Prijemni ispit 2007.

Started by pereca, 25-06-2007, 10:49:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pereca


„Најгушће” на фармацији


За упис на Медицински факултет Универзитета у Новом Саду традиционално се пријављује више кандидата него што се може уписати, а у овом уписном року на сва четири студијска програма број пријава надмашио је број расположивих индекса, јер је конкурисало 670 кандидата на 380 места.

Највише их је, 293, заинтересовано за упис на интегрисане студије медицине, где има 180 места (80 на буџету), али је притисак највећи на интегрисаним студијама фармације, где чак 169 свршених средњошколаца претендује на само 75 индекса (25 за студирање на терет буџета). Велико је интересовање и за академске и струковне студије здравствене неге, а ту је 127 кандидата на 75 места (22 на буџету). За упис на интегрисане студије стоматологије пријавио се 81 кандидат на 50 места (20 буџетских).

Како каже шеф студентске службе Медицинског факултета Рајко Субашић, пријем докумената био је добро организован и кандидати који су имали све потребне папире овај посао су обављали за два минута. Такође истиче да су матуранти који су овде конкурисали углавном одликаши. Пријемни испити су у петак тачно у подне, а истовремено се пријемни полаже на свим медицинским факултетима у Србији. Ове године полагаће се на Факултету, за разлику од претходних, када су испити организовани у хали Новосадског сајма.

Продекан за наставу проф. др Милан Симић каже да је и Медицински факултет изашао у сусрет кандидатима из суседних земаља који конкуришу под истим условима као држављани Србије, а који до прошлог петка нису добили средњошколске дипломе. Они су могли да предају пријаву, крштеницу и сведочанства завршених разреда средње школе, а дипломе ће доставити накнадно.

Подсећамо да је после усклађивања својих студијских програма са препорукама Болоњске декларације, односно плановима и програмима медицинских факултета у региону и у европским земљама, Медицински факултет у Новом Саду увео интегрисане студије које подразумевају теоријски и практичан рад студената од 12 семестара на медицини, по 10 семестара на стоматологији и фармацији. Такође је уведен и обавезан дипломски рад, па се тако по завршетку студија и одбране дипломског, на пример, стиче академски назив “дипломирани доктор медицине”.

www.studentskisvet.com
Седам поена „полаже” тест

Претходних година кандидати за упис на Медицински факултет морали су да освоје минимум 16 (од могућих 30 поена) на оба теста који се полажу, а од ове године минимални праг знања је 7 поена на сваком од тестова. Тако је укупни минимум поена 14 (по седам на оба теста), колико је прописано Правилником о полагању пријемних испита Универзитета у Новом Саду. Кандидати на медицини и стоматологији полажу хемију и биологију, на фармацији хемију и математику, а на медицинској нези биологију и хемију или биологију и здравствену негу.

Bred

au na farmaciji u nsu je bas guzva. i tacno da nije tih "filijala" po Srbiji, u bgu bi idalje konkurisalo oko 1000 kandidata... :wink:

yeca

auuu bre... videste li vi minimum svih minimuma  :shock
43 poena za MB smer za samofinansiranje!!!!!
Pa 40 se nosi iz srednje.. mada ti ¹to imaju toliko poenèiæa sigurno nemaju ni blizu...
auuuu  :nene:

Bred

nisam video ali ako je to tacno, mogu samo da kazem-BRUKA!

__Zmajche

Imam potrebu da pisem o tom minimumu....
Kazu da je matematika bila preteska....
Ma dajte, uopste nije bila toliko teska....bilo je malo zahtevnije...
ALI ONOLIKO PLAKANJA POSLE PRIJEMNOG?
To jos uvek nisam nigde videla....
Ajde i sve to...ali niste videli rodjitelje koji sede pored Save i placu.....
STRASNO
Onaj prijemni je svako mogao da spremi...posebno jer su zadaci bili iz zbirke...
Kada sam videla da je konkurisalo 135 vukovaca, frapirala sam se
Ali sam prosto razocarana....mislila sam da ce konkurencija biti jaca...
Uopste mi nije bilo zadovoljstvo doci na drugi dan polaganja kada znam da mogu da uradim 10-15 pitanja iz hemije i da izadjem.....
Razocarana sam znanjem matematike brucosa...
Svega nas 30ak je dobro uradilo matematiku...
Polovina ljudi ima ispod 10 poena iz matematike... Znate koliko vukovaca ima 0-1 poen? Odakle bre dolaze ti ljudi i na koju su foru dobijali ocene u srednjoj skoli? :bljak: :bljak: :bljak:
Ja sam oduvek volela konkurenciju, i uopste mi nije bila frka za prijemni....
Mislim da ce se taj minimum odraziti na fax...
Vase generacije jure prosek 9-10...nasa ce juriti 6-7 i to je to...

AquArius

Tako je bilo i sa nasim generacijama,
slicna prica sa plakanjem, odlaskom na druge fakultete,
polaganjem paralelno prijemnih, kao i vukovcima i "vukovcima" ..

Mi smo, generacija koja je upisala 2001., bili prekretnica,
tako su nama rekli, nas je prijemni precistio,
jer se nas tad upisalo (sve ukupno) oko 330..
(a do tad, prethodnih generacija 500, 600 i vise).

Ali, kasnije se kristalise.

Recimo .. ljudi koji su jako visoko na listi, ne mora da znaci,
da ce biti dobri ili redovni studenti, znam dosta primera takvih.

Prosto, svasta se desi tokom studiranja, neko se ne pronadje,
neko se promeni, neke prestane, a neko pocne da juri prosek.

Recimo da je moje generacije - diplomiranih farmaceuta -
u roku (u smislu bez obnove godine) odslusalo vise od 30%,
sto uopste nije malo.




__Zmajche

Ma znam za to...svuda je tako...ljudi se menjaju
Meni je dobro to sto sam bas ambiciozna...sto vise znam i sto bolji uspeh imam vise se trudim i jurim jos....ume to da bude odlicno u nekim situacijama
I bolje da se to kristalise i da se precisti....sto da ne

pig_am_am

Quote from: Bred on 25-06-2007, 11:16:58
au na farmaciji u nsu je bas guzva. i tacno da nije tih "filijala" po Srbiji, u bgu bi idalje konkurisalo oko 1000 kandidata... :wink:

mislim da dokle god njihov fakultet bude nazivan "filijala" niko od studenata iz ns-a se nece prikljuciti ovom forumu.

pogotovo sto farmaceutski u ns-u nije ni malo naivan ni lak fakultet.

a i lep je  :> [off] ja htela da se upisem,pa sam se posle nesto predomislila, al to nema veze sa samim fakultetom [/off]  :>

znam neke ljude sto tamo studiraju i mogu vam reci da se super likovi. neke sam letos srela na moru na blic  :wave:

i ne zelim da se stvara jaz izmedju nas u bg-u i njih u ns-u,kad smo svi kolege.
zelim da nam se prikljuce kao kolege iz podgorice.

brede,molim te,izmeni doticni post.

Bred

ne brini ti svinjo nista, imamo mi ok odnos sa kolegama iz ns-a  :wink: