ispit 20.12.

Started by mali veseljak, 20-12-2009, 22:36:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mali veseljak

Danas sam izasla na pismeni ispit prvi put i verovatno necu poloziti al evo nekih informacija ako vas zanima. Dakle, Agbaba opustena cetiri pitanja,prokain benzilpenicilin i par pitanjaca (a,b,c...) u vezi sa tim, zatim hormoni isto (a,b,c...) od toga za estradiol nomenklatura,sledece par diuretika i antihipertenziva cini mi se dase napise kako deluju i poslednje metabolizam valjda kateholamina, ne mogu da se setim.
Zorica, isto pristojna pitanja malo metadon,ako ne znate sta znaci skracenica LAAM to je L alfa acetil metadon,ja na primer nisam znala.Zatim nesteroidni antiinflamatori,vitamini, holinergici, antiholinergici, operazol cini mi se i vise se ne secam.
Sote je "zabiberio udarac", pa sam ja videci da ine znam bas materiju lepo bar zapisala sva njegova pitanja i evo ih ovde:

1. A)  KLOMIPRAMIN    B)KLOZAPIN   C)KVETIAPIN  D) MOKLOBEMID

Zajednicka metabolicka reakcija za A, B, C je ______ i odvija se u prisustvu enzima _________ , a molekul D je inhibitor_________ .
Navedi hemijske nazive i osnovnu farmakoterapijsku pripadnost za A, B, C.
Oznaci izosternu zamenu u B i C. Molekuli sa istom farmakoterapijskom primenom su___i___.

2. A) LIDOKAIN   B)PROKAIN  C)STADAKAIN  D)KARTIKAIN
Jedinjenja A, B, C i D pripadaju farmakoterapijskoj grupi_______.
Napisati hemijski naziv jedinjenja A i reakcije biotransformacije.
Na datim formulama oznaci sve izosterne zamene od znacaja za aktivnost.
Optimalna pKavrednost za aktivnost je____.
Oznaci najstabilniji molekul. Sa adrenalinom A se koristi u _______ praksi  kao __________.

3. A) HLORAZEPINSKA KISELINA  B)DIAZEPAM C)HLORDIAZEPOKSID  D)OXAZEPAM E)FLUMAZENIL
Oznaciti farmakofore.Agonisti su ______ receptora molekuli______, a antagonist je _______.
Objasni mehanizam gradjenja dikalijumove soli i degradacionu reakciju in vivo i in vitro za A.
Oznaci hemijske nazive C i D, a opticki aktivni su ______.
Oznaci dva zajednicka aktivna metabolita za A, B, C i D.
Navedi formulu konjugata koji je zajednicki za B i D.

4. Predstavi i napisi hemijski naziv sulfizoksazola (A), pro drug supstancu zaa primenu u pedijatriji (B) i njegov neaktivni metabolit (C).
pKa sulfizoksazola je 5,4. Predstavi dominantni oblik molekula i njegov maseni udeo pri fizioloskom pH.
Sulfizoksazol je antagonist__________, oznaci farmakofornu grupu koja je odgovorna za ________ dejstvo.

5. Predstavi 5-hloro-N-[2[4[[[cikloheksilamino]karbonil]amino]sulfonil]fenil]etil-2-metoksibenzamid.
Predstavi jedan aktivni metabolit.
Jedinjenje pripada grupi________,oznaci funkcionalnu grupu.
Jedinjenje ima slabo______osobine.

6. Prikazi hemijskim formulama pro drug supstance (A i B) i hemijski naziv aciklovira (C).
Aktivni i neaktivni metaboliti aciklovira su (D i E).
Aciklovir deluje kao__________. U terapiji se koristi kao________.

7. Predstavi i imenuj klotrimazol i flukonazol.
Mehanizam dejstva se zasniva na _____________.
U terapiji se klotrimazol daje ___________.
Hidrofilniji molekul je___________.

8.Predstavi strukturu ciklofosfamida i estramustina koji prema mehanizmu dejstva pripadaju__________.
Sematski predstavi metabolicku aktivnost ciklofosfamida.
Predstavi stereoizomere ciklofosfamida.



Eto toliko od mene.

Marince

Svaka ti cast! :Bog Hvala :cvet

zecititis

Svaka cast za pitanja :pljes: samo necemo mnogo da ih hvalimo na netu da se ne pokondiraju :kul: ,ali bez daljnjeg zenskama svaka cast.Za sve delove mora bas fino da se nauci ali za Sotea za polaganje mora zestoko da se spremi,znaci formule,izosterne zamene na koje nisam ranije obracala paznju,metaboliti pa cak i PH vrednosti...

Bred

I rezultati -> http://supa.pharmacy.bg.ac.rs/courses/80/posts/1870