Класична музика

Started by zoe, 25-06-2006, 09:54:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zoe

Ево, ЛБ је предложила отверање ове теме, а ја се сложих да је идеја добра!!!

Овом приликом настављам причу о Густаву Малеру (презиме му је врло индикативно!), наравно овај део приче не желим Вилију и ЛБ (види поручице у Народњаци, за и против).

Дакле, пошто је успешно смувао Алму Адађетом из 5. симфоније, они су се венчали и децу изродили. Малеров опус се дели у неколико циклуса а један од тих циклуса носи назив Песме умрлој деци (по циклусу песама које носе исти наслов; то су песме за сопран и оркестар). Циклусу такође припада и већ поменута 5. симфонија јер постоје тематске и мотивске сличности.
Игром судбине, неколико година касније, болест је узела Малерову децу!!!  :'(

Сваки пут се најежим када ово причам/пишем!

Адађето из 5. симфоније можете чути у филму Смрт у Венецији насталом по књизи нобеловца Томаса Мана коју топло препоручујем!

willie the scot

taj adadjo iz death in venice je jedna od najljepsih kompozicija u klasicnoj muzici...ima dosta bizarnih stvari u vezi klasicne muzike...vagnerovi su bili najblizi prijatelji sa hitlerom,hitler je naredio da se u ausvicu na razglasu stalno pustaju njegove kompozicije...million dollar question:kako se zvao sanatorijum u kojem je boravio betoven?

zoe

Немам појма, ал могу негде да погледам за случај да ти треба или за случај да ћеш стварно дати милиончић!!! :K

Бетовен, док је писао неко дело уопште није обраћао пажњу на то како је изгледао, био је апсолутно сконцентрисан на стварање а друге ствари није ни примећивао. Заправо, увек је био врло неуредан јер је облачио ствари које су му биле на дохват руке. Једном тако, сретну га два пријатеља и пошто су га неким чудом видели у чистом оделу, један од њих је био крајње запрепашћен, а други му је објаснио да су подметнули чисту гардеробу а да при том Бетовен то није ни приметио!

Трећа симфонија Ероика, прво је била посвећена Наполеону, а кад се Бетовен разочарао у његову личност и увидео његову праву природу, посвету је поцепао, а симфонију назвао херојском.

AVENDON

Quote from: zoe on 25-06-2006, 09:54:52Адађето из 5. симфоније можете чути у филму Смрт у Венецији насталом по књизи нобеловца Томаса Мана коју топло препоручујем!

Mislis na film Luchina Visconti-a :`?

zoe


yeca

Quote from: zoe on 25-06-2006, 13:53:16
Немам појма, ал могу негде да погледам за случај да ти треба или за случај да ћеш стварно дати милиончић!!! :K

Бетовен, док је писао неко дело уопште није обраћао пажњу на то како је изгледао, био је апсолутно сконцентрисан на стварање а друге ствари није ни примећивао. Заправо, увек је био врло неуредан јер је облачио ствари које су му биле на дохват руке. Једном тако, сретну га два пријатеља и пошто су га неким чудом видели у чистом оделу, један од њих је био крајње запрепашћен, а други му је објаснио да су подметнули чисту гардеробу а да при том Бетовен то није ни приметио!

Трећа симфонија Ероика, прво је била посвећена Наполеону, а кад се Бетовен разочарао у његову личност и увидео његову праву природу, посвету је поцепао, а симфонију назвао херојском.

nije to ni malo èudno - ja sam zavr¹ila muzièku ¹kolu i tad najbolje vidite upeèatljivost ljudi koji se bave umetno¹æu..
i moja profanka je sklapala nespojive kombinacije boja, jedan pramen rozikast, o boji noktiju i pertlama da ne prièam...

nego zoe, prijatno sam iznenadjena koliko zna¹ o ¾ivotu kompozitora, retki su takvi..
da nisi ti mo¾da zavr¹ila srednju muzièku??
ako ne, odakle onda interesovanje??
pozz :)

Masha

I ja se pridruzujem Yeci i njenim pitanjima upucenim zoe. Nego,Yeco, sta si ti svirala u muzickoj skoli i koji ti je omiljeni kompozitor? Pozz

zoe

Не могу баш јавно да кажем јер би онда доста људи извалило мој идентитет а не бих баш да се то деси...још увек...

Мој омиљени композитор је Морис Равел, људи га углавном знају по Болеру, а то је био само његов експеримент! Поред Римског-Корсакова, Равел је највећи мајстор оркестрације у историји музике! Болеро је једна једина музичка реченица донесена на различитим инструментима! И та једна реченица није досадна иако се понавља десетак минута! Баш је генијалан! Ипак, ја Равела волим највише због његове клавирске музике.

Машо, Јецо, Вили, остали, кога ви највише волите?

zoe

овај, па ја не бих да се дописујем сама са собом... знам ја још занимљивих причица али то нико не волииии, шмрц :'(

AVENDON

Otvorio sam i ja temu Galerija u Caffeu, ali niko ne svraca.....Ovde vise vole da pricaju o sexu, kondomima, celulitu i ljubavi na daljinu.....

Bred

Nista vi ne brinite, sve sto znate pisite a ljudi ce naleteti na to kad tad
I npr ako ne ucestvujem direktno u diskusiji, ne znaci da ne citam i ove teme i iskreno mnogo vise volim da procitam temu iz koje cu nesto da naucim nego da trosim vreme na uopstene teme :wink:

zoe

Ево онда приче о Шопену! Он је био крхка и нежна личност и врло и невероватно заљубљен у Жорж Санд! За њу сте сви сигурно чули, носила је панталоне кад ниједна жена није! Касније су се из тога изродиле теорије да у свакој вези збир мушких и женских особина мора бити једнак (тј. колико неки мушкарац има нежних особина, толико и жена мора имати неких мушких особина а све у циљу међусобног допуњавања). Елем, удаљих се од теме.
Како је настао прелудијум Кишне капи? Једне ноћи, Жорж је изашла да прошета, али напољу је почела жестока олуја! Ионако болешљив Шопен, забринут за живот своје драге, сав свој бол, страх и патњу претрпљену те ноћи, преточио је у овај прелудијум! Ову причу је , чини ми се причао Франц Лист, такође велики пијаниста и композитор.
Док слушате прелудијум заиста чујете кишу! Стварно је прелепо и пуно емоција!

Maslacak

Ja bas volim klasicnu muziku, ali mi je znanje vrlo maleecko... Zato mi je jako zanimljivo da citam ove zoine pricice :) Ja pocela osnovnu muzicku, u Sarajevu, svirala klavir...a onda morala da prekinem zbog rata, pa nisam nastavila... Steta, dobro mi je islo :>
Oduvek sam volela eksperimente, pa mi je zato Bolero fantastican! :) Imam i Ravelov koncert za klavir u g-duru, to je jako lepo... Mada sam ja uvek vise volela simfonije, puno instrumenata, koji se preplicu, nadovezuju...mocnu muziku od koje se najezim od glave do vrhova prstiju :) A i marsevi su mi slaba tacka! Nekad ne mogu da verujem kako su fantasticne stvari ti ljudi stvarali bukvalno napamet, bez ikakve pomoci danasnje tehnike...sad maltene svako moze da komponuje.

I jedna od omiljenih klasicnih kompozicija mi je Bahova tokata i fuga u d-molu, valjda jer sam slaba na orgulje...prosto fantasticno... Volim ja malo te spooky stvari :)

Ej, moja nastavnica muzickog u osnovnoj je pricala o Sopenu puno, i o njegovoj ljubavi... E jeste, to je pricao Franc List :)

Ali zoe, samo ti pisi, super si...bas je divno koliko neki ljudi znaju...samo se ja onda osecam ko maali mrav :[

zoe

Е Масклачак супер што си свратила!!! :)
А Токата и фуга де-мол је композиција која је послата у свемир на не знам каквом медијуму, али у сваком случају зато да би целу нашу цивилизацију представила малим зеленим у случају да до таквог сусрета уопште дође! Није ни чудо што ти се допада! :[

cvjetic

mnogo mi je drago sto ima ovakva tema!ja sam takodje zavrsila muzicku skolu,sviram klavir!nemam priliku cesto,samo kad odem kuci,zato ljeti kad ucim i pravim pauzu,odmaram se uz svoj klavir,to mi je omiljeni odmor! ali zato savrseno sviram mjesecevu sonatu,to mi je jedno od najemotivnijih djela ikada napisano!