pitanja kod prof. M. Saviæa

Started by Bred, 13-12-2006, 10:03:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

angel_ma

Apelujem na kolege da objave pitanja koja su èuli da profesor pita!Pitanja od 17.03.2011.


Enzimi i transporteri nosaèi kao mesto dejstva lekova
Tipovi lokalne anestezije
Li
Antiaritmici IV grupe
Antacidi
Terapija ¹titaste ¾lezde

Receptori sa enzimskom aktivno¹æu i intracelularni receptori
Purini kao medijatori
Valproati
Infarkt miokarada
Opstruktivne bolesti pluæa
Hormoni adenohipofize


Mehanizmi kontrakcije glatke mi¹iæne æelije

mali veseljak

Takodje 17.3.( bez uspeha:( 
1. Spec. i selektivnost dejstva leka,regulacija
2. 5HT receptori i lekovi koji deluju preko njih
3. SSRI
4. Antiaritmici II grupe
5. Inhibitori protonske pumpe
6. Meh. nastanka rezistencije na antibiotike

ana n

    ispitne kombinacije od 18.03.2011

    I                 II                III
      A.29.              A.16.              A.21.
      B.2.               B.15.              B.10.
      C.23.              C.26.              C.1.
      D.7.               D.21.              D.12.
      E.17.              E.8.               E.27.
      F.10.              F.21.              F.14.

neutralna

Koliko detaljno profesor ispituje? Tj, da li su mu bitniji mehanizmi dejstva i razumevanje gradiva od nabrajanja lekova i njihovih nezeljenih dejstava?
Ova faramakologija je  :shock2:

Nea

Profesor ispituje poprilicno detaljno. Mislim da su mu mehanizmi dejstva lekova najbitniji.

blackmagicwoman

slazem se. ispituje detaljno, trazi detalje. naostrite se znanjem ako izlazite na ispit kod njega :-)

jelkica

Evo nekih danasnjih kombinacija

Prva kombinacija
1.Sinergizam
pitanje koje je profesor postavio:(prica je bila o potencijaciji)kada se kombinuju antipsihotici i opioidni analgetici?

2.meh dejstva i efekti beta adrenergickih antagonista
koji se od njih koriste u th hronicne SI?koji je najvise koriscen(karvediolol)
Kako s eprilagodjavaju doze vremenom?
Objasniti antihipertenzivno dejstvo?

3.Terapiska primena bdz i barbiturata
podpitanja:koji je najkorisceniji bdz kao antiepileptik (klonazepam)
pri primeni bdz kog se perioda pacijent ne seca?
jel mogu da se zloupotrebe i u kojim situacijama?
da li mogu u vecim dozama bdz da deluju direktno na Rc?
Problem vezan za duzu primenu bdz?(zavisnost i tolerancije) Da li se razvija na sve efekte?

4.Fibrinolitici
sta se daje kao alternativa fibrinoliticima pri infarktu miokarda kada se hispitalizuje pacijent?(stent)

5.Terapija herpesa
koje su manifestacije latentne infekcije varicela zoster?

6.Th akutne srcane insuficijencije
od cega zavisi koje lekove uvodimo u terapiju? (od trenutnog stanja pacijenta, prate se parametri kao npr krvni P, puls..)
Zasto je doza dopamina bitna u terapiji?

Druga kombinacija

1.Jonski kanali kao mesto dejstva lekova
podpitanja:da li svi imaju po pet subjedinica?(ne neki i 4-glutamat a neki i 3-purinski(ps.mislim da su oni u pitanju))

2.Meh dejstva antiepileptika
podpitanja:kod kog tipa epilepsije se koristi etosuksimid?
koji iz prve grupe deluje na GABA?

