Ðorðe Bala¹eviæ : Nema nekog klinca da me oduva sa scene

Started by Bred, 06-01-2007, 02:15:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Kantautor Ðorðe Bala¹eviæ poslednje tri godine, suprotno tradiciji, ne nastupa u Centru „Sava“ krajem godine. S druge strane, priveo je kraju novu knjigu „Kao rani mraz“ prema kojoj æe biti snimljen i film - staromodna ljubavna prièa. O muzici, filmu, ali i politici i prijateljima, Ðole prièa za „Blic“.- Ima pesma „Kao rani mraz“ na prethodnom albumu koja je kao muzika iz filma. To je prvi deo projekta. Nije lepo da govorim projekat jer to je za¹tiæena reè od strane kolega narodnjaka, ali ovo je zaista projekat gde smo prvo uradili muziku iz nesnimljenog filma, a sada se pojavila knjiga sa scenariom i sve ima jedan lagan, ravnièarski put. Pesma „Kao rani mraz“ ka¾e: „Malo ¹ta jo¹ ume da ubije ne¾no, da ga i ne primeti¹, kao rani mraz.“

Rani mraz

- Rani mraz je ravnièarski pojam i to samo paori kapiraju. To je ono ¹to padne preko noæi i otkrije sudbinu ¾etvi. Moj deda koji je bio vinogradar, stalno je imao strah da ne padne rani mraz. To ima veze sa mlado¹æu o kojoj se govori u filmu. Ne¹to u mladosti ¹to te zakaèi i ¹to ti napravi o¾iljak kao rani mraz mo¾e da ti ostavi tragove za ceo ¾ivot. Taj naziv ima i veze sa grupom koja se tako zvala, ali klinac koji je grupu tako nazvao, sada sredoveèni klinac nije mogao da pretpostavi kakvo to znaèenje ima. Imao sam grupu „®etva“ koju sam napustio i onda je bio ¹tos da na¹kodimo „®etvi“ i napravimo „Rani mraz“. Kasnije sam zakljuèio da ni¹ta nije sluèajno. Nekad napravim pesme pa se iznenadim kako je to pametno. To su ti geni koje sam nasledio.

Vasa i piraterija

- Podnaslov knjige je „Nikolina prièa o Vasi Ladaèkom“ zato ¹to je Nikola jedan od glavnih likova koji sve to prièa. Knjiga je iza¹la u formi dugometra¾ne balade uglavnom zato ¹to se pirati¹e sve ¹to se ka¾e. Vi¹e nije potrebno da ne¹to izda¹, napi¹e¹ da se pirati¹e nego sad i ono ¹to ka¾e¹, i to se piratira. Ja pomenem skelu i veæ se skela ubacuje u neki scenario. Pre sam pomenuo èardu pa su mi rekli neki da zidaju èardu za neki film koji je i zavr¹en. Bolje da sam pomenuo da mi je u filmu jedan od objekata asfaltirana Alma¹ka ulica u Novom Sadu. Mo¾da bi je asfaltirali. Ja se ne bojim njih kao konkurencije, u smislu da æe napraviti bolji film. Teme su slobodne, a fazon je u naèinu na koji se isprièa. Morali smo to da za¹titimo, da neke ideje ne budu maznute. ®ao mi je ¹to æe publika biti uskraæena jer æe se u knjizi radnja otkriti iako nije sve predvidivo. Te stvari mi zagorèavaju ¾ivot.

Mlada ekipa

- Ekipa oko mene koju èine mladi ljudi sa novosadske akademije, ukapirala je da je otvoren konkurs za ideje i mislim da æe biti lepo s njima raditi. Film nema epohalnu poruku, nije anga¾ovan... to je staromodna ljubavna prièa i mislim da nam je to potrebno. Razlikovaæe se od na¹ih novih filmova i po tome jer nema povraæanja. Koji god film da gleda¹ neko povraæa, od droge, alkohola... Ovde nema tih fiziolo¹kih manifestacija, nema psovki i sve je mo¾da èak i neprirodno idilièno, ali to obuhvata neko drugo vreme 1914. ili 1919. godinu kada, pretpostavljam da je sve to tako i izgledalo.

Prve scene

- Snimili smo prve scene. To su kadrovi jeseni, pejza¾i uglavnom, i to je vrlo bitno jer se veæina filma de¹ava na otvorenom. Ogroman deo se de¹ava u leto i moramo da saèekamo zelenilo. Æerka Jelena i njen momak su me nauèili sve, jo¹ od prvih nagove¹taja da bih ja mogao taj film da re¾iram, a ja sam to ozbiljno shvatio. Imao sam dogovor sa Goranom Markoviæem èiji sam po¹tovalac, ali on mi je rekao da Vojvodinu poznaje kao Andaluziju i morao bi da nauèi mnogo. ©to se ovog filma tièe, ne dam ga nikom!

Jugoslovenstvo

- Veæ smo poèeli sa pripremama iako ima dovoljno vremena. Nema dovoljno love, ali imam nagove¹taje prijatelja koji ima producentsku kuæu u ©vajcarskoj i Nemaèkoj da bi bio eventualni partner u tom filmu. Skup¹tina Vojvodine nam je simbolièno pomogla sa tipiènim fondom koji se izdvaja za filmove, a to je nekih 50.000 evra za koje ne mo¾e¹ snimiti jer ovakav film ko¹ta oko milion i po evra. Ali, taj njihov gest je svakako dobar u smislu dobre volje i nek podr¹ke. Ja uop¹te ne sumnjam da æe ovaj film biti nekako setno jugoslovenski i da æe premijerno biti prikazan svuda gde se zna za Vasu Ladaèkog i da æe se sve to mo¾da i pomalo isplatiti.
Kasting - osveta

Ekipu koju smo mi odabrali, koja je za sada vi¹e naèelna nego ¹to je potpisana, èine sve najbolji ljudi iz svojih oblasti. To onda ne dozvoljava puno natur¹èika, jedan kao ¹to sam ja mo¾e da se zalomi. Imam puno uloga za mlade, a moji omiljeni mlaði glumci su veæ matori za ovaj film, a mladi su za likove ovih glavnih junaka kad omatore. Moraæu da napravim kasting, a to æe za mene biti osveta za sve ove kastinge na koje je moja Jovana i¹la pa nije primljena. Za taj prethodni film koji je snimljen, a ne zaslu¾uje da bude pominjan, bilo je ono kao, ofarbala se, ona je plava i zato ne mo¾e da dobije ulogu. Po¹to je re¾iser tog filma igrao uglavnom u partizanskim filmovima, u to vreme se devojke nisu toliko farbale. Sada sam rekao Jovani da se ne farba, da ne utièe na mene, jer æe kasting biti regularan.

©erbed¾ija

- ©erbed¾iji sam rekao da mu nudim ulogu na vreme da ima dovoljno vremena da smisli neki izgovor za¹to neæe da prihvati, pa da ostanemo drugari. Bilo bi mi drago da prihvati po¹to sam mnoge uloge pisao po njemu, ali ukoliko bude zauzet, rekao sam mu da mora naæi nekog ko æe glumiti ©erbed¾iju kako glumi taj lik. Za drugi lik sam kontaktirao Mikija Manojloviæa koji je takoðe moj stari prijatelj i nadam se da æemo uspeti da se uklopimo po¹to bi to bila ekipa snova. Miru Banjac volim i po¹tujem odavno i smatram je nekim svojim delom rodbine koji inaèe nemam. Ja sve tetke, strine i strièeve imam u pesmama, u ¾ivotu, nemam nikog, ali Miru smatram za svoju malo stariju sestru i mislim da je ta stvar dogovorena. Ukoliko film poène tako kako bih ja voleo, sa skelom na kojoj je skeled¾ija Mira, kojom putuje Miki i koji po izlasku sa skele sreæe svog prijatelja iz detinjstva Radeta, onda tog momenta mo¾e da pi¹e kraj filma. U mom filmu æe mo¾da igrati i neki „biv¹i na¹i“ jer ja imam taj oreol izdajnika u ovoj zemlji, ali u drugim zemljama sam dobrodo¹ao svugde. Igraæe i Hrvati, Muslimani, crni ðavoli, zato ¹to su to glumci, ljudi i moguæe je da to zaista bude jedan jugoslovenski film. Osnovu ekipe èine Vojvoðani zbog mentaliteta.

Odlazak sa scene

- Primetio sam da je jedno poglavlje na neki naèin isprièano i da je mo¾da bolje da se malo odmorim pre nego ¹to publika pomisli da ja treba da se odmaram. Jo¹ uvek je glavni dogaðaj kada Èoliæ, Bregoviæ, Bora Èorba ili ja snimimo album. Nema nekog klinca da nas oduva sa scene. Hteo sam da se za¾elim ponovo toga. U Beogradu veæ treæu godinu ne radim koncerte i to je ne¹to ¹to meni fali - sigurno vi¹e nego beogradskoj publici. Voleo bih da se vratim kako sam u Beograd i u¹ao na neki naèin, a to je u male sale gde je publika blizu i gde se oseæa vibracija. Centar „Sava“, koliko god da je meni drag, postao je fensi dogaðaj. Po¹to smo Beograd i ja pukli prilièno, mislio sam da æe ta pauza dobro doæi. Tako da sam pro¹le godine radio svega tri koncerta. I bend i ja smo postali onako, malo blazirani, a ne ¾elim to da dopustim jer ¾ivim divan ¾ivot. Odem negde, ljudi me vole, svi pevaju moje pesme napamet i jo¹ mi plate. ©ugav posao, ali mora neko i to da radi. Glupo je dovoditi tu podr¹ku publike dovoditi u pitanje tezgarenjem. Ja nisam razmi¹ljao da u Beogradu nastupim na „Marakani“ ili „Areni“, jer i u Centru „Sava“ su mi ljudi daleko, ¹ta tek da radim na „Marakani“. Bolje da uzmem du¾i gajtan pa da iz Novog Sada dr¾im koncert, i onako ne vidim nikog gde sedi ni ¹ta radi.

