Policisticna bolest jajnika

Started by AquArius, 03-10-2006, 21:45:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AquArius

Policisticna bolest jajnika

Definicija
Sindrom policisticnih jajnika je najèe¹æa hormonska bolest u ¾ena i najèe¹æi uzrok izostanka ovulacije. Temeljna promjena kod ove bolesti su cistièni folikuli u kori jajnika, menstrualni ciklus bez ovulacije, rijetke menstruacije, neplodnost, pojaèana dlakavost, pretilost, opadanje kose, akne. Naziv dolazi od izgleda jajnika na kojem se nalaze brojne ciste.

Uèestalost
Na temelju dana¹njih dijagnostièkih kriterija procjenjuje se kako 5-10% ¾ena u plodnom razdoblju boluje od ove bolesti. Ultrazvuèno se brojne ciste na jajniku naðu i èe¹æe, u èak 22 do 25% ¾ena, ali ¾ene nemaju uvijek ostale simptome koje prate ovaj sindrom pa se u tih preostalih 15% sluèajeva govori o jajnicima nalik na policistiène.

Rizici
®ene s policistiènim jajnicima trebaju se pratiti, istra¾ivati i lijeèiti cijeli ¾ivot jer je oba bolest povezana s nizom rizika:
- kasnija menopauza
- razlièita krvarenja iz maternice
- spontani pobaèaji su dva do tri puta èe¹æi
- anemija
- pretilost
- poremeæaj razine masnoæa u krvi
- bolesti srca i krvnih ¾ila su 7 puta èe¹æe
- rizik od obolijevanja od ¹eæerne bolesti je 16% veæi
- povi¹eni krvni tlak se javlja kod 40% pacijentica
- 2-3 puta je veæi rizik za obolijevanje od raka endometrija i jajnika
- èe¹æe je potrebno odstranjenje maternice (histerektomija)

Simptomi
Sindrom policistiènih jajnika osim promjenama na jajniku oèituje se poremeæajima menstrualnog ciklusa i povi¹enom razinom mu¹kih spolnih hormona - androgena. ®ene su pogoðene neredovitim menstruacijama ili njihovim potpunim izostankom, javlja se neplodnost, pretilost u 50-70% bolesnica, nakupljanje masnog tkiva u trbu¹noj regiji (mu¹ki tip debljine), pojaèana dlakavost, akne, otpadanje kose, masna ko¾a, povi¹en libido, poveæanje klitorisa. Klinièka slika mo¾e biti raznolika.
Sindrom je usko povezan s neosjetljivo¹æu na inzulin, hormon gu¹teraèe, zbog èega je uèestalije obolijevanje od ¹eæerne bolesti. Pretilost udru¾ena s ovim sindromom uveæava rizik od obolijevanja od bolesti srca i krvnih ¾ila, ¹eæerne bolesti, povi¹enog tlaka, raka endometrija (unutarnjeg sloja maternice) i dojki.

Izgled jajnika
Jajnici su obièno dvostruko veæi od normalnih, napete sivobijele povr¹ine ispod koje se u kori nalaze cistice velièine 5 do 15 mm. Bijela tijela se ne nalaze , a stroma je hipercelularna.

Dijagnoza
Nalaz mo¾e biti vrlo ¹arolik i bolest se razlikuje kod pojedinih ¾ena. Dijagnoza se postavlja kombinacijom klinièkih, ultrazvuènih i laboratorijskih nalaza hormona.
Klinièki nalazi obuhvaæaju informacije o simptomima ¾ene, njenim prija¹njim bolestima i obiteljskim bolestima te pregledom pacijentice.
Na veliku vjerojatnost da se radi o bolesti policistiènih jajnika ukazuje:
- poèetak bolesti oko puberteta
- poremeæaj menstruacijskog ciklusa - smanjen broj menstruacija ili njihov izostanak
- policistièni jajnici (jajnici s brojnim cistama) na ultrazvuku
- povi¹ena razina mu¹kih spolnih hormona (androgena)
- pojaèana dlakavost
- povi¹ena razina LH (luteotropnog hormona) koji se izluèuje iz hipofize
- povi¹ena razina inzulina, hormona koji izluèuje gu¹teraèa
- neosjetljivost tkiva na inzulin
- pretilost
- povi¹ena razina masnoæa u krvi (lipoproteina i triglicerida)
- bolesti srca i krvnih ¾ila

