Ispitna pitanja iz farmakologije ¹kolska 2008/09.

Started by kaja, 11-06-2009, 10:50:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iwanna 87

Indikacije su: glaukom,postoperativni ileus, mijastemija gravis, trovanje tubokuraninom,alchajmerova bolest... kada govoris o efektima leka,ako su to oni efekti koji ne spadaju ,tj ne koriste ni za jednu od ovih bolesti ,to su n.e. Pitaj ,pa ces videti... Kod trovanja dolazi do; bradikardije,hipotenzije,otezanog disanja..( efekat ach) hipotenzija se javlja,zato sto deluju na presinapticke alfa 2 receptore,na simpatickih ganglija i tako ga iskljucuju,pa vaskulatura gubi tonus.. Mogu dovesti do paralize,jer vrse nagomilavanje ach na neuromisicnoj spojnici,zbog cega  nema normalne kontrakcije misica..Na cns; ekscitacija koja dovodi do konvulzije,a potom depresija koja moze izazvati gubitak svesti-posledica aktivacije muskarinskih receptora,koja se antagonizuje atropinom..Organofosfati-teski oblici demijelanizacije perifernih nerava i time dovode do slabosti i gubitka senzibilteta,a ovo se desava posle trovanja,a ne u toku terapije..Dejstva na autonomne  ganglije postizu tako sto potenciraju dejstvo Ach,koje se antagonizuje atropinom..
i Mirjanak jako ruzno da kazes ,,ona" ,kada osobu ne poznajes.. Izvini ,ali morala sam da to kazem..  :run Nemoj da se ljutis! :love: a,maki,sad sam polagal farmu u sept i dobila najvisu ocenu,a ucila sam je,ne znam ni sama koliko... 
Tako da, lepo ti kazem,sve ono sto nije trazeni efekat,a izaziva ga Ach,jeste nezeljeni.. Pitaj na institutu ,pa  ces videti1  :love:

mirjanank


Mislim da pricamo potpuno istu stvar,ali nema veze.Lijepo sam napisala da nezeljeni efekti zavise od toga za sta su ljekovi indikovani i navela sve sto si ti napisala,samo bez uvoda,razrade i zakljucka.Nisam bas toliki debil da ne znam sta je zeljeno a sta nezeljeno dejstvo lijeka.
Ne znam samo sto ti iwanna87(evo sad pisem ime) dozivljavas ovo licno.Forum sluzi da ljudi razmijene misljenja,a ne da se drze predavanja.Nisam ti napisala ime jer je bilo pisano u zurbi,pa eto ako ti je to bas toliko vazno izvinjavam se.

iwanna 87


Bred


iwanna 87


Bred

[off]Tolerancija. Da komsiji ne crkne krava. [/off] :siza:

iwanna 87

 :siza: :116: :siza: kao u saobracaju,kada vide zensko za volanom,pa ga namerno ,,iseku"!  :~

Murakami

Sta treba da se odgovara na pitanja :  Funkcionalna organizacija cns-a?


makyca

Za funkcionalnu organizaviju cns-a pricas o ona 4 puta u mozgu:dopaminski,serotoninski,noradrenergicki i holinergicki,to imas sve u 33.-oj glavi rang&dale-a.....nije strasno da procitas jer ti to treba i za psihicke poremecaje i razne ostale poremecaje u mozgu,posto se manje vise zasnivaju na promenama u ovim putevima.....
A mene vise brine ono pitanje "tipovi hemijskih medijatora u cns-u",jel tu ide sve iz 32. i 33.-eg poglavlja u rangu?  :shock2: :wacko:

iwanna 87

Quote from: Murakami on 09-10-2009, 12:14:49
Sta treba da se odgovara na pitanja :  Funkcionalna organizacija cns-a?


E,ja sam to imala pitanje..
To ti je celijska organizacija Cns-a i oni Hirjerarhijski sistemi! :love: