Учење фармакологије?

Started by Nina, 25-06-2007, 20:36:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nina

Надам се да није проблем што сам отворила нову тему.
Интересује ме шта се додатно учи поред ствари са предавања тј. шта професори нису предавали?
Хвала!

Nina

Ако то нико не зна, можда неко зна да ли се уче ствари са вежби за испит?

sandric

Trebaju vezbe,posebno antagonizam medju lekovima,zatim opsti i lokalni anestetici,miorelaksansi,razvoj novog leka,stupnjeviti i kvantalni odnos i nacin primene lekova.Pa sto se predavanja tice trebaju vitamini,cns stimulansi,terapija gojaznosti(malo sire nego na predavanju)

ivilija

Nina treba ti sve ama bas sve sa vezbi+mnogo sto sta kao npr.zamenici za plazmu,otrovi i antidoti,Fe ,vit.b12 i folna kis.,svi vitamini i hidro- i lipo-solubilni,celijska organizacija u cns-u,antimikotici,detaljno antibiotici,opsti deo sve iz varagica..cak i tipovi zavisnosti ako si kod prof.nenada,obavezno seme...npr.oka,prenosa impulsa povracanja (ponovo kod prof.nenada) i jos mnogo sto sta ne mogu bas svega da se setim nemam knjigu ispred sebe...a ti pitaj ako ti nsto nije jasno!
obrati paznju na antiaritmike nemoj ih uciti iz varagica nego sa predavanja kao i antiepileptike...a za neke stvari iz fiziologije vezano za antiaritmike konsultuj gajtona jer ugrisic to nije dobro ispredavao...a za meh.dej. opijata konsultuj obavezno ranga i nauci seme odatle jer ni to nije tacno ispredavano na predavanjima...
obrati paznju na nez.dej.etambutola,anabolika,rifampicina itd.
zatim na terapiju infarkta miokrda (to nema nigde potpuno tacno i explicitno napisano),terapiju maligne hipertenzije i hipertenzivne krize (to su 2 razlicita pojma)...itd.
Pitaj sta te interesuje ja sam polozila pre par meseci pa mi je znanje sveze...
pozz

chupa

Ivilija :help: da li znas koja je terapija hipertenz. krize i maligne hipertenzije? U predavanjima se to pojavljuje na nekoliko mesta,ali nigde nije jasno objasnjena terapija,cak pisu neke kontradiktornosti,a i definicije se razlikuju!
Ako si kod Ugresica polagala,da li znas kako pita antiaritmike,tj. da li u 1. fazi akcionog potencijala ulazi Cl ili izlazi K?   

Hana

 Da li neko zan sta podrazumeva pitanje: Analozi oslobadjajuceg hormona za gonadotropine?

jecapereca

Quote from: chupa on 03-07-2007, 06:53:55
Ivilija :help: da li znas koja je terapija hipertenz. krize i maligne hipertenzije? U predavanjima se to pojavljuje na nekoliko mesta,ali nigde nije jasno objasnjena terapija,cak pisu neke kontradiktornosti,a i definicije se razlikuju!
Ako si kod Ugresica polagala,da li znas kako pita antiaritmike,tj. da li u 1. fazi akcionog potencijala ulazi Cl ili izlazi K?   

U 1.-oj fazi akc.potencijala izlazi K.
Bila sam prisutna kada je prof. Ugresic posle ispita grupi studenata rekao da je hipertenzivna kriza isto sto i maligna hipertenzija jer sama rec hipert. kriza koja oznacava veoma visoke vrednosti krv. pritiska predstavlja maligno stanje kao i malig. hipert. koja zahteva urgentnu terapiju.Inace maligna hipertenzija je stanje kada je vrednost dijastolnog (donjeg) k. pritiska veca od 140 mm Hg stuba.
Terapija: lek izbora je Na-nitroprusid, koji se daje kao i.v. infuzija (spremljen ex tempore i uvijen u foliju zbog svoje nestabilnosti i osetljivosti na svetlost), kap po kap.Ovaj lek je snazan vazodilatator i primenom na ovaj nacin mozemo kontrolisati pad kr. pritiska.To je veoma vazno jer ne smemo odjednom previse skinuti k.p. (20-30 mm) da ne bi ugrozili vitalne organe.
Kao drugi lek koristi se diuretik furosemid (njega koristi nasa hitna pomoc) iliti lasix koji izbacuje visak vode i na taj nacin dolazi do pada pritiska.Problem je u tome sto postoje pacijenti kod kojih ne postoji taj visak tecnosti pa davanjem ovog leka mozemo izazvati dehidrataciju.To je snazan diuretik koji moze da izbaci 7-10 l tecnosti.
Lekovi drugog izbora odn. dopunska terapija su ca-blokatori, beta-blokatori, ace-inhibitori, diuretici.
Nadam se da nisam bila konfuzna i da sam uspela da ti pomognem  :)