Za postavljanje dijagnoze policistiènih jajnika danas se zlatnim standardom smatra ultrazvuèni pregled. Transvaginalnim ultrazvukom (ultrazvuèni pregled pri kojem se sonda ultrazvuka uvlaèi u rodnicu) vrlo se pouzdano mogu mjeriti i analizirati detalji u jajniku. Kriteriji za ovaj sidrom su:
- volumen jajnika 2 do 3 puta veæi nego normalno
- tunika (gusti vezivni sloj ispod kore jajnika) deblja za 50%
- ispod kore jajnika poput ogrlice rasporeðene ciste, ima ih 8-10 ili vi¹e
- debela stroma (unutarnje tkivo jajnika u koji su ukopani folikuli iz kojih se razvijaju jaja¹ca), 2 do 5 puta deblja
- stroma zauzima vi¹e od 30% jajnika

Jajnici nalik na policistiène
Posebnu pozornost zaslu¾uju ¾ene kod kojih je na ultrazvuku naðen znak policistiènih jajnika, ali one nemaju drugih simptoma ove bolesti. Za njih (20-25% zdravih ¾ena) se rabi naziv - jajnici nalik na policistiène, odnosno polyscystic appearing ovaries (PAO). Treæina ¾ena s takvim nalazom ima barem jedan mu¹ki spolni hormon povi¹en. Iako zdrave, ove ¾ene èe¹æe imaju neuredna krvarenja iz maternice i smanjenu plodnost.

Bolesti koje opona¹aju sindrom policistiènih jajnika
Svakako treba misliti i na druge bolesti koje mogu opona¹ati ovo stanje, a to su:
- hipertekoza
- kasni poèetak kongenitalne adrenalne hiperplazije
- Cushingov sindrom
- akromegalija
- hiperprolaktinemija
- anorexia nervosa
- ijatrogeni uzroci - nastali lijeèenjem
- hormonski aktivni tumori
iako sve ove bolesti mogu imati slièan nalaz na ultrazvuku, dijagnostièka obrada koja ukljuèi hormonske pretrage, dijagnostièka testiranja i informacije o simptomima relativno æe lako dovesti do prave dijagnoze.

Lijeèenje
Pristupi lijeèenju su razlièiti jer se razlikuju i simptomi kod pojedinih ¾ena. Velikoj veæini ¾ena je potreban stalni lijeènièki nadzor jer bolest policistiènih jajnika naru¹ava zdravlje i izgled ¾ene. Lijeèenje ovisi o simptomima, nalazima i ¾elji bolesnice za djecom.
Glavne mjere lijeèenja su:
- smanjenje tjelesne te¾ine
- poveæanje fizièke aktivnosti
- prestanak pu¹enja
- prestanak uzimanja alkohola
- uzimanje lijekova
- kirur¹ki zahvat

Smanjenje tjelesne te¾ine je iznimno va¾no jer je dokazano kako smanjenje mase od 5% mo¾e dovesti do normalizacije menstrualnog ciklusa, ponovne uspostave ovulacije, poveæanja plodnosti i normalizacije poremeæenih nalaza hormonalnih testova.

U lijeèenju lijekovima postoji velik izbor koji ovisi o simptomima i nalazima:
- hormonske kontracepcijske tablete
- ciproteron acetat
- analozi GnRH, hormona koji se oslobaða u mozgu (iz hipotalamusa) i djeluje na izluèivanje hormona hipofize
- lijekovi za kontrolu poveæane tjelesne mase
- hormonsko nadomjesno lijeèenje
- diazoksid
- kortikosteroidi
- lijekovi koji potiskuju djelovanje mu¹kih spolnih hormona - ciprotron aceteat, spironolakton, flutamid, finasterid
- lijekovi koji pojaèavaju osjetljivost mna inzulin

Kirur¹ke moguænosti lijeèenja sindroma policistiènih jajnika su:
- odstranjenje dijela jajnika
- odstranjenje cijelog jajnika
- elektrokauterizacija jajnika - postupak gdje se elektrodom spaljuje tkivo jajnika

Od svih nabrojanih metoda samo kirur¹ko lijeèenje daje zadovoljavajuæe rezultate.
Primjena lijekova daje kratkotrajne rezultate.
Mjere za smanjenje tjelesne mase kojima bi se dugoroèno odr¾avala po¾eljna tjelesna masa najkvalitetnije su rje¹enje jer se njima dokazano smanjuju simptomi i normaliziraju nalazi.


