Gradivo, kolicina, odakle spremati usmeni i pismeni, utisci o literaturi...

Started by Becks, 29-09-2006, 14:03:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Becks

zena bi mogla da izbaci barem 30% gradiva koje cemo ionako zaboraviti posle 2 dana. Mogla bi i da reorganizuje predavanja. Ono sto polazemo na prakticnom ne trba da bude u ispitnim pitanjima. Celi paraziti mogu da se izbace sa usmenog kao i ovih 10-12 bakterija sa prakticnog. Akcenat treba da bude na opstoj bakteriologiji i virusologiji jer je to ono sto kad se jednom nauci uvek ostaje. Sistamatika virusa moze znacajno da se skrati. Kod nas je problem sto je doktor nauka=profesor sto uopste ne sme da bude.

dissolved girl

po toj logici bi onda trebalo da se izbaci pola stvari sa svih ispita jer se ni iz drugih predmeta masa stvari ne zapamti.profesorka je skroz korektna i trazi (za prolaz) samo osnovno..ne razumem zasto si osuo paljbu po njoj, kad ti brdo tih nekih podataka nece ni traziti da znas na usmenom (hoce za 9 ili 10 al to je skroz fer)....

M^i^M^a


Djole

     Za dissolved girl. Beks je upravu. Tacno da trazi osnovno za prolaz. Ali sta je to osnovno. To znate ona i ti. Kad mi neko plasira 500 osnovnih i 500 nebitnih informacija na isti nacin ja onda ne pravim razliku. Pa se na ispitu zbog tolikog haosa i kolicine gradiva u glavi ne setim ni osnovnog ni nebitnog. A sta je zaista osnovno to ja kao student mogu samo da nagadjam. Jednom sam pao mikrobe upravo zbog toga ali sam bio realan i svima rakao da joj je donja granica za 6 prilicno niska u odnosu na ono sta obuhvata knjiga. Ne znam da li shvatas u cemu je problem. Gradivo sigurno moze da bude skraceno i drugacije prezentovano a da nista od znanja ne izgubimo. Nisam od onih koji kukaju i misle da ima puno nebitnog. Naprotiv... Evo fiziologiju mogu i da prosire. Zasto, pa zato sto to gradivo ostaje u glavi i daleko od toga da je nebitno.
    Imam drugaricu koja je isto kao i ja kukala, pa kad je polozila onda je kao Marina ok. Mislim svi su mangupi kad poloze nesto pa im je taj profesor super... Budite realni i osudite i one kod kojih ste dobro prosli.
    Veruj mi uz malo njihovog truda mikrobi mogu da budu 50% laksi da se nauce cak i bez izbacivanja nebitnog gradiva. Dobar Becksov predlog da se paraziti pripoje prakticnom i da se bakterije sa prakticnog ne pojavljuju na usmenom... JER JE TO STUDENT VEC NAUCIO I ZA TO DOBIO ODGOVARAJUCE PITANJE NA PRAKTICNOM!!! Nego moraju oni da se uvere da nisi prepisao na prakticnom. Mozes misliti. Pa zasto student koji je na prakticnom izvukao Neisseriu i polozio taj prakticni mora tu istu da ponavlja za usmeni. Pa ne radi se samo o jednoj bakteriji vec od 12, sto bi dosta smanjili vreme ponavljanja i tako jos... Ona na usmenom vidi kako si ti uradio prakticni i sta nisi znao, pa nek uzme to u obzir. Ili ako si odgovarao za 10 a hoces10 i u indeks e onda nek te pita i ono sto nisi znao na prakticnom....
   Nedaj Boze da oni ovo procitaju... Zavrtelo bi im se u glavi od predloga... Kao satro studenti mnogo komplikuju.. Nego ne vole promene.... Sujeta Asve ovo je mnogo mnogo lakse i lepse. Ponavljam nista se od znanja time ne gubi...
   SMORIO SAM A? :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid: :stid:

