Pitanja i kombinacije kod prof. Radice Stepanovic

Started by Mickoli, 03-10-2007, 12:28:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AnaCrvena

ne verujem da mogu nesto mnogo oko toga da pitaju... jer slabo ima terapije...posto je autoimuna bolest- kortikosteroidi,i interferon-beta (1a i 1b),mozda jos neki imunosupresiv( wikipedia kaze mitoksantron) i to je otprilike to...

Milichica

Quote from: Kamicak on 25-12-2008, 16:34:48
Da li neko zna sta Radica trazi kod koxiba, na predavanju jako malo receno o njima, a ni po knjigama nema vise ( selektivni inhibitori COX2, cuvena koxibska katastrofa, izbacen rofekoxib, smrtni slucajevi usled infarkta miokarda)?
Od tolike farme se uhvatila te gluposti, da covek poludi  :>:

Draga moja, sve si nabrojala ¹ta treba da se ka¾e :)

Anka

trebaja da se kaze ...indikacije za primenu koksiba...a to je reumatoidni artritis , osteoartritis , u terapiji gihta, dismenoreje, kostano-misicnih bolova!!
a od nezeljenih dejstva: naravno , pored KV poremecaja , hepatotox. i ostala nezeljena dejstva NSAIL, ospe po kozi, bronhospazam, tahikardija...

Milichica

Jedan mali savet za odgovaranje kod Radice- ne iæi previ¹e u ¹irinu, odgovarati kratko, precizno, dovoljno glasno i bez 'frfljanja'. (Zvuèi nebitno, ali nije)

Ne optereæivati se razmi¹ljanjima tipa- da li sam sve rekao/la. Jer, profesorka konstantno postavlja podpitanja (èak i pre nego ¹to student ka¾e prvu reèenicu), tako da ukoliko ona misli da je ne¹to bitno-pitaæe.

I da ponovim jo¹ jednom-ne ¹iriti previ¹e, odgovarati sigurno, èak i kada to niste. Prièanje od 'Kulina Bana' profesorka najèe¹æe tumaèi kao nepoznavanje materije i izbegavanje konkretnog odgovora.

Èak ukoliko se ne¹to i zaboravi- nije tragièno. Ono bez èega ne mo¾e je mehanizam dejstva i ne¾eljena dejstva. (Mnogi isprièaju èitav istorijat nastanka neke grupe lekova a ne znaju na koji naèin deluje).

Oblasti koje su 'alfa i omega' su: sve u vezi kardiovaskularnog sistema, psihofarmaci i terapija bronhijalne astme. Nauèiti ih kao 'Oèe na¹', sa sve obja¹njenjima kako, za¹to, otkud, na koji jo¹ naèin je to moguæe...

Tkð treba imati u vidu da su mnogi podaci iz èuvene 'skripte sa srcima' zastareli ili netaèni tako da je jaaaako bitno 'skinuti' sva predavanja postavljena na sajtu. (Ovo sam napisala zato ¹to se mnogi tokom odgovaranja bune govoreæi da pi¹e u skripti; to skoro obavezno rezultira obaranjem osobe koaj odgovara)

Puno sreæe svima!

Cherry

Zasto se PgI sintetise u intimi a TxA2 u Tr?

Zaista ne znam sta bih odgovorila na ovo pitanje. Ako neko zna...pomozite.. :wacko:

Bred

To ona cesto pita ali sam zaboravio odgovor.

:K

milos123

evo mojih pitanja od danas, 21.04:

1.tolerancija i zavisnost
2.hepatitis C
3.Alchajmer
4.antihipertenzivi
5.nez. dejstva metizergida

kakva je kombinacija sami procenite, postevljala je dosta podpitanja (valjda zato sto sam prvi odgovarao,rekli mi da se kasnije smorila), korektna je, kod Alchajmera joj je najvaznija bila patofiziologija, provukla je uz sve i ntrate, astmu, beta agoniste itd...nije znala sta da mi da pa pitala i inhibitore protonske pumpe i nez. dejstva gestagena...sve u svemu-cesto je nisam razumeo sta hoce od mene, prevrtala dosta ocima, dosta glupih pitanja postavlja cini mi se, ali sve u svemu-zena nije neprijatna i (bar na pocetku) dosta strpljiva....pozdrav ljudi i sa srecom! :)

Cherry

Polozila jeee :~

Pitanja:
1. klinicka ispitivanja
2. atipicni antipsihotici
3. diuretici henleove petlje
4. antiemetici
5. nez. d. loperamida

srecno...

judo

ja se izvinjavam sto sam ovo ponovila,ali hjtela sam sasvim nesto drugo da uradim!!!! :wall:

Bred


judo

htela sam da odstampam samo onaj citat ali greskom je ispalo nesto drugo!! :K2:

secko555

   Danas sam polagao i polozio farmu!!! Pitanja koja sam dobio su 1.preklinicka ispitivanja 2.valproati 3.atropin 4.n.d. paracetamola 5.1b grupa antiaritmika 
   Moj savet svima je da na podpitanja koja profesorka postavlja odgovaraju samo ukoliko su 100 % sigurni, u suprotnom bolje je da cute i profesorka ce preci preko toga, mozda ce prevrnuti ocima , ali cete nastaviti dalje da odgovarate, u suprotnom ako lupite nesto a ona to proceni kao krupnu gresku automatski padate! Naravno ovo sve stoji ako na sva ova pitanja imate da kazete ono osnovno , a to je meh. dejstva, predstavnike lekova, indikacije , kontraindikacije, nezeljena dejstva. Srecno svima!

suncica

Evo nekih pitanja iz aprila i maja 2009.
resorpcija lekova
Li karbonat
Blokatori Ca kanala
konazoli
neze;jena dejstva alfa blokatora

Farmakokineticki antagonizam,
lokalni anestetici
atenolol
H1 antihistaminici
Nez.dej. mitoksantrona

lekovi u gerijatriji
TH,Alzheimerove bolesti
spironolakton
hepatitis B
n.d.moklobemida

izlucivanje lekova
i.v. opsti anestetici
verapamil
metilprednizolon
n.d.cisplatina

primena lekova kod dece
TCA
tiazidi
hipotiroidizam
n.d.estrogena   + imala je dodatno pitanje ACE I

ACEI
opsti inhalacioni anestetici
inhibitori protonske pumpe
N.D. progesterona
genetski polomorfizam u metabolizaciji lekova
Ovo je kombinacija iz aprila, ali sam je ja imala u maju, tako da se desava da profesorka ponavlja kombinacije cak i dan za danom...
Hvala Bogu ja sam na ovoj polozila...
A, da imala sam i dodatno pitanje TH. infarkta miokarda i sve vezano za heroin...

verapamil
i.v.opsti anestetici
metilprednizolon
n.d.cisplatina
izlucivanje lekova + atenolol kao dodatno pitanje
Ova kombinacija se takodje ponovila u aprilu i maju, devojka koja je odgovarala pre mene ju je imala.

diazepam
meh.dej.citostatika
n.d.testosterona
jonski kanali
I C grupa antiaritmika + Th.  acc. IM


Kad predjete svo gradivo prilicno kvalitetno obavezno bacite pogled i na ispitna pitanja, jer ima stvari koje covek zaboravi ili misli da nisu dovoljno vazne da bi se ucile, kad ono, pojave se na ispitu...
Srecno

mandzoo

Moze li se bar nesto prepisati,bar imena lijekova?

Bred