Jubilej

- Prilièno mi je ¾alosno da slavim 30 godina posla, da dobijem sat od firme. Obele¾iæu jubilej, ali neæu kao neke moje kolege koje su nekoliko puta pravile jubileje i opro¹tajne turneje da bi napunile neki prostor. Ja do sada nisam imao problema sa publikom, ali hajde da se na taj naèin motivi¹emo i da neke stare stvari snimimo. Voleo bih da izdam knjigu „Kalendar mog detinjstva“ koju radim i zavr¹iæu do aprila. Mo¾da i snimim muziku koja bi i¹la uz roman, a knjigu bih promovisao u malim salama, uz klavir. Na jesen bih uradio desetak koncerata u gradovima stare dr¾ave. Virtuelna popularnost

- Konkurencija je dobra stvar i dobro bi bilo da doðe neko ko bi nas ili motivisao ili odvikao, ali takvog za sada nema. Prirodno je da se sada pojavi neki klinac i da nas oduva, kao ¹to smo mi oduvali one pingvine sa leptir-ma¹nama koji su se pojavljivali na Opatiji. Pa Bob Dilan ili neko od tih protestnih pevaèa sve bi dao da je ¾iveo u na¹oj zemlji deset godina sa Slobom, tenkovima, bombardovanjem... To je inspirativno, ali kod nas ni¹ta ni iz toga nije iza¹lo. Nijedna socijalna ili buntovna pesma, nego se sve svodi na ljuljanje po splavovima. Nema nijedne pesme sa Budvanskog festivala ove godine, koja æe da traje. Oni su tamo podelili nagrade, slikali se, a nigde pesme. Mene su pljuvali za ploèu „Odlazi cirkus“, ali sa te ploèe je ostao „Vasa Ladaèki“, „®ivot je more“, „Mirka“... Ima nekih pevaèa koji pevaju, a ne bi oni „istra¾itelji iz Majamija“ mogli da im naðu tragove koje su ostavili u muzici. To je virtuelna popularnost.

Neven D¾odan

Ðoliæ, ovaj Èoliæ

- Èoli sam uradio dve stvari. Kada su moji prijatelji èuli pesmu „Saèuvaj me bo¾e njene ljubavi“, rekli su - nemoj to da mu daje¹, tu ostavi sebi. Tako je bilo i sa drugom pesmom, ali sam rekao da sam to njemu namenio. Èoli je uz te dve ponuðena jo¹ jedna koja nije u¹la u izbor iz nekih èudnih razloga, a ja mislim da je to zato da ne bih ja bio veæinski vlasnik ploèe. Tada bih imao tri stvari i tri teksta, a to bi onda bio Ðoliæ, a ne Èoliæ. Ja kad me pitaju ¹to sam njemu radio pesme ka¾em: „On je dobar deèko i ima lo¹ije pesme nego ¹to zaslu¾uje.“ Njemu uvek radim iz prijateljskih razloga jer to uvek radim kao za sebe.
Izbori, politika i „one“ godine

- Koga god da zaokru¾ite, zaokru¾ili ste nulu. Dok sam verovao da æe to biti promena, dotle je to sve imalo snagu. Kad je to iznevereno... Sada ka¾em: „Pusti budale!“ Kada su me pitali da li æu se pojaviti na mitingu, rekao sam èim se Beba, Jovana ili Aleksa kandiduju za predsednika, eto mene. Oni znaju da Bata nosi pola miliona glasova sa svojim lupetanjima i zato mene pote¾u pred drugi krug izbora. Mislim da me neæe naterati da u to uðem jer u tu prièu prilièno ne verujem. Ja sam bio na strani snaga promene, a one su postale neprijateljske stranke. Gledam emisije u kojima se pojavljuje onaj Anðelkoviæ koji je vlasnik radija i daje nagrade mojim kolegama. Nema tu ni¹ta lièno, ja ni protiv Slobe nisam imao ni¹ta lièno. On je bio genijalan roditelj koji je svojoj deci ¾eleo da stvori to sve ¹to je stvorio i na¹ao je ¹est miliona sponzora koji su mu to omoguæili. U politiku sam se me¹ao koliko je to bila obaveza nekog ko je imao mikrofon.

blic

jeca87

Ti si care svoje pismo poslao Milu i zavrsio sa karijerom!