ivilija

Maligna hipert. i hiper. kriza nije isto...iako je to prof.ugrisic rekao ja sam bila na konsultacijama kod njega i on se slozio da ta 2 pojma nisu = ali nije bas uspeo da mi objasni pa sam pomoc potrazila kod lekara...na seminaru iz hipert. je bilo da hipert. krizu moze imati i neko ko nije hipertenzicar...moze biti cak i hipotenzicar i to moze biti bilo koja vred. pritiska ali da pacijenta zdravstveno ugrozava, a sto se tice malig.hipert. ona se javlja samo kod hipertenzicara i to su te vred koje je jecapereca navela a i sto se lekova tice se slazem...
A sto se antiaritmika ticeK izlazi pomalo i pomalo ulazi i CL ali je k taj koji je bitniji u ovom slucaju dok na predavanjima pise samo Cl (bar kod mene...).
Toliko od mene... za sada...

Bred

da li je tacno da se pojavljuje pitanje nikotin kojeg nigde u predavanjima nema?

jecapereca

#9
Quote from: ivilija on 03-07-2007, 15:00:00
Maligna hipert. i hiper. kriza nije isto...iako je to prof.ugrisic rekao ja sam bila na konsultacijama kod njega i on se slozio da ta 2 pojma nisu = ali nije bas uspeo da mi objasni pa sam pomoc potrazila kod lekara...na seminaru iz hipert. je bilo da hipert. krizu moze imati i neko ko nije hipertenzicar...moze biti cak i hipotenzicar i to moze biti bilo koja vred. pritiska ali da pacijenta zdravstveno ugrozava, a sto se tice malig.hipert. ona se javlja samo kod hipertenzicara i to su te vred koje je jecapereca navela a i sto se lekova tice se slazem...
A sto se antiaritmika ticeK izlazi pomalo i pomalo ulazi i CL ali je k taj koji je bitniji u ovom slucaju dok na predavanjima pise samo Cl (bar kod mene...).
Toliko od mene... za sada...

@ivilija, drago mi je sto si nam objasnila razliku izmedju maligne hipertenzije i hipert. krize. :cvet
Sada je sve jasnije

Quote from: Bred on 03-07-2007, 15:04:09
da li je tacno da se pojavljuje pitanje nikotin kojeg nigde u predavanjima nema?

Tacno je, odn . znam 100% da ga ima u kombinacijama kod prof. Savica i Ugresica a za Radicu ne znam

ivilija

drago mi je da sam bila koncizna!
i da vam je sada jasnije...
Nikotina ima na predavanjima (mojim) i sigurno ga pitaju!!!
Lepo spremite tu farmakologiju trebace vam i osecace te se bolje kada ga polozite ne samo zato sto ste ga polozili vec zato sto ste bogatiji pametniji srecniji sto sve to znate...
a ja ovim pomaganjem kolegama iz oblasti farmakologije drzim korak ne bi li mi se slucajno desilo da sve sto sam naucila zaboravim...a to nikako ne bih volela...
stresan ispit nema sta...ali naucite da ga volite i ici ce vam mnogo lakse...puno lakse...
naucite sve jer marfijev zakon je marfijev zakon nemojte to zaboraviti!!!
pozz

Bred

ivlija, ima li nacina da nam nekako otkucas ili dostavis to predavanje posto znam da vecina studenata to nema?

ivilija

Na zalost ne mogu da vam otkucam posto moja predavanja nisu kod mene vec duuuugoooo a sve ovo pisem iz glave...ne mogu ni da odem po ta predavanja jer za 2 dana imam ispit...ali vam mogu reci gde je do slovce isto kao u predavanjima a to je varagic...imate sve o nikotinu u varagicu i to nije uposte opsirno...naravno nemojte uciti stetnost pusenja vec samo efekte i nez.dej. nikotina i jos nesto ako vam se ucini interesantnim...ince to predavanje o nikotinu je jako kratko (1 strana) pa ako posle mog ispita uspem da uhvatim trag mojim predavanjima rado cu vam otkucati...

chupa

Ivilija i jecopereco,hvala na odgovorima,sada su neke stvari jasnije.Kod mene pise da u 1.fazi akc.pot. ulazi Cl,a to je sigurno Ugresic predavao,zato sam to pitala.

Quote from: Hana on 03-07-2007, 11:20:07
Da li neko zan sta podrazumeva pitanje: Analozi oslobadjajuceg hormona za gonadotropine?
To imas u Ugresicevoj (kucanoj) skripti posle oralnih kontraceptiva.

Bred