Bred

Procitace believe me. :wink:
Ali... Da ne valja nacin predavanja, ispitivanje, ocenjivanje, ja bih prvi to rekao iako imam fantasticna iskustva sa mikroba.
Cisto da vam kazem da znate za ubuduce-studije farmacije su takve, nazalost ilina srecu, kako za koga-ogrmnu kolicinu unformacija treba da strpas u glavu, klasifikujes, poredjas po fijokama i pazis da se ne pomesaju. Mikrobi su jedan od njih ali u odnosu na druge su...krajnje bezazleni.
Isao sam na profesorkina predavanja i mislim da su krajnje sazeta i receno je najbitnije. Profesorka zanimljivo predaje, bar je mene zainteresovala.
Valjda znate da je ponavljanje majka ucenja? I sto vise puta nesto ponavljate, vise toga vam ostaje u glavi.
Ono sto radimo na prakticnom se donekle razlikuje od predavanja   a i ako si naucio za prakticni-treba da znas i za usmeni, oni te samo teraju da obnovis.

Becks

     Tesko je sad sloziti se u potpunosti sa tobom. Tacno je da su predavanja ok. Ali ona na usmenom trazi mnogo mnogo vise. Ljudi posle polaganja kazu da je na ispitu super po inerciji, jer se konacno oslobode tereta. Ponavljanje jeste majka znanja, to ne poricem ali koliko onda vramena treba za mikrobe? To je jednosemestralni ispit zar ne? To su oni tako smislili. Nek povecaju fond casova ako misle da je toliko gradiva neophodno. Svakome od nas je lakse da ponavlja naucen ispit nego da sedne i uci drugi iz pocetka. A sta bi onda sa uslovom?... odleprsa :loptica
     E sad. Sigurno je da postoji odredjen broj studenata koji mogu sve to da sazvacu, koliko kog da je obimno (svaka cast, to su buduci naucnici), ali ovaj fakultet prima 300 ljudi po godini. U svetu je profesoru cilj da mu svi poloze ispit, a kod nas je obrnuto. Pa se onda katedra zapita u cemu je problem. Ipak smo svi mi polozili taj prijemni....    Mozda nisam ni ja upravu.  Pomozite mi da shvatim ako to nije tako, jer mi promena ovog stava moze doneti samo dobro.  BORN TO BE CHANGED.

:`?

H5N1

Zelim da znate i ovo: Farmaceutski fakultet skoluje buduce zdravstvene radnike koji bi po mom kriterijumu trebali da znaju po nesto o HIV-u, bolest "poljupca", malariji, bolesti spavanja, BCG vakcini, antraksu, antibiogramu itd. Takodje, buduci dipl. farmaceut bi o svemu tome trebalo da zna malo vise nego da se obrazovao citajuci novine. Gradivo jeste obimnoali garantujem da se ispit moze spremiti za 4-5 nedelja za visoku ocenu ali se ne moze spremiti za nedelju dana. Vise puta sam vam naglasila da prakticni (ako zelite racionalno da trosite vreme) nikad ne spremate odvojeno od usmenog. Zasto? Zato sto je jedino sto ima na prakticnom a nema na usmenom jeste mikroskopiranje i bojenje bakterija i hranljive podloge. Ono sto obuhvata prakticna nastava nece biti izbaceni sa usmenog ali ce prakticna nastava pretpeti znacajne izmene (oslobodice se viska teorije KOJA SE SLUSA NA PREDAVANJIMA i ubacice se od ove skolske godine mnogo vise prakticnog rada). To do sada nije bilo tako jer do pre dve - tri godine je veoma mali broj studenata isao na predavanja i vezbe su koristile da se to "preklapajuce" gradivo sto vise isprica na vezbama sve sa ciljem da studentima bude jasnije.
Mislim da o svemu dosta goveri i cijenica da je prohodnost godinama unazad na prakticnom ispitu 80-85%, za usmeni ne znam tacno ali mislim da je oko 50%.

