Diazepam

Started by leila_bgd, 06-10-2007, 01:25:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

leila_bgd

Da li neko ume da mi objasni zasto se diazepam koristi isljucivo i.v.  u suzbijanju epi napada?
Unapred hvala :help2: :>

milena84

E, Brano, pa mozda je odgovor da bi sto brze delovao!?

igrackica

U akutnom stanju, tj. ako pricamo o davanju leka u trenutku napada mislim da je nemoguce lek dati per os.
Medjutim, lek se primenjuje iskljucivo intravenski ako treba da ispolji dejstvo antiepileptika, ali ne znaci da se daje u toku napada.
Nigde ne postoji detaljno objasnjenje i mene bune ovakve stvari, pogotovu sto se 2 ostala leka iz te grupe daju per os! (hlordiazepoksid i klonazepam)
Verovatno je potrebna mnogo veca doza za per os primenu(nesto kao kod morfina), ali to je samo pretpostavka.
Ako neko pouzdano zna, bilo bi lepo da nam objasni.

zooca

niko vam nece traziti tolike detalje.prof Sote je rekao da pamtimo koji se daje per-os,koji pareneralno,a kako i zbog cega-da je to vec pitanje farmakologije

igrackica

Pa, da, ali niko normalan ne moze da zapamti kako se nesto primenjuje ako nema logicnog objasnjenja!
Onda bi ceo ispit bio puko bubacenje napamet, a ja sebe sve ubedjujem da nije tako  a005

pig_am_am

Quote from: zooca on 06-10-2007, 15:48:02
niko vam nece traziti tolike detalje.prof Sote je rekao da pamtimo koji se daje per-os,koji pareneralno,a kako i zbog cega-da je to vec pitanje farmakologije
ali nije na odmet znati. mislim,meni je zanimljivo. :wink:

zooca

pa jeste,ali ako vec nema logicnog objasnjenja,naucis tako kako je :cvet

igrackica

Dakle, ovako, diazepam se daje samo za prekid napada i zbog toga se daje intravenski, a moze i rektalno, naravno o per os primeni nema govora, ne bi delovao ko zna koliko, a intravenski prekida napad za 10 sekundi.
Dok se ostali antiepileptici koriste u prevenciji (hidantoin, valproinska, gabapentin itd...)

Favis

#8
Igrackica je dobro odgovorila i mislim da je to dovoljan odgovor...  :wink:
diazepam se daje i.v. u lecenju epileptickog statusa kada napadi skoro neprekidno traju. daje se zato sto deluje jako brzo, brze od svih drugih antiepileptika
bebama se daje rektalno kod kovulzija jer i.v. je jako tesko dati!

mina-L

evo da postavim pitanje za drugaricu koja sad polaze pismeno: koja je farmakofora za benzodiazepine? :cvet