Bred


shanji

Cestitao je Milu i narodu Crne Gore stecenu nezavisnost.
Pa sta?! :shock
Zasto bi to bio problem za bilo koga, a za njegovu karijeru pogotovo?

Darker

okili, ne volim bala¹eviæa, ali zaboga MILOga, ¹ta je sve argument da ne volite nekog pevaèa...
Na albumu Nevermind Nirvane je pisalo: zabranjeno za pse i srbe... Najbolji njihov album... I naravno da æu ga slu¹ati... a zamisli da mi argument ¹to je neko nekom ne¹to èestitao...

hulio_salinas

Djole je legenda... covek koji zasmejava ljude koji zele da ga slusaju (ne dok peva), zasluzuje da ga nazovem legenda...
ne znam da li ste ga nekad slusali kako prica... alal mu cast...

shanji

Sto se Balasevica tice,misljenja su zaista podeljena.
Ne znam, nazivaju ga i pateticnim i licimerom( cesto spominjano zbog politickih stavova, i odredjenih pesama), ja sam od rane mladosti nepopravljivi fan. I svaki njegov postupak razumem i odobravam. Do sad...
Za ostale postovaoce gore pomenutog-informacija: pojavila se u prodaji ova nova knjiga..ali ne pronadjoh je jos.



Smrda

a da li postoji sansa razdvojiti izvodjaca od svog dela,tj...
ja nisam bas neki veeeliiki fan Balasevica,ali ponekad ga slusam...
No,ne smatram da sad treba da ga posmatram kroz politiku zbog njegovih stavova i izjava-to ne menja reci u njegovim stihovima(onim koje ja volim),ni zvuk njegovih pesama.
Licno,ne svidja mi se sto se politika toliko uvlaci i u kulturu i umetnost,ali nije na menei da to resavam...zato i razdvajam njegeove izjave i prozivke od njegovih pesama..
a,da li ima neko da ga smeni...pa mislim da ima....samo treba jos malo vremena...

hulio_salinas

podrzavam tog coveka i njegovu muziku...

ako razdvojim - podrzavam i jedno i drugo nezavisno...   :wink:

nasty girl

Quote from: Darker on 12-01-2007, 00:23:30
okili, ne volim bala¹eviæa, ali zaboga MILOga, ¹ta je sve argument da ne volite nekog pevaèa...
Na albumu Nevermind Nirvane je pisalo: zabranjeno za pse i srbe... Najbolji njihov album... I naravno da æu ga slu¹ati... a zamisli da mi argument ¹to je neko nekom ne¹to èestitao...

darker kao da je govrio u moje ime....

avgogh

djole  :Bog :Bog :Bog :Bog :Bog
niko na nasim prostorima ne pise bolje textove...

Bred

sa tim se avgogh mogu sloziti iako ga nikako ne simpatisem

vladimir

Quote from: avgogh on 12-02-2007, 17:11:41
djole  :Bog :Bog :Bog :Bog :Bog
niko na nasim prostorima ne pise bolje textove...

Pise Miki iz Six Pack-a, ali to je ipak samo moje misljenje :>.Djole je uvek bio blagi dupelizac vlastodrscima tokom svoje karijere (izuzev Slobe, naravno), narocito Titu i ostaloj komunistickoj klapi.Mada, nikada ga necu mrzeti zbog toga, uz njegove pesme sam imao mnoge lepe momente i lakse sam prolazio kroz neke ruzne...

Alnus Glutinosa

Quote from: vladimir on 16-02-2007, 10:04:11
Quote from: avgogh on 12-02-2007, 17:11:41
djole  :Bog :Bog :Bog :Bog :Bog
niko na nasim prostorima ne pise bolje textove...

Pise Miki iz Six Pack-a , ali to je ipak samo moje misljenje :>.

I moje, i moje!  :loptica

:Bog  :Bog  :Bog

rodiæ

¹ta fali ¹to je èestitao nezavisnost c.gori?pa to je normalno.¹ta su nama oni krivi.mi smo glup narod i sami smo sebi krivi.bala¹eviæ nije dupelizac,to njemu nije potrebno,on je uvek imao svoj stav i dr¾i ga se.e sad ¹to to nekom smeta to je druga stvar.i za¹to uop¹te me¹ate politiku sa njegovom muzikom.takav pesnik se neæe roditi vi¹e.on je car.pa ja stinga obo¾avam,a i on je branio albance,na primer,i ne krivim ga jer oni imaju drugaèiju-pogre¹nu sliku o nama.i ne me¹am to ¹to neko prièa sa njegovom muzikom.takoðe volim da slu¹am i mi¹u kovaèa i dragojeviæa,bez obzira na sve