3.Terapija astme
podpitanja:ko su lekovi prvog izbora u astmi?
zasto su glukokortikoidi dugog dejstva? (objasnjenje u vezi Rci otpocinjanja dejstva)

4.Dejstvo i primena glukokortikoida
podpitanja:kada se primeni kortizol sta se desava sa mineralokortikoidnim Rc?(zasto ne uspeva da ih aktivira a ima veliki afinitet za njih)
da li se glukokortikoidi koriste kod malignih bolesti i gde?Kako uticu na limfocite?
bila je prica u vezi steroidnih kapa pa je pitao zasto je neophodno da pacijent dobije glukokortikoid?

5.Meh dejstva i nd lokalnih anestetika

6.Th hipertenzije u trudnoci
bilo je price i o preeklamisiji, gestacijskoj hipertenziji, eklamisiji u okviru ovog pitanja

Hipertenzivne vrednosti krvnog P?
Koji su ciljevi hipertenzije vezano za krvni P?Gde su kriterijumi strozi?(dijabetis, bubrezna insuficijencija, koronarna insuficijencija)







jelkica

Izvinjavam se na duplim postovima (pa ih spojite ako treba) ali imam jos jednu kombinaciju

1.Molekuli nosaci kao mesto dejstva lekova

2.Tipovi lokalne anestezije
podpitanje:da li se anestetik moze nekad primeniti i.v

3.Li
podpitanja:koja mu je hemijska formula
koliko ga dugo pacijenti uzimaju kod afektivnog poremecaja?(valjda dozivotno)

4.Antiaritmici cetvrte grupe
podpitanja:na koju fazu deluju?(plato faza tj druga faza)
rizik od kombinovanja sa kim?

5.Th stitne
alternativni lekovi radioaktivnom jodu u hipo i hipertireozi
sta je problem kod radioaktivnog J2?(valjda doziranje, posto je individualno i tesko ga je predvideti, nema jasnih smernica, pa se redje koristi(tako ja makar shvatih kad je objasnjavao))
Adjuvantni lekovi u hipertireoidizmu?beta blokatori(jer smanjuju tremor, kao jedan od simptoma ove bolesti)


6.Antacidi
podpitanja:koja je uloga niskog pH?(za aktivaciju pepsina)
kakva im je uloga danas u terapiji?
U kom periodu bi ih bilo racionalno primeniti?

Eto to bi bilo to od pitanja.Sto se tice podpitanja, posto je moguce da ih ja nisam najbolje formulisala (mozda negde i pogresno shvatila jer neke delove jos nisam presla) izvinjavam se, nadam se da ce pomoci nekome  :wink: Sto se tice skripte kolege Boska, mislim da je ona prilicno dobro uradjena, i da se bez problema sa naucenim gradivom iz nje moze poloziti(ali naravno da neka od knjiga koristi dodatno da se razjasne stvari, kao i slajdovi).Takav je bio moj utisak od danas (cini mi se da su se vecinom drzali pre svega teorije iz nje danas)
Profesor je inace prilicno fin, strpljiv, prijatan, opusten, pita ali sa ciljem da student prodje, danas je makar bio fino raspolozen (nadam se i u buduce  :K2: )