Tekst u celini preuzet sa sajta www.medicina.hr

nasty girl

nisam znala da se to povlaci ako se smrsa..... :ohwell: :ohwell: :ohwell: :ohwell: :ohwell:

znaci od sada na dijetu..... :K :K :K :K :K

Darker

Ma jok, bole te uvo:
QuoteSimptomi
Sindrom policistiènih jajnika osim promjenama na jajniku oèituje se poremeæajima menstrualnog ciklusa i povi¹enom razinom mu¹kih spolnih hormona - androgena. ®ene su pogoðene neredovitim menstruacijama ili njihovim potpunim izostankom, javlja se neplodnost, pretilost u 50-70% bolesnica, nakupljanje masnog tkiva u trbu¹noj regiji (mu¹ki tip debljine), pojaèana dlakavost, akne, otpadanje kose, masna ko¾a, povi¹en libido, poveæanje klitorisa. Klinièka slika mo¾e biti raznolika.
Sindrom je usko povezan s neosjetljivo¹æu na inzulin, hormon gu¹teraèe, zbog èega je uèestalije obolijevanje od ¹eæerne bolesti. Pretilost udru¾ena s ovim sindromom uveæava rizik od obolijevanja od bolesti srca i krvnih ¾ila, ¹eæerne bolesti, povi¹enog tlaka, raka endometrija (unutarnjeg sloja maternice) i dojki.
:> :> :> :> :> :>

AquArius

Darker, posledica androgena, ...
Tema uopste nije za zez.
(Znam da znas).

Darker

Quote from: AquArius on 10-10-2006, 09:01:29
Darker, posledica androgena, ...
Tema uopste nije za zez.
(Znam da znas).
Da zna¹ da znam... Ali moram da se zez...

AquArius

@nasty
nisi ti nigde ni blizu te kilaze da razmisljas o tome!  :cmok

A ti D zamisli da legnes sa maljavom ribom koja ima u gacama... vise nego ti... (ne kazem da bi leg'o, ali imaju Ateisti jednu pesmicu posvecenu slicnom...)
Brrrrrrrrr, a?  :pst

Smrda

dajte ljudi....pa ovo je bas ozbiljno...videste li vi...25% zena....znam samo da je ovaj sindrom ciculosum viciosus...

AquArius

smrdo ja sam smrt ozbiljna kad je u pitanju ova tema...  :(
a ovo gore za D ignorisi  :wink:

Smrda

ma D samo zez....
ja jedino znam da se jako tesko detektuje..i to sto pise da povlaci niz ostalih stvari za sobom...sve je tako....ne znam samo cime se pocinje terapija,mislim na koji nacin...prvo hormoni,ili dijeta,ili sta vec....ili sve od jednom...

Darker

QuoteA ti D zamisli da legnes sa maljavom ribom
Depilacija rulz :Bog
Quotekoja ima u gacama... vise nego ti...
Nema ¹anse, heheheh :K :K :K

©ta ste se utronjale, pa prièamo normalno(manje-vi¹e :> :> :>) Moja mavena ima bla¾i oblik, ali na¾alost
Quotepovi¹en libido
nema ovog sporednog efekta >:D >:D :K :K :K
Mada, nema ni drugih gorepomenutih, tako da sam u principu, na pozitivnoj nuli :K :K :K :K :K

nasty girl

Quote from: AquArius on 11-10-2006, 23:00:44
@nasty
nisi ti nigde ni blizu te kilaze da razmisljas o tome!  :cmok


Hvala na komplimentu... :cmok :cmok

a ti D. stvarno trebas da uneses malo ozbiljnosti, jer ovo nije ni malo naivno... :F :F


Darker

Pa ja sam ozbiljan, ako nisi primetila;-)

nasty girl

pa bas i nisam....ali ajde.... :loptica :loptica :loptica :loptica

Bred

Sindrom policističnih jajnika (http://farmaceuti.com/tekstovi/magazin-white/sindrom-policisticnih-jajnika-%E2%80%93-nova-definicija/)