanja, samo da zvrcnu da provere da li sam tu i da me pripreme na "jao super, ajde svrati" ili "e isplanirala sam ne¹to, ajde mo¾e sutra.."  :ziveli
Jo¹ ovakva vremena, kakva su, kapitalistièka, sve se vi¹e radi, zgræu se sve veæe pare, ljudi se asocijalizuju, zatvaraju u kuæe i dru¾e sa TV-ima, pobornik sam toga da treba izaæi iz kuæe, promeniti sredinu i okolinu.. Da l' kod nekog u gostima ili kod vas u kuæi, na planini, reci, produ¾enom vikendu, ba¹ je svejedno  :~

Sole

volim svaki tip druzenja, pa i ovaj!
imam naravno svoje faze, kada mi dodje da sam sama, a neko naleti izdrzim i to nekako.
sa kumovima se najcesce vidjam, moji kod njih, oni kod nas, nove godine i sl., cini mi se da su takve vrste sa ostalim ljudima bile intenzivnije dok sam bila mladja, ali je ok i sada.
ne volim bas da mi je kuca non-stop prepuna, ali istinski uzivam kada pozovem nekog, maximalno se trudim i mislim da sam dobra u tome i da se to oseca.
volim da idem u goste, mada nisam bas luda za tim. izdrzim sve.
volim da se vidim i sa rodjacima sa kojima odavno nisam, mada se zna da po nekom nepisanom pravilu to povlaci i ono cuveno :"jao, sto si porasla, pa kako si slatka!!!", pa te svi vuku za obraze, rukav, a ti moras da se smeskas. slatko je, ali postaje dosadno.
kada idem kod nekog trudim se da budem totalno opustena i da ne mislim samo na to kada cu krenuti kuci, mislim da je svakome ko gosti nekog bitno da mu se gost oseca prijatno u kuci.ako treba, padne i malo foliranja...
cak i kada nema mog drustva moze se desiti da se osecam malo glupo, ali se uvek potrudim da sve nekako prodje ok.

u svakom slucaju, ja sam jedan druzeljubiv tip koji bi mogao da se vidja sa 100 ljudi dnevno samo da je dan malo duzi od 24 casa...;-)