Gradivo, kolicina, odakle spremati usmeni i pismeni, utisci o literaturi...

Started by Becks, 29-09-2006, 14:03:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

M^i^M^a

Mislim da je Becks upravu...treba uciti bitne stvari koje necemo zaboraviti cim prodje ispit.Mozda bi bilo najbolje kada bi postojala neka skripta za mikrobe (ako ne knjiga) kako bi znali sta je bitno,i osnovno za nas farmaceute.profesorka je na predavanjima i sama rekla da ne ocekuje da mi sve to znamo na usmenom.Malo ko i moze nauciti sve ali od tolikog gradiva kako razlikovati bitno od nebitnog

Djole

    Tako je Mima. Potrbna je odgovarajuca knjiga. E sad da ne ulazimo u to sto jedan prof ne moze da napise knjigu.
Zalili smo se ove godine na odsustvo literature iz fiziologije. E onda nam neko sa tog instituta rece da niko sa pisanjem knjige ne sme ,,da izadje na crtu Gajtonu''. Iz kojih razloga, pitam ja? A oni nam rekose da ce onda ta knjiga izazvati negodivanja u naucnim krugovima, bice osporavana, nece biti odobrena itd... Kad sam to cuo razocarao sam se u zivot jer sam shvatio da nema izgleda da iz pojedinih predmeta dobijemo knjigu. Razmislite, zbog medjuprofesorske netolerancije mi ispastamo. Dakle, samo profesor koji je zvucno ime u sirim krugovima moze da napise knjigu.
    profesorki Marini se, ako ovo uzmemeo u obzir ne moze puno zameriti oko toga. Ali prof fiziologije Plecas se lepo dosetila: prvo je u opticaju bio jedan prirucnik a posle je za svoj deo predavanja, 2. semestar, dala nimalo laganu ali fantasticnu skriptu od 105 velikih i gusto pisanih strana( citaj 150 normalne knjiga). Studentima je bila milina da to uce. Znaci samo trud. Drugi prof sa istog instituta nije se porudio i sa njegovim delom svi kubure. Sad zamislite fiziologiju na 300 strana PROFESORSKE, NE STUDENTSKE SKRIPTE, laganica. Isto cak imanje od biohemije, e to su prodlemi, da ne idemo sad i na tu bioihemiju.
   Znaci samo volja. Mozda sam vise nahvalio prof Plecas, nek izvine generacije koje su se z ato isto mucile kao i mi za mikrobe.

Bred

a ovo polako prevazilazi okvire ove teme "iskustva sa mikroba". Otvorite novu temu u odgovarajucem forumu sa naslovom "problem nedostatka literature"

Maslacak

Cisto da dodam nesto oko onog bitnog i nebitnog...
Na ispitu je profesorka pitala jednu devojku koliko podjedinica ima kapsid nekog virusa. Devojka je rekla da to bas nije naucila, jer nije smatrala bitnim....na sta je prof. Marina rekla da je to zapravo vrlo vazno - jako je korisno za identifikaciju virusa. E sad, kako mi da znamo sta je profesorki vazno? Ni ja se nisam ubjala da pamtim broj podjedinica...

Ja sam spremala mikrobe tacno mesec dana, zajedno sa prakticnim. 5 dana prakticni, i onda usmeni tako nekih 20 dana (od fiziologije 9. do 29.) i ako dodamo jos neka cituckanja i tako, ispadne toliko. Bilo mi je tesko i dosadno da to ucim, i delovalo je beznadezno. I dobila sam 9. Ali imala sam stvarno puno srece (pre svega sa pitanjima). Po tome koliko su se neke kolege (koje su znale koliko sam ucila), cudile mojoj visokoj oceni, zakljucih da je to retka pojava - odnosno da je potrebno ipak vise vremena. A znam i po tome sa kolikim rupama u znanju sam otisla na taj ispit.

Zaista mislim da se gradivo moze "napraviti" tako da bude konciznije i sadrzajnije, i da sadrzi zaista ono sto profesorka trazi, pa onda ne bi bilo koprcanja i gusenja u onolikoj kolicini informacija... na kraju to dovede do pamcenja nekih taako nebitnih stvari, a zaboravljanja vaznih, i najvaznije - izostavljanja neke celovite slike o datom predmetu. Da, kad dodjemo na ispit, profesorka nece traziti puno, i mi cemo poloziti, ali sta je sa znanjem koje ostaje i zbog koga sve to radimo? U pravu je Becks, kad bi postojalo neko testiranje, sigurno bi se videlo da ne znamo jako puno osnovnih stvari...

Becks

    Eva i ja polozih mikrobe pre par dana, iz druge, anista vise nisam znao nego u septembru. Slazem se sa maslackom da je dosta drugih faktora u opticaju a ne samo znanje.