pexualis

Ovu kombinaciju sam ja imao u martu, odgovarao sam tacno 1h 45 min.! Ko je imao prilike da slusa ispit, zna kako me je profesor prosetao kroz celo gradivo. Kad sam video kombinaciju, odusevio sam se, napisao koncept za 10 min. i trazio da odgovaram, mislio sam da sigurno prolazim. Medjutim, kad je krenulo odgovaranje, najmanje me je pitao to sto sam imao napisano, a imao sam zaista sve sto je bitno o svakom pitanju. Setao me je levo-desno, kroz celo gradivo, na vecinu podpitanja sam mu dao odgovor, cak sam i sam negde pricao i neke druge stvari, povezivao razne oblasti, da mu predocim koliko sam spreman i da sam zaista razumeo celo gradivo. Medjutim, bilo je i mnogo nebitnih podpitanja, kao npr. Kako se na latinskom izgovaraju neka 2 nerva koja inervisu vilicu, mislim, to nisam ucio ni iz anatomije kad sam je polagao u prvoj godini. Zatim, spomenuo sam amjodaron, a on me ubedi da se izgovara amjadoron. Pa pred kraj ispita me opet nesto to pita, i ja sad kazem kako je on rekao, a on kaze nije tako nego amjodaron. Mislim, da li je bitno to jedno slovo ako vec znam kojoj grupi lekova pripada i kako deluje. Onda je zastao, i 4-5 minuta na prste nesto prebrojavao, valjda sta sam znao, sta nisam... Ubedjen sam bio da se dvoumi izmedju 7 ili 8, jer moj opsti utisak je bio takav, kao i mnogih koji su me slusali i posle me zvali da mi kazu da ne mogu da veruju da me je oborio. Medjutim, onda me je lepo pohvalio, rekao da imam kvalitetno znanje koje nece brzo da ispari, da veoma lepo povezujem stvari, ali da se vidimo u aprilu. Pitao sam ga zar ne moze ni 6 da mi da, on mi je onda pruzio jos jednu sansu, i dao mi 7. pitanje! LHRH, sta je i sta utice na njega, sta moze da mu obori nivo, tako nesto, ali vise nisam znao ni sta me pita, i vratio mi je index. Znam da su mnogi polagali kod njega a da celo jedno pitanje ne znaju, ja sam znao svih 6 pitanja veoma dobro, ali dozvolio sam mu da me seta kroz gradivo, tako da i ono sto sam imao napisano nije mi dao priliku da mu kazem. Sve u svemu, mnogi ga hvale da hoce da izvuce studenta, ali mislim da je mene ostetio, bio sam spreman da trazim da polazem ispit pred komisijom (sto sam vec bio uspesno uradio sa farmaceutskom pre par godina i dobio 8), ali nije vise bilo snage u meni za bilo sta. Mislim da imate mnogo bolji izbor profesora kad je farmakologija u pitanju, nego da polazete kod njega, jer prema meni je bio sve, samo ne objektivan. Pitati nekog 105 minuta i ne pustiti ga pre svega nije fer, jer da nisam znao, oborio bi me vec posle pola sata, a odgovaranje je i trajalo tako dugo bas zbog toga sto sam mu na mnoga pitanja i dao odgovor, i pokazao znanje pa je i mogao da nastavlja dalje ispitivanje...

bilja_tb

Isto sam prosla ko ti na ispiru kod Miroslava ma sve mi je isto rekao kao tebi, neverovatno, u narednom roku sam polozila kod Ugresica koji me je pohvalio kao i Miroslav i nakon pohvale i cestitanja upisao deset, jedina razlika je u vremenu polaganja ja sam farmu polagala pre dve godine.

pexualis

Tako da, kolege, nemojte ici linijom veceg otpora! :-)

suncokret

Jel bio neko da slusa danas?

angel_ma

Danas je nažalost bila još jedna sadistička predstava prof.Miroslava.Oko sat i po je devojka odgovarala i odgovarala na sve pitanja a on je na kraju oborio.Kod "Ugreše" ili nekog drugog bi dobila i 8.Počinje da mi ide na živce ovaj njegov sistem.Ljudi su negodovali posle.Gde je granica.Šta je za 6 a šta za 10!?Pitanj:transporteri kao mesta dejstva lekova,blokatori Ca u terapiji hipertenzije,terapiske indikacije za sipatomimetike,terapija Parkinsonove bolesti,citostatici.

malena

Jel ima neko kombinacije iz ovog roka? I jel zna neko da li savic ponavlja kombinacije?

Radisal

U oktobru kod Savica:
1. Putevi primene lekova
2. Terapijska primena beta blokatora,
3. Intravenski anestetici,
4. ACE inhibitori u hipertenziji,
5. SERM i estrogeni u terapiji osteoporoze,
6. Cefalosporini