Nova skripta iz farmakologije

Started by Bred, 28-08-2009, 21:51:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marijanchi

p.s. da razjasnim- Ugresic npr. trazi svoju pricu o aritmijama, koje nema u B skripti.

shmizla

Molim vas da li neko moze da mi kaze koja je to skripta B? I gde mogu da je nabavim? I sta mi osim nje jos treba? Hvala unapred   :wink:

Bred

pa ova (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,16655.0.html)  :wink:

AVENDON

Tu "B" skripta  je pripremio kolega Bosko, tako je mozes i naci u fotokopirnici, kosta 615 din.

shmizla

Hvala!  :wink:
Da li mi je osim te B skripte i Ranga potreban Varagic, i jos neka skripta?

sokobiv

Ja sam cula da je dosta ljudi polozilo ispit spremajuci ga samo iz ove skripte kolege Boska.

Keleraba

zavisi kod koga ispadne¹ i koje si sreæe sa pitanjima, a da je skripta super to ne dovodim u pitanje :wink:

elpida

je l' to isto kao i ova skripta:  http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,17180.0.html  :ohwell:


inaèe, hvala na istima

braki

Da li bi neko mogao da mi da savet kako da krenem sa ucenjem farmakologije,koje skripte su pored B skripte najobuhvatnije i preporucljive? Ovih dana bi trebalo da pocnem sa ucenjem ali znam odakle da krenem? Unapred zahvalna

elpida

ispre
Quote from: elpida on 17-07-2010, 18:12:53
je l' to isto kao i ova skripta:  http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,17180.0.html  :ohwell:


inaèe, hvala na istima

pregledala sam, ona "kucana"skripta, koja je prvo postavljena ima èak i vi¹e nego "bo¹kova"skripta ;
samo na poèetku ne¹to kod "bola"moram jo¹ da proverim, na prvi pogled mi se uèinilo op¹irnije u "b" nego u "kucanoj", ali verovatno sam u brzini preskoèila

misika82

Znaci, da ja pojasnim malo svom mozgu :wall: treba uciti iz B skripte i po potrebi nesto razjasniti iz Rang Dejla?
Mene zanima da li ima svrhe da se gleda srce skripta ili je to, nakon pojave B skripte, zastarela skripta?
:help2:
Tek pocinjem sa ucenjem, pa mi je potrebno da me neko da ideju odakle da pocnem  :ball2:
Hvala unapred :Bog

an85

Po meni ti je skripta kolege Boska uz neka objasnjenja iz Ranga prava kombinacija  :ok: a srce skripta nije zastarela,vec covek mora da se odluci odakle da uci,nema vajde uciti iz 100 skripti...

misika82


marmelada

Moja topla preporuka ljudima koji tek pocinju sa ucenjem je da se okanu skripti,da nadju predavanja od ove i prosle skolske godine,kao i da skinu snimke predavanja sa [email protected],lozinka je farmaceuti,a mogu uzeti Varagica(bolji je od Ranga,osim za grupu pitanja A),a da kad dosta predju,odu i slusaju ispitivanje. Nemojte se oslanjati na skripte,kazem vam iz iskustva,posto sam zbog istih pala vec 2 puta usled nedovoljno info,a ucila sam skoro 2 meseca!

HYGIA

OVO JE POSLATO - LONG AGO  - I VRLO JE PRIMENLJIVO...I POTPUNO JE U SKLADU SA KRAJNJE POSTENIM STAVOM KOLEGINICE@marmelada KOJA JE SVOJE REALNO ISKUSTVO PODELILA SA SVIMA...SEPTEMBAR I OKTOBAR SU BLIZE NEGO STO MISLITE!!!
""spremam farmakologiju vec mesec dana..."- nisi jedini.
Koliko god da ti izgleda puno vremena - ima i drugih koji su proveli i vise - a jos uvek se nalaze u istom sosu - na "pocetku'".
You do not want to join that club.
"Ipak stvarno nije sala to raditi"  - suva istina...
Poceti "uciti" Farmakologiju iz (cije god) skripte - je vrlo skupa sala
Pa kako onda?
1.Biti objektivan - sta je u stvari problem?
"POTREBNA ZNANJA IZ BIOLOGIJE, FIZIOLOGIJE,
BIOHEMIJE, MIKROBIOLOGIJE, IMUNOLOGIJE
ZA PRAĆENJE NASTAVE "...Potrebna prethodna znanja definisali su predmetni nastavnici Patofiziologije i Farmakologije."
Ovo je zvanicno objavljeno – ne da bi zauzimalo prostor...
Koja skripta ispunjava ove kriterijume?
Sto pre se sa problemom suoci - pre i efikasnije ce biti resen
1a-Dakle, za pocetak - RANG.
Koliko god da je knjiga dobra - ipak nije fizicki moguce da sadrzi kompletan materijal iz prethodnih oblasti.Elementarno predznanje se podrazumeva. Ako se radi pazljivo - jasno je gde treba pronaci ono sto nedostaje da bi se nesto svarilo.
To ne mora neophodno da znaci ponovo uciti sve iz pocetka i zaista nije lako ako se neko sa svim tim suocava samostalno - pogotovu ako je fiziologija 'odradjena' kao kod vecine, na mostu se prosvercovalo(patofiziologija), a kako to obicno bude - saceka cuprija...
1a1-Uz Ranga – posle svakog poglavlja - obavezno koristiti material sa predavanja , seminara,vezbi kao I podatke sa Farmakoterapije – to je deo iste price
1b-Varagic( nikako stara izdanja!) – Knjiga je prakticno skraceni prevod Katzunga sa tu I tamo po nekom greskom u prevodu, preciznije datim indikacijama I kontraindikacijama, bolje uradjenim antibioticima (izuzev mehanizama dejstva antibiotika)koji su bolji predstavljeni u Rangu – a za tu I tamo nedostajuce detalje – konsultovati originalnog Katzunga...
1c-Goodman&Gilman – najsveobuhvatnije –  Farmakoloska biblija – gde se jedino mogu pronaci cake koje se po nekad(na srecu!) pitaju...

2.Koristiti iskustva ostalih kolega – I pozitivna I negativna
2a-Kriticki prihvatiti informacije sa foruma ili u licnom kontaktu I zaobici u siroooookom luku bajke tipa "skripta(bilo koja!) I mesec do dva", a obratiti paznju na zaista kolegijalne I postene info date i direktno I izmedju redova kao sto je "...idi da slusas ispit u februarskom roku, to mnogo znaci" – nije ti sugerisano "ma drzi se skripte I februar je tvoj" – a tada ces vec provesti 2 meseca sa farmom – I neizvesnim ishodom.Ako pristupis na nacin predlozen u tacki 1 – to ce zaista imati svrhe I smisla – I  April je verovatan. Sa skriptom (bilo kojom!)– ishod je izvestan.(nadam se da je sarkazam jasan)

3.Skripta(e) – moze da posluzi samo kao size – I concept. Do toga se dolazi - A NE POLAZI!!!...

4.Sa svim gore navedenim se mozes baviti sam – posle mesec dana vidis(ili ne?) o cemu se radi...ili je mozda produktivnije raditi sa nekim ko je u slicnoj situaciji ili jos bolje sa nekim ko je skoro polozio (naucio!) patofizu – da ne razglabam o svim prednostima zajednickog rada – to bi trebalo da je svima jasno...VALJDA...
p.s.@marmelada...TAKO RETKO...I TAKO POTREBNO...TAKO SKUPO - A POKLON...SVAKA CAST...