Bred

Pazi, fond casova iz mikroba je 4+3 ako se ne varam, dakle isto kao farmaceutska hemiija samo sto su mikrobi jednosemestralni. Da li se profesorkin kriterijum promenio otkada sam ja polagao -ne znam ali cujem da mnogi komentarisu da bas dosta trazi.

Becks

     N5N1. To je ok sa prakticnim. Ni ja ga nisam ucio odvojeno. I trba sto vise prakticnog rada. E a kao sto ste nabrojali ovih nekoliko stvari koje student treba da zna.. pomnozite to sa 5 pa ce to opet biti mnogo manje od onoga sto sad ucimo... Opet ponavljam, niko na zeli da mu se znanje uskrati, vec da se izbaci ono sto se ne moze nauciti za stalno spremajuci ispit. Nije isto nauciti sve o 200 bakterija, 200 virusa itd... kroz 5-10-15 godina rada i njh 30 za 4-5 nedelje. Mada iz price sa studentima se vidi da 4-5 nedelja je dovoljno za 5-6-7 a ne i za vise (naravno cast izuzecima).

Bred

Dakle, problem je u programu ne u profesorki, da to rascistimo. Ko odlucuje o programu? Sumnjam samo profesor/ka na tom predmetu

H5N1

Program predlaze predmetni nastavnaik a uskladjuje se horizontalno i vertikalno kroz razlicite komisije

Becks

    Pa nek ga onda predlozi i potrudisa da ga lepo usklade.... Ima tu nacina i mogucnosti... Uostalom kako su neki drugi predmeti to uradili, iako su i dalje obimni odgovaraju studentu za ucenje... Samo volja, i volja. Gnozija je i obimna i trazi dosta vremena pa je studenti ipak hvale..... pitajte se zasto. Dovoljno je da se samo jedna osoba sa instituta potrudi i odvoji svoje dragoceno vreme u svrhu kojoj inace treba da sluzi, a to su omogucavanje studentima da sto lakse dodju do znanja.....

Nadja

Moje iskustvo sa polaganjem je super! polagala sam kod Marine, jako je korektna i prijatna. Chak se secam da je jednog kolegu koji je bio sa mnom u kabinetu i pocheo da pricha pogreshnu bakteriju pustila da pricha o tome, a on nije hteo i vratio je pitanja jer nije bio zadovoljan svojim znanjem ?!? toliko... :][

Bred

Becks, da li ti farmaceutska hemija odgovara po obimnosti za ucenje? Nemoj da govorimo neistine i proizvoljno tumacimo i pisemo onako kako nam odgovara ...

Becks

     Ne mogu da pricam o farmaceutskoj, jer je jos nisam polagao. Ne pisem o nako kako mi odgovara sto se moze zakljuciti iz mojih ostalih poruka (i u drugim temama). 
     Ali javicu se kad budem ucio farmaceutsku. Necu da nagadjam, ali na osnovu predavanja bih rekao  da tu nece biti problema. Znas gde su studenti nerealni? Kod predmeta tog tipa. Tu ne moze da bude viska gradiva jer je to srz nase struke, kao ni kod gnozije ni fiziologije ni organske.... (dodacu sledece godine). Ako sam polozio org2 iz prve ne znaci da ni ovo ne mogu. Koliko vidim za farmaceutsku se ljudi zale na to kako profesori ispituju, a ne na gradivo...
     Prof sa mikroba jos i ispadne korektna na usmenom jer za prolaz kao trazi malo u odnosu na ono sto trba da se uci, ali ponavljam, zbog obimnosti i nepotrebnih informacija student ostane skrt i sa onim bitnim.
    AJDE DA ORGANIZUJEMO TEST NASEG ZNANJA: Siguran sam da cemo tada videti da iz pojedinih predneta ne znamo ni osnovno. A zasto? Pa zato sto nas nisu time bombardovali a trbalo je, pa da u pola dana i noci to znamo. Neka iskustva pokazuju da kada se osnovno dobro savlada, znanje se posle toga izuzetno lako nadigradjuje sto nije slucaj kod nas.