Alnus Glutinosa

E pa da kazem i ja da sam pala u septembru i ni slovce nisam procitala do oktobra, a svi znate koliko moze da se zaboravi iz mikroba za 10 dana, a u oktobru sam polozila.E pa sad nek mi neko to objasni...  :Bog

Becks

    I tako ja zapamtih da je Grifov nacin uzimanja uzorka kada se ,,traka tako pritisne na anusne nabore da se oni rasire'', mozete misliti, i onu  definiciju o antitoksicnoj jedinici za koju i sam autor knjige kaze da nema logike i na koju su se svi koji su je procitali smejali i hvatali za glavu.... i zasto ona postoji, pa da seta po nasem umornom i iscrpljenom mozgu u 3 ujutru koga pokusavamo da odrzimo budnim 4-tom  kafom, ako je niste procitali molim vas to ucinite, corynebacterium diphtheriae str 45 poslednji pasus i da je Paster vrsio ispitivanja na imanju svog prijatelja... ma ko zna sta su oni tamo radili daleko od sveta,  i ko zna sta jos ostane ljudima u glavi....

yeca

Evo ja sam i¹la na 99% predavanja ove ¹kolske godine.... i sad mi je ¾ao ¹to sam gubila vreme. To je ispit koji sam rado slu¹ala i dok sam ga slu¹ala, svidele su mi se bakt i virusi i ostalo ali posle ispita i toliko truda ulo¾enog (dobrih mesec dana svakodnevnog uèenja - DA MASLAÈAK, SUPER SI PRO©LA) ¾ao mi je ¹to u junu nisam polagala fiziologiju koja je neuporedivo obimnija ali lep¹a (meni) i koja je po formi zeznutija jer znate kakav test daju a na mikrobima ¹esticu dobiti ravno je kretenizmu.
Na predavanja sam i¹la vodeæi se logikom to je najbolje, najsve¾ije, a¾urirano, tako bi bar trebalo da bude, i niko ni jednog trenutka nije pominjao da je obavezno da se uèi i iz knjiga. Njih sam koristila samo u sluèaju nu¾de da ne¹to razjasnim ali èesto nisam ni nailazila na obja¹njenje pa sam i odustala, nisam imala potrebu za njima pa sam na ispitu (i pored 10 na praktiènom) bila pitana neke stvari kojih u knjizi ima ili nema a na predavanju nije reèeno.
Slu¹ala sam devojku koja je dobila 6 (gliste su du¾ine nekoliko metara i ostale gluposti... prof Marina se okretala, samo ¹to sa stolice pala nije...)
Mog ortaka je pitala vrste Salmonele koje se javljaju kod majmuna???????? Pa i te podjedinice kapsomera??????
Dosta mi je vi¹e da gledam u boraniju koji prof ¹ta voli...
I kao fini smo, super smo, samo vi idite na predavanja i usput prièamo kako èak ni sa predavanja ne treba sve da se zna "ma da li ste normalni, pa ne oèekujemo mi od vas da sve to znate" i na kraju je utisak ne samo moj naravno da nisu bili fer!!!
Nekorektno!!!
Ali skinuli sam je s vrata jer mi je du¹u ispila (mo¾da èak i gore od O2)!!!
I Becks je u pravu...

Becks

    Definitivno je da je O2 laksa, barem za one koji koriste mozak.  Vise se radujem za 6 iz mikroba nego 9 iz org2, verujte mi.
    Sad kad vidim sta yeca govori za predavanja, drago mi je sto nisam isao na sva....

Alnus Glutinosa

Ja ne znam da to odgovorim na ovo,jer vec sam gore navela da imam dva potpuno razlicita iskustva!
Prvi put, mislim da je bilo potrebno da znam sve sto pise u onim knjigama, da bih polozila, sto ja naravno nisam znala!  :loptica
A drugi put, znala sam extra prvo pitanje, antibiotike, a posle toga vise nista, cini mi se, nije bilo bitno, kakve podloge, kakva cuda... ja sam joj rekla, neka podloga na B, a ona se nasmejala i kaze jeste, jeste na B je  i tako...  :lol:

Becks

   Cinjenica je da kad dodjes na usmeni izgleda ti ko da trzi 30% gradiva za 6. Ali kad bi se manje gradiva i ucilo za te mikrobe niko 6 ne bi ni dobijao.

Maslacak

Istina! :> Ma O2 je zakon!

Quote from: Becks on 08-10-2006, 20:36:13
mozete misliti, i onu  definiciju o antitoksicnoj jedinici za koju i sam autor knjige kaze da nema logike i na koju su se svi koji su je procitali smejali i hvatali za glavu.... i zasto ona postoji, pa da seta po nasem umornom i iscrpljenom mozgu u 3 ujutru koga pokusavamo da odrzimo budnim 4-tom  kafom,

Aaa...ta definicija je mene dovodila u napade smeha... zasto ZA BOGA MILOGA uopste POSTOJI??? :lol: :lol: :lol:
Naucila sam je napamet samo da bi je prepricavala drugima... :> :> :>

Bez obzira sto sam ja odlicno prosla, ipak sam stekla utisak da je predmet lose (ili bar - ne tako dobro) koncipiran, i da asistenti i profesori sa insituta medjusobno slabo komuniciraju (jedan kaze jedno, drugi drugo, a svi rade nesto trece, cetvrto i peto...), i da sve to moze mnogo bolje... i onda kad su me drugi ubedjivali u suprotno... i eto, ja sam prosla odlicno, ali i dalje vidim da tu postoji puno nekih neresenih stvari...

Becks

    Maslacak, zaista cenim tvoj stav, jer si dobro prosla, a ostala si realna. Moja drugarica je ucila od 3. avgusta do 23. septembra za 9. A siguran sam i da se za to vreme veoma raspala od ucenja.

Pulsatila Vulgaris

Dal neko ko je polozio moze da mi kaze odakle je najbolje da se uci za usmeni? Da li je dovoljno da se uci iz predavanja koja imaju na sajtu ? Hvala unapred

Keleraba

Ja sam pre svega ucila sa slajdova,mislim da je tu osnova,al sam usput i citala ono sto pise u knjizi cisto da povezem sve to.Opstu sam doduse vise iz knige radila a za sve ostalo su mi slajdovi bili dovoljni :loptica :loptica :loptica